• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Auto Service z PRL-u - warsztat Adama

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
Pięknie Adam, to wygląda
Widzę, że poprawa progu w skarpecie bardzo dużo dała, był za mocno łukowy w pierwowzorze, osobiście powiększyłbym też minimalnie okna...
Pocienienie ścian faktycznie pomoże, co ciekawe, ja pogrubiam, bo mi odlewy nie wychodzą jak należy - po zmianie żywicy nie chcą się dobrze odpowietrzyć i przy wyciąganiu ulegają odkształceniom, wprowadzam minimalne pogrubienie i dodatkowe usztywnienie. Ale na poziomie 3D oczywiście.
Co do plandeki - podziwiam - wychodzi super, zwłaszcza w bibule - próbowałem i poległem, mam swoją metodę - może znasz - cienki hips sklejony w kształt plandeki, podgrzany opalarką i formowany skalpelem na kopytku z drewna. Potem szlifowany. No ale lepiej rzeźbić w 3d :D
Pytanie co do tej bibułki - chyba model-matka jednorazowy? Czy uda ci się go wyjąc z silikonu bez strat?
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Pięknie Adam, to wygląda
Widzę, że poprawa progu w skarpecie bardzo dużo dała, był za mocno łukowy w pierwowzorze, osobiście powiększyłbym też minimalnie okna...
Pocienienie ścian faktycznie pomoże, co ciekawe, ja pogrubiam, bo mi odlewy nie wychodzą jak należy - po zmianie żywicy nie chcą się dobrze odpowietrzyć i przy wyciąganiu ulegają odkształceniom, wprowadzam minimalne pogrubienie i dodatkowe usztywnienie. Ale na poziomie 3D oczywiście.
Co do plandeki - podziwiam - wychodzi super, zwłaszcza w bibule - próbowałem i poległem, mam swoją metodę - może znasz - cienki hips sklejony w kształt plandeki, podgrzany opalarką i formowany skalpelem na kopytku z drewna. Potem szlifowany. No ale lepiej rzeźbić w 3d :D
Pytanie co do tej bibułki - chyba model-matka jednorazowy? Czy uda ci się go wyjąc z silikonu bez strat?
Dzięki Grzesiu za sugestie odnośnie okien. Na tym etapie nie będzie problemu. Muszę tylko jeszcze raz zrobić rynienki. Też to widziałem przy porównaniu ze zdjęciem 1:1 i nawet pamiętam już mi na to kiedyś zwracałeś uwagę. Jakoś wyleciało mi z głowy.

Może matka plandeki nie będzie jednorazowa. Liczę na to że uda mi się wyciągnąć wszystkie elementy i zrobić dwa komplety form.
Tej metody na rozgrzany hips jeszcze znałem. Muszę kiedyś przetestować. To się przyda przy bardzo naprężonych plandekach.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Najpierw Stal.
Mam już przeprojektowaną ramę i obydwie wersje kabin (z ryflami i bez) wydrukowane od nowa i lada moment zacznę je przygotowywać pod robienie form. Po ostatniej prezentacji plandeki otworzyłem zdjęcie na dużym komputerze i szczerze powiedziawszy to troki wyglądały fatalnie. Teraz sznurki będą tylko delikatnie zaakcentowane. Po podmalowaniu powinny wyglądać o niebo lepiej niż poprzednio.

IMG_0657.JPG


Kratka miała być fototrawiona. Koniecznie chcę aby żaluzja wewnątrz otworu była widoczna z zewnątrz. Mam nawet tak gęste siateczki ale one znowu nie są na tyle przezroczyste. Szukam jakiegoś kompromisu i siateczka prawdopodobnie będzie przeskalowana. Poniżej jest najmniejsze oczko jakie zpewnia jakąkolwiek przezierność a wygląda przy tej skali wygląda jak wielka krata.:(
Jeszcze mam jeden nietypowy pomysł, ale muszę go dopiero przetestować w praktyce.

IMG_0640.JPG
IMG_0658.JPG


A "matka Syrenka ver 2.0" po powiększeniu ramek okiennych ma teraz takie proporcje. Jak Ci się teraz Grzesiek @Astro to widzi?

IMG_0652.JPG
IMG_0653.JPG


To na razie tylko wstępna przymiarka i całe nadwozie wymaga pewnych szlifów. Przy okazji możecie zobaczyć jak będą się prezentowały nowe, delikatniejsze listwy boczne.
 

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.867 5 0
Syrenka wygląda jeszcze lepiej po modernizacjach! Również zauważyłem, że coś nie tak jest z tylnym nadkolem. W oryginale tylne koła wchodzą w głąb karoserii. Pewnie na zdjęciach koło z osią przesunęło się niekorzystnie w stronę karoserii, stąd taki niepożądany efekt.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Nie wiem Adam, czy była już o tym mowa, ale tylny błotnik w Syrence jest za wąski - nie powinien zachodzić na oponę (od góry owszem).
Piękna robota :)
Syrenka wygląda jeszcze lepiej po modernizacjach! Również zauważyłem, że coś nie tak jest z tylnym nadkolem. W oryginale tylne koła wchodzą w głąb karoserii. Pewnie na zdjęciach koło z osią przesunęło się niekorzystnie w stronę karoserii, stąd taki niepożądany efekt.
To akuratnie jest pod kontrolą. Po zwężeniu nadwozia i wyprofilowaniu nowego błotnika za bardzo zaokrągliły mi się nadkola i musiałem je nadbudować. Zrobiłem to ze sporym zapasem który zeszlifuję i wyprofiluję już po przymiarce z nowym podwoziem. Widzę Panowie, że jesteście czujni(y) To bardzo dobrze, bo każda uwaga w tej fazie jest bardzo cenna.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Najpierw tematy dyżurne

Syrena 105 partia 3
Niby miałem przygotowane wszystkie elementy na wszystkie 3 partie Syrenek. Oczywiście masę podzespołów ze względu na jakość wylądowało w koszu i w tej chwili sporo z nich jestem zmuszony przygotować od nowa. Planowany (życie zweryfikuje) termin wysyłki do Polski wypada na drugą połowę wakacji. Zdjęć już nie umieszczam, bo ileż można oglądać "serenki" stopiątki.

Ważna informacja odnośnie wersji zardzewiałej. Wszystkie zamówione przez asygnatki egzemplarze złomka dotarły już do nowych właścicieli. Jeżeli kiedyś jeszce jakieś wykonam, to będą jako edycja limitowana dostępne tylko przez Allegro.

Stal 158
Przygotowałem nową wersję kratki. Dzięki pewnemu trick-owi powinna docelowo zyskać dodatkową delikatność i przejrzystość

IMG_0687.JPG


Już chyba wspominałem kiedyś, że Stal będzie miała dwie wersje kabin: z ryflami i bez.

IMG_0692.JPG


Przez weekend udało mi się przygotować wszystkie elementy modelu matki i właśnie w tej chwili czekam aż zwiążą się formy.

IMG_0709.JPG


Ostatnio zaczyna w moim temacie robić się monotonnie, tylko Stal i Syrenki. Tak dla odprężenia szybki trzydniowy (czyt. trójwieczorowo-nocny) projekt VW T2.
Mój serdeczny kolega co roku organizuje najlepszą na świecie imprezę ogródkową z muzyką na żywo, świtnym jedzeniem i przednim wyborem "oranżady";). Tak kameralnie na 100-150 osób.
Kolega zawsze kibicuje każdemu z moich projektów, więc w tym roku w podziękowaniu zrobiem dla niego jedyny i niepowtarzalny model samochodu, który w pełni oddaje klimat imprezy.

IMG_0713.JPG
IMG_0714.JPG

IMG_0715.JPG
IMG_0728.JPG


Jako wzór do projektu poslużył banner z ww imprezy

21013891_10215088432030674_7987120792823274058_o.jpg




IMG_0731.JPG
IMG_0732.JPG


Przepraszam za widoczny w powiększeniu raster. Wszystkie elementy grafiki przerobilem na wektory ale z braku czasu w spot kolorach zdążyłem zrobić tylko napis i pacyfkę.

DSC_0032.JPG
DSC_0033.JPG
DSC_0036.JPG
DSC_0040.JPG
DSC_0041.JPG
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.567 386 20
Kolejny rewelacyjny model wyszedł z Twoich rąk. (y) Znów jestem pod wrażeniem. Niby tylko malowanie i napisy, ale dzięki temu to zupełnie inna miniaturka. No i unikat... (y)
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Piękna Stal, piękny też VW, ale brakuje mi na nim blach :) łyso jakoś
Tak czy siak świetna robota.
Co to za trik przy Stali, żeby kratka była "bardziej"?
Ty Grzesiu to jesteś w gorącej wodzie kąpany i chciałbyś od razu wszystko wiedzieć:);) . Trzeba trochę cierpliwości:). Masz zamówione te modele, więc jak przyjdą, to się przyglądniesz i bedziesz wiedział jak to zrobić.
Tak na serio to ja też jeszcze nie wiem czy coś wyjdzie z tych delikatnych siateczek, bo od pomysłu do realizacji droga daleka.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
W tym tygodniu pracowałem głównie przy Syrenach ale nie tylko.

Praktycznie skończone są też dwie próbne sztuki Stali. Koła w modelu kręcą się, jednak to wszystko jest tak małe i delikatne, że zastanawiam się nad przyklejeniem ich na stałe.

DSC_0068.JPG
IMG_0894.JPG
IMG_0897.JPG
IMG_0900.JPG
IMG_0901.JPG
IMG_0912.JPG


Po złożeniu tych dwóch sztuk mogę już oszacować cenę modelu. Miał być trochę tańszy od Syrenek ale będzie ich tak mało że zrobię wszystkie w wersji "full wypas" z pełną patynką. Niestety nie zmieszczę się w przewidywanej wcześniej cenie i na chwilę obecną to wyceniam go na ok 290PLN z przesyłką. Niedługo zaprezentuję lepszej jakości zdjęcia modeli z serii próbnej i roześlę formularze zamówień do osób które wstępnie się deklarowały. Oczywiście w każdej chwili można się wycofać z zamówienia. Planowany czas realizacji - druga połowa sierpnia.

IMG_0927.JPG

IMG_0928.JPG


Ponieważ Stal to takie skrzyżowanie Stara 25, multicara i wózka akumulatorowego, to poniżej zamieszczam zdjęcie porównujące wielkość tych wszystkich pojazdów. Star to Saw Model, oraz zrobione z kitów IFA Small Models, i WNA 1320 od Mateusza

IMG_0930.JPG



I jeszcze jeden samochód do mojej kolekcji. Rozgrzebany na początku lutego Kraz 257 z żurawiem kratownicowym.

DSC_9278.JPG
DSC_9282.JPG

W zestawie dołączony był starszy typ kabiny. Zastąpiłem ją swoją wersją zapamiętaną z dzieciństwa i chyba bardziej popularną w Polsce.

DSC_9397.JPG
Zdjęcie 26.06.2019, 19 29 34.JPG
Zdjęcie 01.07.2019, 15 50 36.JPG
Zdjęcie 01.07.2019, 15 51 10.JPG
DSC_0059.JPG
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Stal 158
Wczoraj znalazłem w jednej z grup na FB zdjęcie Stali 158 z początku lat 60tych. To jest to czego szukałem od paru miesięcy. Nie dość że pokazuje pojazd z tylu, to jeszcze w normalnym codziennym użytkowaniu i na dodatek bez plandeki. Mało tego Pan Andrzej pamięta te pojazdy pracujące we wrocławskim urzędzie pocztowym. Dowiedziałem się również, że miały ciemnozielone malowanie z czerwonobiałym paskiem „Poczta” lub „Łączność” (muszę poszukać jeszcze więcej informacji jakie napisy malowano w tamtym okresie).
24CE264B-6221-4FB0-8785-ABDEEF9D8F41.jpeg

Zdjęcie oryginalnie pochodzi ze strony https://polska-org.pl/8117042,foto.html?idEntity=586409

Tył jest dosyć zbliżony do tego jak ja go sobie wyobrażałem. Zawiasy są w praktycznie w tym miejscu gdzie się spodziewałem. Nie będę montował tylko poprzecznej rurki pod tylną burtą. Jednak wychodzi na to że to są otwory w legarach a nie metalowy pręt. Cieszy mnie że nie będę musiał przerabiać form.
Dzięki temu zdjęciu i informacjom od Pana Andrzeja zamiast dwóch wersji które wstępnie przedstawiałem, będzie aż cztery. Dodatkowo pojawi się szara furgonetka bez plandeki i stelażu (może nawet z krzesłem na pace jak na zdjęciu:)) oraz ciemnozielona pocztowa z szarym brezentem.

Syrena 105
Informacja dla klientów czekających na trzecią partię Syren. Podwozia są skończone. Wszystkie nadwozia są już pomalowane, mają klamki oraz listwy boczne. W tym tygodniu będę chciał przykleić kalkomanie i może zająć się szybkami. Mam dorobione i przygotowane do malowania felgi i opony. Na razie wszystko idzie zgodnie z planem i wygląda na to, że jeszcze w czasie wakacji wszyscy posiadacze asygnatek (i może jeszcze nawet załapie się ktoś z listy rezerwowej:))dostaną swoje modele. Pozostali niestety muszą poczekać ok 4-5 miesięcy na swoją kolej.

Ponieważ na Allegro pojawiła się stara-nowa konkurencja w Syrenach które są dostępne chyba od ręki, i trochę taniej niż moje, to pasowałoby jakoś się ustosunkować do tego tematu. Ja to w zasadzie się cieszę, bo zdrowa konkurencja motywuje do podnoszenia jakości a przy okazji będę miał mniejszy stres że się nie wyrabiam. Jeżeli ktokolwiek chce zrezygnować z zamówienia to proszę dać znać. Tak jak pisałem na początku, w każdej chwili aż do momentu zapłaty można się wycofać.

Pozostałe Syreny

Plan jest taki, żeby wychodziła na zmianę jedna Syrena i jeden inny pojazd. Po zakończeniu 3. tury zabieram się ostro za R-20 która będzie dostępna jeszcze w tym roku. Wszystkie kolejne modele będą bazowały na poprawionym nadwoziu pokazanym kilka postów powyżej oraz całkowicie nowym podwoziu. W obecnym tempie powinienem robić mniej więcej 2 Syrenki rocznie a planowana kolejność jest następująca: R-20, 104, Bosto, 103, 102, 101, 100 i jak się uda, to moim marzeniem jest Sport. Na razie proszę się jeszcze nie deklarować na listę chętnych, no może z wyjątkiem R-20;).
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
HSW Ł-34

Tak chwilami zastanawiam się czy dla kogoś to nie jest irytujące gdy prezentuję jakiś model jednocześnie w kilku grupach na FB i na forum. Osoby które należą do forum i do tych samych grup co ja, pewnie mają serdecznie dość widząc ten sam post po raz czwarty lub piąty. Bo ja bym miał;)

Wracając do tematu z nagłówka:
Czas na prezentację postępu w pracach nad ładowarką kołową HSW Ł-34, która powstaje w kooperacji z kolegą @popowe . Bardzo fajny ale jednocześnie dosyć trudny do realizacji w H0 projekt. Mateusz który tak samo jak ja ma bzika na punkcie maszyn z Huty Stalowa Wola, pięknie narysował ładowarkę w 3D i sam robi ją w skali 1:43,5. Ja natomiast zająłem się zmaterializowaniem tego projektu w skali 1:87.
Mam przygotowane prawie wszystkie formy i złożyłem wstępnie pierwszy egzemplarz w nieco wyekspoatowanej wersji. Model na razie stoi na bazie ;) i czeka na kilka dodatkowych elementów. Brakuje mu metalowych ramion, szyb, stopni i całej hyrauliki. Pierwsza sztuka powinna być skończona na jesieni tego roku.

Photo 2019-04-30, 12 55 09 AM.JPG
Photo 2019-07-18, 8 37 23 AM.JPG
Photo 2019-07-31, 10 45 38 PM.JPG
Photo 2019-07-31, 10 46 08 PM.JPG
Photo 2019-08-03, 11 39 10 AM (1).JPG
Photo 2019-08-03, 11 39 35 AM.JPG
DSC_0137.JPG
DSC_0139.JPG
DSC_0140.JPG
DSC_0141.JPG
DSC_0145.JPG
DSC_0170.JPG
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
Adam, ja nie mam dość tego samego na kilku grupach/ forach. Tak trafiasz do większej rzeszy osób.
Model obłędny. To co tygryski lubią najbardziej. Oczywiście chcę taki, jak mi nie zrobisz, to zrobię sobie sam :)
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
W oczekiwaniu na blaszki do Syrenek 105 mam ochotę zrobić jakiś model z mojej poczekalni.

5D6110E2-9187-44B9-9C1C-DA998CFFD9B9.jpeg


W wyciągniętym pojemniku mam rozgrzebane:
MB O302 w długiej wersji
Jelcz PR110E
Maz 504 z naczepą Maz 5245
Kraz 256 wywrotka

Ciężko mi się zdecydować, więc mam pytanie. Który chcielibyście zobaczyć jako pierwszy?
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 15
W robocie 29
W robocie 67
W robocie 116
W robocie 7

Podobne wątki