• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Autokuszeta PKP

Szwed1978

Znany użytkownik
Reakcje
5.286 58 3
#21
Dziś w Polsce już nie jeżdżą autokuszetki. Zostały wycofane ze względu na niską opłacalność. Przynajmniej ja znam taki powód. Może ktoś wie więcej.
Gdzieś na forum już było o tym.
W Niemczech/Włoszech/Austrii i Szwajcarii nadal jeżdżą. Kiedyś też we Francji i w Czechach, ale nie wiem, czy jeszcze...
Nie wiem w którym roku wykonano film publikacja z 2012 r
[DOUBLEPOST=1446502326,1446501531][/DOUBLEPOST]Artykuł o autokuszetkach i powód rezygnacji z usługi
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/dlaczego_autokuszetka_zniknela_z_oferty_pkp_20626.html
 

mikl

Znany użytkownik
Reakcje
3.612 107 12
#22
Mi to wygląda na zwykle "nie da się, nie opłaca". Nigdy nie jechałem ale na samą myśl o jeździe samochodem z Gdyni do Zakopanego odechciewa mi się podróżowania..Może kiedyś wrócą pociągi nocne/ hotelowe to i na autokuszteki też wróci moda..
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#29
Z tego rozkładu wynika jeszcze jeden, niestety smutny, fakt: jeszcze dwadzieścia kilka lat temu używano prawidłowej formy "miejsca do siedzenia" i "miejsca do leżenia". Dziś rozpleniła się błędna forma "miejsca siedzące" i "miejsca leżące". Miejsce nie może ani siedzieć, ani leżeć (ani też stać), tak więc nie ma miejsc "siedzących, leżących i stojących".:(

I jeszcze jedno: nie autokuszeta, lecz autokuszetka. Czy naprawdę wszystko trzeba za wszelką cenę skracać?
 
Ostatnio edytowane:
K

KNG

Gość
#30
Wedle mojej wiedzy autokuszetki rozpoczęły kursowanie w RJ 1987-88 i zakończyły działalność w RJ 1993-lato.
Rozkłady w załączeniu.

Pozdrawiam serdecznie i kuszetkowo.

ksiezyc_nad_gieesem ...
 

Załączniki

S

Sebastian

Gość
#31
Wedle mojej wiedzy autokuszetki rozpoczęły kursowanie w RJ 1987-88 i zakończyły działalność w RJ 1993-lato.
Nie zgadzam się.
Po po pierwsze film, na którym zachwala się taki sposób podróżowania z samochodem i pokazuje załadunek, jest ciut wcześniej opublikowany:
Po drugie, pociąg z wagonem do przewozy samochodów kursował jeszcze w latach 2002-2003 (Zakopane-Gdynia Gł.-Zakopane) a może i później, bo wyżej jest zdjęcie ponoć nawet z 2006 r.
 

Filozof

Użytkownik
Reakcje
198 0 0
#33
Uściślijmy zgromadzoną do tej pory wiedzę:

Autokuszetki kursowały już na pewno w rozkładzie 85/86.
W rozkładzie tym po prostu nie ma jeszcze autokuszetek w informacji o rezerwacji miejsc – nie ma tabeli podobnej do tych, które zeskanował @ksiezyc_nad_gieesem (jest tylko adnotacja w tabelach ze szczegółowymi rozkładami jazdy : „pociąg dostępny dla osób odbywających podróż z samochodami”).
Były one doczepiane do pociągów:
13509 Warszawa Główna – Zakopane
31510 Zakopane – Warszawa Główna
48508/7 Katowice Bogucice - Trzebiatów
84508/7 Trzebiatów – Katowice Bogucice
W materiale PKF 29/85 widać co prawda autokuszetki w składzie pociągu Warszawa Gł. - Trzebiatów, ale w rozkładzie 85/86 pociąg ten nie ma wspomnianej adnotacji.

Ostatnim pociągiem, w którym jeździły wagony do przewozu samochodów był 33500/35701 „Tetmajer” łączący Zakopane z Gdynią. Z tego co pamiętam, to ostatnim rokiem ich kursowania był 2004 i wykorzystywano wówczas dwa wagony („Tetmajera” obsługiwały dwa składy i w każdym ze składów był jeden taki wagon). Taka data podana jest również w artykule podlinkowanym przez @Szwed1978 .

Natomiast ustalić trzeba kiedy autokuszetki przestały być włączane do pociągów kursujących z/do Katowic.
W artykule z 10.02.2004, zamieszczonym w serwisie „naszemiasto.pl” czytamy:
„- W sezonie letnim mieliśmy jeden pociąg z autokuszetką, na trasie Gdynia - Katowice, ale ze względu na niewielkie zainteresowanie zrezygnowaliśmy ze świadczenia tych usług - mówi Marek Ostrowski, naczelnik działu marketingu PKP Przewozy Regionalne w Bydgoszczy.”
(artykuł: "Autokuszetka - to marzenie!", http://bydgoszcz.naszemiasto.pl/archiwum/autokuszetka-to-marzenie,667926,art,t,id,tm.html)
Wynikałoby, że w jakimś pociągu pospiesznym Gdynia-Katowice, autokuszetki jeździły jeszcze latem 2003 roku. Ktoś to jest w stanie potwierdzić czy ten artykuł jest wiarygodny?
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
#34
A tak wyglądało a właściwie miało wyglądać zestawienie składu pociągu w rel. W-wa Główna - Trzebiatów - w/g Dodatku cz. 2B obowiązującego od dnia 2 czerwca 1991 r.
Jak widzimy - pociąg był przewidziany do kursowania w tym okresie komunikacyjnym z adnotacją "Na zarządzenie".

Autokuszetka Trzebiatów.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#35
Dziś? Nic podobnego. Kiedyś też bywało smutno :( Wydawnictwo Ministerstwa Kolei - Rok 1926.

Zobacz załącznik 339556
Ale miejsce sypialne to nie to samo, co miejsce "śpiące" (analogia do miejsca siedzącego i leżącego). Miejsce sypialne jest jak najbardziej w porządku, miejsce leżące i siedzące absolutnie nie.
 

Jarząbek

Znany użytkownik
Reakcje
1.581 73 0
#37
I jeszcze jedno: nie autokuszeta,
Zgodnie z nazwą ustaloną przez ówczesnych decydentów DG PKP.:)
Znalazłem Dodatek Część II B, obowiązujący od dnia 1 czerwca 1986 r.
Dwie relacje obsługiwane jednym składem. Obieg nr 1034.
W relacji Warszawa - Zakopane pociąg kursował z piątku na sobotę a w relacji powrotnej z niedzieli na poniedziałek.
W relacji Warszawa - Trzebiatów pociąg kursował z wtorku na środę a w relacji powrotnej ze środy na czwartek.


Autokuszeta - W-wa-Zakopane.jpg


Autokuszeta - Zakopane-Wwa.jpg
Autokuszeta -W-wa-Trzebiatów.jpg



Autokuszeta-Trzebiatów-W-wa.jpg
 

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.280 41 5
#40
A'propos tematu, acz nie polski akcent.
Szykuje mi się prezent, w postaci wagonu do przewozu aut DB.
Znalazłem takie rampy (obie funkcjonują na DB) i mam 2 pytania z nimi związane:

Czy ktoś wie, jakiej firmy jest ta szara rampa?
Czy ta Fleischmannowska nadała by się do takiego wagonu, czy tylko na tiry?

Jeśli trzeba przenieść post gdzie indziej, trudno, ale proszę o odpowiedzi. :)
 

Załączniki

Podobne wątki