• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Autosan H9

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.717 30 1
#45
Syrenkę proponowałbym zamówić w Shapeways w opcji max resolution, nie próbowałem tego ale po zdjęciach wydaje mi się że nie byłoby prawie szpachlowania i szlifowania które zawsze niszczy efekt, a cena tak małego wydruku syrenki nie będzie wygórowana. Poza tym raczej nie wyobrażam sobie tych szlifowania finezyjnych kształtów syreny ręcznie.
 

Załączniki

OP
OP
Terebesz

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
#46
To jest bardzo słuszna koncepcja, Piotrze. Szpachlując niezbyt dokładny wydruk 3D do Autosana doszedłem do wniosku, że życie jest za krótkie na takie zabawy.
 

Fan187

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#51
Walczę z "chorobami wieku dziecięcego", nie jest to prosty model, niestety. Chciałbym mieć gotowego do produkcji pod koniec lipca, ale chcieć nie zawsze znaczy móc. Będę relacjonował postępy. Wersji do składania w oficjalnej sprzedaży nie przewiduję (piraci! wszędzie piraci!), ale znajomych z forum zapraszam na PW, coś się wymyśli.
dmvip w wątku Piotra o żukach napisał :
P.S - Jeżeli ktoś wykorzystuje choćby kawałek czyjeś pracy i czerpie korzyści majątkowe, podlega pod kodeks karny i jest to zwykły złodziej.

Już tłumaczę o co chodzi (tylko dlatego że pojechaliście mnie w temacie jak wyżej) :
autosan którego zbudował Kolega opiera się na MOJEJ pracy . Jest to wydruk 3D który zamówiłem u Pani Mirelli która swojego czasu oferowała różne modele z 3D na allegro . Projekt powstał na bazie moich obliczeń, skalowania i rysunków, niestety produkt finalny w ogóle mi nie odpowiadał - warstwy zbyt widoczne ( o czym przekonał się Kolega Terebesz szpachlując całe pudło), niestety wymiarowość też ma dużo do życzenia, po prostu projekt się nie udał . Później widziałem że Pani Mirella (za moją zgodą) oferowała jeszcze przez pewien czas ten produkt na allegro i pewnie stąd znalazł się również u Terebesza . Jednak podziwiam Kolegę za wytrwałość i wkład pracy własnej przy tworzeniu tego powiedzmy modelu .
Moim zdaniem (pewnie nikt się z nim i tak nie będzie liczył) model wygląda jak z plasteliny i ma bardzo wiele zapowietrzeń, w/g mnie jest to produkt który ma przynieś szybką gotówkę dla wykonawcy a cena i tak będzie nie adekwatna do jakości . Zaraz z pewnością pojawią się głosy że model zapełni lukę na rynku itp. itd i ble ble i dobrze że w ogóle jest .
Przed napisaniem jakiegoś posta pod moim drodzy Koledzy najpierw odsyłam do tematu Piotra o żukach gdzie można poczytać o piractwie w temacie pojawienia się żuka dubelkabiny w którym notabene wykorzystana była też jedynie karoseria .
Kolego Terebesz - działaj sobie dalej z tym autosanem, niechaj chociaż cząstka mojej pracy pójdzie w świat .
AMEN
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#52
dmvip w wątku Piotra o żukach napisał :
P.S - Jeżeli ktoś wykorzystuje choćby kawałek czyjeś pracy i czerpie korzyści majątkowe, podlega pod kodeks karny i jest to zwykły złodziej.

Już tłumaczę o co chodzi (tylko dlatego że pojechaliście mnie w temacie jak wyżej) :
autosan którego zbudował Kolega opiera się na MOJEJ pracy . Jest to wydruk 3D który zamówiłem u Pani Mirelli która swojego czasu oferowała różne modele z 3D na allegro . Projekt powstał na bazie moich obliczeń, skalowania i rysunków, niestety produkt finalny w ogóle mi nie odpowiadał - warstwy zbyt widoczne ( o czym przekonał się Kolega Terebesz szpachlując całe pudło), niestety wymiarowość też ma dużo do życzenia, po prostu projekt się nie udał . Później widziałem że Pani Mirella (za moją zgodą) oferowała jeszcze przez pewien czas ten produkt na allegro i pewnie stąd znalazł się również u Terebesza . Jednak podziwiam Kolegę za wytrwałość i wkład pracy własnej przy tworzeniu tego powiedzmy modelu .
Moim zdaniem (pewnie nikt się z nim i tak nie będzie liczył) model wygląda jak z plasteliny i ma bardzo wiele zapowietrzeń, w/g mnie jest to produkt który ma przynieś szybką gotówkę dla wykonawcy a cena i tak będzie nie adekwatna do jakości . Zaraz z pewnością pojawią się głosy że model zapełni lukę na rynku itp. itd i ble ble i dobrze że w ogóle jest .
Przed napisaniem jakiegoś posta pod moim drodzy Koledzy najpierw odsyłam do tematu Piotra o żukach gdzie można poczytać o piractwie w temacie pojawienia się żuka dubelkabiny w którym notabene wykorzystana była też jedynie karoseria .
Kolego Terebesz - działaj sobie dalej z tym autosanem, niechaj chociaż cząstka mojej pracy pójdzie w świat .
AMEN
Z Twojej wypowiedzi wynika, że każda przeróbka gotowego, wyprodukowanego przez jakąkolwiek firmę, modelu i później sprzedawana powinna być traktowana jako złodziejstwo.
Niestety z tym się nie można zgodzić. Przecież w taką przeróbkę ktoś wkłada więcej lub mniej swojej pracy. Często dokłada dodatkowe elementy, szpachle, farby itp.
Pomyśl sobie np. o tuningowaniu samochodów. Przecież przerabiany jest gotowy samochód, który został przez kogoś skonstruowany, wyprodukowany, a teraz przychodzi sobie taki tam człowieczek, wykonuje tuning tego samochodu i sprzedaje z zyskiem. Czy to też będziesz traktował jako złodziejstwo?
 
OP
OP
Terebesz

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
#53
Drogi kolego Fan187, mimo tego co sugerujesz nie da się postawić znaku moralnej równości między moim działaniem a Twoim.
Ja użyłem byle jak wydrukowanej, jak sam twierdzisz źle zwymiarowanej i przede wszystkim ANONIMOWEJ skorupy autobusu i próbuję na jej podstawie zrobić coś sensownego. Gdybym miał chociaż cień przesłanki, gdzie szukać autora projektu Autosana, próbowałbym skontaktować się z nim. Ty wykorzystałeś nadwozie Żuka co do którego autorstwa nie miałeś cienia wątpliwości - wiedziałeś że jest zrobiony przez kolegę z forum ale nawet nie raczyłeś go zapytać czy zgadza się na takie twórcze rozwinięcie jego koncepcji. Krótko mówiąc masz to gdzieś i niby jesteś z tego dumny, ale na wszelki wypadek podpierasz się mną żeby usprawiedliwić swoje działanie. Nie chcę przenosić się z Tobą do Fight Clubu, więc proponuję zamilknąć.
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.717 30 1
#54
Takie sprawy są zawsze troche dyskusyjne, przeróbki, tuningi itd. Tak faktycznie to wszyscy korzystamy z tego co wypracowały poprzednie pokolenia, 99% pisarzy na kimś się wzorowało lub przerabiało to co juz zostało napisane. Praktycznie wsyscy coś kradniemy, bo prawo autorskie nie nadąża, a każdy chyba już coś zciągał i kopiował z sieci - muzyka, filmy, programy itp.
 
Reakcje
19 4 1
#55
Tez jak ktos ksiazke pisze to uzywa slowa co juz istnieja, kucharz gotuje dania i tez uzywa gotowe produkty,
temu zakonczmy ten temat, on tu nie jest na miejscu, nawet jak kolega fan187 rysunki tej karoserii zrobil jako pierwszy,
to dziekujemy, jeszcze bardziej dziekujemy Terebeszowi ze mial odwage i cierpliwosc zrobic z tego wlasny projekt i calkiem
nowy model z bardzo ciekawymi elemantami....
 
OP
OP
Terebesz

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
#56
Prawodawcy usiłują ująć w ścisłe reguły ludzką aktywność która jest żywiołem nie do opanowania, dlatego zawsze będą parę kroków do tyłu. Mnie bardziej niż aspekt prawny interesuje moralna strona takich zdarzeń: mam w ręce coś, co większym lub mniejszym nakładem pracy mogę przerobić na produkt i będę go sprzedawał pod swoim nazwiskiem. Wiem, że ktoś (w danym momencie nieznany mi) to wydrukował, ktoś wcześniej zrobił projekt na podstawie pomiaru autobusu, który ktoś zaprojektował w jakimś stopniu wzorując się na jeżdżących już autobusach stworzonych przez innych ktosiów... wszystkim im jestem w jakimś sensie coś winny, a z innego punktu widzenia nie jestem, bo oni nic nie tracą w związku z moją działalnością. Gdyby chcieć to detalicznie rozkminiać, nie bylibyśmy w stanie zrobić niczego.
Przykład z modelarskiego poletka:
Kilka lat temu okazało się, że nie można robić modeli z logiem którejś spółki PKP, bo ci zastrzegli je sobie i kazali płacić za jego użycie - dura lex sed lex czy zwykła paranoja?

Żeby nie ciągnąć offtopu: porównanie mojego przedprototypowego Autosana z produktem Lokojacko, zdjęcie otrzymałem ze sklepu Modelmania

Lokojacko.JPG
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 15
W robocie 67

Podobne wątki