• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Auto Service z PRL-u - warsztat Adama

OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#43
Star - rewelacja, aż nie mogę się doczekać kiedy go poskładasz w całość.
Teraz barierki wyszly bajecznie, ogolnie po malowaniu wyglada bardzo obiecująco i czekam az bedzie złożony w całość :)
Ja tym bardziej nie mogłem doczekać się gotowego modelu. Do tematu prawidłowych kół wkrótce powrócę bo w zasadzie, to można je podmienić w każdym momencie.


W ten weekend Staruszek został prawie skończony.

DSC_5110.jpg

Do zrobienia pozostał tylko kogut i tablice rejestracyjne. Jak tylko przestanie padać a będę miał możliwość zrobienia zdjęć w plenerze, to tradycyjnie zaprezentuję gotowy model w moim wątku ze sprzętem specjalistycznym http://forum.modelarstwo.info/threads/maszyny-budowlane-oraz-inne-sprzęty-specjalistyczne-z-czasów-dzieciństwa-kolekcja-adama.34188/

Apropos kogutów. Ja wykonuję je z podszlifowanej żyłki do podcinania trawy zanurzanej w transparentnej farbie a następnie domalowuję tylko srebrny pierścień jako bazę i odcinam.

DSC_5122.jpg


W tym wątku żegnamy się już z modelem Stara WUKO.

W tak zwanym międzyczasie popracowałem trochę nad kabiną Liaza MTSP do tej mojej "nieszczęsnej" piaskarki. W sumie to mam już tylne błotniki i kabinę. Pozostało tylko dokończyć podwozie.

DSC_5116.jpg


CDN....
 

Abarth

Znany użytkownik
Reakcje
234 5 0
#44
Wkońcu się doczekałem efektu końcowego :) Wyszedłe obłędnie, malowanie, wykonczenia, zupełnie inny model niż te sprzedawane w serii(y) Do tak dopracowanego modelu zrobilbym jeszcze dwie rzeczy, zaznaczyłem je na foto, ale lampy bym przerobił. @Flotoma sprzedawałem robione na tokarce wklady do lamp, wygladają super.
star-899201.jpg

Mam pytanie, ja jak maluje model matem to mam problem zrobić wash, ciezko zmyć nadlewki z matu i niszczy sie troche lakier. Czym malowales karoserie i wash a czym zmywałes?
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.416 110 1
#45
Jak tylko przestanie padać a będę miał możliwość zrobienia zdjęć w plenerze
Wczoraj wpadł do nas na kolację kumpel mojego syna, który pochodzi z Vancouver. Rozmawialiśmy także o pogodzie. Z jego relacji wynika, że możesz się spodziewać słonecznego dnia jakoś w drugiej połowie lipca;)
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#47
Wkońcu się doczekałem efektu końcowego :) Wyszedłe obłędnie, malowanie, wykonczenia, zupełnie inny model niż te sprzedawane w serii(y) Do tak dopracowanego modelu zrobilbym jeszcze dwie rzeczy, zaznaczyłem je na foto, ale lampy bym przerobił. @Flotoma sprzedawałem robione na tokarce wklady do lamp, wygladają super.
Zobacz załącznik 519270

Mam pytanie, ja jak maluje model matem to mam problem zrobić wash, ciezko zmyć nadlewki z matu i niszczy sie troche lakier. Czym malowales karoserie i wash a czym zmywałes?
O tych uchwytach to też sobie przypomniałem dopiero przy montażu wycieraczek. Pojawią się przed sesją zdjęciową. Nad reflektoramI w takim wypadku jeszcze popracuję. Dzięki za podpowiedź.
To patynowanie matu jest nieco kłopotliwe. Ten etap jest dosyć ciężki do opisania. Generalnie ja do malowania używam farb Mr.Color a następnie do postarzenia farb akrylowych Tamiya (nie rozpuszczają się nawzajem) i washy Vallejo. Do przecierania używam patyczków bawełnianych nasączonych w alkoholem izopropylowym (prawdopodobnie spirytus albo benzyna ekstrakcyjna będą działy podobnie ale taki specyfik po prostu miałem). No i z tym jest taka trochę saperska robota. Trzeba to robić z wyczuciem, bo alkohol zmiękcza nieco powłokę i bardzo łatwo jest ją uszkodzić. Ta technika zawsze nieco poleruje powierzchnię, co w przypadku niektórych elementów np. kabiny dosyć fajnie wygląda.
Czasami, jeżeli chcę zachować głęboki mat, to postarzam delikatnie Tamiją z aerografu, przecieram i jeszcze raz psikam lakier matowy. Wash zawsze daję na sam koniec bo lakier by go rozmywa. W tej fazie do czyszczenia używam już tylko bawełnianych patyczków nasączonych zwykłą wodą. A kreski maluję czymś w rodzaju piróra zrobionego z wykałaczki. Końcówkę wykałaczki obcinam skalpelem tak jak płaski śrubokręt, tylko ze ściętym końcem a następnie rozcinam i robię kanalik wzdłuż żeby wykałaczka trzymała więcej płynu i równomiernie go rozprowadzała.

Wczoraj wpadł do nas na kolację kumpel mojego syna, który pochodzi z Vancouver. Rozmawialiśmy także o pogodzie. Z jego relacji wynika, że możesz się spodziewać słonecznego dnia jakoś w drugiej połowie lipca;)
Oj tam, oj tam! To wcale nie jest prawdą że od jesieni do lata non stop pada deszcz, bo średnio raz na 3 miesiące przejaśnia się na pół godziny;)
Ale to jest fakt, że jak zacznie padać, to czasami potrafi lać bez żadnej przerwy przez cały miesiąc. Nikt się tym nie przejmuje ludzie chodzą na spacery, biegają, jeżdżą na rowerze, drogowcy łatają dziury a budowlańcy stawiają drewniane domy. Taki mamy klimat;)
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#48
Star poprawiony. Usunąłem starą farbę i szkła relektorów. Przeszlifowałem blaszki fototrawione i zapuściłem bondexem. Głębsza ingerencja nie wchodziła w grę ponieważ oderwanie tych blaszek mogło by pociągnąć za sobą uszkodzenie farby kabiny. Żółtawe zabarwienie reflektorów jest konsekwencją użycia mosiężnych blaszek. Barierki oraz kogut na dachu również są już na swoim miejscu.
Apropos koguta, to musiałem zrobić go od nowa. Przy przyklejaniu przycisnąłem za mocno pęsetą i ta część poszła w kosmos. Gdybyście widzieli minę mojej żony jak chodziłem po podłodze na czworaka z latarką i na pytanie "czego szukam?" odpowiedziałem, że mi kogut gdzieś poleciał:D. Cud że nie zadzwoniła po karetkę;)

DSC_5145.jpg


Przy okazji skończyłem również kabinę do Liaza.

DSC_5140.jpg
 

Abarth

Znany użytkownik
Reakcje
234 5 0
#51
A kreski maluję czymś w rodzaju piróra zrobionego z wykałaczki. Końcówkę wykałaczki obcinam skalpelem tak jak płaski śrubokręt, tylko ze ściętym końcem a następnie rozcinam i robię kanalik wzdłuż żeby wykałaczka trzymała więcej płynu i równomiernie go rozprowadzała.
Moglbys mi zrobic foto tej zrobionej wykalaczki, bo nie wiem o co z tym chodzi bo zawsze robie wykalaczkami albo iglami od strzykawki ale z tym nie jarzę za bardzo :)

Star wyglada przekozacko, z samochodziku zrobiłeś porządny model (y)
Skoda Liaz to juz robi mega robote a co dopiero jak bedzie skończony(y)

Co do odpyskujących części to znam ten ból, tez ile razy szlifowałem swiatlo z plastiku i na koniec było tylko pyk i poszło w dywan i po świetle... (n)
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#53
Moglbys mi zrobic foto tej zrobionej wykalaczki, bo nie wiem o co z tym chodzi bo zawsze robie wykalaczkami albo iglami od strzykawki ale z tym nie jarzę za bardzo
Musisz naciąć wykałaczkę tak jak jest nacięta stalówka pióra do pisania. Wtedy trzyma więcej farby i łatwiej się maluje.
Dziś po pracy pstryknę zdjęcie. Ja się cieszyłem, że coś fajnego wynalazłem a teraz pewnie się okaże, że połowa modelarzy używa tego od wieków;)
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.566 386 20
#54
Dziś po pracy pstryknę zdjęcie. Ja się cieszyłem, że coś fajnego wynalazłem a teraz pewnie się okaże, że połowa modelarzy używa tego od wieków;)
Od wieków to stosowali ten patent różnego rodzaju pisarze i kronikarze, bo przecież pisząc gęsim piórem trzeba było ściąć stosinę pióra pod kątem ostrym i naciąć wzdłuż... Także ten sposób znany jest od wieków...
 

Abarth

Znany użytkownik
Reakcje
234 5 0
#55
Dzięki koledzy ale niepisałem nawet piórem nigdy wiec jesli to nie problem to bede wdzieczny za foto :)
Jeśli chodzi jeszcze o szukanie częsci na podlodze czy dywanie to @Mafo sprzedał mi kiedys pomysł zeby na odkurzacz zalozyć rajstope i odkurzac, sprawdzone, smieci i częsci zostaja na rajstopie, chociaz wszystkich i tak nie znalazlem :D
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#57
Obiecane zdjęcie przerobionej wykałaczki.
DSC_5176.jpg


A przy okazji parę zdjęć z dzisiejszego brudzenia podwozia do Liaza.

DSC_5158.jpg
DSC_5163.jpg


Chyba nigdy nie pokazywałem zdjęć modeli od spodu. Może taki mały wyjątek.

DSC_5173.jpg



Dzięki koledzy ale niepisałem nawet piórem nigdy wiec jesli to nie problem to bede wdzieczny za foto :)
Jeśli chodzi jeszcze o szukanie częsci na podlodze czy dywanie to @Mafo sprzedał mi kiedys pomysł zeby na odkurzacz zalozyć rajstope i odkurzac, sprawdzone, smieci i częsci zostaja na rajstopie, chociaz wszystkich i tak nie znalazlem :D
Brawo @Mafo za świetny patent. W moim przypadku nie ma jednak sensu go stosować. Po pierwsze mam podręczny odkurzacz z małym przezroczystym zbiornikiem i inny filtr nie jest konieczny. A po drugie to w moim dywanie sznurkowym ciężko jest precelka znaleźć jak spadnie a takiego drobiazgu to i nawet odkurzacz przemysłowy z niego nie wyciągnie:D.



Skrzynia piaskarki zrobiona była nieco przed założeniem tego wątku więc nie miałem okazji opisać techniki jej wykonania. Najlepiej zeskalowanym piaskiem okazał się pigment. Po kilku nieudanych próbach utrwalenia go na podłożu przez lakierowanie albo rozpylanie kleju wpadłem na pomysł żeby najpierw polakierować a później na świeżo posypać tylko suchym pigmentem. Zadziałało.

DSC_5135.jpg
 

Załączniki

grzes_rr

Znany użytkownik
Reakcje
4.693 6 1
#58
Przeglądałem cały Twój temat z wielkim zainteresowaniem i oczekiwaniem na efekt końcowy, który w pełni oddaje Twoje umiejętności i Chęć dążenia do doskonałości (y) Star wyszedł rewelacyjnie, teraz czekam na Liazową piaskarkę :)
Powodzenia w dalszej pracy!
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#59
W sobotę zrobiłem zdjęcia Stara w świetle dziennym. W powiększeniu zobaczyłem niestety kilka małych niedoróbek które psują cały efekt. Do poprawy mam jeden migacz, tylne światła i kontur kratek grila z przodu. Tryb makro jest okrutny :(

Natomiast Liaz MTSP jest już całkowicie skończony, przejął zabudowę ze Skody 706 i przeszedł kontrolę jakości;)

DSC_5219.jpg

Tutaj tylko jedna fotka dla zamknięcia tematu piaskarki a żeby kontynuować tradycję i nie dublować zdjęć na forum to zapraszam do mojego drugiego tematu gdzie przedstawiam gotowe modele http://forum.modelarstwo.info/threads/maszyny-budowlane-oraz-inne-sprzęty-specjalistyczne-z-czasów-dzieciństwa-kolekcja-adama.34188/page-6
 

Abarth

Znany użytkownik
Reakcje
234 5 0
#60
Dzieki bardzo za informacje i fotke wykalaczki, bede probowal u siebie :) (y)

Liaz wyszedl genialnie, tylko pytanie czy nie za duzy troszke ten kogut?
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 15
W robocie 29
W robocie 67
W robocie 116
W robocie 7

Podobne wątki