• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

INFO Baza Danych Polskich Modeli Kolejowych

Hydrus

Aktywny użytkownik
Reakcje
145 0 0
#1
Ponieważ:
- rynek modeli kolejowych w Polsce się rozpędza i rozkwita, produkuje się coraz więcej;
- ani producenci, ani sklepy internetowe nie kwapią się z podawaniem podepok, numerów inwentarzowych, rewizji, itp.;
- są wśród nas miłośnicy przydziałów, zwolennicy rewizji oraz fanatycy okien,

pomyślałem - a ostatnim bodźcem była lista modeli zebrana w wątku o modelach wagonów typu 110A/111A/112A/113A produkcji Piko przez Kolegę Krzysieksn61 - zatem więc pomyślałem, że dobrze byłoby mieć bazę danych modeli - w jednym miejscu i dostępną dla każdego zainteresowanego. I zacząłem ją tworzyć:
http://hydrus.pl/modele.php

Jak widzicie:
- są tu na razie tylko modele 110A/111A/112A/113A Piko;
- są większe i mniejsze dziury w danych;
- póki co jest prosta forma - lista uporządkowana według producenta i numeru katalogowego.

Co zamierzam:
- na razie skupić się na dodawaniu modeli zaczynając od najnowszych i idąc wstecz po strzałce czasu (wiem, że jest baza na www.dcc24.eu i korzystałem z niej nie raz, ale od kilku lat niewiele tam się dzieje i chciałbym na początku zasypać tę-że dziurę w danych) oraz uzupełnianiu informacji;
- dopracowanie formy i zwiększenie funkcjonalności, czyli sortowanie (porządkowanie) czy wyszukiwanie (filtrowanie) zostawić na później;

Proszę o merytoryczne komentarze.
 
Ostatnio edytowane:

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.551 386 20
#3
Jeżeli coś ci pomoże to mam takie zapiski odnośnie wagonów pasażerskich z IV epoki. :)

1578313927749.png



Natomiast z VI epoki mam takie:

1578314476391.png
 
Ostatnio edytowane:

przemek_lipski

Aktywny użytkownik
Reakcje
759 10 0
#4
Warto dodać opcję sortowania po klasie, przydziale, rewizji, epoce itp. W przypadku podrodzaju to mi się wydaje, że zamiast "osobowy" lepiej dać kuszetka, barowy przy odpowiednich wagonach - łatwiej ogarnąć listę i sortowanie.
 

leszek-rzeszów

Aktywny użytkownik
BGM
Reakcje
280 1 1
#6
Fajny pomysł. Ale myślę, że warto by zacząć od Panelu dodawania, w którym będzie można dodać niezbędne dane - by mogło dodawać kilka osób te dane. Sam bym chętnie skorzystał z takich informacji.

Tu określić poszczególne pola:
nazwa pola[textowe, liczbowe, zdjęcie, checkbox, select]
to co ma być zaznaczane lub z selekta trzeba wcześniej dodać itd.
Producenci
Epoki
Klasy
Lokomotywa czy wagon
rodzaj lokomotywy
rodzaj wagonu
numer lokomotywy/wagonu
przydział
rewizja
zdjęcia modelu
zdjęcia rzeczywiste z informacją o autorze
itd.

Kwestia czy to będzie dla wszystkich czy po rejestracji - to inna sprawa.

Natomiast samo wyświetlanie czy też wyszukiwanie, sortowanie będzie możliwe jak dana opcja zostanie uwzględniona w panelu.

Dobrze jak się za taki projekt bierze kilka osób - jedna to krótki zapał i projekt umiera.

Ps. Jak coś to mogę pomóc przy projekcie ale od strony programistycznej - postawienie takiego systemu
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
3.982 28 1
#7
Ponieważ:
- rynek modeli kolejowych w Polsce się rozpędza i rozkwita, produkuje się coraz więcej;
- ani producenci, ani sklepy internetowe nie kwapią się z podawaniem podepok, numerów inwentarzowych, rewizji, itp.;
- są wśród nas miłośnicy przydziałów, zwolennicy rewizji oraz fanatycy okien,

pomyślałem - a ostatnim bodźcem była lista modeli zebrana w wątku o modelach wagonów typu 110A/111A/112A/113A produkcji Piko przez Kolegę Krzysieksn61 - zatem więc pomyślałem, że dobrze byłoby mieć bazę danych modeli - w jednym miejscu i dostępną dla każdego zainteresowanego. I zacząłem ją tworzyć:
http://hydrus.pl/modele.php

Jak widzicie:
- są tu na razie tylko modele 110A/111A/112A/113A Piko;
- są większe i mniejsze dziury w danych;
- póki co jest prosta forma - lista uporządkowana według producenta i numeru katalogowego.

Co zamierzam:
- na razie skupić się na dodawaniu modeli zaczynając od najnowszych i idąc wstecz po strzałce czasu (wiem, że jest baza na www.dcc24.eu i korzystałem z niej nie raz, ale od kilku lat niewiele tam się dzieje i chciałbym na początku zasypać tę-że dziurę w danych) oraz uzupełnianiu informacji;
- dopracowanie formy i zwiększenie funkcjonalności, czyli sortowanie (porządkowanie) czy wyszukiwanie (filtrowanie) zostawić na później;

Proszę o merytoryczne komentarze.
Doceniam pomysł kolegi i mocno kibicuję aby taka baza modeli powstała ! Jest to bardzo przydatna informacja szczególnie w formowaniu modelowych składów pociągów . Temat wrzucam sobie do obserwowanych - choć proponował bym link do bazy umieścić w zasobach forum.
Będzie wówczas łatwiejszy do odszukania w całym tym forumowym zgiełku.

Pozdrawiam serdecznie
 

Kriz8

Aktywny użytkownik
Reakcje
408 5 3
#9
Pomysł zacny, przyda się bezwzględnie taka baza.

Ewentualnie jestem w stanie wesprzeć danymi - głównie epoka IIIb i IIIc. Poniżej próba z własnej "bazy" (choć wymaga jeszcze uzupełnień).

1578350041380.png
 
OP
OP
Hydrus

Hydrus

Aktywny użytkownik
Reakcje
145 0 0
#17
Mamy w bazie już ponad 100 modeli...

Dodałem pole 'Zgodność', w którym będą uwagi co do niezgodności z oryginałem, błędów, itp.

Co do zdjęć vs wizualizacji - wybierałbym to, co dokładniej przedstawia model; w praktyce wyboru nie ma, bo ze względu na prawa autorskie jesteśmy zdani na materiały producenta, a producent nie zawsze się z tym fatyguje, szczególnie w przypadku kolejnych wersji danego modelu.
 
OP
OP
Hydrus

Hydrus

Aktywny użytkownik
Reakcje
145 0 0
#18
Dodałem siódemki i wszystkie stwory siódemkopodobne. 147 rekordów w bazie.

Myślę nad dodaniem kolumny 'DCC', w której byłoby krótkie info, czy jest dekoder i jaki, ewentualnie jakie gniazdo dekodera. Dobry to pomysł?

Kolega @Remaj12 mi pomaga. Dzięki!
 
Ostatnio edytowane:

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#19
ze względu na prawa autorskie jesteśmy zdani na materiały producenta
Niekoniecznie, są przecież zdjęcia prywatne, choćby uczestników forum. Myślę, że wielu z nas byłoby gotowych takie fotki udostępnić.
Myślę nad dodaniem kolumny "DCC", w której byłoby krótkie info, czy jest dekoder i jaki, ewentualnie jakie gniazdo dekodera. Dobry to pomysł?
Myślę, że dobry. Wszystkie obecnie produkowane modele lokomotyw mają gniazdo, więc informacja o tym, jakiego jest typu i jakie funkcje może obsłużyć, byłaby przydatna. Wiele modeli już z góry (fabrycznie) ma przygotowane obwody do niezależnego włączania świateł czerwonych i innych sygnałów, oświetlenia kabiny itp. Informacja o tym mogłaby się znaleźć w bazie.
 
OP
OP
Hydrus

Hydrus

Aktywny użytkownik
Reakcje
145 0 0
#20
Myślę, że wielu z nas byłoby gotowych takie fotki udostępnić.
Jeżeli ktoś ma dobre zdjęcia - szczególnie tych modeli, dla których nie ma nawet skromnej wizualizacji w bazie - i chciałby je udostępnić na potrzeby bazy, to proszę bardzo!

Ja tymczasem:
- dodałem byki;
- dodałem kolumnę DCC;
- dodałem kolumnę Pasują, w którym chciałbym podawać tabor pasujący do danego modelu; na razie cicho zakładam, że dla lokomotywy podaje się wagony, a dla wagonu podaje się (tylko) lokomotywę ew. lokomotywy, zaś nie podaje się innych wagonów;
- dodałem wyszukiwanie.

Proszę się bawić ;-).
152 rekordy w bazie.
 
Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 6
Tabor 7
Tabor 2
Tabor 5
Tabor 63

Podobne wątki