• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Autosan H9

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.261 2 0
#82
Szerokość słupków można trochę zgubić namalowaną uszczelką, ale grubość do wewnątrz to problem i tu mogłyby pomóc pojedyncze szyby wstawiane w otwory okienne niezależnie, dlatego tez mnie ciekawi przewidywane rozwiązanie docelowe.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Terebesz

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
#83
Coś się poruszyło na placu za dworcem PKS...

DSCN6913.JPG


Pytaliście o wklejanie szyb. Na początku podszedłem do tego klasycznie, czyli

DSCN6909.JPG


Niestety żywica przezroczysta ma zupełnie inny skurcz niż zwykła, wypełniona. Zdarzały się przypadki wyłamywania słupków, a tam gdzie nie połamało autobus po miesiącu wygląda tak:

DSCN6902.JPG


Ostatecznie zdecydowałem się na odlew całościowy z żywicy transparentnej. Efekt jest taki:

DSCN6903.JPG


Ta technologia okazała się, przynajmniej w mojej opinii, optymalna jeśli chodzi o produkcję seryjną i takie będę robił na sprzedaż poza forum. Pierwsza partia będzie w przyszłym tygodniu - o tym w dziale handlowym - a tu możemy dyskutować o sprawach warsztatowych, zapraszam.

DSCN6899.JPG
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.548 386 20
#84
A jak z przezroczystością tych szyb przy odlewie całościowym z żywicy transparentnej? Czy jest taka jak w Nysach?
 

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.810 40 1
#85
Autosany pięknie się prezentują, ale szyby mają takie zmrożone;) Na zimową dioramkę w sam raz, ale na letnią?:(
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#86
I juz sie zaczyna marudzenie... Panowie - siadzcie do kompa wymyslcie projekt i zrobcie chociaz to co @Terebesz. Z mojego doswiadczenia wynika, ze da sie zrobic przezroczyste okienka pod warunkiem, ze matka do wykonania formy bedzie super gladka. Ja uzywalem jako elementow matki plytek wycietych z pmma 1mm. Plytki byly gladkie. W ostatecznosci mozna je wypolerowac pasta do zebow. Ale najlepsze efekty uzyskuje sie gdy sie przynich nic nie robi - gladka powierzchnia pmma.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.548 386 20
#87
I juz sie zaczyna marudzenie... Panowie - siadzcie do kompa wymyslcie projekt i zrobcie chociaz to co @Terebesz.
Nikt nie marudzi, no chyba, że Ty kolego. Zwracam uwagę po raz kolejny, że szyby są, przynajmniej jak dla mnie nie do zaakceptowania. Mam Nysy od kolegi @Terebesz i następnych modeli z takimi szybami nie kupię. A Ty, kolego @daromaro, jak potrafisz coś ciekawego w modelarstwie samochodowym zrobić, to zrób, bo ostatnio tylko dajesz rady..., tak jak słynny, z filmu "Miś" wujek dobra rada... ;)
 

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.810 40 1
#88
Kolego @doromaro wiem, że bardzo chętnie udzielasz rad wszelakich i zadałem sobie trud prześledzenia Twoich wpisów na tym forum i oprócz kibicowania nic konstruktywnego nie znalazłem:( Czy mógłbyś pokazać coś co sam zrobiłeś? Cokolwiek, abyśmy to my mogli ocenić?
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#89
Widocznie slabo szukales:
http://forum.modelarstwo.info/threads/freelance-009-w-h0e.31468/ to czysta zabawa ;) Ja juz jestem na tym etapie, ze do modelarstwa podchodze czysto zabawowo.
Platforma tej lawety tez jest zrobiona przeze mnie - jest odchylana do tylu. Tylko po co 'zanieczyszczac' watek @Terebesz ? Widze, ze slowo 'marudzenie' zle na niektorych wplywa. :) Wiecej luzu koledzy
 

Załączniki

Ostatnio edytowane:

Tomsson80

Użytkownik
Reakcje
19 4 1
#90
Fajne te Autosany. Szybki sa duzo lepsze
niz pierwsze Nyski mialy. Dobry pomysl zrobic makiete o porze roku jesieni lub zimy. Mam duzo samochodzikow gdzie szybki sa z plastiku i za plastikem kurz sie uzbieral. Tez ma effekt brudnej szyby tak ze nie rozumnie ze to niektorym Kolega tak mocno przeszkadza, ale kazdy ma swoje zdanie i to tez akceptuje. Ja n.p. nie lubie samochodzikow, ktore maja za przezroczyste szybki i sie za mocno swieca.
 

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.810 40 1
#91
A, to sorki kolego, że przeoczyłem ale mimo wszystko większość wątków to jednak bardziej takie kibicowanie niż prezentacja własnych dokonań i dzielenie się własnymi doświadczeniami.
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#92
Jezeli dobrze wczytasz sie w moje teksty to oprocz kibicowania sa tam rozne porady, ktore wziete sa z zycia modelarstwa profesjonalnego (tu tez wypowiadam sie o przezroczystych szybkach - patrz wyzej szesc postow) albo tak zadaje pytanie, ze odpowiadajcy udzielela szczegolowych informacji, ktore nie tylko mi daja wiedze ale takze innym osobom czytajacym dany watek. Modelarstwem zajmuje sie obecnie czysto 'zabawowo' i nie spinam sie zeby moj projekt skonczyl sie w tym lub nastepnym roku. Luz ;)
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#94
Jak sie dobrze przypatrzysz to tam nie ma jeszcze szyb (to szyby moga byc przezroczyste w oknach ;)). A teraz sa... zrobione z Vivaku. A ramki okien sa jakie sa - to byl prototyp i czysta zabawa.
Jak sie robi przezroczyste okna z zywicy napisalem powyzej - wszystko zalezy od gladkosci powierzchni.

Proponuje przerwac ta dyskusje na temat moich zdolnosci lub ich braku i cierpliwie czekac na wyniki prac @Terebesz
 
Ostatnio edytowane:

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#95
Wy się koledzy skupiacie na szybach a popatrzcie na mistrza drugiego planu:eek:. Jaki tam piękny Polonez się wyłania.
Brawo Daniel (y). Skoro już się ujawniłeś, to może jakieś bliższe ujęcie?

Co do szyb to rzeczywiście jeszcze musisz coś pokombinować ale dasz radę.
 
OP
OP
Terebesz

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
#96
Jeśli chodzi o szyby, to jest tak jak pisał daromaro - jak forma jest gładka to i szyby dobrze wychodzą. Niestety silikon dość szybko (jeszcze nie liczyłem, po ilu odlewach, ale szybko) mętnieje i każdą odlaną skorupę trzeba polerować wewnątrz i na zewnątrz. Ale jest to wykonalne.

Co do Poldka, to jeszcze nie jestem z niego zadowolony i nie chcę pokazywać z bliska. Pokażę niebawem :)
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#97
Z formami silikonowymi jest ten problem, ze wydziela sie z nich niezscieciowany silikon. Im swiezsza forma tym lepsza ale pozniej sie 'psuje'. Nie ma to znaczenie przy odlewach nieprzezroczystych bo je sie szlifuje, piaskuje, myje rozpuszczalnikami no i na koniec maluje. Mozliwe tez, ze nie dobrales odpowiedniej pary silikon-zywica. Najlepiej stosowac te dedykowane. Jakiej zywicy uzywasz? Crystal Clear (poliuretanowa), jakies epoksydowej? Ja uzywalem Crystal Clear 202.

Im drobniejsza pasta polerska wypolerujesz tym lepiej. Polecam pasty do zebow bo maja najmniejsze ziarna.
Poloneza wypatrzylem od razu ;);)

Moze warto tez posluchac @piotr66 i zrobic okna z pmma zamowione gdzies w niemczech.
Mozna tez wycinac laserem z podgrawerowaniem w odpowiednich miejscach a te polokragle (przod, tyl) wyginac na goroca (w oleju) na formie specjalnie przygotowanej. Mozna tez wycinac fragmenty laserem przyklejac je do plytki glownej na przeroczysty klej UV - tez wychodzi przezroczyscie (sprawdzone w wiekszej skali). Technik jest tak naprawde mnostwo. Wszystko zalezy od dostepnosci mozliwosci technicznych: laser, lampa UV, itp i samozaparcia tworcy ;)

I nie zebym sie wymadrzal - to kwestia doradzenia koledze/kolegom na podstawie swoich doswiadczen. Byc moze czesc tych rzeczy juz sam przerobil ale o tym nie pisze. Jest tez na pewno jakies niewielki grono osob, ktore moze na tym skorzysta przy robieniu modeli dla siebie w pojedynczych egzemplarzach, nie koniecznie na sprzedaz.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Terebesz

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
#98
@daromaro - żywica to Crystalline 940, z tych które miałem na warsztacie jest najlepsza do pracy z komorą próżniową (komory wysokociśnieniowej nie mam niestety a większość poliuretanów takiej wymaga). Na etapie pierwszych Nys formy robiłem z silikonu MM922 firmy ACC zalecanego przez dystrybutora żywic, potem odkryłem http://allegro.pl/silikon-formierski-odlewniczy-guma-rtv2-1kg-sh20-i6944415783.html i używam go do dziś. Jest miększy niż ten od ACC ale dłużej zachowuje gładką powierzchnię.
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#99
A stosujesz rozdzielecz? Jezeli tak to musisz forme wypolerowac przed zalazniem zywica. Nie znam tej zywicy Crystalline 940. Jezeli chodzi o zywice epoksydowe to uzywalem Epidianu 53 ale to czywiscie do innego celu ;) Ta zywica powinna dobrze sie sprawowac z tym silikonem (wg. kart charakterystki).
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 15
W robocie 67

Podobne wątki