• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

1:1 Autobusy dawniej i dziś

1. Kiedy do PKS-u mogły trafić Mercedesy 0302 i jakie trasy one mogły obsługiwać?
2. Czy zanim wprowadzono Sanosy S14 na trasy dalekobieżne w 1973 roku to wcześniej na tych trasach jeździły Jelcze 043 o podwyższonym standardzie?

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Mało się znam na autobusach, ale nie pamiętam, żeby w PKS jeździły Mercedesy. Ja je pamiętam głównie, o ile nie wyłącznie, z Orbisu, jak na fotce z Opola na poprzedniej stronie. Nie pamiętam też w PKS Jelczy w wersji "turystycznej", z tzw. lotniczymi fotelami i dodatkowymi okienkami na zawinięciu dachu i bocznej ściany. Ale jak mówię, nie czuję się tu bardzo kompetentny, ciekaw jestem odpowiedzi kolegów lepiej znających temat.

womo

Użytkownik
Nie było podwyższonego standardu, jeździły zwyczajne.
Sanosy zaczęto nazywać "podwyższonym standardem" bo miały podłokietniki, rozkładane siedzenia i były o wiele lepsze i wygodniejsze niż wszystkie inne autobusy które wtedy jeździły w PKS.

Mercedesy to turystyka międzymiastowa i międzynarodowa.
Chociaż mało znanym jest fakt, że w stanie wojennym robiły za MZK w Warszawie. Wojsko zajęło autobusy Orbisu, Gromady itp i przez prawie dwa lata jeździły po warszawie jako MZK. Przystanek miały na placu defilad. Nie tylko mercedesy ale też wszystkie inne typy autobusów, czekam może kiedyś Irokez zrobi takiego Warszawiaka ;)
zdjęcie ściągnięte gdzieś kiedyś z netu.
merc defilad.jpg

Film dotyczący PKS-u międzynarodowego i Mercedesów w PKS z 1975. A co do ogórków wyższy standard miałem na myśli że w siedzeniach były podgłówki na siedzeniach. W filmie Nie ma róży bez ognia kiedy Fedorowicz przytrzaśnięty do autobusu biegł za nim, było widać że Jelcz 043 miał podglówki na siedzeniach i był to kurs pospieszny relacji Warszawa - Elbląg obejrzyjcie ten fragment i wypowiedzcie się na ten temat...

womo

Użytkownik
Ogólnie Jelczy lux robiono bardzo mało. Jeździły ale większe szanse miałeś trafić zwykłego niż lux. (lata 70, bo w 60 to w ogóle zapomnij poza turystyką i zakładami pracy, orkiestrami, msw itp)

To jak teraz z pendolino. Masz na bilecie, że będzie pendolino, ale na 10 przejazdów na trasach które obsłoguje 4 razy jadę innym niż pendolino. Czyli jeździ czy nie jeździ ?
Wszyscy powiedzą, że jeździ bo 6 razy jechałem klasą która miała być, czyli jest ok
Ale w tym czasie podróżowałem z żoną 5 razy i ona trafiła 4 razy inny skład. Dla niej żadne pendolino nie jeździ bo raptem raz udało się jej nim przejechać? co powie za 30 lat? że pendolino nie było na torach ;)

Z Jelczami było tak samo. Były i jeździły ale jak zapytasz starszych to wszyscy pamiętają rurki a nie zagłówki.
Dlatego sprowadzono tyle Sanosów które te trasy obsługiwały i zapełniły lukę, której Jelcz nie był w stanie zapełnić.

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
W filmie Nie ma róży bez ognia kiedy Fedorowicz przytrzaśnięty do autobusu biegł za nim, było widać że Jelcz 043 miał podglówki na siedzeniach i był to kurs pospieszny relacji Warszawa - Elbląg obejrzyjcie ten fragment i wypowiedzcie się na ten temat...
Filmem to akurat bym się nie sugerował. Dla filmu często inscenizuje się sytuacje nie całkiem zgodne z rzeczywistością - tak było i dawniej, i jest dziś. Jelcze "lux" dobrze pamiętam, ale nie przypominam sobie ich w barwach PKS w rejsowych kursach.

jacekk

Aktywny użytkownik
KKMK
Niekoniecznie siedzenia "lotnicze", te z zagłówkami, oznaczały wersję 041 LUX Jelczy, choć rzeczywiście zwykle tam były.
W Krakowie eksploatowano Jelcza 272 MEX - z drzwiami automatycznymi - w którym fabrycznie zamontowano owe siedzenia.
Zapadł mi też w pamięć pewien firmowy Jelcz 043 DAL z opisywanymi siedzeniami.
Wówczas nie mówiło się o podwyższonym standardzie. Człek się cieszył tym co było.

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Skala 1:1 4
Skala 1:1 24