• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Auto Service z PRL-u - warsztat Adama

OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Witam ponownie po długiej przerwie.
Zaczęło się pod koniec zeszłego roku od sporego remontu, następnie przeprowadzka a do tego nawał pracy. Od około miesiąca zorganizowałem na nowo warsztat i pomalutku wracam do modelarstwa.
Przepraszam wszystkich oczekujących na swoje Syrenki. Zabieram się za drugą partię R-20 ale nie mam pojęcia kiedy uda mi się to wszystko ogarnąć. Odezwę się do kolejnych oczekujących jak modele będą bliżej realizacji. Na razie jestem dopiero na etapie obróbki nadwozia, do finału jeszcze droga daleka.
Zauważyłem u siebie że kilka miesięcy przerwy nie pozostaje bez wpływu na precyzję i cierpliwość. Jakoś tak wszystko robię wolniej i do tego częściej zdarzają mi się drobne błędy. Muszę sobie też przypominieć niektóre techniki i procedury których używałem wcześniej. Nawet przy projektowaniu 3D pozapominałem masę rzeczy. A może to po prostu starość nadchodzi;)
Na rozrzewkę zacząłem od kilku modeli do kolekcji. Pierwszy z nich to Ikarus 556 w malowaniu MPK Częstochowa.
Zastanawiałem się nad kontynuacją kolekcji Ikarusów z WPK Katowice ale ze względu na bardzo oryginalne napisy na burtach wygrała Częstochowa.
Bazą do przeróbki był mocno zabawkowy model Beka, którego dawno temu dostałem od kolegi Michała. W pakiecie dołączone były elementy fototrawione i odlew zderzaka. Bez tego nie byłoby sensu nawet się za niego zabierać.

ikarus 556 (2).JPG
ikarus 556 (3).JPG


Dosyć kiepsko wypadają w nim też felgi.
Tylny zamiennik dorobiłem samemu a z przednią poratował mnie Grzesiek (@Astro)

Felga i opona trilex Ikarus v1.jpg
Felga i opona trilex v17.jpg
IMG_6582.jpg
IMG_6678.jpg


No i wszystko nawet fajnie wyszło ale....

DSC_1217.jpg
DSC_1222.jpg
DSC_1218.jpg
DSC_1219.jpg


No właśnie, pewne ale. Pokazałem model na FB i jeden z kolegów wychwycił pewien drażniący błąd.

DSC_1222blad.jpg


Nie wiem jak to się stało. Sprawdzałem kalkomanie i nie widzałem tego wcześniej.
Próbowałem to naprawić w miarę bezinwazyjnie ale wychodzilo coraz gorzej. Finalnie model musiał przejść powtórne zmywanie.
Małe odtrzeżenie dla osób które chcą przerabiać ten autobus! Plastik z którego jest zrobiony bardzo źle przechodzi kontakt ze zmywaczmi. Po drugim razie buda była tak zmiękczona że obawiałem się że nie uda mi się go uratować. Na szczęście po ok. dwóch tygodniach wszystko się ustabilizowało. Dobrze że nie wyrzuciłem go do kosza.

232278007_10221175494995787_6543648872738732646_n.jpg
IMG_20210803_085709.jpg


Przy okazji dowiedziałem się że Ikarusy tego typu sprowadzane do Polski nie miały tylnej galeryjki z tablicą kierunkową, więc miałem okazję żeby to naprawić. Kolejną rzecza o której zapomniałem pierwszym razem to światełka na dachu i migacze. Czyli nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło.



DSC_1268.jpg
DSC_1285.jpg
 

Załączniki

Tomek M.

Znany użytkownik
Reakcje
9.405 68 0
Adaś, pięknie Ci to wyszło, ale..., model jest nieskończony;)
Beka robiła model Ikarusa 556.10,(ZSRR, NRD) do Polski trafiły modele 556.14 oraz 556.16 ktore oprócz braku tylniego wyświetlacza, posiadały zderzak, ponadto kilka klap trzeba "wyryć"samemu bo Beka o to nie zadbała..
Poparcie w zdjęciach 49616264_1999423427017521_591069568164691968_n.jpg Screenshot_2021-01-06 -=[Fotogaleria Transportowa]=- - Ikarus 556 16 #363.png

No i na miniaturze zaznaczone o co mi chodzi, przy czym z lewej, te rewizyjne nie każdy miał, ale klapkę wlewu paliwa miał każdy ;)
InkedDSC_0175_LI.jpg InkedDSC_0188_LI.jpg
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Adaś, pięknie Ci to wyszło, ale..., model jest nieskończony;)
Beka robiła model Ikarusa 556.10,(ZSRR, NRD) do Polski trafiły modele 556.14 oraz 556.16 ktore oprócz braku tylniego wyświetlacza, posiadały zderzak, ponadto kilka klap trzeba "wyryć"samemu bo Beka o to nie zadbała..
Poparcie w zdjęciach Zobacz załącznik 837464 Zobacz załącznik 837466

No i na miniaturze zaznaczone o co mi chodzi, przy czym z lewej, te rewizyjne nie każdy miał, ale klapkę wlewu paliwa miał każdy ;)
Zobacz załącznik 837468 Zobacz załącznik 837469
Dzięki za uwagi. Nie ma jednak szans żeby cokolwiek w nim zmienić. W razie jakiegoś błędu skorupa nie przeżyje trzeciego zmywania farby. Brak tych klapek nie drażni mnie aż tak jak wcześniejszy błąd w napisie.
 

Tomek M.

Znany użytkownik
Reakcje
9.405 68 0
Dzięki za uwagi. Nie ma jednak szans żeby cokolwiek w nim zmienić. W razie jakiegoś błędu skorupa nie przeżyje trzeciego zmywania farby. Brak tych klapek nie drażni mnie aż tak jak wcześniejszy błąd w napisie.
Co do rycia to racja, bo plastik jaki stosowała Beka był bardzo miękki, sam to ryłem i szlifowałem zanim wysłałem Michałowi do dalszych prac,
i się zdziwiłem że takiemu lewusowi jak ja się udało to tak szybko i łatwo zrobić.
Natomiast dorobienie zderzaka z hipsu i przyklejenie go, nie wymaga żadnych ingerencji w model ;)
Sama firma Beka już nie istnieje, część form przejęło VK-Modelle, część (m.in. Ikarusa) Helmut Rebs.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Co do rycia to racja, bo plastik jaki stosowała Beka był bardzo miękki, sam to ryłem i szlifowałem zanim wysłałem Michałowi do dalszych prac,
i się zdziwiłem że takiemu lewusowi jak ja się udało to tak szybko i łatwo zrobić.
Natomiast dorobienie zderzaka z hipsu i przyklejenie go, nie wymaga żadnych ingerencji w model ;)
Sama firma Beka już nie istnieje, część form przejęło VK-Modelle, część (m.in. Ikarusa) Helmut Rebs.
Najgorsze jest to że robiłem go tak długo, że już nawet mi się nie chcę tego zderzaka dorabiać. Tak będzie, bo tabor w PRLu nie był w idealnym stanie.
Zresztą na historycznych zdjęciach niektóre egzemplarze go mają a niektóre nie. Widziałem przynajmniej 3 zdjęcia na których są Ikarusy bez tego detalu. Prawdopodobnie były ściąganie w późniejszych latach eksploatacji.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 15
W robocie 29
W robocie 67
W robocie 116
W robocie 7

Podobne wątki