• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Auto Service z PRL-u - warsztat Adama

Mafo

Moderator Forum Samochodowego
Zespół forum
Potwierdzam słowa wytwórcy, ostatnia Syrenka z pierwszej dostawy wyjechała dziś w swoją docelową drogę. Także plan wysyłki został jeszcze przed świętami zrealizowany w 100%. Już pierwsi obywatele cieszą się, że mogli swoje otrzymane za ciężką pracę asygnaty, zamienić na wyczekiwany model samochodu naszej rodzimej polskiej konstrukcji. ;):D

OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Patrząc na kity ostrówka z mm brno stwierdzam, że pewnie się umęczysz z "Ł" no ale ty lubisz się męczyć :)
To będzie wyzwanie zarówno w temacie odlewania, jak i składania.
Na razie to jest kilkanaście form, w większości dwustronnych i docelowo jeżeli ramiona będą ruchome, to mamy ponad 70 różnego rodzaju elementów w każdym modelu.
Po tej ładowarce to już wszystko będzie łatwiejsze

Już pierwsi obywatele cieszą się, że mogli swoje otrzymane za ciężką pracę asygnaty, zamienić na wyczekiwany model samochodu naszej rodzimej polskiej konstrukcji. ;):D
Dziś otrzymałem prezent na "zajączka " jak to mówią w okresie przedświątecznym.
Jak napisał wyżej Maciek uciechy mam co nie miara. Model na "żywo" jest jeszcze lepszy jak na zdjęciach.
Bo wiadomym jest,że zdjęcia zwłaszcza w trybie makro pokażą wszystko. Moja 105 jest piękna i cieszę się,że zapisałem się do listy kolejkowej i otrzymałem już swój model. Dziękuję Maćkowi za dystrybucję na terenie kraju , a Adamowi za wykonanie tak fajnej miniatury.
Poniżej moja Syrenka :love:
Syrena 105.jpg

Pozdrawiam serdecznie

OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Dziękuję Maćkowi za dystrybucję na terenie kraju , a Adamowi za wykonanie tak fajnej miniatury.
Poniżej moja Syrenka
Cieszy mnie Zbyszku, że jesteś zadowolony z zakupu. Dziękuję za zdjęcie modelu.
A co do Maćka @Mafo , to naprawdę jestem szczęśliwy że zajął się rozsyłaniem aut po Polsce. Jeszcze raz dziękuję koledze za ekspresową dystrybucję i super profesjonalną współpracę.

Adam nie mów hop. Robię spychacz :-D I wiesz co ja będę chciał od Ciebie :)
Mateusz. Ja mam tylko nadzieję, że do TD-40 w H0 to jednak nie planujesz ruchomych gąsienic? Jeden całkowicie ruchomy egzemplarz można zrobić, ale seryjnie to byłoby morderstwo. o_O

Pietras83

Aktywny użytkownik
Jeżeli chodzi o model Syreny muszę napisać chociaż kilka słów...
Chwilę mnie nie było, ale kiedy wróciłem, otworzyłem starannie zapakowaną paczkę - nigdy nie byłem tak szczęśliwy, modele na żywo to mistrzostwo świata ! szkoda, że zapisałem się tylko na 3 sztuki.
Jeszcze raz z tego miejsca bardzo chciałbym Ci podziękować Adamie za wspaniałe odwzorowanie modelu Syrenki i koledze Maćkowi za super szybką wysyłkę.
Syreny stoją na honorowym miejscu i na pewno doczekają się odpowiedniej dioramy.

OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Najpierw raport z FSM.
Druga partia Syren ma nałożone kalkomanie oraz posrebrzone wszystkie elementy nadwozia. Postanowiłem nie dublować podobnych zdjęć z tych samych faz produkcji, więc musicie uwierzyć mi na słowo że są postępy.

Syrena R-20
Się robi... Trochę trudny temat wybrałem sobie na początek zabawy z 3D, ale coraz bardziej wierzę, że dam radę zaprojektować ją całkowicie na komputerze. Jestem na etapie drzwi i przednich błotników.

Syrena r-20 render (1).JPG
Syrena r-20 render (2).JPG
Syrena r-20 render (3).JPG
Syrena r-20 render (4).JPG
Syrena r-20 render (5).JPG

Tak dawno nic nie robiłem do kolekcji, że nie mogłem się powstrzymać i przez 2 wieczory zrobiłem sobie Dacię 1300 z Transbudu Poznań.

Miał być fajny i ładny model ale go trochę zepsułem. Najpierw zgubiłem jeden z przednich reflektorów a później zostawiłem nadwozie do suszenia przy grzejniku i mi się totalnie zdeformowało. Przy próbach prostowania, dla odmiany zeszpeciłem nieco polakierowaną powłokę. :mad: Model jest, jaki jest i nie mam zamiaru nic już przy nim robić. Jak tylko będzie ładna pogoda, to zrobię zdjęcia w plenerze i wrzucę go do gablotki.

IMG_0136.JPG
IMG_0134.JPG
IMG_0137.JPG
IMG_0226.JPG
IMG_0240.JPG
XuOVgKStbTh6YQv0aSH3_ar16x9.jpg

Zdjęcie ze strony http://cyryl.poznan.pl/obiekt/23780...anych-podczas-nauki-jazdy-samochodem-osobowym

IMG_0244.JPG
IMG_0245.JPG

OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Niedawno Grzesiek pisał o rozpoczynaniu wielu projektów na raz. To jest trochę jak choroba. Wpadnie Ci coś do głowy i zaczynasz nad tym pracować. Wczoraj w przerwach na suszenie lakieru na Syrenkach oraz pomiędzy odlewaniem zacząłem sobie szkicować coś, o czym niedawno czytałem.

No właśnie. To może taka mała zagadka. Co to będzie za pojazd?

a1.JPG
Dla ułatwienia napiszę, że nie jest to jeszcze Star 20/25 ale również całkowicie polska konstrukcja.

Zbytniego szału na to nie przewiduję i prawdopodobnie powstanie tylko 1-2 egzemplarze do własnej kolekcji. Raczej nie opłaci się do tego robić form.
Zresztą, napiszcie czy bylibyście zainteresowani prototypami motoryzacyjnymi z okresu PRL-u. Było naprawdę sporo ciekawych konstrukcji które nie weszły nigdy do produkcji, lub było ich bardzo niewiele na polskich drogach.

OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Zimno, bardzo zimno;):)
Kolejne ułatwienie: konstrukcja zdecydowanie powojenna ale nie ma jej w trylogii A.Zielińskiego o polskich samochodach

Ostatnio edytowane:
Jedyne co mi przychodzi do głowy to mylony często ze Starem, Stal 158.
Też bym obstawiał na ten typ pojazdu o którym napisał wyżej @Kamil97 .
A jak napisał Adam ,że powstanie 1-2 egzemplarze modelu - to tym bardziej myślę,że to będzie Stal 158, bo to był samochodzik elektryczny :)
No i znając umiłowanie Adama do Huty Stalowa Wola to nie może być nic innego , ponieważ powyższy był właśnie tam budowany ;)
Ciekawe czy rozwiązaliśmy zagadkę :niepewny:
Pozdrawiam

OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Brawo Panowie @Zbigniew Gałczyński i @Kamil97 . Bezbłędnie rozpracowaliście zagadkę.

Tak, to będzie Stal 158 z HSW. To była pierwsza polska ciężarówka elektryczna zaprojektowana w 1958 roku w Hucie Stalowa Wola. W 1960 roku przeszła homologację w Ośrodku Badań Transportu Samochodowego i została dopuszczona do ruchu. Wyprodukowano łącznie 150 sztuk tego pojazdu w wersji elektrycznej i 2 Lub 3 szt. w wersji spalinowej, ze zmienioną kabiną.

Screenshot_2019-04-27-01-57-48.jpg

Zdjęcie pochodzi z wkładki jubileuszowej wydanej przez tygodnik "Sztafeta" z okazji 80-lecia HSW

Trochę danych technicznych:

Zasięg 80-100 km

Prędkość ok 25km/h

Ciężar własny 1500kg

Nośność 800kg

OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
W drugiej partii Syren znowu niestety się opóźnia. Złapałem zapalenie płuc i przez tydzień nie byłem absolutnie w stanie robić nic precyzyjnego (nawet praktycznie bezwonny płyn do kalkomanii był potencjalnym zabójcą:);)). Oczywiście przy okazji w pracy też zrobiły mi się spore zaległości, a teraz jak codziennie wracam do domu ok 21:00 to nie ma szans żebym się zmusił do modelarstwa.
Na chwilę obecną mam zrobioną rdzę na wybranych modelach i wstawione wszystkie szyby. Pozostaje tylko założyć deski rozdzielcze, podwozia, koła, lusterka i wycieraczki. Już naprawdę jest z górki.

W czasie choróbska żeby nie tracić czasu udało mi się pociągnąć temat projektu Stali 158
IMG_0327.jpg
IMG_0328.jpg

Projekt jest modułowy, więc po niewielkich modyfikacjach sporo z tych elementów powinienem wykorzystać również w Starze w wersji z uproszczoną kabiną.

Wbrew temu co wcześniej pisałem, to model Stali będzie jednak w sprzedaży. Ponieważ żywica UV nie jest według mnie zbyt dobrym materiałem do produkcji modeli, to i tak będę musiał zrobić formy i odlać wszystko w zwykłej żywicy. Jeżeli tylko ktoś tylko zechce mieć w swojej kolekcji takiego "dziwoląga" to będzie okazja.

OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Widzę że kolega @lokfan ma zdjęcia z Wolsztyna:). Przyznam się, że widziałem je w sieci i w dużej mierze bazuję na nich przy robieniu wnętrza.

Czy Ty może robiłeś te zdjęcia? Poszukuję kogoś kto ma fotkę tyłu tego pojazdu. Nie mam kompletnie żadnej dokumentacji tej części i w tej chwili to tak trochę improwizuję.
Stal 158 v15.JPG

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 4
W robocie 29
W robocie 116
W robocie 404
W robocie 7