• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

BAZA LOKOMOTYW - WYMIARY - NAJWAŻNIEJSZE

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#1
Czasem człowiek szuka modelu nadającego się do przerobienia na coś innego ;) I tu powstaje pytanie jakie to ma wymiary. Jaki rozstaw wózków, jaki rozstaw osi itp. Przydałoby sie pomierzyć to i owo... ale niestety brak modelu na stanie. A kupować każdy aby zdjąć wymiary to bezsens. Może stwórzmy taką bazę danych sprowadzoną do absolutnego MINIMUM. Post za postem (każdy post z kolejnym modelem). Jedna/dwie fotki z naniesionymi wymiarami które mogą być przydatne.

Proponuje przyjąć taki schemat podawania wymiarów...
eu07.jpg

SP 47.jpg

Schemat Opisy
Producent:
Numer seryjny:
Model Lokomotywy:
Losi:
Lwózków:
Lmodelu:

Myślę że taki opis i fotki dość mocno pomogą każdemu z nas.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#2
Producent: Marklin
Numer seryjny: 88134
Model Lokomotywy: BR 132
LosiA: 8,0 mm
LosiB: 8,0 mm
Lwózków: 52,5 mm
Lmodelu: 95,0 mm
232 bok.jpg

232 gora.jpg

Velmo DCC.jpg
 
Reakcje
0 0 1
#3
Jeśli mogę spytać? Skąd masz takie ładne schematy? Zastanawiam się czy jest jakieś inne źródło niż stare czasopisma typu "Świat kolei" czy jeszcze starszy "Parowozik". Gdzieś wala mi się parę starych numerów z lat 1990 oraz 2000 i widziałem tam jakieś schematy ale to były raczej znacznie mniej popularne maszyny niż EU07.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#4
Jeśli mogę spytać? Skąd masz takie ładne schematy? Zastanawiam się czy jest jakieś inne źródło niż stare czasopisma typu "Świat kolei" czy jeszcze starszy "Parowozik". Gdzieś wala mi się parę starych numerów z lat 1990 oraz 2000 i widziałem tam jakieś schematy ale to były raczej znacznie mniej popularne maszyny niż EU07.
Witaj kolego jacekmj. Niestety nie jestem w stanie Ci powiedzieć skąd ten schemat lokomotyw wziąłem. Nawet nie wiem co wtedy wpisywałem w wyszukiwarce. Zgrałem je na szybko i zaadoptowałem do schematu zamieszczonego w tym wątku. Schematy lokomotyw można znaleźć w książce Pana Bogdana Pokropińskiego "Lokomotywy spalinowe produkcji polskiej"
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#8
Wszystkie wózki mają oś obrotu w swej osi. Na obrazkach są odległości podane pomiedzy osiami w skali 1:220 i w skali 1:1.
Numer seryjny modelu nie jest istotny z uwagi że BR 139 i BR 140 to to samo podwozie. Tak samo modele szwajcarskich lokomotyw to to samo tylko rożne malowania. Długości modelu nie mierzyłem bo nie ma ono większego znaczenia przy projektowaniu budy od ZERA. w środku tez nie mierzyłem. Nie miałem jak otworzyć modeli bo to nie moje zabawki.
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#11
Może jestem niewyspany, ale w skali Z jest tylko tak właściwie jeden producent, a wątek dotyczy skali Z ;)
No nie całkiem jeden ale ten tabor sugeruje jednego.
W Europie dominuje Marklin ale zaczyna się wchodzenie Rokuhana z Japonii - obok asortymentu torów i taboru japońskiego zaczęli wprowadzać niemieckie lokomotywy elektryczne.
Ponadto w Europie jest trochę producentów małoseryjnych - ale o stałej rynkowej i kilku(nasto)letniej obecności np. FF.
W Stanach oczywiście są relatywnie duzi producenci taboru (i nie tylko) USA: AZLine, MicroTrain ...
 

jacekmj

Użytkownik
Reakcje
0 0 1
#17
Marklin BR101, wymiary mierzone na szybko linijką, dokładnie zmierzę przy innej okazji:
Lwózków: 49mm
Losi: 13mm
Lmodelu: 82.5mm
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#18
Jacku po proszę o zdjęcie (jak u mnie wyżej) i wymiary, aby każdy wiedział jak to wygląda. I lepiej podawać od razu dobrze pomierzone wymiary. Po co mi orientacyjne.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor Z 2

Podobne wątki