• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Auto Service z PRL-u - warsztat Adama

OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Czarna Syrenka z "przyciemnianymi" szybami wygląda genialnie ;);), coś dla "dzentelmentów z tamtego okresu:cenzura:. Sam model bardzo udany.
Dzisiaj taka 104 / 105 obkleilo by sie czarna matowa folia - CZAD :)
Jeszcze nawet się nie zabrałem za wnętrze a już mi po głowie chodzi kilka edycji specjalnych. Jeżeli coś z tego wypali, to obiecuję, że "bandycka" też będzie. To jakby nasza, rodzima czarna Wołga :D Swoją drogą, to ciekawe czy za komuny była chociaż jedna czarna? Ja nie pamiętam.
 

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.810 40 1
To jakby nasza, rodzima czarna Wołga :D Swoją drogą, to ciekawe czy za komuny była chociaż jedna czarna? Ja nie pamiętam.
No ja też takiego zjawiska nie pamiętam. Czarne to były samochody pogrzebowe, które zastąpiły powozy ciągnięte przez konie. Jedyne czarne cywilne samochody to były Wołgi Gaz 21 i potem coraz więcej luksusowych na owe czasy Gaz 24.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Wygląda niesamowicie dobrze! :) Jak teraz wytniesz szybki? Bo chyba nie zostanie taka karoseria z naklejonymi imitacjami okien? :)
Z Tym wycięciem otworów, to w sumie nie powinno być problemu. W przypadku tej Syrenki to będę ujawniał nieco mniej szczegółów technicznych na forum. Chcę w nim ukryć kilka niespodzianek dla odlewników-cwaniaków. Pewnie i tak tego nie uniknę , ale żeby chociaż trochę pracy własnej musieli w to włożyć. Ja na tym I tak nie zarobię, ale nie po to siedzę tyle godzin po nocach, żeby jakiś leszcz na tym robił kasę.
A jak bedziesz robil forme? Dzielona, odlewana pod proznia?
Ostateczna będzie dwuczęściowa. Nad komorą próżniową będę pracował w przyszłym tygodniu.
Moi serdeczni kumple na studiach mieli czarną stopiątkę - rok był 1987, więc pod czasy komuny jeszcze łapie. Oczywiście lakier nie miał nic wspólnego z fabrycznym, malowali ją wałkiem na podwórku ;)
To jest właśnie mój okres w PRLu. Dobrze wiedzieć, że była naprawdę chociaż jedna sztuka. Ta wersja będzie się roboczo nazywać "bryka kolegów kolegi Terebiasza wałkiem malowana" ;)
Wygląda naprawdę super. Jedyne co mi się rzuca w oczy to brak listwy "naprogowej". Taki detal ale dodałby uroku i realizmu. No i brak też korka wlewu paliwa po prawej stronie na tylnym błotniku.
Tak, te detale będą, mam już to rozrysowane. Jeszcze zastanawiam się nad przetłoczeniami na nadkolach. Nie chciałbym przedobrzyć.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
A skąd owa kalkomania pochodzi?
I jeszcze zdradź proszę czy bedziesz zostawiał pełną bryłę czy jakoś to wycinał by wstawić szyby? Do tej pory robilem odlewy z wydruku tylko albo z wlasnej formy (gdy nikt nie slyszał o druku 3d) ale w skali 1:16 a 87 jest dla mnie w tej kwestii nowa a przymierzam się do kilku tematów.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
A skąd owa kalkomania pochodzi?
I jeszcze zdradź proszę czy bedziesz zostawiał pełną bryłę czy jakoś to wycinał by wstawić szyby? Do tej pory robilem odlewy z wydruku tylko albo z wlasnej formy (gdy nikt nie slyszał o druku 3d) ale w skali 1:16 a 87 jest dla mnie w tej kwestii nowa a przymierzam się do kilku tematów.
Mogę tylko powiedzieć że szyby będą.
Kalkomania to mój projekt i produkcja. Od razu podkreślam, że niestety nie na sprzedaż.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Jak to mówią rybacy "nie samą syrenką człowiek żyje". W międzyczasie prawie skończyłem pierwszego strażaka. Fotki gotowej Skody z OSP Mirzec w plenerze powinny pojawić się w weekend w moim temacie w pojazdach specjalistycznych. Tym razem prawie zerowa patyna bo nie przypominam sobie brudnego wozu strażackiego.

DSC_5934.jpg

c538c890acdf2adegen.jpg

zdjęcie oryginału, autorstwa Pana Marcina Nygi pochodzi ze strony https://www.fotosik.pl/zdjecie/c538c890acdf2ade

DSC_5939_2.JPG
DSC_5946.jpg
DSC_5935_2.JPG
 

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
Piękna! Ten pojazd kręcił mnie od czasu wizyty w olsztyńskiej remizie gdzieś tak w połowie lat 80. Mimo że mieli już na stanie dwa nowoczesne Magirusy strażacy mówili że najbardziej lubią starą (coś około piętnastoletnią wówczas) Skodzinę, przede wszystkim uważali ją za pojazd znacznie lepszy niż typowe Jelcze. Ciekawostka, że olsztyńska Skoda była pomalowana na kolor bordo - według strażaków był to lakier fabryczny - i patrząc na Twoje zdjęcia dojrzałem żeby taką sobie skleić.
Jak oceniasz ten zestaw, dużo szpachlowania? Czy dodałeś jakieś detale od siebie?
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Odlewy w tym kicie MM Brno jakościowo były rewelacyjne. Prawdopodobnie to jest całkowicie nowa forma. Mój był nieco powyginany co raczej jest winą tego, że przesyłka grzała się gdzieś przy 40° na słońcu niż że taki wyszedł od producenta. Nie wiem, czy już kiedyś o tym pisałem ale to jest zawsze łatwe do naprawienia. Wystarczy polać zdeformowaną część gorącą wodą z czajnika i mamy kilka sekund na poprawne uformowanie. Modele MMB w przeciwieństwie do Ikara rzadko wymagają szpachli.
Jedynie dwie rzeczy są nieco trudniejsze:
Oszklenie w zestawie dodane jest od regularnej kabiny więc trzeba je rozciąć i dorobić brakujące szyby. U mnie najgorsze było to że jedno z małych zaokrąglonych, tylnych okienek było uszkodzone. Znalazłem opakowanie z zabawki synka o podobnym profilu i z niego to dorobiłem.
Drugą rzeczą na którą trzeba uważać to tak jak w każdej 706 od tego producenta jest ustawienie kabiny względem przednich kół i zamontowanie jej na wnętrzu. Zanim pomalujesz model musisz dobrze dopasować kabinę na sucho. Poza tymi dwoma rzeczami, składanie tego modelu to poezja.
To jest moja szósta Skoda 706 i na pewno nie ostatnia. Niby Brekina ma bardziej proporcjonalną kabinę na czele z przednią szybą i nie przeskalowane detale, ale nie wiem dlaczego te żywiczne wydają mi się bardziej realne. W tamtym modelu coś mi nie pasuje optycznie wlot powietrza. Może to po prostu moje wypaczenie, bo za dużo na oglądałem się tych czeskich kitów;)
Dzięki za informację o tym że stacjonowały w Olsztynie. Ja nie mogłem znaleźć informacji gdzie służyły za komuny, więc bazowałem na zdjęciach z ok .2000 roku i późniejszych ale za to dokładnie tego samego egzemplarza. Malowanie bordo jest bardzo prawdopodobne, bo spotkałem się ze zdjęciami w takim właśnie kolorze.
 

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
Tak na szybko mam zdjęcie "wąsatej" Skody z Petrochemii Płockiej. Najwcześniej pojawiły się w strażach zakładowych, w innym komputerze mam też zdjęcia Skód w Trzebini i w gdańskiej straży portowej. Bardzo prawdopodobne, że olsztyński egzemplarz zanim trafił do remizy miejskiej służył w OZOS-ie (Fabryka Opon, ob. Michelin).

Źródło zdjęcia na dole obrazka.
0122.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 15
W robocie 29
W robocie 67
W robocie 116
W robocie 7

Podobne wątki