• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Auto Service z PRL-u - warsztat Adama

OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Rece zostaw. Mozg sam wie czego potrzebuje. Ja tez duzo rzeczy jestem wstanie zrobic lewa reka i jakos to mi w zyciu za bardzo nie przeszkadza ;)

Skoro budy odlane to "lec" dalej. Nastepny model zrobisz doskonalszy.
Dzięki za pozytywnego kopniaka i szybkie wyprostowanie moich obiekcji(y):). Biorę się za projektowanie nowego koła zamiast pisania jakiegoś "bloga" o wszystkim wkoło ;)
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Wyszło jednak tak, że przez ostatnie 2 tygodnie absolutnie nic nie robiłem w temacie modelarskim. To była taka mała forma "odwyku" żeby mi hobby nie zbrzydło. Po tym urlopie stało się, to co planowałem już od dawna, tzn. wszedłem w projektowanie i druk 3D.
Tutaj muszę przyznać, że temat nie jest taki łatwy jak przypuszczałem na początku. Pomimo, że kiedyś pracowałem kilka miesięcy na AutoCadzie i od dwóch lat używam Corela, to przy trzecim wymiarze zaczyna się dopiero zabawa. Mam swoją metodę nauki nowych programów przez próbowanie wszystkich narzędzi po kolei a przy tej ilości funkcji i uwarunkowań, to myślałem że posiwieję. Jak już udało mi się narysować i pozamykać wszystkie bryły to po wyeksportowaniu do formatu używanego przez drukarkę mocno się zdziwiłem. Koło bardziej przypominało sztangę niż część Syrenki.

Po czterech długich wieczorach nauki i zabawy z programem udało mi się wstępnie przygotować projekt do druku. Na razie opona jeszcze bez bieżnika. Lada moment zabiorę się również za ten detal, chociaż nie jestem pewien czy wzór nie zgubi się przy wydruku, tak jak szczeliny w feldze.

felga bez kołpaka v1.jpg
felga z kołpakiem v2.jpg
opona.png

Dobra wiadomość dla przyszłych klientów jest taka że będzie do wyboru felga z kołpakiem i bez, ale mam też nieco gorszą bo widzę że na koniec czerwca to na pewno się nie wyrobię z pierwszymi modelami.

Wydrukowane felgi i opony wyglądają mniej więcej tak:

DSC_7263.jpg
DSC_7266.jpg


A na szybko pomalowane i złożone, w bardzo dużym powiększeniu prezentują się tak:

DSC_7270.jpg
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Wygląda zdecydowanie lepiej. (y)
O tak, teraz to jestem zadowolony z efektu. Następne do zmiany jest jeszcze całe podwozie i szyby. Jeżeli koła nie będą ocierać o przygotowane już nadwozia, to będą się kręcić, lub spróbuję zaprojektować przednią oś sktętną (ale wtedy raczej nie będą się obracać z kierunkiem jazdy). Zobaczymy, która opcja będzie możliwa.
 

dmvip

Znany użytkownik
Reakcje
1.479 18 1
Zdecydowanie druk 3D wziął górę nad ręcznym rzeźbieniem koła i felgi. Co do bieżnika może być jak piszesz że zaniknie, ale na pewno będzie trudne do wyczyszczenia i uzyskania pożądanego efektu. Spróbować zawsze można.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Minęło kolejne dwa tygodnie, więc wszystkim oczekującym należy się mały raport.

W tym czasie pracowałem głównie nad nowymi szybami czołowymi. Wszystkie wcześniej zrobione, wraz z formami poszły do kosza:(. Udało mi się poprawić drobne niedociągnięcia szyb oraz dopracować kształt i technikę wyciągania odlewów, tak aby przy rozformowywaniu nie uszkadzać silikonu. W przyszłym tygodniu zacznę odlewanie tych elementów.:)

Podwozie i bieżnik do opon są już prawie zaprojektowane w 3D. Może w okolicach weekendu uda mi się je "zmaterializować"

Kilka ostatnich dni poświęciłem na mieszanie farb do odtworzenia kolorów fabrycznych. Nie udało mi się w internecie znaleźć przyzwoitych kolorowych zdjęć wszystkich wariantów z tamtych czasów, więc niektóre są odtworzone "na wyczucie" z opisów i tego co utkwiło mi w pamięci.

Kolorów będzie nie 2-3 a aż 6

Tak po kolei:
-jasnobłękitny (z początkowych lat produkcji)
-biały
-kość słoniowa/beżowy
-jasnoszary
-żółty/musztardowy
-intensywny żółty wpadający prawie w pomarańcz (również z pierwszych lat)

Proszę o sugestie i uwagi odnośnie kolorów fabrycznych. Zawsze mogę je jeszcze nieco skorygować. Najgorsze jest to, że wprawdzie zrobiłem po kilka słoiczków z każdego koloru ale miksowałem je na oko i jak mi się skończy dany kolor, to następna partia może nie być identyczna.

DSC_7314.jpg

To są prototypy i nieudane odlewy z różnych faz projektu, więc proszę nie sugerować się jakością malowania ani też jakością samych odlewów.

Te dwa ostatnie metaliki to są tylko moje eksperymenty z kilkoma warstwami lakieru i na razie nie jestem pewien czy w ogóle będę je robił. Normalny metalik w tej skali nieco mnie drażni, bo w powiększeniu często widoczne są drobinki srebra i nie wygląda to naturalnie. Jeżeli nawet mi się je uda zrobić przyzwoicie i równomiernie nałożyć wszystkie powłoki, to ze względu na znacznie trudniejszy proces wykończenia, będą miały inną cenę.





Jak zwykle robię też jako przerywnik coś innego:

Chyba od 2 miesięcy (w wolnych chwilach;)) dłubię przy żurawiu z Takrafa z MMB. Model dosyć trudny, z mało przejrzystą instrukcją, więc raczej nie polecam początkującym.

DSC_7278.jpg

DSC_7317.jpg


No i zaczynam zabawę z moją pierwszą ciężarówką.

DSC_7283.jpg


Prawdopodobnie domyślacie się już co to będzie?

Drugi model po Syrence miał już być zaprojektowany całkowicie w 3D, jednak zmieniłem zdanie. Okazuje się, że projektowanie na komputerze nie daję mi takiej frajdy jak ręczna robota a poza tym to jestem jeszcze zbyt cienki w wirtualnym rzeźbieniu. Na razie będę używał druku tylko do przygotowania niektórych elementów, składających się z prostych brył w których bardzo ważna jest symetria.
 

Abarth

Znany użytkownik
Reakcje
234 5 0
Adam, zobacz ta Syrenke. Jak była wystawiona to moj ojciec twierdził ze to jego syrenka ktora kupil jako pierwsze auto, ktos ja odrestaurował, poznał po jakims szczególe ktorego niby inne nie miały, ale znawcy pewnie zaraz to zdementuja ale niech zostanie w jego myslach ze to jego, ja go z bledu wyprowadzać nie bede ;)
 

Załączniki

OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Dzięki Panowie za sugestie.
Jak będę w domu to postaram się pokazać kilka zdjęć na których bazowałem.
Największy problem mam z dwoma skrajnymi, bo te robiłem tylko z opisów bazując trochę na współczesnych pojazdach. Ten błękitny to zrobię chyba jeszcze jaśniejszy bo kiedyś czytałem że pod wpływem słońca to on się robił prawie biały.

W wikipedii jest parę zdjęć kolorowych z syrenami popatrz, bo jeszcze standardowym kolorem był taki szaro niebieski.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Syrena_(samochód)
Takiego koloru niestety nie zapammiętałem. Czy to chodzi o kolor podobny do mojego czwartego z lewej, czy bardziej taki jak pokazał Tomek? Jak byś mi mógł wysłać jakąś fotkę ze wzorem tego koloru, to byłbym wdzięczny.
Ten drugi to był chyba tylko do 104 i wcześnieszych?
Na Wikipedii to niestety w większości zdjęcia z obecnych czasów.
 

Maverick

Znany użytkownik
Reakcje
395 37 5
Adam no i właśnie stwierdziłem, że nie potrafię wybrać koloru dla swojego egzemplarza... i bedę musiał chyba kupić, jesli będzie to możliwe wszystkie 6 wariantów kolorystycznych :D No i jesli mi funduszy wystarczy ;)
Ten błękitny to zrobię chyba jeszcze jaśniejszy bo kiedyś czytałem że pod wpływem słońca to on się robił prawie biały.
Co do tego błękitnego koloru to jest on niemal doskonały, to znaczy mój wujek miał taka własnie Syrenkę w takim kolorze, według mnie to wystarczy go delikatnie, o jeden "ton", odrobinkę rozjaśnić i będzie idealny. Ale dosłownie odrobinkę bo kolor ten był bezdyskusyjnie błękitny i nikt by go inaczej "nie sklasyfikował" jak tylko jasno błękitny nawet gdy był bardzo, bardzo wyblakły.
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Adam no i właśnie stwierdziłem, że nie potrafię wybrać koloru dla swojego egzemplarza... i bedę musiał chyba kupić, jesli będzie to możliwe wszystkie 6 wariantów kolorystycznych :D No i jesli mi funduszy wystarczy ;)


Co do tego błękitnego koloru to jest on niemal doskonały, to znaczy mój wujek miał taka własnie Syrenkę w takim kolorze, według mnie to wystarczy go delikatnie, o jeden "ton", odrobinkę rozjaśnić i będzie idealny. Ale dosłownie odrobinkę bo kolor ten był bezdyskusyjnie błękitny i nikt by go inaczej "nie sklasyfikował" jak tylko jasno błękitny nawet gdy był bardzo, bardzo wyblakły.
Dzięki Maverick za potwierdzenie koloru(y). To jest bardzo cenna informacja.
Dziś wieczorem znalazłem również zdjęcia tego malowania z 1977 roku na stronie classicarcatalogue.com . Brakło mi białej farby do wystarczającego rozcieńczenia, ale również poszedłem nieco bardziej w granatową bazę, bo Syrenka w świetle dziennym wpadała nieco w turkusowy oddcień. Jak już rozjaśnię, to się pochwalę.

Bardzo się cieszę, że nie możesz się zdecydować. To ja może zrobię jeszcze z 15 kolorów;)?..... To oczywiście żart a dostępne na razie będą tylko kolory fabryczne. Jak będę robi 104-kę to będę miał więcej pomysłów (np. kwiecista syrenka z filmu "Nie lubię poniedziałków" albo ORMO-wska) ale w przypadku 105-tki to nie poszaleję, bo oprócz rajdówek, to nie znalazłem nic oryginalnego z tamej epoki.
 

Brodagaz

Znany użytkownik
Reakcje
26.354 108 2
Adam, zobacz ta Syrenke. Jak była wystawiona to moj ojciec twierdził ze to jego syrenka ktora kupil jako pierwsze auto, ktos ja odrestaurował, poznał po jakims szczególe ktorego niby inne nie miały, ale znawcy pewnie zaraz to zdementuja ale niech zostanie w jego myslach ze to jego, ja go z bledu wyprowadzać nie bede ;)
Twój ojciec ma rację bo Syreny fabrycznie nie miały tych dwóch dodatkowych zegarów na desce rozdzielczej :)
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
Adam, w zasadzie nie bardzo wiem jak w modelarstwie się przyjęło, ale w makietach architektonicznych kolor dobiera się pod docelowe światło , w którym będą eksponowane. Ponadto przyjmuje się kolor w miniaturze o dwa tony jaśniejszy/ mniej intensywny niż oryginał. Ciekawi mnie czy bierzesz to pod uwagę w doborze kolorów...
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Adam, w zasadzie nie bardzo wiem jak w modelarstwie się przyjęło, ale w makietach architektonicznych kolor dobiera się pod docelowe światło , w którym będą eksponowane. Ponadto przyjmuje się kolor w miniaturze o dwa tony jaśniejszy/ mniej intensywny niż oryginał. Ciekawi mnie czy bierzesz to pod uwagę w doborze kolorów...
Nie miałem o tym zielonego pojęcia, bo na dobrą sprawę, to aż tak się nie zagłębiałem w tematykę makiet architektonicznych. W sumie to ma to sens. Natomiast zdaję sobie sprawę o różnej percepcji kolorów w różnym świetle. Tylko w grę wchodzi jeszcze jeden aspekt. Budynek ma o wiele większą powierzchnię niż samochód i więc według mnie kolory też powinny być minimalnie głębsze. Może się mylę ale tak na chłopski rozum. Jak malujesz na ścianie próbkę farby to jest ok a jak już pomalujesz ścianę to często wychodzi oczoj.....y ;)
Nie masz pojęcia ile się nakombinowałem z ustawieniami lustrzanki i z szukaniem prawidłowego źródła świata żeby w miarę oddać prawdziwe kolory na zdjęciu. To była chyba 20. fotka.
Te modele w przeciwieństwie do dużych makiet będą stały w różnych miejscach ale domyślnie kolory ustawiałem pod najbardziej popularne obecnie ciepłe światło ledowe a dzisiaj jeżeli pogoda dopisze, to w końcu chcę zrobić też zdjęcia w świetle dziennym, żeby nie było jakiejś niespodzianki.

Czyli te kolory według Ciebie wyglądają na naturalne, czy jednak wymagają poprawy, np rozjaśnienia? Proszę o opinię, bo chciałbym już definitywnie zakończyć mieszanie farb.

Zaraz postaram się zrobić zdjęcia ostatniej wersji kolorów w świetle ledowym i dziennym i poproszę o opinie.
 

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.810 301 15
Powiem tak: na komórce sony xperia wyglądają jakby minimalnie za ostre, na monitorze iiyama 32 cale i karcie quadro wyglądają super, przed chwilą patrzyłem jeszcze na monitorze hyundai 24 cale i karcie geforce tragicznie... Zaleznie od matrycy i ustawień :D więc nie doradzę ale ufam mojej iiyamie bo jest kalibrowana do dtp więc myślę że jest ok, ale porównuję do zdjęć z netu więc nie bardzo jest to właściwe porownanie :)
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
Powiem tak: na komórce sony xperia wyglądają jakby minimalnie za ostre, na monitorze iiyama 32 cale i karcie quadro wyglądają super, przed chwilą patrzyłem jeszcze na monitorze hyundai 24 cale i karcie geforce tragicznie... Zaleznie od matrycy i ustawień :D więc nie doradzę ale ufam mojej iiyamie bo jest kalibrowana do dtp więc myślę że jest ok, ale porównuję do zdjęć z netu więc nie bardzo jest to właściwe porownanie :)
Rozjaśniłem wszystkie kolory oprócz białego, który dla odmiany jeszcze bardziej zabrudziłem. W sumie to Grzesiek miałeś rację, te kolory są bliższe orginałowi, chociaż nie ukrywam że w bardziej intensywnych Syrenki bardziej mi się podobały.

Zdjęcie robione w świetle dziennym i dosyć dobrze oddają rzeczywiste kolory modeli.

DSC_7369.jpg


W międzyczasie udało mi się również dokończyć żuraw Takraf na podwoziu firmy IFA.

DSC_7351.jpg


Więcej zdjęć w moim wątku kolekcjonerskim z maszynami specjalistycznymi

http://forum.modelarstwo.info/threa...zasów-dzieciństwa-kolekcja-adama.34188/page-9
 
OP
OP
adamwyt

adamwyt

Znany użytkownik
Reakcje
3.731 15 0
`Koła nareszcie odfajkowane. W sumie to zeszło mi z nimi prawie tyle co z całym nadwoziem. Znowu masę prób, testów i modelarskiego złomu.

DSC_7401.jpg



Opona ma już bieżnik a felga bardziej zaokrąglone wytłoczenie i zmniejszony kołpak.

Teoretycznie opona wygląda tak:

opona poprawiona szerszy bieżnik v4.jpg


Jednak ze względu na ograniczenia druku w tak małej skali, koło prezentuje się jak poniżej. Ważne że po malowaniu i lakierowaniu nadal widoczny jest bieżnik.

DSC_7402.jpg
DSC_7406.jpg


Jeszcze przymiarka do karoserii. Tylko proszę nie zwracać uwagi na jakość wykonania, zarówno nadwozia jak i kół. To jest tylko odpad przeznaczony do testów.
Koła w tym samochodzie nie będą jednak ani skrętne ani nie będą się luźno kręcić. Zrobiłem trochę za grubą karoserię. Może przy następnym modelu zacznę o tym myśleć zawczasu.

DSC_7385.jpg


DSC_7383.jpg


Przy okazji rura wydechowa to też wydruk 3D. Finalnie ze względu na delikatność, końcówka ruryj będzie jednak wykonana z metalowego drucika zamiast odlewu. Zrobiłem 4 szt wszystkie cztery po zamontowaniu przez przypadek złamałem.

DSC_7380.jpg


Tak wyglądają pierwsze próbne odlewy w normalnej żywicy:

DSC_7397.jpg


Jeszcze z innych tematów. "Wykuwa" się też zapowiadany przeze mnie Star25/Jelcz003. Chociaż, teraz po kilkunastu godzinach zabawy z projektowaniem detali do Syrenki w 3D nie jestem pewien czy nie zacznę go całkowicie projektować na komputerze. Tak jak w przypadku Syreny największym dla mnie problemem w ręcznym modelowaniu bryły jest zachowanie symetrii. Cały czas na zmianę jest w użyciu szpachla i papier ścierny i zawsze coś nie do końca się zgrywa. Na pewno formy ramy i nadwozia będą bazowały na wydruku. Mam nadzieję że chociaż trochę zaczyna przypominać to, czym ma być? ;)

DSC_7408.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 15
W robocie 29
W robocie 67
W robocie 116
W robocie 7

Podobne wątki