• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Auto Service z PRL-u - warsztat Adama

OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#61
Dzieki bardzo za informacje i fotke wykalaczki, bede probowal u siebie :) (y)

Liaz wyszedl genialnie, tylko pytanie czy nie za duzy troszke ten kogut?
Dzięki za komentarz. Tak, masz rację, ten kogut jest z Tatry 813 i jest nieco przeskalowany (pasuje proporcjami do napisu Liaz i znaczka Skody od Haulera;)).

Oryginalny jest również wielki i przy instalowaniu mnie to nie drażniło a teraz jak zwróciłeś uwagę to mi daje po oczach. Postaram się niebawem podmienić go na podobny, ale mniejszy i mniej kanciasty.

liaz sypač_11213073-prodam-nakladni-automobil-skoda-sypac-1.jpg

Zdjęcie pochodzi ze strony hyperinzerce.cz
 

mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Reakcje
23.548 386 20
#62
Postaram się niebawem podmienić go na podobny, ale mniejszy i mniej kanciasty.
Tylko pamiętaj, że tego typu koguty były stosowane w Czechosłowacji, natomiast w Polsce takich dużych nie było. W Polsce były zawsze małe koguty, a przecież Twoja Skoda ma polskie rejestracje... ;)
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#64
Czas na trzeci z czterech napoczętych modeli na warsztacie. Skoda 706RT z krótką ramą i w dodatku pomalowana już w barwach MPO Warszawa.
Miałem dorobić do niej piaskarkę Wuko ale po przeglądnięciu zdjęć zorienowałem się że ta konfiguracja nie przejdzie. Te piaskarki były zabudowane na dłuższej ramie. W zasadzie to nawet w przypadku śmieciarki Bobr dłuższa rama jest widoczna. Wywrotek Skody to raczej MPO nie miało i chyba jedyna, chociaż możliwe że również fikcyjna opcja to cysterna do czyszczenia kanalizacji CAK-7(również na długiej ramie ale przynajmniej niewidocznej). Nie ukrywam, że propozycja kol.@Terebesz na pierwszej stronie tego wątku trochę mnie zainspirowała(y)
S 706 RT CAK 7 AB 01.jpg

Zdjęcie ze strony http://www.baumaschinenbilder.de/fo...0&sid=d175afc2a9e5b34843c8ee51e85c1562&page=5

Żeby nie rzeźbić samej cysterny od nowa użyłem jeden z moich nieudanych odlewów WUKO.

DSC_5231.jpg


Po odcięciu wszystkich elementów oraz skorygowaniu kształtu i wymiarów powstało takie coś:

DSC_5232.jpg

DSC_5242.jpg


Teraz jestem na etapie projektowania blaszek fototrawionych w Corelu. Docelowo blaszki będą podklejone od spodu hipsem a później planuję zrobić z tego odlew. Zobaczymy co z tego wyjdzie, bo jedyne materiały jakie mam to ulotki reklamowe producenta i kilkanaście zdjęć z internetu. Trzymajcie za mnie kciuki.

DSC_5238.jpg

Na dzień dzisiejszy to wszystko, ale jak na dwa wieczory przy projekcie to i tak jestem zadowolony.
 

Flotoma

Znany użytkownik
Reakcje
4.867 5 0
#66
Ten duży kogut to czechosłowacki produkt firmy Tesla. Pod taką nazwą one występują. Też pamiętam takie z lat 80-tych. Występowały praktycznie tylko na czechosłowackich autach. Na pewno na nowszych Liazach śmieciarkach. Okno naszej kuchni w bloku było na pierwszym piętrze zaraz nad drzwiami w klatce prowadzącymi do wsypu. Przyjazd i załadunek pojemników do śmieciarki był obowiązkowym przedstawieniem, którego nie można było opuścić :)
Koguty Tesla miał w swojej ofercie Adam Modellbau.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#67
To jest moja ulubiona faza projektu, kiedy to co sobie wymyśliłeś zaczyna przybierać formę materialną.

Na początek wielkie podziękowania dla @jarekom który zasugerował mi zmianę wytrawiacza. Wprawdzie nie udało mi się zdobyć nadsiarczanu sodu ale nadsiarczan amonu daje niesamowitą różnicę w stosunku do chlorku żelaza. Wszystko trawi się równomiernie, przejrzyście i o wiele szybciej niż poprzednio.

DSC_5291.jpg

DSC_5292.jpg

Zwykle w mojej wytrawiarce dla lepszej cyrkulacji roztworu umieszczam jeszcze sprzęt do robienia bąbelków. Tutaj nie było to konieczne.
DSC_5297.jpg


Zbiornik odlał się idealnie. Pierwsze przymiarki blaszek również wyglądają obiecująco. Spodziewałem się, że może być więcej błędów. Jedyne co się nie dopina, to górne poziome blachy za tylnymi nadkolami. Nie będę tego ponownie wytrawiał. Wytnę ręcznie i dolutuję tylko te przykrótkie elementy
DSC_5302.jpg
DSC_5304.jpg
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#69
Matematyki nie oszukasz :)
Powodzenia :)
No i w tym cała prawda:) jak się nie pomyśli to później trzeba tę matematykę łopatą poprawić;)

Podobno ja mam umysł matematyczny więc spróbuję prosto wyjaśnić pomyłkę:
Żeby ten wąski pasek pochylony o 45° zamknął się pod kątem prostym to musi być z obu stron ścięty pod kątem 22,5° i wtedy jak długość górnego boku tego mniejszego trapeza będzie równa szerokości prostokąta blachy poziomej to wszystko złoży się do kupyo_O Teraz to widzę, albo tak mi się wydaję :)
Wytrawię tylko zestawy naprawcze. Dwa trapezy i górna blaszka. Ten element w oryginale zachodzi nieco poza gabaryty tak jak daszek, więc powinno to dobrze wyglądać.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#71
Bardzo powolutku posuwają się prace z cysterną ale to w końcu robota od zera.

Pomimo że w oryginale drzwiczki i boki to jedna płaszczyzna, ja zdecydowałem je troszkę uprzestrzennić. Dziwnie i zbyt równo wyglądały z samymi szczelinami. Druga sprawa to obawiałem się że po podkładówce, kilku warstwach farb i lakieru nie będę miał gdzie zapuszczać wash-a.

DSC_5309.jpg


Drzwiczki (a może klapy? Nie jestem pewien jak to nazwać;)) wyciąłem z poprzedniego, nieudanego kompletu blaszek.

DSC_5310.jpg


Ponieważ będę próbował te elementy odlewać z żywicy wszystkie cienkie blaszki dodatkowo podkleiłem hipsem lub zaszpachlowałem.

DSC_5430.jpg

Bęben spróbuję odlać jednak z cienkimi ściankami. Zobaczymy, jak nie to zlutuję to od nowa?

DSC_5432.jpg

Pierwsza podkładówka, nareszcie widać co jest do poprawki.

DSC_5435.jpg

DSC_5438.jpg
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#73
Adamie, zaintrygował mnie przyrząd z napisem K&S. Czy to sprzęt do cięcia rurek, czy imadełko?
Tak, to jest przyrząd do cięcia rurek który nie spłaszcza końcówek. To taka mini wersja narzędzia hydraulików. Standardowe małe nożyki do rurek tną mniej więcej od 3mm ten łapie już od 1,5mm.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#75
Na wstępie Życzę kolegom z forum Wszystkiego Najlepszego w Nowym Roku.

Dawno nic nie wstawiałem, co oczywiscie nie znaczy że nic sie nie działo.
Po pierwsze to chciałem zakonczyć nieszczęsną serię pojazdów komunalnych z cysterną do udrażniania kanalizacji CAK-7 na czele. Miałem zamiar zrobić formę silikonową do odlewania tej zabudowy. Formę to i nawet zrobiłem, ale na odlewie było widać sporo niedoskonalości modelu-matki. Największym problemem były ściany boczne które nie trzymały kątów.

DSC_5459.jpg

DSC_5462.jpg

Wytrawiłem od nowa blaszki, przeszlifowałem odlew i na jego podstawie ponownie przygotowałem model pod żywicę. Druga forma ma niestety kilka niedolanych detali i to przeważyło szalę:mad:.

DSC_5687.jpg
Po zmarnowaniu kilkunastu godzin, kilku zestawów blaszek i masy silikonu podjąłem decyzję o przerwaniu tego projektu. Odlewy wymagają zbyt wiele poprawek i nie miałbym sumienia tego sprzedawać. Podsumowując jednym słowem - "porażka". Nie znaczy to że kiedyś do niego nie powróce ale póki co szkoda mi czasu i dokończyłem tylko jedną sztukę. Zresztą niedawno JMPK wypusciło podobną zabudowę CAK-8 na podwoziu Liaza więc luka na rynku się wypełniła.
W zamian za to wróciłem do przerwanego projektu z początku zeszłego roku. Na razie nie chce zapeszać ale jeżeli coś z tego wyjdzie, to wkrótce powinienem się nim pochwalić na forum.

DSC_5715.jpg
DSC_5745.jpg


I tym oto sposobem powstał model który na początku tego wątku zaproponował kol @Terebesz
DSC_5748.jpg

Plenerowe zdjęcia gotowego samochodu w moim wątku w dziale nasze kolekcje/pojazdy specjalistyczne



No i jeszcze tak dla relaksu w wolnych chwilach zacząłem łatwy, szybki model który zasili bazę PKSu w Stalowej Woli :) Do końca tygodnia powinien być gotowy.

DSC_5734.jpg
DSC_5736.jpg
DSC_5767.jpg
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#76
Nie jest tak zle z tymi odlewami. Sugestia na przyszlosc - mniej wystajacych czesci na jednej bryle. Latwiej jest odlac oddzielnie i pozniej przykleic cos (patrz- klapa zbiornika). Miejsce przyklejania mozna zaznaczyc lekkim wglebieniem/zarysem. Odlewales recznie, czy pod proznia?
 

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.810 40 1
#77
Też chciałbym ponosić takie porażki;), w wyniku których powstają tak zaje....fajne modele(y) Gratulacje Adamie za fantastyczną robotę i jak zawsze z niecierpliwościączekam na kolejny wpis w tym wątku.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
#78
Nie jest tak zle z tymi odlewami. Sugestia na przyszlosc - mniej wystajacych czesci na jednej bryle. Latwiej jest odlac oddzielnie i pozniej przykleic cos (patrz- klapa zbiornika). Miejsce przyklejania mozna zaznaczyc lekkim wglebieniem/zarysem. Odlewales recznie, czy pod proznia?
Same odlewy są powtarzalne i bez bąbli, ale widzę że do form to konieczna będzie pompa. Zacząłem się już rozglądać za garczkiem ciśnieniowym z drugiej ręki.
Nie żałuję popełnionych błędów, uniknę ich następnym razem. Ten model był świetnym poligonem doświadczalnym w odlewaniu żywicy. Nauczyłem się robić dwuczęściowe formy i teoretycznie już wiem gdzie robić kanały odpowietrzające. Z tymi skomplikowanymi bryłami masz 100%. rację. Jeszcze jednym ważną rzeczą na przyszłość jest odchudzenie całego odlewu. Na ten model poszło mi zbyt dużo żywicy i żeby w trosce o koła zmniejszyć ciężar, musiałem wyfrezować nieco wnętrze.
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#79
Bo Ty to odlewales jaka cala bryle? A sproboj nalac do niej zywicy i poobracac. Ale forma musi byc juz przygotowana bez odpowietrzania. Po stwardnieniu wewnatrz bedzie pusta.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 15
W robocie 29
W robocie 67
W robocie 116
W robocie 7

Podobne wątki