• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Autobusy dawniej i dziś

Reakcje
2 0 1
1. Kiedy do PKS-u mogły trafić Mercedesy 0302 i jakie trasy one mogły obsługiwać?
2. Czy zanim wprowadzono Sanosy S14 na trasy dalekobieżne w 1973 roku to wcześniej na tych trasach jeździły Jelcze 043 o podwyższonym standardzie?
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
Mało się znam na autobusach, ale nie pamiętam, żeby w PKS jeździły Mercedesy. Ja je pamiętam głównie, o ile nie wyłącznie, z Orbisu, jak na fotce z Opola na poprzedniej stronie. Nie pamiętam też w PKS Jelczy w wersji "turystycznej", z tzw. lotniczymi fotelami i dodatkowymi okienkami na zawinięciu dachu i bocznej ściany. Ale jak mówię, nie czuję się tu bardzo kompetentny, ciekaw jestem odpowiedzi kolegów lepiej znających temat.
 

womo

Aktywny użytkownik
Reakcje
1.105 33 1
Nie było podwyższonego standardu, jeździły zwyczajne.
Sanosy zaczęto nazywać "podwyższonym standardem" bo miały podłokietniki, rozkładane siedzenia i były o wiele lepsze i wygodniejsze niż wszystkie inne autobusy które wtedy jeździły w PKS.

Mercedesy to turystyka międzymiastowa i międzynarodowa.
Chociaż mało znanym jest fakt, że w stanie wojennym robiły za MZK w Warszawie. Wojsko zajęło autobusy Orbisu, Gromady itp i przez prawie dwa lata jeździły po warszawie jako MZK. Przystanek miały na placu defilad. Nie tylko mercedesy ale też wszystkie inne typy autobusów, czekam może kiedyś Irokez zrobi takiego Warszawiaka ;)
zdjęcie ściągnięte gdzieś kiedyś z netu.
merc defilad.jpg
 
Reakcje
2 0 1
Film dotyczący PKS-u międzynarodowego i Mercedesów w PKS z 1975. A co do ogórków wyższy standard miałem na myśli że w siedzeniach były podgłówki na siedzeniach. W filmie Nie ma róży bez ognia kiedy Fedorowicz przytrzaśnięty do autobusu biegł za nim, było widać że Jelcz 043 miał podglówki na siedzeniach i był to kurs pospieszny relacji Warszawa - Elbląg obejrzyjcie ten fragment i wypowiedzcie się na ten temat...
 

womo

Aktywny użytkownik
Reakcje
1.105 33 1
Ogólnie Jelczy lux robiono bardzo mało. Jeździły ale większe szanse miałeś trafić zwykłego niż lux. (lata 70, bo w 60 to w ogóle zapomnij poza turystyką i zakładami pracy, orkiestrami, msw itp)

To jak teraz z pendolino. Masz na bilecie, że będzie pendolino, ale na 10 przejazdów na trasach które obsłoguje 4 razy jadę innym niż pendolino. Czyli jeździ czy nie jeździ ?
Wszyscy powiedzą, że jeździ bo 6 razy jechałem klasą która miała być, czyli jest ok
Ale w tym czasie podróżowałem z żoną 5 razy i ona trafiła 4 razy inny skład. Dla niej żadne pendolino nie jeździ bo raptem raz udało się jej nim przejechać? co powie za 30 lat? że pendolino nie było na torach ;)

Z Jelczami było tak samo. Były i jeździły ale jak zapytasz starszych to wszyscy pamiętają rurki a nie zagłówki.
Dlatego sprowadzono tyle Sanosów które te trasy obsługiwały i zapełniły lukę, której Jelcz nie był w stanie zapełnić.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
W filmie Nie ma róży bez ognia kiedy Fedorowicz przytrzaśnięty do autobusu biegł za nim, było widać że Jelcz 043 miał podglówki na siedzeniach i był to kurs pospieszny relacji Warszawa - Elbląg obejrzyjcie ten fragment i wypowiedzcie się na ten temat...
Filmem to akurat bym się nie sugerował. Dla filmu często inscenizuje się sytuacje nie całkiem zgodne z rzeczywistością - tak było i dawniej, i jest dziś. Jelcze "lux" dobrze pamiętam, ale nie przypominam sobie ich w barwach PKS w rejsowych kursach.
 

jacekk

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
439 18 0
Niekoniecznie siedzenia "lotnicze", te z zagłówkami, oznaczały wersję 041 LUX Jelczy, choć rzeczywiście zwykle tam były.
W Krakowie eksploatowano Jelcza 272 MEX - z drzwiami automatycznymi - w którym fabrycznie zamontowano owe siedzenia.
Zapadł mi też w pamięć pewien firmowy Jelcz 043 DAL z opisywanymi siedzeniami.
Wówczas nie mówiło się o podwyższonym standardzie. Człek się cieszył tym co było.
 

browar łódź

Aktywny użytkownik
Reakcje
216 10 9
Autosan w oznakowaniu PKS Łask (ale taki już chyba nie istnieje )wykonujący kurs w rozkładzie PKS Zduńska Wola na trasie Zduńska Wola -Łask Szpital. czerwiec 2018 Łask
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Skala 1:1 4
Skala 1:1 4
Skala 1:1 26

Podobne wątki