• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Baza mieszanych składów cystern i ich modele

Gagar358

Znany użytkownik
Reakcje
1.223 3 0
#1
Witam. Zacznę od tego, że od kiedy na poważniej zainteresowałem się koleją i modelarstwem, w moim kręgu zainteresowań znalazły się składy i wagony towarowe a szczególnie cysterny. Nic też dziwnego, że przede wszystkim były to nasze 406R. Jednak po jakimś czasie zacząłem zwracać uwagę też na inne cysterny, właśnie w składach złożonych z różnych ich typów, które wcześniej po prostu niezbyt mi się podobały.
W końcu jednak to co na pierwszy rzut oka nie wpadnie, nomen omen, w oko po czasie okazuje się być tym co "chwyta za serce" i tak zacząłem się baczniej im przyglądać a w końcu szukać jakichś modeli, które by tu pasowały. Na początku zeszłego roku udało mi się nawet zakupić (różnymi "drogami") kilka modeli, które pasują do tego co jeździ po naszych torach.
Od pewnego czasu zacząłem też oglądać różne filmy z youtuba, na których przewija się wiele składów mieszanych cystern na polskich szlakach. Niedawno wpadłem na pomysł, żeby zrobić sobie takie zestawienie czy bazę różnych składów cystern na pojawiających się w tych filmach, co daje pewien obraz tego co porusza się po naszym kraju. Było z tym trochę roboty, a skoro już stworzyłem taką, powiedzmy, małą bazę postanowiłem się nią podzielić z Kolegami. Może komuś się również przyda.

Baza jest zrobiona na bazie Excela z wykorzystaniem makr (Visual Basic) dlatego aby z niej korzystać makra muszą być włączone (w nowszych systemach Windows należy kliknąć etykietkę "Włącz zawartość"). Plik zawiera dwa zasadnicze arkusze: "Składy cystern" i "Razem" oraz dodatkowo parę arkuszy z wybranymi modelami 3 producentów.
W arkuszu "Składy cystern" można wybierać i przeglądać składy z poszczególnych filmów za pomocą dwóch list wyboru - "Grupa" i "wybierz" oraz filtrować różne szczegóły za pomocą Autofiltra. Ponadto w górnym wierszu tabeli jest rok filmu oraz Link do niego, który można skopiować i łatwo znaleźć konkretny film w sieci.
W tabeli arkusza znajdują się kolumny: Lp., Szt., Przewoźnik, Kolor, Czarny Pas, Model, Nr kat. (modelu), Zgody (zgodność modelu z wagonem).
Z prawej strony znajduje się mała tabelka - w komórkach fioletowych są wyszczególnione wszystkie typy cystern w danym składzie z podaniem ich liczby. Na żółto liczba modeli wynikająca procentowo z ilości modeli wpisanych własnoręcznie (tzn. ile chcemy mieć modeli wagonów w swoim składzie) do niebieskiej komórki. Różowa komórka zmieni kolor na niebieski, kiedy liczba modeli wpisanych i wyliczonych procentowo będzie zgodna. W tym celu należy dokonywać zmian ilości (dopasowywać) w dowolnych komórkach dot. Typu, Wagonów lub Modeli.

Arkusz "Razem" zawiera zbiór wszystkich składów cystern. W pierwszej kolumnie "Skład" znajdują się nazwy (krótkie) poszczególnych filmów z podaniem numeru kolejnego składu na filmie. I tu przy pomocy Autofiltra można łatwo i szybko filtrować listę aby znaleźć np. dany typ cysterny i w którym składzie/składach on występuje.

Na razie to tyle opisu. Wiem, że z opisu może to wyglądać trochę skomplikowanie ale takie nie jest. Jeżeli będzie jakieś zainteresowanie to postaram się wyjaśnić jeszcze inne kwestie, np. pozornie dziwne niektóre skróty nazw typów cystern.
Poniżej zamieszczam plik Bazy. Ponieważ pliku Excela nie da się umieścić bezpośrednio, wstawiam plik skompresowany w Zip. Oczywiście odpowiem na wszelkie pytania.
 

Załączniki

OP
OP
G

Gagar358

Znany użytkownik
Reakcje
1.223 3 0
#2
p.s.
Zapomniałem dodać, że plik należy pobrać na komputer i rozpakować, mimo że jak się okazuje daje się otworzyć również online. Jednak nie wiem czy działa prawidłowo kiedy go używa wielu użytkowników na raz.
 
OP
OP
G

Gagar358

Znany użytkownik
Reakcje
1.223 3 0
#3
No dobra, jak się powiedziało A to trzeba powiedzieć B. Nie wiem co wprawiło w "dobry humor":niepewny: jednego z kolegów, ale jeżeli to jest to o czym myślę to zaraz wyjaśnię. Chodzi o kwestię nazw typów cystern.
Po pierwsze musiały to być możliwie krótkie i łatwe w identyfikacji nazwy. Pomijam cysterny polskie, z typami których nie ma większego problemu. Natomiast typów cystern zagranicznych nie znam i musiałem wymyślić jakieś swoje nazwy, które będą łatwo rozpoznawalne. Problem się pojawił w przypadku cystern, które posiadają zbiornik z ….. no właśnie, nie wiem jak fachowo nazwać te opaski czy też pierścienie wzmacniające zbiornik. Ale szybko skojarzyło mi się to jakoś tak dziwnie z …. "garbami". I faktycznie tak zostało, stąd np. "łamana 6 garb.". Jak by to śmiesznie nie wyglądało, to spełnia swoje zadanie i pozwala szybko rozpoznać o jaką cysternę chodzi. Cyfra w środku nazwy oznacza oczywiście ilość tych "garbów".
Osobnymi przypadkami są: cysterna "Tillig 2 garb.", której modele wydała właśnie firma Tillig, "prosta 7956", której modele wydała Brawa oraz cysterny, które nazywam "blaszak" bo patrząc na ich zbiorniki mam wrażenie jak by były zrobione z pasów cienkiej blachy. No cóż, takie skojarzenia;). Poniżej przykładowe zdjęcia różnych typów:

1. łamana 4 garb., łamana 6 garb., łamana 8 garb.,
P1110816.JPG P1010932.JPG P1010965.JPG
ermewa-kesselwagen--485790.jpg z_7848588.jpg
P1030327.JPG

2. Tillig 2 garb. (zdjęcie zapożyczone z forum)
vtg1.jpg

3. prosta 7956
P1050148.JPG P1070013.JPG


4. blaszak
P1050310.JPG P1070507.JPG

5. prosta 3 garb.
P1110827.JPG

Uff, chyba tyle wystarczy. Pozdrawiam.
 
OP
OP
G

Gagar358

Znany użytkownik
Reakcje
1.223 3 0
#4
To jeszcze pewne uzupełnienie do tego co już opisałem w pierwszym poście:
Z prawej strony znajduje się mała tabelka - w komórkach fioletowych są wyszczególnione wszystkie typy cystern w danym składzie z podaniem ich liczby. Na żółto liczba modeli wynikająca procentowo z ilości modeli wpisanych własnoręcznie (tzn. ile chcemy mieć modeli wagonów w swoim składzie) do niebieskiej komórki. Różowa komórka zmieni kolor na niebieski, kiedy liczba modeli wpisanych i wyliczonych procentowo będzie zgodna. W tym celu należy dokonywać zmian ilości (dopasowywać) w dowolnych komórkach dot. Typu, Wagonów lub Modeli.
Nie wiem czy wystarczająco jasny i zrozumiały był powyższy opis a ponieważ jest to w moim zamyśle podstawowa funkcja dla użytkownika w konfigurowaniu własnych składów modeli, posłużę się tu przykładem w oparciu o zrzuty z ekranu:

1. Skład "Gdańsk Lipce" z 48 szt. wagonów.
W kolumnie "Modeli" wpisałem ilość modeli w liczbie 8 szt. (którą sami sobie zakładamy), co stanowi 17% realnego składu. Przyjąłem tu jednak zasadę, że niezależnie od procentowego udziału modelu danego typu cysterny, każdy typ reprezentuje chociaż jeden model. W związku z tym mamy 13 modeli w różowej komórce.

Obraz1.png


2. Usunąłem z kolumny "Typ" kilka wagonów, których nie chcę mieć ponieważ nie posiadam takich modeli. Ponieważ zmienia się jednocześnie procentowy udział modeli, zmniejszyłem jeszcze liczbę modeli w kolumnie "Modeli" w dwóch przypadkach. Po tych zmianach uzyskałem zamierzony efekt.

Obraz2.png


Teraz wyjaśni się też po co jest przycisk "Utwórz". Działa on jak reset. Jego kliknięcie powoduje utworzenie czyli przywrócenie do stanu wyjściowego całej tej małej tabelki.

Pozdrawiam i miłej zabawy.
 
Ostatnio edytowane:

Fictorque

Aktywny użytkownik
Reakcje
542 0 0
#5
Hej, temat reprezentacji składu składu złożonego z wagonów tej samej lub podobnej serii, ale różnych typów i malowań jest całkiem ciekawy i nietrywialny, a praktycznie zupełnie pomijany przez modelarzy. Zauważyłem to bardzo układając w różnych kolejnościach skład złożony z wagonów Shimmns i porównując z fotografiami prawdziwych składów. W tym chaosie jest metoda, i twój skrypt potencjalnie jest bardzo ciekawy, choć liczba zainteresowanych będzie znikoma.

Jednocześnie jeżeli chcesz mogę pomóc z identyfikacją wagonów:

Z góry zaznaczam, że rok produkcji wskazuje, że znam co najmniej jeden wagon wyprodukowany w tym roku, co nie przekreśla produkcji w latach sąsiednich. Moją wiedzę opieram o indukcję ze strzępów informacji w internecie i własne fotografie.

kolejno:
1. Cysterna 87m³ Greenbrier - AstraRail Industries S.A. Arad - 2015
2. Cysterna 87m³ typ Z23A Greenbrier - (Wagony Świdnica sp. z o. o. (?) ) - ≤2015
dosyć feralne wagony. W 2018 UTK raportował częste pęknięcia pierścieni zbiornika w nich.
3. Cysterna 86m³ Linke-Hofmann-Busch GmbH Salzgitter - 1978 - przebudowane w 1997

Obydwie:
Cysterna 85m³ Société Franco-Belge Raismes - 1975,1976
Te wagony powstały pierwotnie dla kolei DR

Tu wystarczy AWT: (cysterny te, to oczywiście termosy z izolacją zbiornika stąd wygląd zewnętrznego poszycia)
1. Cysterna Rt500
2. Cysterna Jt620

Cysterna 85,6m³ Waggonbau Niesky GmbH - 1990,1991

Reszty nie jestem w stanie rozpoznać.
 
OP
OP
G

Gagar358

Znany użytkownik
Reakcje
1.223 3 0
#7
Fictorque dziękuję za dosyć dogłębną identyfikację tych cystern, ja natomiast starałem się nadać nazwy, które będą łatwo wpadać "w oko". Znając nawet prawidłowe nazwy typów (symbole literowo-cyfrowe) można by się trochę pogubić przy znacznej ich ilości. W przypadku polskich cystern jest to jeszcze dosyć łatwe do rozróżnienia. W przypadku "blaszaków", z których nie wszystkie są polskiej produkcji, nie miało dla mnie sensu rozbijania tego na różne typy. Natomiast moja wiedza jest, że tak powiem, praktyczna "z życia wzięta", podpierałem się też Atlasem wagonów towarowych.

Rysiek wiem, że model Tilliga to nie jest cysterna 452R. Fakt faktem, że nie pisałem o tym wcześniej ale też nikt o nic nie pytał. Teraz więc wyjaśnię. Część cystern posiada swoje odpowiedniki w modelach, choć też z pewnymi nieścisłościami czy różnicami, powiedzmy że tak na 80 - 100% zgodności i tutaj podałem producenta oraz nr katalogowy i odfajkowałem "zgodny". Natomiast w innych przypadkach zgodność (dopasowanie) modelu jest tylko sugestią, że dany model może (z braku odpowiedniego modelu) reprezentować czy też po prostu udawać daną cysternę. To głównie dla tych, którzy mają już w swoich zbiorach takie modele (jak właśnie Tilliga). Dlatego w pewnych przypadkach, np. 445R, podałem producenta oraz nr katalogowy (choć tu zgodność jest tak na 50% - logo, oznaczenia) a w innych tylko producenta, wyłącznie jako sugestia.
 

DieselPower

Znany użytkownik
Reakcje
2.140 442 105
#8
Skoro już wszystkie wady zostały opisane to chciałbym zapytać, czy na rynku są wagony, które można użyć dla tej lokomotywy. Mnie osobiście interesują tylko prawidłowe wagony, a nie podobne do prawidłowych ;)
 

Piter75

Aktywny użytkownik
Reakcje
693 38 0
#9
Skoro już wszystkie wady zostały opisane to chciałbym zapytać, czy na rynku są wagony, które można użyć dla tej lokomotywy. Mnie osobiście interesują tylko prawidłowe wagony, a nie podobne do prawidłowych ;)
Jeśli nie bierzesz pod uwagę dat rewizji to cysterny GATX 406R od Piko będą pasować. W Lotosie jest ich sporo i bez logo Lotosu. Poza tym Trix wypuścił zestawy cystern GATX Lotos 24213, ale na ile one są realne to nie wiem. Mnie nie przeszkadza i podłączam wszystko co ma logo Gatx, bo i tak modele mają daty rewizji max z 2015 roku, a Trax DC3 wszedł do Lotosu w 2021 roku.
 

DieselPower

Znany użytkownik
Reakcje
2.140 442 105
#10
Daty rewizji w tym wypadku nie mogą mieć znaczenia właśnie z powodu daty premiery tej lokomotywy na polskich torach ;)

Tak, wagony od Piko pewnie by się nadały. Ja jednak chciałbym kupić jakieś dłuższe cysterny, z dużym napisem GATX na zbiorniku, czarne i białe. Od dłuższego czasu oglądam filmy na YT i dostępne modele i zastanawiam się, czy w ogóle coś można kupić co jeździ po Polsce ? Może Igra Model ?
 

Spacerowicz

Znany użytkownik
Reakcje
3.160 98 2
#11
A ja pokusiłbym się o poniższe wagony (co prawda takiego zestawiania chyba jeszcze nie było w realu):
A20200331_152559_Easy-Resize.com.jpg

*NME 511610, NME 511611, NME 511612- Silosy serii Tagnpps 101- „NACCO-LOTOS".
Bardzo ciekawe wagony, świetnie wykonane. Posiadam trzy sztuki (tylko tyle ich wyszło z logiem Lotosu). Z tego co pamiętam rozeszły się błyskawicznie i były dostępne chyba tylko w jednym sklepie (oraz na giełdzie w Warszawie).

Odnośnie cystern Igra-Model. W mojej ocenie cena nie ma przełożenia na jakość. Ale jeżeli Ci na rozbudowaniu składu, to jest to dobra opcja. Wole je zdecydowanie od cystern TRIX`a.
 
OP
OP
G

Gagar358

Znany użytkownik
Reakcje
1.223 3 0
#14
Ja jednak chciałbym kupić jakieś dłuższe cysterny, z dużym napisem GATX na zbiorniku, czarne i białe. Od dłuższego czasu oglądam filmy na YT i dostępne modele i zastanawiam się, czy w ogóle coś można kupić co jeździ po Polsce ? Może Igra Model ?
Tak jak napisał Piter75, TRIX wypuścił zestawy cystern GATX Lotos 24213, czarne i białe (z napisem GATX LOTOS). Jednak te modele są tylko podobne (na pierwszy rzut oka) do prawdziwych cystern, choć malowanie jest ok.
Realne modele cystern z dużym napisem GATX wydało niedawno Roco (tylko czarne). Igra Model też wydała coś podobnego, choć nie są może dokładnie takie same jak te, które jeżdżą u nas, ale różnice dotyczą raczej szczegółów (inne podpory zbiornika).
Ukazał się też nowy model Piko - biały z dużym napisem GATX, ale jest on niestety fikcyjny, o czym pisałem w wątku o nowościach nie-PKP 2022 (tam też foto tego modelu kolegi Piter75).

IGRA Model:

0VT0000101.jpg 1VT0000101.jpg

Polecam oglądnąć ten filmik (wprawdzie nie Lotos a Orlen, ale TRAXX 3):
 
Ostatnio edytowane:

Piter75

Aktywny użytkownik
Reakcje
693 38 0
#16
A wagony Roco jaki typ odzwierciedlają ?
Na moje oko to najlepiej pasują do typ 1695, ale nie znalazłem lepszego zdjęcia niz to na stronie GATX.
Modele Trixa wyglądem i numerem odpowiadają typowi 4087, ale sa pewne różnice w mocowaniu zbiornika.
Odpowiedników Igra Model nie znalazłem, nie mam tez modeli tych wagonów. A po zdjęciach nie pasuja mi do niczego z bazy GATX.

PS. proponuje osobny watek o cysternach, bo już chyba za bardzo OT do tematu Traxxa.
 

DieselPower

Znany użytkownik
Reakcje
2.140 442 105
#18
Tak, faktycznie będzie to typ 1695. Z tym, że podlinkowana baza wagonów GATX odnosi się zapewne do całej Europy. W składach "polskich" nie zauważyłem, aby ten typ się pojawiał :confused:
 
OP
OP
G

Gagar358

Znany użytkownik
Reakcje
1.223 3 0
#19
Tak, faktycznie będzie to typ 1695. .... W składach "polskich" nie zauważyłem, aby ten typ się pojawiał :confused:
A bynajmniej, pojawia się, choć faktycznie niezbyt często. Poniżej jeden z przykładów (drugi skład na filmie - 1:38 min.):


Albo tutaj (4:41 min.) z Dragonem Lotosu:


Edit:
Muszę jeszcze coś dopowiedzieć. Niezbyt często pojawia się ten typ z dużym logo GATX. Natomiast ten typ cysterny jako taki występuje często i to w wielu składach mieszanych cystern jeżdżących po Polsce.
 
Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 6
Tabor 7
Tabor 2
Tabor 5
Tabor 63

Podobne wątki