• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Autobusy 1:72

koland

Aktywny użytkownik
Reakcje
465 1 0
#22
Cała ta seria polskich samochodów była fantastyczna, jak na tamte czasy jakość detali była fenomenalna. Miałem z tej serii Syrenkę (miała koła z twardego plastiku z bieżnikiem na oponach i wypukłymi deklami z zaznaczonym logo FSM na środku!), Nyskę, Stara 28 z otwartą skrzynią, autobus "ogórek" Jelcza, autokar z Sanoka (do dziś go mam) no i oczywiście miałem w ilości kilku sztuk najpopularniejsze niegdyś "wozy meblowe" (dwuosiowy ciągnik siodłowy Star z jednoosiową naczepą o zabudowie przypominającej koński transporter z półokrągłym frontem, któremu się naprawdę otwierały drzwi z tyłu!). Były też chyba naczepy-silosy i cysterny na mleko. To robiła zdaje się sp-nia pracy Libella?
Wszystko to prawda. Jedyna uwaga modele produkował do 1972r. ZP RUCH w Kobyłce, potem produkcję przeniesiono do Podlaskich Zakładów Wytwórczych w Siedlcach, gdzie modele produkowano do końca lat 90-tych. Dzisiaj były ZP RUCH to zakłdy Telkom w Kobyłce, a w Siedlcach w budynku gdzie składano te i inne modele jest przychodnia zdrowia. Więcej inof znajdziesz na mojej stronie zapraszam www.seriaminiatur.cba.pl
Wrzuć proszę zdjęcie swojego sanoka albo podeślij na PW>
 

Railways

Znany użytkownik
Reakcje
936 15 0
#24
Ciekawe ten modele prezentujesz. Kompletnie nie znam tych firm, które robią bądź robiły modele autobusów w tej skali. Ciekawe informacje tu wstawiacie(y)(y). Tutaj w Anglii w tej skali robi obecnie Atlas Collections seria autobusów międzynarodowych.
 

viator

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
#25
@koland: Rzeczywiście to robił Ruch!
Skala dopasowana do modeli lotniczych była strzałem w dziesiątkę, sprzedawało się to i jako model do makiety i jako zabawka dla młodszych.

"Wrzuć proszę zdjęcie swojego sanoka albo podeślij na PW"
Muszę odkopać ten autobus w którymś pudle to wrzucę fotki. Mój Sanok był w innym kolorze, to były dwa odcienie ciemnej zieleni, plastik świetny bo raczej matowy i nie prześwitujący.
A, i powinienem też mieć gdzieś Stara z otwarta skrzynią, całego czerwonego.
Miałem też kiedyś i może mam gdzieś podobną otwartą wersję Robura, z tej samej serii, ale próbowałem go kiedyś pomalować jakimś szajsem i nie wiem czy się jeszcze do czegoś nadaje.
Ale nie gwarantuję że się złamię i odstąpię to co mam. :) Wartość sentymentalna tych modeli dla mnie na pewno przewyższa wartość rynkową jaka by ona nie była. :D

PS. Przepiękna ta Twoja strona z modelami Ruchu - pamiętam większość z tych modeli, miałem wiele z nich. Wydaje mi się że były jeszcze jakieś przyczepy kempingowe ale inne (mniejsze) niż z tej najstarszej serii, czy może coś mi się pomyliło?
 
Ostatnio edytowane:

koland

Aktywny użytkownik
Reakcje
465 1 0
#27
@koland: Rzeczywiście to robił Ruch!
Skala dopasowana do modeli lotniczych była strzałem w dziesiątkę, sprzedawało się to i jako model do makiety i jako zabawka dla młodszych.

"Wrzuć proszę zdjęcie swojego sanoka albo podeślij na PW"
Muszę odkopać ten autobus w którymś pudle to wrzucę fotki. Mój Sanok był w innym kolorze, to były dwa odcienie ciemnej zieleni, plastik świetny bo raczej matowy i nie prześwitujący.
A, i powinienem też mieć gdzieś Stara z otwarta skrzynią, całego czerwonego.
Miałem też kiedyś i może mam gdzieś podobną otwartą wersję Robura, z tej samej serii, ale próbowałem go kiedyś pomalować jakimś szajsem i nie wiem czy się jeszcze do czegoś nadaje.
Ale nie gwarantuję że się złamię i odstąpię to co mam. :) Wartość sentymentalna tych modeli dla mnie na pewno przewyższa wartość rynkową jaka by ona nie była. :D

PS. Przepiękna ta Twoja strona z modelami Ruchu - pamiętam większość z tych modeli, miałem wiele z nich. Wydaje mi się że były jeszcze jakieś przyczepy kempingowe ale inne (mniejsze) niż z tej najstarszej serii, czy może coś mi się pomyliło?
Dziękuję za słowa uznania. Zacząłem zbierać te modele w 2008r. Aż 8 lat zajęło mi zebranie tego co wg mnie najładniejsze w tej serii i rozwikłanie historii tych modeli. Praktycznie nie zachowały się żadne dokumenty o produkcji, z osób pracujących, wiele mających sporą widzę w temacie już nie żyje, gro to osoby starsze nie pamiętające już wszystkich faktów. Dlatego wiele informacji można wysunąć tylko na podstawie obserwacji modeli, opakowań.
Przyczepa kempingowa była produkowana w Kobyłce przypuszczalnie już od połowy lat 60-tych, była to kopia modelu Matchbox Regulars. Tak samo było z innymi modelikami z pierwszej serii miniatur, były to plastikowe kopie Matchboxa. Tylko Robur był kopią modelu Espewe. Również samoloty produkowane przez Ruch był kopiami Airfix'a, np. śmigłowiec. Takie to były czasy. Skala 1:72 wynikała ze skali w jakiej produkowano samoloty.

Pierwsze modele serii miniatur: stary, warszawy kombi, sedan i nysy miały odwzorowaną tylko sylwetkę, brakowało szczegółów. Dopiero modele Moskiwcz, Fiat 125, Jelcz Mex, Sanok 09,Warszawa pick up, Żuk A013 i produkowane już w Siedlcach Wartburg i Syrena zostały pięknie odwzorowane z wiernymi szczegółami jak napisy, numery rejestracyjne itp. Jak na tamte czasy, początek lat 70-tych to były naprawdę super modele. Dzisiejsza chińszczyzna wielokrotnie, mimo zaawansowanej technologii nie dorównuje modelom Ruchu. A przecież formy były robione ręcznie przez zwykłych rzemieślników z pod Warszawy. Wiem, że RUCH miał w planach jeszcze kilka modeli polskich aut tamtych czasów. Niestety zmieniono w 1972r. profil produkcji zakładów w Kobyłce. Zaczęto tam produkować sprzęt dla łączności, zakłady istnieją do dziś jako ZP Telkom. Produkcję wszystkich modeli i zabawek przeniesiono do Podlaskich Zakładów Wytwórczych w Siedlcach, które już od lat 50-tych produkowały zabawki głównie lalki. W 1974r powstała tam nowa hala produkcyjna i magazyn form. Te przenosiny przekreśliły dalszy rozwój serii miniatur, która miała być odpowiedzią dla Matchbox, Majorette i inne. To i tak dobrze, że rozpoczęto w Siedlcach produkcję wartburga i syreny. Do upadku serii przyczynił się też dodatkowo kryzys w Polsce na początku lat 80-tych. Część modeli przestano produkować, a reszta jak autobusy, stary, wartburg i syrena produkowano nawet do końca lat 80-tych. Ale była to zupełnie inna jakość. Jak macie jakieś modele tej serii proszę o zdjecia, chętni zobaczę, a może coś mnie zainteresuje:)
 

p11c

Znany użytkownik
Reakcje
13 0 0
#31
Wczoraj oglądałem dwie Nyski ( osobową i towos ) oraz dużego Fiata i Warszawę. Wszystko produkcji RUCH. To naprawdę ładne modele. Jak będę miał możliwość to porobię fotki.Choć kolega KOLAND dał linka z kompletną serią.
 
Ostatnio edytowane:

koland

Aktywny użytkownik
Reakcje
465 1 0
#32
Wracając do autobusów w skali 1:72 moja przeróbka Ikarusa 66 na malowanie WPK Katowice
DSC03559.JPG
DSC03561.JPG
DSC03562.JPG


oraz model wykonany przez kolegę modelarza na podstawie modelu serii Ruch. Zapraszam na jego stronę
www.modele72.cba.pl

Jelcz 021 WPK Katowice oddział Jaworzno
ap1.JPG
ap2.JPG
ap3.JPG
ap5.JPG
ap6.JPG
 
Ostatnio edytowane:

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
#33
Fajnie przerabiasz te stare autobusy. Spróbuj tylko zamaskować kalki na Jelczu bo rzucają się w oczy swoją matowością.
 

Railways

Znany użytkownik
Reakcje
936 15 0
#35
Atlas kiedyś wypuścił model Jelcza ogórka 043 z 1959 roku taki niebieski ale łysy bez żadnych oznaczeń. Zastanawiałem się wtedy czy go kupić czy nie. Wkońcu nie kupiłem. Do dziś żałuję, choć to nie moje klimaty zawsze fajnie by było mieć coś takiego:). Pamiętam, że wtedy był coś za ok 6GBP w WH Smith (odpowiednik Empiku) a teraz na ebayu panowie z kraju życzą sobie od 20GBP wzwyż + koszty wysyłki. Pocieszam się faktem zakupu strażackiego Robura:D. ciekawie wygląda ten Twój Jelcz Ogórek. Szkoda, że ma namalowane światełka ale nie żebym się czepiał;)
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.272 61 2
#36
Raczej się tym nie przejmuj. Kilka miesięcy temu pojawiło sie wydanie specjalne KAP i jest ogórek Jelcz 043 wykonany niemal identycznie jak model Atlasa. Do tego ma poprawione szczegóły.
Ponieważ mam obydwa modele Jelcza 043 i Jelcza MEX272 postanowiłem przedstawić podobieństwa i róznice.
Wersja miejska z racji że juz była przedstawiana pojawia się tylko na kilku zdjęciach. Niestety porównanie do sylwetki pozostałych modeli jest dla tego modelu dość druzgocące.
Model Atlasa jak tu już pisano ma nieprawidłowe lusterka. Mnie jeszcze wpadło w oko umiejscowienie przednich migaczy, które w porównaniu ze zdjęciami 1:1 wydają się być za wysoko. Nie mogę wykluczyć że w tak długo produkowanej serii niektóre autobusy mogły mieć wyżej umieszczone przednie migacze ale jeszcze zdjęcia takiego autobusu nie widziałem. W modelu z KAP te różnice poprawiono i pod tym względem ten model jest wykonany lepiej. Cała reszta to drobne szczegóły; inne wycieraczki, imitacje bocznych odblasków i światła przeciwmgłowe w modelu Atlasa. Ogólnie Model Atlasa wydaje sie być odrobinę lepiej wykonany; czarne uszczelki szyb, klosze lamp mają namalowane metalowe obwódki a tylne lampy zespolone są wielokolorowe. Model KAP ma bardziej prawidłowe szczegóły. A to kilka zdjęc dla porównania. Dla ułatwienia Model Atlasa ma białe felgi, a KAP szare.
20161120_144211.jpg
20161120_144314.jpg
20161120_144329.jpg
20161120_144419.jpg
20161120_144748.jpg
20161120_145021.jpg
20161120_145841.jpg
 

Marino

Użytkownik
Reakcje
13 0 0
#37
Bardzo ciekawe porównanie modeli jelcza.
Rzeczywiście ten miejski wygląda pokracznie - mam nadzieję, że może ktoś jeszcze wyda taki bardziej zbliżony do oryginału.:)
Na stronie imcdb.org znalazłem przykłady autobusów z wyżej umieszczonymi kierunkowskazami.
Głównie to skody RTO, ale są też i jelcze (przynajmniej tak jest w podpisie):
http://www.imcdb.org/vehicle_223325-Jelcz-043-706-RTO-1959.html
http://www.imcdb.org/vehicle_518869-Jelcz-043-706-RTO-1967.html
http://www.imcdb.org/vehicle_488182-Skoda-706-RTO-KAR-1958.html
http://www.imcdb.org/vehicle_871878-Skoda-706-RTO-LUX.html
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.272 61 2
#38
No to dobrze że rzeczywiście były autobusy Jelcz 043 z wyżej umieszczonymi migaczami. Ja co do tego nie miałem pewności. Wygląda na to że starsze egzemplarze miały wyżej umieszczone migacze. Ciekawe do którego rocznika.
Musiał bym przejrzeć zdjęcia w domowych zbiorach. Dość dużo jest z autobusami.
 

p11c

Znany użytkownik
Reakcje
13 0 0
#39
A ja mam pytanie do tego przegubowaca, czy przypadkiem na przyczepie nie było innych felg? Tam dane są takie jak na przednich kołach, a na zdjęciach wydaje mi się, że powinny być jakieś zupełnie inne, bez tej charakterystycznej rozgwiady.
 

sluzbowo

Znany użytkownik
Reakcje
137 1 0
#40
czy przypadkiem na przyczepie nie było innych felg?
Były inne. W wersjach MPA AP-62 i Jelcz AP-02 w przyczepach stosowano importowane mosty przednie od Chaussona APH521. W późniejszych wersjach Jelcz 021 w przyczepach zastosowano mosty przednie z Żubra A80. Zarówno jedne, jak i drugie różniły się konstrukcyjnie od oryginalnego mostu przedniego; różniły się też wyglądem. Nie jest mi znane żadne zdjęcie polskiego przegubowego Jelcza z takimi felgami jak w wyżej pokazanym modelu. To zapewne uproszczenie zastosowane przez autora.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Skala 1:72 27
Skala 1:72 8

Podobne wątki