• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Auto Service z PRL-u - warsztat Adama

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
Napisałem o tym, bo może komuś oszczędzę niepotrzebnych nerwów. Dawno mi się nie zdążyła taka pomyłka, bo z reguły jestem ostrożny z chemią i zawsze testuję reakcję.
Podejrzewam, że każdy z nas miał tego typu dziwne reakcje chemii z farbami i plastikiem albo żywicą. U mnie też niedawno podobna rzecz się zdarzyła ze Steyrem i to po pryśnięciu lakierem matowym na pomalowaną już kabinę. Opisywałem to tu-klik.
 

SD

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
1.261 2 0
Adaś, dlatego właśnie lubię pracować na Akrylach Vallejo, może nie są przesadnie trwałe, ale przy delikatnym obchodzeniu wydaje mi się, że lepiej się sprawują. Łatwo je usunąć praktycznie z każdego materiału. Zawsze z podkładem.
Ja wyznaję staromodną zasadę, że im bardziej lakier śmierdzi, tym lepszy, to znaczy tym lepiej się trzyma podłoża i tym jest trwalszy. Poza tym można wtedy malować na nim różne wzorki (np. ramki okienek, listwy w innych kolorach, napisy od szablonu) np. akrylami Vallejo i wielokrotnie je zmywać, jak coś nie wyjdzie. A jak już wyjdzie, to wtedy dopiero zabezpieczyć całość bezbarwnym. Zaufanie do nitro zostało mi z dawnych czasów. Natomiast unikam płynów hamulcowych itp. przy zmywaniu lakieru, bo też miałem z tym niespodzianki w przeszłości - z modeli Schuco i Brekiny usuwałem oryginalny lakier czystym spirytusem. I zapach całkiem przyjemny...
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Ja wyznaję staromodną zasadę, że im bardziej lakier śmierdzi, tym lepszy, to znaczy tym lepiej się trzyma podłoża i tym jest trwalszy. Poza tym można wtedy malować na nim różne wzorki (np. ramki okienek, listwy w innych kolorach, napisy od szablonu) np. akrylami Vallejo i wielokrotnie je zmywać, jak coś nie wyjdzie. A jak już wyjdzie, to wtedy dopiero zabezpieczyć całość bezbarwnym. Zaufanie do nitro zostało mi z dawnych czasów. Natomiast unikam płynów hamulcowych itp. przy zmywaniu lakieru, bo też miałem z tym niespodzianki w przeszłości - z modeli Schuco i Brekiny usuwałem oryginalny lakier czystym spirytusem. I zapach całkiem przyjemny...
Ja dokładnie wyznaję tę samą zasadę. Jak klej lub farba nie daje po oczach to nie trzyma. Gdzie mogę, to używam Mr.Color, jak potrzebuję akryl na detale to używam akrylopodobną Tamiję a w ostateczności, jak już naprawdę muszę mieć farbę wodorozcieńczalną to Vallejo. Mam jej w domu może ze 4 kolory.
Próbowałem zmywać nie spirytusem (u mnie 99.9% raczej niedostępny a jak już uda mi się załatwić, to znam pożyteczniejsze zastosowania;) ) ale alkoholem isopropylowym. Kiepsko sobie jednak radził z Mr.color i podkładówką samochodową.
Najlepszy zmywacz, który używam od lat to Mr.Paint Remover. Z nim nigdy nie miałem niespodzianek. Mam nauczkę na przyszłość żeby nie kombinować z innymi środkami.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Syrena 105
Nareszcie wszystkie asygaty na Syreny 105 są zrealizowane i czekają na spakowanie. To było coś, co spędzało sen z moich powiek. Dziękuję kolegom za cierpliwość, bo ileż można czekać na zamówiony model? Przepraszam ale naprawdę szybciej nie dałem rady. Bardzo często jestem zawalony regularną robotą i jak wracam z pracy po 22:00, to wierzcie mi, że nie mam weny do modelarstwa.
Wiem, jest jeszcze sporo osób które nie załapały się na asygnatki a którym obiecałem modele. Nie martwcie się, w ciągu dwóch miesięcy wyślę Wam formlarz i do końca roku ostatnia seria Syren 105 będzie w Waszej kolekcji. Proszę nie wysyłąjcie już zamówień na 105! Formy tego nie wytrzymają i więcej stopiątek nie będzie (przynajmniej przez najbliższe 3 lata).
Czas zabrać się za kolejne modele od zera.

Zawsze jak kończę partię modeli to robię zdjęcie zbiorowe na pamiątkę.
Photo 2019-09-21, 11 57 23 PM.JPG


Żeby nie było, że nic się nie rozwija, to trzecia partia otrzymała w końcu nowe, bardzo delikatne wycieraczki mojego projektu. Wcześniejsze nie spełniały moich oczekiwań i montowałem kupione gotowce od Haulera.
Drobny "facelifting" przeszła również naklejka na pudełku. Uznałem, że pierwsza wersja była niezbyt czytelna.
photo 2019-09-22, 12 01 22 am.JPG
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Same dobre wieści

Stal 158

Nareszcie po kilku próbach udało się wytrawić kratki które spełniają moje oczekiwania i to nawet z czytelnym miniaturowym napisem. Dzięki Grzesiek @Ostbahn za pomoc przy tym projekcie. To było naprawdę spore wyzwanie.
Już za ok. miesiąc będę miał kilka pierwszych sztuk u siebie i ruszę z ich produkcją

70827433_422492961804919_8105815576431034368_n.JPG


Syrena R-20

Cały czas nie mogę się zdecydować czy kabina w R-20 będzie wyrzeźbiona ręcznie czy w 3D. Na razie pracuję jednocześnie przy wersji komputerowej i manualnej. Prawdopodobnie po przygotowaniu obydwu zdecyduję która bardziej przypomina oryginał. Dzisiaj miałem wolny dzień, i poświęciłem go na naukę rzeźbienia w 3D. Przez cały dzień czyli 10h udało mi się przeprofilować błotnik i drzwi oraz zacząć robić wlot powietrza. Teraz wychodzą wszystkie błędy które zrobiłem wcześniej. Te obłości to spore wyzwanie w porównaniu ze "Stalą". Mam nadzieję że w tym roku uda mi się zrobić przynajmniej prototypy i formy do odlewów. Oczywiście ma jeszcze sporo rzeczy do poprawienia ale co się nie "dokreśli", to się "doszpachlozeszlifuje". Będę się starał żeby model był naprawdę dopracowany jak na tak małą skalę. Chcę np. żeby zamiast płaskiego podwozia miał coś na kształt ramy z brzydko odstającą rurą wydechową. Proszę o wszelkie uwagi odnośnie tego modelu.
2019 wrzesien Syrena R-20 z kolami roboczy NOWY v7e.JPG
2019 wrzesien Syrena R-20 z kolami roboczy NOWY v7.JPG
2019 wrzesien Syrena R-20 z kolami roboczy NOWY v7c.JPG
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Maz 504 z naczepą Maz 5245 jest już skończony. Więcej zdjęć zamieszczam w dziale nasze kolekcje.

DSC_0337.JPG


Natomiast Irańczyk w malowaniu PKS Warszawa dostał kalkomanie ale po komentarzu mojego synka zmyłem je i przygotowałem jeszcze raz.

Photo 2019-09-30, 11 39 15 PM.JPG


Po kilku próbach udało mi się znaleźć bardziej zbliżony kolor.

Photo 2019-10-06, 9 48 49 PM.JPG
Photo 2019-10-06, 9 49 14 PM.JPG
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Znowu MB O302 z Pekaesu idzie do poczekalni. Mam trochę luźniej w pracy i wracam wcześniej do domu, więc zbrałem się za odlewanie i obróbkę elementów do Stali 158. W tym modelu jest sporo bardzo delikatnych części i mniej więcej co czwarty odlew ląduje w koszu. Oznacza to że formy będą bardziej wyekspoatowane i powstanie mniej modeli niż zakładałem ostatnio. Kto zamówił, ten się załapał ale niestety jestem zmuszony zamknąć listę kolejkową. Jeżeli ktoś jeszcze chciałby ten model to można się zapisać na listę rezerwową. Jeżeli uda mi się zrobić więcej dobrych odlewów to jest szansa, ale nie obiecuję na 100%. Przy okazji dzięki Panowie za zainteresowanie tym zupełnie nieznanym pojazdem. Pierwotnie miały być 2-3 sztuki, później spodziewałem się że będzie kilka, może maksymalnie kilkanaście zamówień a chętnych ku mojemu zaskoczeniu jest nieco więcej. Jeszcze nawet że nie zdążyłem zaprezentować nowych fototrawionych wlotów powietrza i wersji pocztowej furgonu.

Photo 2019-10-09, 9 00 16 PM.JPG
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Jak to się plany złośliwie i szybko zmieniają. Zostawiłem odlewy przez noc w formach i dwie z nich jak to się mówi „poszły się paść”. Wczorajszy post mi się delikatnie zdeaktualizował. Żeby zrealizować wszystkie zamówienia jestem jednak zmuszony i tak dorobić nowe formy. Pozytywny aspekt jest taki, że jest szansa na więcej furgonów. Przynajmniej będzie bez stresu że komuś braknie.


Ja czekam ty wiesz na co :) Ale spokojnie ja poczekam.
Wiem Mateusz, pamiętam o Tobie.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Ostatnio nie pokazuję nic na forum. Nie znaczy to że nic się nie dzieje w moim modelarstwie. Po prostu brakuje czasu na pisanie.

Stal 158

Dotarły już wszystkie blaszki fototrawione. Wyszły super i jest szansa że będą nawet widoczne żaluzje umieszczone pod kratką wlotu powietrza. Mam już odlane wszystkie elementy potrzebne do zrobienia modeli. Kończę teraz obrabianie odlewów i w tym tygodniu zabiorę się już za składanie pierwszych modeli. Sporo godzin pochłonęło mi eksperymentowanie z reflektorami. Cały czas coś mi się w nich nie podobało ale chyba znalazłem na nie pewien sposób. Mam nadzieję że będziecie zadowoleni z efektów.
Z tym modelem zrobię nieco inaczej niż z Syrenami. Asygnatki do chętnych wyślę dopiero jak furgonetki będą prawie skończone. W ten sposób skróci się czas oczekiwania na zamówione modele i uniknę niepotrzebnego stresu związanego z problemani i opóźnieniami w produkcji.

MB O302

Przez weekend musiałem odpocząć nieco od Stali. Po ponad roku skończyłem "Irańczyka" z PKS-u Warszawa.

Więcej zdjęć na: http://forum.modelarstwo.info/threads/autobusy-z-czasów-dzieciństwa-kolekcja-adama.37887/page-4

DSC_0438.JPG
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Stal 158

Jednak jeszcze nie składam modeli. Elementy obrobione (no może z wyjątkiem opon) ale znienacka wyszły nowe fakty. Otóż znalazłem drugą osobę która pamięta te samochody pracujące w Poczcie Polskiej i okazało się że wersja eksploatowana w dwóch miejscach w Polsce miała blaszaną pakę. W tej chwili staram się ją stworzyć na podstawie dosyć dokładnych opisów tych obu panów. Nowe, ciekawe doświadczenie.

Wizualizacja nowej wersji

Stal 158 v32c.JPG

Stal 158 v32d.JPG


A tak wygląda magazyn części fabrycznych Każda Stal to będzie ok. 30 osobnych elementów.

Photo 2019-11-10, 1 01 44 PM.JPG


Tak wyglądały testy techniki wykońania świateł przednich. Przy tak małej średnicy niezbyt ciekawie to wychodziło. Te ostatnie w końcu spełniły moje oczekiwania.

Photo 2019-11-10, 8 16 31 AM.JPG


Kraz 256

Ostatni z czwórki rozgrzebanych modeli doczekał się finału. W sumie to bardzo prosta i przyjemna przeróbka modelu Miniaturemodelle.
Więcej zdjęć gotowca umieszcze później w "moich kolekcjach ciężarówek".

Photo 2019-11-09, 1 48 01 PM.JPG
DSC_0525.JPG
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Adamie u ciebie tu kurna wszystko zawodowo wygląda, ład porządek i mnóstwo energii :)
Tak, jasne! ;) Jak żonie powidziałem o tym jak kolega na forum powiedział że mam ład i porządek to się o mało nie popłakała ze śmiechu:D:D:D

Powstaje paka-matka do odlewów wersji pocztowej. Żeby to wyglądało trochę na blaszane poszycie postanowiłem ją nieco uplastycznić.

Photo 2019-11-11, 8 56 26 PM.JPG
Photo 2019-11-11, 9 48 17 PM.JPG
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Składam już pierwsze testowe 4szt. Stali. W najbliższy weekend powinny być gotowe.

Każdy model będzie zrobiony z ponad 40. elementów (na FB pisałem o 35. ale jest więcej, bo zapomniałem o klamkach i lusterkach). Myślę że będzie to wystarczająco jak na takiego mikrusa.

Photo 2019-11-16, 1 17 27 PM.JPG
Photo 2019-11-17, 1 13 10 AM.JPG


Bardzo zależało mi na uwidocznieniu żaluzji spod kratki "chłodnicy" zachowując jednocześnie delikatność i wytrzymałość. Do dzisiaj nie byłem w 100% pewien jak to będzie wyglądać. Najsłabiej są widoczne pod białą kratką ale i tak jestem bardzo zadowolony z efektu.

Poniżej cztery prawie gotowe kabiny. Takie właśnie wersje będą w sprzedaży:

1. Jasnozielona, ryflowana z białym grilem do wersji malowania z wolsztyńskiej szopy.
2. Jasnoszara, ryflowana z ciemnoszarym grilem. To będzie nieco bardziej wyeksploatowany model.
3. Ciemnozielona, płaskie drzwi ze srebrnym, błyszczącym grilem do wersji z Poczty Polskiej.
4. Jasnoszary kolor fabryczny z jasnoszarą kratką i płaskimi drzwiami.

Photo 2019-11-19, 11 21 27 PM.JPG
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Seria próbna furgonu Stal 158 zjechała właśnie z "taśmy montażowej"

DSC_0567.JPG
DSC_0542.JPG


Premiera wersji pocztowej:

DSC_0562.JPG
DSC_0545.JPG
DSC_0544.JPG


Porównanie wersji ostatecznej z prototypami:

DSC_0565.JPG


Poniżej reklama zrobiona na wzór oryginalnego ogłoszenia prasowego z końca lat pięćdziesiątych;)

2019 listopad stal 158 nalepka.jpg


Więcej zdjęć zamieszczę w "moich kolekcjach"
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.568 386 20
No i mamy koleją rewelację. (y) Dobrze, że wystąpiłem już z inicjatywą i zgłosiłem naszą organizację do pierwszego sekretarza jedynej słusznej partii. Mam nadzieję, że zdążę z otrzymaniem odpowiednich asygnat na te pojazdy... ;) Bank Spółdzielczy w naszej wsi też już pracuje nad udzieleniem kredytu, także jest szansa, że taki pojazd pojawi się w naszym przedsiębiorstwie... ;):)

P.S.
Wiadomość z ostatniej chwili. Właśnie zadzwonił dyrektor naszego Urzędu Pocztowego i przyłącza się ze swoimi pracownikami do naszego czynu społecznego i liczy na pomoc w uzyskaniu takiego nowatorskiego pojazdu w barwach Łączności... ;)
 
Ostatnio edytowane:
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 15
W robocie 29
W robocie 67
W robocie 116
W robocie 7

Podobne wątki