• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Auto Service z PRL-u - warsztat Adama

OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Ruszyłem z obrabianiem pierwszej serii R-20
Poniżej pierwsze zdjęcia sześciu modeli testowych.

Myślę o sześciu kolorach nadwozia:
-biały
-beżowy
-jasnożółty
-ciemnożółty
-pomarańczowy
-seledynek

Cztery klasyczne oraz dwa lekko pstrokate.
Zastanawiam się czy nie zamienić pomarańczowego na jasnoniebieski? Czekam na komentarze i ewentualne sugestie.

Photo 2020-09-20, 10 29 20 PM.jpg



Tak żeby wersja otwarta nie była zbyt uboga, to planuję dodawać do niej 2-3 skrzynki jabłek w gratisie. Jestem ciekaw jak to wyjdzie w skali.

skrzynka przygotowana do wydruku v2.jpg

skrzynka przygotowana do wydruku v2a.jpg


I jeszcze jak jesteśmy przy projektach komputerowych, to w zeszłą niedzielę coś mnie napadło i zacząłem lepić sobie Żubra. Straciłem już cierpliwość do pewnej manufaktury, więc trzeba samemu zadziałać w temacie. Na początek myślę o wczesnym Jelczu 315. Tego nikt nigdy nie robił ale później będzie świetna baza pod właściwe Żubry.

Jelcz315po zmianie krawędzi v2.jpg
Jelcz315po zmianie krawędzi v2a.jpg

Również czekam na komentarze w tym temacie. Napiszcie jak Wam się widzą proporcje i bryła?
 
Ostatnio edytowane:

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
Ja na jabłkach 3D poległem - moja drukarka odmówiła zeznań. No ale jak Ci wyjdą te listki to będzie pięknie... :podstepny:
Co do Żubra/Jelcza, to uważam że to najpiękniejsza polska ciężarówka. Żebym miał sprzedać nerkę, to taką kupię, tylko błagam Adamie nie zrób błędu jaki popełnił wiadomy producent i zwróć uwagę na kształt przednich szyb (a zwłaszcza górnych krawędzi). Kiedyś jak napisałem co sądzę o tym błędzie w wątku pana A... no to dostałem wulgarną wiadomość na PW. A jest to element kluczowy.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Ja na jabłkach 3D poległem - moja drukarka odmówiła zeznań. No ale jak Ci wyjdą te listki to będzie pięknie... :podstepny:
Co do Żubra/Jelcza, to uważam że to najpiękniejsza polska ciężarówka. Żebym miał sprzedać nerkę, to taką kupię, tylko błagam Adamie nie zrób błędu jaki popełnił wiadomy producent i zwróć uwagę na kształt przednich szyb (a zwłaszcza górnych krawędzi). Kiedyś jak napisałem co sądzę o tym błędzie w wątku pana A... no to dostałem wulgarną wiadomość na PW w której dostało
Dzięki za szybką odpowiedź. Właśnie dlatego pokazałem ten wstępny szkic.

Adam czy mógłbyś proszę trochę sprecyzować jak to powinno wyglądać?
Również miałem dumajkę odnośnie przednich szyb. Przeglądałem dziesiątki zdjęć i na niektórych wydaję mi się że linia okien jest płaska horyzontalnie a na niektórych, że ramki są delikatnie skośne i środek podchodzi do góry. Ja wybrałem tę drugą opcję i nie jestem pewien czy to jest prawidłowo.

Tak w moim projekcie wygląda rzut dokładnie na wprost

Jelcz315po zmianie krawędzi v2b.jpg


Listki to nawet nie liczę żeby wyszły. Jeżeli uda się żeby chociaż jakaś delikatna wypustka tam się wydrukowała to resztę załatwi kropelka zielonej farby. Zobaczymy?
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
Koniecznie skośne:love:
Takie trochę "smutne oczy" ;) I jeszcze koniecznie zwróciłbym uwagę na zaokrąglenia okien. U Pana A (i Twoje także) są moim zdaniem zdecydowanie za ostre. Reflektory troszkę za duże.
UWAGA - To moja ukochana ciężarówka - będę marudził:devil:;)

zubr_a80.jpg
okna.jpg
 

Adam66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
6.417 110 1
Adam, nie chcę się narzucać, ale jeśli będziesz potrzebował pomocy, będziesz chciał się podzielić pracą przy Żubrze/Jelczu to koniecznie daj znać. Chętnie przyłączę się i pomogę jak będę mógł - pomiary oryginału, dłubanie 3D, montaż gotowców... Ten samochód to jest naprawdę mój fetysz i od dawna mi się marzy:love:
 

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.486 17 0
Zatyka mnie i nie wiem, co "rzeknąć"... o Żubrze... No piękność na naszych oczach kolejna się tworzy!:eek: To może o Syrence? Adam (ten na "W") - ten kolorek pomarańczowy jest taki, jak na fotce czy to aparat tak uchwycił? Bo jeśli taki, jak w rzeczywistości, to to jest świetny i nic bym nie zmieniał. Dużo było taki "Skarpetek", w tym kolorku. Również R20(y)
 

Monster3

Aktywny użytkownik
Reakcje
355 1 0
Co by nie mówić stare samochody czy to osobowe czy ciężarowe mają to coś. O wiele bardziej przyciągają wzrok niż najnowsze Mercedesy czy inne limuzyny. Jeśli Żubra też wstawiasz do salonu to jestem jak najbardziej zainteresowany :D
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Zatyka mnie i nie wiem, co "rzeknąć"... o Żubrze... No piękność na naszych oczach kolejna się tworzy!:eek: To może o Syrence? Adam (ten na "W") - ten kolorek pomarańczowy jest taki, jak na fotce czy to aparat tak uchwycił? Bo jeśli taki, jak w rzeczywistości, to to jest świetny i nic bym nie zmieniał. Dużo było taki "Skarpetek", w tym kolorku. Również R20(y)
Co ciekawe to z odnalezionych informacji o malowaniu fabrycznym wynika że R-20 oryginalnie były w kolorze białym, szarym, beżowym i jasnoniebieskim. Te które zaprezentowałem może w większości nie są fabryczne ale wydają mi się najciekawsze. Zresztą nie wszystkie kolory do tego samochodu pasują. Zdecydowanie Syreny malowane na ciemne kolory według mnie wyglądają źle.
 

Zbigniew Gałczyński

Moderator Działu Tabor
Zespół forum
Reakcje
4.023 28 1
Adam w kolory Syren wstrzeliłeś się moim zdaniem idealnie.
Już chyba wiem jaki kolorek sobie wybrać ;).
No a sprawa Jelcza/Żubra to już kosmos :eek: Jak ja się cieszę, że się doczekałem takich modelowych perełek (y)Tak idealnie wykonanych.
Choćbym miał diabłu duszę sprzedać muszę jedną taką ciężarówkę mieć w swojej kolekcji :LOL:
Kolejny HICOR jaki wyjdzie z Twojej pracowni :)
Pozdrawiam serdecznie
 

piotr66

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.718 30 1
Linia górna okien Żubra na pewno nie jest równa w poziomie, też uważam że wznosi się ku środkowi więc dobrze założyłeś Adam. W modelu pana A. jest zdecydowanie błędna, chociaż trzeba się przyjrzeć aby to zauważyć. A co do reakcji pana A. na krytyczne uwagi to norma raczej była.
Przetłoczenia na drzwiach mogłyby jednak być delikatniejsze, nie ma potrzeby aby je tak przeskalowywać, nawet jak będą miały 0,05 mm to też będą widoczne.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Przetłoczenia na drzwiach mogłyby jednak być delikatniejsze, nie ma potrzeby aby je tak przeskalowywać, nawet jak będą miały 0,05 mm to też będą widoczne.
To było celowe przeskalowanie. Ja generalnie daję sporo farby na modele. W R-20 ryfle paki zrobiłem chyba 0.1 i do Washa mi się trochę gubią. Chcę przetestować 0.2 bo już w samym modelu matce do form będzie zarówno podkładówka (być może wielokrotnie nakładana pomiędzy szlifowaniem)jak i przynajmniej jedna warstwa farby. Czyli finalny odlew już to nieco zgubi. Jeszcze później w gotowym modelu dojdą dwie warstwy podkładu, że trzy farby i 2-3 lakieru na wierzch. Muszę sobie zapewnić dystans. Jeżeli w prototypie to będzie za głębokie, to nie jest problem zmienić ale posłucham rady i od razu zmniejszę do 0.15

Dzięki Panowie za wszelkie uwagi.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
To było celowe przeskalowanie. Ja generalnie daję sporo farby na modele. W R-20 ryfle paki zrobiłem chyba 0.1 i do Washa mi się trochę gubią. Chcę przetestować 0.2 bo już w samym modelu matce do form będzie zarówno podkładówka (być może wielokrotnie nakładana pomiędzy szlifowaniem)jak i przynajmniej jedna warstwa farby. Czyli finalny odlew już to nieco zgubi. Jeszcze później w gotowym modelu dojdą dwie warstwy podkładu, że trzy farby i 2-3 lakieru na wierzch. Muszę sobie zapewnić dystans. Jeżeli w prototypie to będzie za głębokie, to nie jest problem zmienić ale posłucham rady i od razu zmniejszę do 0.15

Dzięki Panowie za wszelkie uwagi.
Tak przed chwilą przeczytałem swój poprzedni post i powiem szczerze, że chyba musiałem być zmęczony. Konia z rzędem temu kto zrozumie co autor miał ma myśli. Tak to jest jak się coś pisze na raty. Ogólnie to chodziło mi o to, że nakładam bardzo dużo warstw farby i jeśli zrobię zbyt płytkie wytłoczenia, to później nie jestem w stanie ich zaakcentować washem. Po podpowiedzi kolegi zmniejszyłem ich głębokość o 0.05 mm

Tak wygląda kabina po naniesieniu poprawek, czyli zmienione reflektory, ramki okien i wytłoczenia. Zerknijcie Panowie czy jest OK i mogę przejść do kolejnego etapu?
Jelcz315po zmianie krawędzi v4.jpg


Skrzynki zmaterializowały się bardzo fajnie i w dodatku nie trzeba było zbytnio przeskalowywać. Jedyne co nie zachowuje skali to grubość desek.
Jabłkami się nie będę chwalił bo wpadłem na pomysł żeby je polakierować błyszczącym lakierem. Na żywo nie jest źle ale w powiększeniu wyglądają jak wiśnie w likierze.
Malutkie to jest jak diabli. Dla przedstawienia wielkości skrzynek dodałem standardową wykałaczkę

IMG_20200925_003317.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 15
W robocie 29
W robocie 67
W robocie 116
W robocie 7

Podobne wątki