• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Kolekcja Autobusy - Jacek T4

Tomek M.

Znany użytkownik
Reakcje
9.405 68 0
#22
Masz rodzynka w kolekcji(y), Ikarus współpracował z wieloma firmami, Scania, Man, Volvo, ciekawą konstrukcją był
również Ikarus 543 który powstał we współpracy z czeską Avią, również taki mikrus tylko wogóle nie podobny do serii200.
Twój model to tak jak napisałeś RA, oprócz tego Ikarusy tworzyły Wumm Modell (Węgry) oraz Z&Z (Ukraina przy współpracy z Niemcami).
 
OP
OP
Jacek T4

Jacek T4

Znany użytkownik
Reakcje
1.008 1 0
#23
ciekawą konstrukcją był
również Ikarus 543
Bryła 543 jest łudząco podobna do naszego Autosana H6. Znany jest epizod współpracy Autosana z Ikarusem w 1988 roku.
Autosan miał zbudować Węgrom podwozia na bazie modelu Autosan H6, które miały posłużyć do projektowanego minibusu serii 500. Węgierski kontrahent wycofał się i zostawił sanocką fabrykę z gotowymi podwoziami.
Ciekawe kto od kogo zerżnął zabudowę nadwozia? ;)
 
OP
OP
Jacek T4

Jacek T4

Znany użytkownik
Reakcje
1.008 1 0
#25
A teraz czas na mój najnowszy autobusowy zakup (co prawda premiera tej miniatury na forum odbyła się u kolegi Mafo), ale u mnie pokaz odbędzie się jak zwykle poprzez porównanie z innym modelem.
Do tej pory zmuszeni byliśmy się zadowalać "ogórkami" wykonanymi metodą chałupniczą przez innych uzdolnionych modelarzy lub ewentualnie od jakiś małych producentów, jak np. firma Ra Dośly z Czech.
Ewentualnie co niektórzy sami próbowali przerabiać model Skody RTO 706 enerdowskiej firmy Espewe (z rożnym skutkiem).

Poniżej "porównanie" dwóch Jelczy 043: Brekina vs. Ra Dośly
DSCN2360.JPG

DSCN2361.JPG
DSCN2362.JPG

DSCN2364.JPG
DSCN2366.JPG
DSCN2365.JPG
DSCN2368.JPG
DSCN2369.JPG
DSCN2363.JPG


Oczywiście trudno jest porównywać seryjny dopracowany model z czymś, co próbuje go naśladować, ale myślę takie zestawienie dokładnie ukazuje postęp i jakość w technice modelarskiej oraz ilość potrzebnej pracy aby wytworzyć coś, co śmiało można nazwać modelem.
A jak kogoś zainteresowało tło prezentacji, to zapraszam tutaj:
http://forum.modelarstwo.info/threads/autobusy-dawniej-i-dziś.14298/page-35
 
OP
OP
Jacek T4

Jacek T4

Znany użytkownik
Reakcje
1.008 1 0
#27
RA wiadomo.., dopóki nie było konkurencji dawał radę
Dokładnie, a nawet uchodził za najlepszą miniaturę 043. Co ciekawe, ma lepiej odwzorowane umiejscowienie kierunkowskazów z przodu i po bokach (wg mnie Brekina przesunęła je za bardzo do tyłu). Zgadzam się również z Tobą, że w modelu został odwzorowany konkretny (niezbyt dokładnie odrestaurowany) model Skody RTO i nikt potem nie zawracał sobie głowy, czy aby się wszystko zgadza z oryginałem.
Cieszy mnie zapowiedź kolejnej nowości Brekiny - przyczepy PO-1. Mam tylko nadzieję, że zapowiadana przyczepa nie zostanie jakoś szczególnie "skopana".
Chociaż nie ukrywam, że bardziej by mnie ucieszyła zapowiedź Jelcza 272 Mex, ale o tym to raczej trzeba tylko pomarzyć...
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Autobusy 23
Autobusy 18
Autobusy 16
Autobusy 9
Autobusy 4

Podobne wątki