• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Autobusy dawniej i dziś

Jacek T4

Znany użytkownik
Reakcje
1.008 1 0
Ostatnio zrobiłem sobie małą kwerendę dot. materiału fotograficznego związanego z komunikacja miejską w Opolu. Znalazłem zdjęcia pojazdów, których w ogóle nie znałem, lub wiedziałem że były użytkowane w naszym kraju, ale nigdy nie przypuszczałbym że "odwiedziły" gród nad Odrą.
Część z nich pokażę w tym temacie, zdjęcia które prezentuję pochodzą ze strony: fotopolska.eu (nie pl, jak błędnie zaznaczyłem przy poprzedniej prezentacji).

Na początek autobus, którego markę rozszyfrowałem jako FIAT 666 RN. Ciekawostką jest to, że część tych autobusów była montowana w ramach umowy z Fiatem w Polsce, w Sanoku. Co ciekawe również, posiadały one kierownicę z... prawej strony. Wynikało to wtedy ze specyfiki włoskich dróg. Lata 50/60 ubiegłego wieku, autobus stoi na opolskim Rynku, wysadza pasażerów lub ich zabiera. Wydaje mi się, że może to być jakaś wycieczka (bo rejsowe autobusy PKS-u stawały nieopodal Dw. PKP).
Fiat 666RN.png



Ten sam w przybliżeniu okres (ale bardziej początek lat 60), i też opolski Rynek, tylko tym razem autobus zaparkowany pod ratuszem. Zdjęcie niestety nie wiele pokazuje, ale wydaje mi się, że to też FIAT, ale model 682 RN2 ? Wiem, że takie autobusy były użytkowane przez kopalnie lub domy kultury na Górnym Śląsku. Więc może kolejna wycieczka?
Fiat 682 RN2.png


Mam nadzieję, że koledzy autobusiarze nie zawiodą i rozszyfrujemy markę powyższego autobusu.
 

Jacek T4

Znany użytkownik
Reakcje
1.008 1 0
Tak Jacku, dobrze myślisz, to jest Fiat 682RN2, w poście 57;
http://forum.modelarstwo.info/threads/autobusy-dawniej-i-dziś.14298/post-219893
jest również o nim wzmianka, a tu masz podobne ujęcie;
http://phototrans.eu/14,313441,0,FIAT_682_RN2_KA_6690.html
Dzięki Tomku za potwierdzenie i dodatkowe informacje(y). Temat autobusowy coraz bardziej mnie to wciąga:).

Ok, to teraz coś w kolorze.
Opole, ul. 1 Maja (okolice dw. PKP i PKS), lata 50 ubiegłego wieku. To chyba SKODA 706 RO (ciekawi mnie tylko, czy to nie jest podkoloryzowane zdjęcie? Bowiem z tego co mi wiadomo, to tych mdeli autobusów w ogóle nie eksploatowano w komunikacji miejskiej, a jego barwy wskazują właśnie na nią).
SKODA 706 RO.png


I jeszcze autobus, którego znowu nie mogę dopasować do żadnej marki.
Opole, ul. Krakowska, lata 50/60 ubiegłego wieku. Dodaję to zdjęcie z uwagi na również fajnego STARA z pierwszego planu.
co to za autobus.png
 

Tomek M.

Znany użytkownik
Reakcje
9.405 68 0
Odnośnie Skody, tu masz fotkę z Opola ;)
http://phototrans.pl/14,370464,0,Skoda_706RO_PKS_97082.html
Oczywiście były również wersje miejskie tej skody, ale czy i w jakim z naszych miast były eksploatowane to nie wiem...
Drugi autobus, początkowo podejrzewałem jakiegoś wczesnego fleischera, ale równie dobrze to może być jakiś leyland, wczesne autokary
zwłaszcza marek spoza RWPG to nie jest moja mocna strona.
 

Jacek T4

Znany użytkownik
Reakcje
1.008 1 0

jacekk

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
439 18 0
Żółte tło, czarny znak kierownicy i napis. Czasem znak żółty. Pewnie zależało to od bazy auta lub otrzymanej kalkomanii.
Na bocznej ścianie powinien być identyczny znak, numer inwentarzowy i nazwa miasta.
Niemniej i tak ładne auto i chylę czoła za wykonanie, zwłaszcza za dbałość o szczegóły.
 

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
970 82 11
O kurde cud ma odbierak nie ma"sieci".Na zdjęciu autobus elektryczny w czasie ładowania akumulatorów na końcowym przystanku
w Krakowie na ulicy Pawiej.
elektryczny.jpg .
 
Ostatnio edytowane:

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
To jakaś siec by sie przydała ;)
Akumulatorowy ładowany na pętlach
No chyba nie do końca. Bo tam na dachu odbierak prądu widać.
Nie wiem czy kolega @daromaro robi takie wpisy specjalnie, żeby pobudzić dyskusję? Czy naprawdę nie potrafi znaleźć w internecie w jaki sposób ładuje się autobusy elektryczne? To pomogę...
Tak na szybko znaleziony w necie filmik:

Czyszczę temat ze zbędnych wpisów.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
W Gdyni jezdza trolejbusy z silnikami spalinowymi (hybrydy). Sa zasilane z sieci a nie z akumulatora. Silnik spalinowy sluzy do obslugi odcinkow trasy bez sieci. O podobnym rozwiazaniu spalinowo-elektryczna hybryda (zasilana z sieci) mysli sie na PKM. Proste pytanie i jesli jest rzeczowa, konkretna odpowiedz to zbedna jest potem "dyskusja". Moglo byc tez tak, ze czegos niezrozumialem, niedoczytalem -mea culpa.
 
Ostatnio edytowane:

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
Panowie!
Jeszcze raz proszę. To nie jest temat na takie dyskusje. Załóżcie sobie osobny wątek o zasilaniu autobusów i trolejbusów, i tam dyskutujcie. Tu jest wątek o autobusach 1:1
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Skala 1:1 4
Skala 1:1 4
Skala 1:1 26

Podobne wątki