• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Auto Service z PRL-u - warsztat Adama

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.903 386 20
OK Adamie. Zostają.
Takiej izotermy ja nie pamiętam w naszej skali na Starze. Także będzie to na pewno kolejny hit... Popieram pomysł zrobienia takiej zabudowy.
Już zaczynam odkładać na asygnatę... ;)
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Adam mam takie czysto techniczne pytanie do projektu R-20 a mianowicie :
Czy plandeka będzie mocowana w modelu na stałe , czy też będzie można sobie ją zakładać/zdejmować ?
Pięknie się prezentuje Twoje "nowe dziecko " :)
Pozdrawiam serdecznie
Taki był pierwotny zamiar ale ściągana plandeka byłaby zbyt gruba i nie podobało mi się to rozwiązanie. W obecnej formie jest ona bardzo cieniutka(nie pamiętam 0.3 lub 0.4 mm? a zakładki na bokach to nawet poniżej 0.1mm). Jeżeli nie jest zamontowana na stałe to jest dosyć wiotka i łatwo ją uszkodzić, nawet tylko trzymając w palcach.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Dawno nie zamieszczałem zdjęć z postępów prac na warsztacie. Po prostu jakoś nie miałem weny do pisania na forum.
Zabrałem się za kilka nieskończonych projektów które zalegały mi w szufladzie. Te z poniższego zdjęcia są już wszystkie skończone. Dwa agregaty od Mateusza @popowe i 2 Stary 660 z koparką Waryński K407B od Michała @Michal88

IMG_20200415_185948.JPG


Stary są dosyć pracochłonne ale gotowe modele są warte każdej ceny.

Natomiast agregaty są bardzo proste do złożenia ale też "coś" w sobie mają. Bardzo podoba mi się możliwość zrobienia modelu z otwartymi klapami umożliwiającymi zaglądnięcie do środka.

IMG_20200427_005312.JPG


Kolejnym modelem jest czeska przyczepa P50N do przewozu ciężkiego sprzętu. Docelowo podpięta będzie do ciągnika balastowego Tatra515. Zacząłem ją kilka miesięcy temu ale okazało się że w oryginalnym opakowaniu jak to często bywa z MMBrno brakowało elementów. Tym razem najazdów. Wyszło na dobre, bo oryginalne chyba nie były ruchome a moje tak. Tylko wkurza że człowiek tyle płaci za czeskie kity a później trzeba dorabiać części samemu.

IMG_20200427_004837.JPG


Kolejny czeski model. Tatra 148 z koparką typu UDS. Model bardzo fajny ale znowu czegoś brakuje! W Tatrze zapomnieli dodać filtrów powietrza na błotniki. Na szczęście miałem inną niezłożoną 148. i mogłem je skopiować.

Photo 2020-05-10, 12 52 44 PM.JPG


Następny modelik to wózek widłowy Suchedniów WW-1204. W tym modelu przełamałem pewne tabu i to dwa razy.
Po pierwsze to nigdy nie umieszczam kierowców w modelach ponieważ zawsze uważam że w dużym powiększeniu wyglądają komicznie i psują realizm. No ale @Adam66 robi nieziemskie figurki i po raz pierwszy mój pojazd ma swojego operatora.
Po drugie nigdy nic nie zmieniałem w takiej jakości gotowych modelach. Bardzo jednak zależało mi na pierwotnym malowaniu wózka w barwach Huty Stalowa Wola.
W tle jescze 3 prototypy w H0 od Mateusza @popowe. Dwa wózki Rak 2A w malowaniu HSW i Bumaru oraz ulepszony model wózka WNA-1320 również z HSW.

Photo 2020-05-16, 9 59 40 AM.JPG

DSC_1037.JPG


Jeszcze taki prosty i fajny detal na makietę od Mateusza czyli europalety. Namawiam go żeby wprowadził je do sprzedaży.

IMG_20200517_014147.JPG


Pobawiłem się jeszcze i dorobiłem do nich kalkomanie.

IMG_20200517_014426.JPG


Wystarczy na dzisiaj.
 

Załączniki

OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Małe wyjaśnienie. Zdjęcie Syrenek pod poprzednim postem to mi się wkleiło przez przypadek a jest już za późno żebym go usunął. To są te dawno obiecane modele dla kolegów z listy rezerwowej. Też w międzyczasie popycham ten temat.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Adam wiem,że są wakacje i należy odpoczywać ale chciałem zapytać jak projekt R-20
Pozdrawiam
Zbyszku na odpoczynek to nie mam za bardzo czasu. W pracy od kilku miesięcy jestem zarobiony na maksa, ale cały czas coś tam działam modelarsko. Jedynie nie mam kiedy napisać posta na forum.

O R-20 może za chwilę ale najpierw o Syrenie 105.

Przez ostatnie 2 miesiące pracowałem głównie przy stopiątkach dla klientów z listy rezerwowej. To był dla mnie priorytet, bo naprawdę głupio mi ciągle odwlekać ten temat.
W tym tygodniu odezwę się do wszystkich którym kiedyś obiecałem ten model. Tym razem zrobiłem inaczej. Modele są już przygotowane i klient będzie mógł tak jak niegdyś w Polmozbycie, wybrać kolor i wyposażenie z dostępnej puli. Przy dowolnej konfiguracji było zbyt duże zamieszanie. Zdarzało mi się, że na sam koniec model się uszkodził albo pomyliłem kolor grila lub wersję kołpaków i robił się niepotrzebny zamęt.

Brakuje im już tylko rejestracji i w drugiej połowie sierpnia modele powinny dotrzeć do Polski (oraz oczywiście do innych krajów)

IMG_5223.JPG

Ten zielony rodzynek nie jest na sprzedaż. To jest ostatnia sztuka Syreny 105 która zjechała z taśmy montażowej i ląduje w "przyfabrycznym muzeum";)
Tak żeby to się zapętliło, to pierwszy model R-20 będzie dokładnie w tym samym kolorze i poleci do Polski razem z ostatnimi Syrenami 105.

Photo 2020-08-02, 8 57 29 PM.jpg

Syrena R-20

Jak zwykle wszystko się opóźnia. Wszystkie formy do R-20 od dawna czekają i już w nadchodzącym tygodniu ruszam z odlewaniem. Pierwsza partia modeli będzie gotowa na pewno nie wcześniej niż na początku października. W przypadku "rolniczki" myślę o wprowadzeniu kilku nowych, niekoniecznie fabrycznych kolorów.

Star 25

Nic nowego w tym temacie. Gotowa jest najtrudniejsza część projektu 3D czyli kabina i na tym niestety stanęło. Pewnie wrócę do projektowania jesienią. Plan jest taki żeby pierwszy prototyp powstał przed końcem roku.



Na koniec dwa modele dla przyjemności.

Pierwszy to ciągnik balastowy Tatra 815 z Icara. Zestaw zakupiłem dawno temu, na długo przed pojawieniem się modelu z SDV.

IMG_3273.JPG


Co mogę o nim napisać? Wielkie rozczarowanie. Bardzo drogi kit absolutnie nieadekwatny do jego jakości.

Poniżej porównanie jakości kabin z Icara (Nawet już po wstępnej obróbce) i Stara 66 od naszego forumowego kolegi. Kolosalna przepaść.
Czeski wygląda jakby był ulepiony z plasteliny.

IMG_3292.JPG


Elementy w ogóle nie pasują do siebie, niezbyt czytelna instrukcja montażu, ekstremalnie krucha żywica i formy wyeksploatowane do granic możliwości. Kilka godzin dodatkowego rzeźbienia żeby zrobić z niego coś sensownego. Zdecydowanie nie polecam nikomu tego modelu.

Na szczęście niedługo powinienem go już skończyć. Malowanie II Oddziału PKS w Poznaniu.

IMG_20200801_105827.JPG


Za Irannational o302 zabrałem się jeszcze pod koniec zeszłego roku. Wylądował w szufladzie na długie miesiące i dopiero 2 tygodnie temu wróciłem do tej konwersji.
Bardzo ładny model i aż żal było cokolwiek zmieniać. Zawsze jednak marzył mi się ten autobus w malowaniu Orbisu.

DSC_8269.JPG
IMG_2654.JPG


Największym wyzwaniem była przeróbka automatycznych drzwi na tradycyjne.

IMG_2662.JPG


Dawno temu zaprojektowałem sobie blaszki do Mercedesa z PKSu i jakoś tak automatycznie zamontowałem taki sam zestaw w Irannational. Na szczęście zaglądnąłem do wątku kolegi @SD który zabrał się za ten model nieco wcześniej i zorientowałem się że tylne drzwi w orbisowskich autokarach były jednak takie same jak przednie (z większą szybą). Wcześniej przeglądnąłem dziesiątki zdjęć i pomimo tego o mało nie popełniłem błędu.

IMG_5085.jpg

IMG_5106.jpg
IMG_5142.JPG
IMG_5166.JPG
IMG_5170.JPG


Oryginalną kratkę wlotu powietrza zastąpiłem metalową siateczką

IMG_5167.JPG
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.903 386 20
Świetnie wychodzi Ci ten Orbis Adamie. Kapitalnie odwzorowałeś grill. Jestem pod wrażeniem. Rewelacja. (y)
Syreny piękne. Jak zwykle zresztą...
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Żeby nie było, że zawsze nie dotrzymuję terminów. Ruszyło pełną parą odlewanie elementów do R-20.


IMG_20200809_000238.jpg


Przy okazji uaktualnienie dotyczące Syreny 105. Od kilku miesięcy zbierałem na nią zamówień bo było więcej chętnych niż modeli do sprzedania. Tak jak podejrzewałem, po tak długim czasie i po zamieszaniu z Covidem trochę osób zrezygnowało a część w ogóle nie odpisała. Wygląda na to że będę miał kilka do sprzedania "od ręki". Jeżeli ktoś jest zainteresowany zakupem, to proszę o kontakt. Cena 280PLN z przesyłką. Pod koniec tego tygodnia będę wysyłał modele do Polski, więc jest szansa na odbiór jeszcze w tym miesiącu.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Syrenki R-20 ciągle się odlewają. Przygotowuję również nowe poprawione formy do felg i opon. Chcę wprowadzić jako opcję kołpaki ze słoneczkiem. Perforacja tych kołpaków w skali wychodzi mikroskopijnie i niestety wszystko zlewa mi się w całość. To już chyba z piąte podejście do tego tematu i ciągle nie jestem pewien czy coś z nich wyjdzie. Wszystko okaże się po zrobieniu próbnych odlewów, pomalowaniu i zapuszczeniu washem.

Photo 2020-09-02, 12 32 49 AM.jpg


Reszta obrazków na dzisiaj to już tylko wirtualna.

Tak wygląda wizualizacja Stara z zamontowanym zderzakiem.

Wszelkie uwagi, sugestie i komentarze mile widziane.

Star25 roboczy v6a.jpg

Star25 roboczy v6b.jpg
Star25 roboczy v6c.jpg


Zabrałem się również za elementy zawieszenia. Gotowy jest tylny most oraz piasty kół. Zobaczymy co z detali mostu widoczne będzie w odlewach 1:87?

Star25 roboczy v12a.jpg
Star25 roboczy v12b.jpg

Star25 roboczy v12.jpg

Chodzi mi po głowie pomysł żeby zrobić przednie koła skrętne. Model świetnie by się wtedy prezentował w różnych scenkach na makietach. Teoretycznie wymyśliłem pewien patent, ale muszę go jeszcze przetestować w praktyce.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 15
W robocie 29
W robocie 67
W robocie 116
W robocie 7

Podobne wątki