• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Auto Service z PRL-u - warsztat Adama

OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
A może krótką limitowaną partię w takiej wersji?
To jedna z kilku odmian gaśniczych Syrenki zbudowanych w FSM na potrzeby własnej straży pożarnej.
Zobacz załącznik 712006
Bardzo ciekawa wersja i ciekawy pomysł.
Miałbym ochotę ją zrobić tylko, że bardziej przy okazji Syreny Bosto. Jednak ta skrzynia wygląda zdecydowanie na „bostońską”. Z r-20 to byłoby trochę za dużo przeróbek a z Bosto, to pewnie wystarczy ją tylko skrócić o dach.
Ponieważ kolega interesuje się samochodami pożarniczymi to mam pytanie. Czy nie napotkałeś nigdy jakieś fotografii regularnej R-20 (z takimi przetłoczeniami na pace jak na mojej wizualizacji) pracującej w straży pożarnej?

Przy okazji, gdyby ktoś z kolegów natknął się na jakieś ciekawe malowanie R-20 z minionej epoki, to wszelkie podpowiedzi będą bardzo mile widziane.


Super, nie widziałem jeszcze modelu w tej skali który by miał tak oddaną deskę rozdzielczą. I na tą bosto też chętnie bym się zapisał. Będę miał niedługo nową serię Jelczy i Żuków.
Nie ma problemu, już sobie zanotowałem.

Przy nowych szybach przednich deska rozdzielcza powinna być bardzo widocznym elementem i musi to dosyć realnie wyglądać. W 105 deska miała nałożoną kalkomanię. Tak mała i w dodatku nakładana na bardzo nieregularny kształt kalka doprowadzała mnie do szewskiej pasji. Wolę już ją malować.
 

kozaa

Aktywny użytkownik
Reakcje
799 2 0
Wysłałem Ci Adam wszystkie fotki jakiem mam. Na moje oko laika to żadna z tych gaśniczych Syren nie jest niestety na bazie R20.
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.865 386 20
Super, nie widziałem jeszcze modelu w tej skali który by miał tak oddaną deskę rozdzielczą.
Modele robione przez takie firmy jak Spark, RedLine czy też NEO miały odwzorowaną deskę rozdzielczą. Adam robi kapitalnie i bardzo podobnie swoją deskę rozdzielczą w Syrenie.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Wysłałem Ci Adam wszystkie fotki jakiem mam. Na moje oko laika to żadna z tych gaśniczych Syren nie jest niestety na bazie R20.
Dzięki za zdjęcia. Tak one wszystkie powstały na bazie Bosto. Te samochody bardzo mi się podobają i kiedyś zrobię krótką serię takich pojazdów.

Adam jeszcze dopytam - czy model R-20 planujesz w wersji z odkrytą skrzynią ładunkową , czy też może z plandeką ?
Oczywiście w planach są obydwie opcje.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Trochę się "porobiło" na świecie od mojej ostatniej aktualizacji. Nie wiadomo kiedy to się wszystko zakończy i za ile tygodni czy miesięcy będzię możliwa wysyłka do Polski. Na razie odkładam w czasie produkcję modeli na sprzedaż ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby przygotować prototypy kolejnych samochodów.
W tej chwili skupiam się głównie na poprawkach modelu matki R-20 i projektowaniu obiecanego dawno temu Stara 25 a może nawet i Jelcza 003.

Syrena R-20

Po wielu próbach mam już prawidłowo spasowane wszystkie elementy podwozia i wnętrza.

IMG_20200315_134636.JPG


Układ wydechowy będzie całkowicie osobnym elementem.

IMG_20200315_140631.JPG


Gotowe są również deski na pakę i plandeka

IMG_20200319_213548.JPG
IMG_20200317_222126.JPG


Małe eksperymenty z tylnymi lampami. To nie jest jeszcze wersja ostateczna.

IMG_20200319_214901.JPG


Star 25/Jelcz 003

Na początek miałem wykorzystać trochę elementów ze Stali i zrobić wersję z kanciastą kabiną. Ktoś mi jednak wjechał na ambicję, że Stal to bardzo prosta konstrukcja, więc Stara robię zupełnie od zera. Proszę o komentarze i ewentualne sugestie odnośnie bryły i detali. W tej chwili np. rzuciło mi się w oczy że oprawka reflektorów jest chyba za bardzo wysunięta do przodu.

Na razie proszę się jeszcze nie zapisywać, bo nie sądzę żeby model był gotowy w tym roku.

Star25 v15.JPG
Star25 v15a.JPG
 
Ostatnio edytowane:

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
Adaś, kilka konstruktywnych (jak mi się wydaje) uwag. A propos syreny.
1. Tylne nadkole ma inny kształt
2. Przód trochę za długi ma dziobek, albo za krótki zderzak, przez co dziób wydaje się za ostry
3. Przód za nisko względem progu, być może złudzenie bo inne nieco ujęcie,
4. Troszkę tylna ściana za krótka i ogólnie proporcje kabiny trochę mi nie pasują - być może jak nieco dokleisz plecków z 0,5mm wszystko się wyprostuje.
Bez nazwy.jpg
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Adaś, kilka konstruktywnych (jak mi się wydaje) uwag. A propos syre


1. Tylne nadkole ma inny kształt
2. Przód trochę za długi ma dziobek, albo za krótki zderzak, przez co dziób wydaje się za ostry
3. Przód za nisko względem progu, być może złudzenie bo inne nieco ujęcie,
4. Troszkę tylna ściana za krótka i ogólnie proporcje kabiny trochę mi nie pasują - być może jak nieco dokleisz plecków z 0,5mm wszystko się wyprostuje.
Zobacz załącznik 716198
Dzięki Grzesiu za komentarz. Miałem nadzieję że ktoś bardziej będzie komentował Stara niż Syrenkę. Star jest we wstępnej fazie projektowania i jest jeszcze spore pole do popisu. Nie miałem już w planach zmieniać nic w nadwoziu Syreny ale jednak Twoje uwagi jak najbardziej się przydały. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie sugestie.
1. W ostatniej chwili, przed wykonaniem formy zmieniłem nadkola. Przy projektowaniu bazowałem na rysunkach technicznych i rzeczywiście oryginalne pojazdy miały inny profil. Poprawiłem zgodnie z sugestią. Dzięki za podpowiedź.
2.Tam na zdjęciu nie ma jeszcze zderzaka a ten dziubek to wystającą płyta podwozia.
3. Tego już nie nadsztukuję, ale zdjęcie jest też pod innym kątem i to potęguje różnicę. Poza tym zachodzący na bok zderzak zasłoni to niedociągnięcie.
4. Plecków kabiny to już również nie nasztukuję, bo pamiętaj że to hybryda. Kabina jest rzeźbiona ręcznie a tył to obrobiony wydruk. Nie wyobrażam sobie powtórnego dopasowywania. Prędzej zrezygnuję z całego projektu.
Ta tylna ściana posiada pewne wytłoczenia i nie da się jej już podkleić hipsem. Poza tym wtedy plandeka by mi się nie zgrywała z całą bryłą. Co do ramek okien bocznych, to obiecuję że po zamontowaniu szyb będzie wszystko jak należy.

Ty masz Grzesiu @Astro dobre oko. Napisz mi jak Ci się widzi kabina Stara? To jest dobry czas żeby jeszcze coś zmienić.
 

Tomek M.

Znany użytkownik
Reakcje
9.529 68 0
Witaj Adam,
jeżeli mogę coś od siebie dodać odnośnie stara;
mam wrażenie że lampy powinny iść "piczny włos" do wewnątrz, a z prawej strony kabiny za drzwiami powinny być jeszcze cztery "żeberka" wentylacyjne, sama wielkość oprawek o które się dopytujesz jest moim zdaniem ok.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Dzięki Tomku @Tomek M. za podpowiedź. W takim wypadku lampy zrobię mniej wysunięte do przodu i nieco bliżej siebie.
Kratka wentylacyjna oczywiście będzie. Na razie celowo pokazałem kabinę z mniejszą ilością detali, bo w tej fazie łatwiej będzie zrobić ewentualne zmiany.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Adasiu! Nie zmieniaj nic w Syrenie, bo jak zaczniesz to się nie skończy i rzeczywiście zarzucisz projekt. Zrób taką, a na pewno będzie dobra. (y)
Poprawiłem tylko te nadkola i nie mam zamiaru niczego więcej zmieniać. Za duże ryzyko, że coś zepsuję i dziesiątki godzin pracy pójdzie na marne. Zresztą wszystkie elementy zalałem właśnie silikonem i robią się pierwsze formy.

Przyznam się szczerze, że rzeźbienie nowej karoserii i dopasowywanie z paką robiłem tak „na oko” i nie porównywałem bezpośrednio zdjęć modelu i rzeczywistego samochodu. Patrząc na ten kolaż od Grześka, to chyba nawet nie wyszło aż tak źle? Na pewno po przerobieniu bazy jest o wiele lepiej z proporcjami niż w 105.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Skończyłem projektowanie kabiny do Stara i przy okazji skorygowałem wlot powietrza. Wcześniejszy wydawał mi się nieco za duży.
Star25 kabina oczyszczona v9.JPG

Co ciekawe, to zauważyłem że w oryginałach były dwie wersje wytłoczeń tylnej ściany oraz inne umiejscowienie kierunkowskazów . Do Jelcza 003 zrobiłem takie jak były na większości zdjęć ze "strażakami" Nie mam pojęcia czy to było uzależnione o rocznika czy od innych czynników. Może Jelcze miały takie a Stary inną wersję? Może ktoś z kolegów orientuje się od czego to zależało?
Star25 kabina oczyszczona v10 tyl.JPG


Zrobiłem próby form do R-20. Będzie kilka korekt form ale ogólnie to wszystko bardzo ładnie pasuje. Zastanawiam się jedynie czy plandeka nie jest zbyt delikatna i czy jest w stanie wytrzymać ewentualną przesyłkę.

Photo 2020-03-28, 7 21 04 PM.JPG
Photo 2020-03-28, 7 26 15 PM.JPG
Photo 2020-03-28, 7 31 00 PM.JPG


Udało mi się też przetestować nowy pomysł na szyby. Cienka, w 100% przejrzysta i praktycznie na równo z uszczelkami. Gdyby tylko prawa strona szyby nie zalała mi się przypadkiem klejem, to byłoby całkiem nieźle.

Photo 2020-03-28, 7 14 24 PM.JPG
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Potrzebujesz jakieś materiały do 003?
Tak długo kolega mnie dopinguje z samochodami strażackimi, że nie mam wyjścia i muszę zadziałać w tym temacie;).
Wyszperałem trochę zdjęć i jeden rysunek techniczny ale materiałów oczywiście nigdy nie jest za mało. W szczególności zdjęć detali i archiwalnych zdjęć pojazdów z lat 60-90 z widocznymi numerami inwentarzowymi i rejestracjami.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 15
W robocie 29
W robocie 67
W robocie 116
W robocie 7

Podobne wątki