• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama Barwienie torowiska i szutru

TheArturro

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 2 0
#1
Witam,
robię aktualnie, w ramach przygotowania do tortu, małą makietę na półkę w biblioteczce. Używam szutru H0 firmy Polak i torów Piko A-Gleis.
Nie potrafię niestety zabarwić ich na realistyczny kolor. Jedynie szyny pomalowałem na rdzawy.

Chciałbym osiągnąć efekt (kolor torowiska) jak tutaj:
podkład.jpg


Zrobiłem 2 próby:
- w pierwszej pomalowałem podkłady kolorem "drewnianym" od Vallejo i zostawiłem szuter w "naturalnym" kolorze, niestety jest widoczny duży kontrast podkładów od szutru
- w drugiej próbie (niezbyt umiejętnie) zabarwiłem i podkłady i szuter pigmentem "Burnt Sienna" od Vallejo, który polecono mi w modelarskim jako zamiennik pigmentu "Dark Earth" firmy AMMO, który (przynajmniej na YouTube) dał pożądany przeze mnie efekt. Jednak pigment od Vallejo, daje bardziej efekt ceglano-rdzawy aniżeli brudnej ziemii.

Niestety, we wszystkich sklepach jakie znam (stacjonarnych i internetowych) pigment "Dark Earth" AMMO jest wyprzedany. Jestem przekonany, że nie jest to jedyny sposób barwienia torowiska na ten kolor, znany z makiet PMMH0 itp.

Prosiłbym, abyście doradzili mi czym/jak Wy barwicie torowiska na swoich makietach/dioramach. (Torowisko na podsypce tłuczniowej).

Poniżej wklejam zdjęcia tych dwóch prób.

Próba 1.jpg
Próba 1
Próba 2 .jpg
Próba 2
 

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
315 13 0
#2
Tory na dioramce na której chcesz się wzorować moim zdaniem są opitolone aerografem po całości. Tym samym kolorem szyny co podkłady. Przy tamtej robocie Twoja próba nr 1 to mistrzostwo świata. Można by u Ciebie rozważyć dodanie śladów eksploatacji szlaku w postaci jakichś pigmentów ale ja bym to zostawił tak jak jest, bo jest ślicznie. No dobra może te podkłady mogły by być ciut ciemniejsze ale to już jest czepianie się szczegółów.
Acha, w wolnej chwili doczytaj co na prawdę znaczy słowo "torowisko".
 

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.612 107 12
#3
Popieram kolegę Dominika. Nie wiem czy to kwestia światła ale próba nr 1 wygląda na lepszą. Ale utnij te wystające szyny zanim podziurkujesz sobie garderobę
 
OP
OP
TheArturro

TheArturro

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 2 0
#4
Tory na dioramce na której chcesz się wzorować moim zdaniem są opitolone aerografem po całości. Tym samym kolorem szyny co podkłady. Przy tamtej robocie Twoja próba nr 1 to mistrzostwo świata. Można by u Ciebie rozważyć dodanie śladów eksploatacji szlaku w postaci jakichś pigmentów ale ja bym to zostawił tak jak jest, bo jest ślicznie. No dobra może te podkłady mogły by być ciut ciemniejsze ale to już jest czepianie się szczegółów.
Acha, w wolnej chwili doczytaj co na prawdę znaczy słowo "torowisko".
Dziękuję :) niemniej, wolałbym bardziej zbliżyć do siebie kolor podkładów i tłucznia. Dlatego pytam jak to zrobić.

Popieram kolegę Dominika. Nie wiem czy to kwestia światła ale próba nr 1 wygląda na lepszą. Ale utnij te wystające szyny zanim podziurkujesz sobie garderobę
Łączniki zostawiłem celowo, możliwe że zachce mi się wpiąć tę dioramę w jakiś prosty układ torów. Wyliczone jest tak, że mieści się idealnie na półce z tymi łącznikami
 

Cobrix

Aktywny użytkownik
NAMR
Reakcje
93 1 0
#5
Proba 1 - moim zdaniem rewelacja ;-)

[... kolorem "drewnianym" od Vallejo ...] moge prosic o szczegoly - nr farby ? Sam probuje wypracowac jakas metode malowania ale wciaz daleko mi od efektu, z ktorego bylbym zadowolony.

Tory na dioramce na której chcesz się wzorować moim zdaniem są opitolone aerografem po całości. Tym samym kolorem szyny co podkłady.
Dominik a wiesz moze jaka farbka zostala uzyta?
 

TYCZYW

Użytkownik
Reakcje
13 0 0
#6
Technika patynowania torów została przedstawiona w poniższym filmie:

Zgadzam się z Przedmówcami, efekt uzyskałeś bardzo dobry. Mogę prosić o numery kolorów / tłucznia, które zastosowałeś?
 
OP
OP
TheArturro

TheArturro

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 2 0
#7
Technika patynowania torów została przedstawiona w poniższym filmie:

Zgadzam się z Przedmówcami, efekt uzyskałeś bardzo dobry. Mogę prosić o numery kolorów / tłucznia, które zastosowałeś?
Proba 1 - moim zdaniem rewelacja ;-)

[... kolorem "drewnianym" od Vallejo ...] moge prosic o szczegoly - nr farby ? Sam probuje wypracowac jakas metode malowania ale wciaz daleko mi od efektu, z ktorego bylbym zadowolony.


Dominik a wiesz moze jaka farbka zostala uzyta?
Numeru tłucznia nie pamiętam, jest to tłuczeń firmy Polak w H0, na pierwszej próbie tłuczeń ma kolor prosto z opakowania.

Farba to Vallejo Model Color Panzer Series 70.875 "Beige Brown"
 

Mateusz B

Moderator Grupy KKMK
Zespół forum
KKMK
H0e
Reakcje
327 2 0
#8
@TheArturro , moim zdaniem "drewniany" kolor od Vallejo jest zbyt drewniany.
Podkłady typowego toru kolejowego są dużo bardziej szaro-czarne. Zwłaszcza w kontraście do zardzewiałych szyn.

Zeleznicni_prazce_a_koleje.jpg
 
OP
OP
TheArturro

TheArturro

Aktywny użytkownik
Reakcje
137 2 0
#9
@TheArturro , moim zdaniem "drewniany" kolor od Vallejo jest zbyt drewniany.
Podkłady typowego toru kolejowego są dużo bardziej szaro-czarne. Zwłaszcza w kontraście do zardzewiałych szyn.

Zobacz załącznik 610948
Dlatego właśnie szukam sposobu, na zbliżenie ich koloru do koloru tłucznia (i jedno i drugie takie "szaro-bure"). Udało mi się znaleźć w jednym sklepie w internecie ten pigment AMMO, zobaczymy jak przyjdzie, jaki będzie efekt.
 

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.612 107 12
#10
Zawsze możesz spróbować akryli lifecolor Jest taki co się zwie "sleeper grime" ktory występuje w zestawie "rail weathering"
 

Podobne wątki