• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ASTRO models - Syrena Bosto

adamwyt

Znany użytkownik
haha, wczoraj zrobiłem drzwi tylne i powygładzałem skorupę, ale po 2 lampce czerwonego Chile poplątały mi się oczy i ręce i poszedłem spać :) Teraz dłubię układ skrętnych kół - własny patent, bo gotowiec mi nie wejdzie jak należy i myślę jak zrobić uniwersalne podwozie dla ruchomych i statycznych modeli.
Dodam, że już 1,5 lampki czerwonego Izraela poszło w przełyk i pomału zaczynam się kiwać, to w przód, to w tył... równolegle robię jakąś wizualizację dla koleżanki i klepię tu bez opamiętania w klawisze... :D
Ja w tej chwili delektuję się Gin-en z tonikiem i wiem o czym piszesz;) Jak robię modele to teraz staram się nie przesadzać z procentami. Na przykład po jednym piwie to mi się rewelacyjnie składa, maluje i patynuje modele. Po dwóch, trzech jeszcze lepiej, ale częścej coś uszkodzę. Po czwartym to ponosi mnie ułańska fantazja i myślę że po piątym to będę Leonardo. Na drugi dzień razem z kacem przychodzi delikatna refleksja... Co to k...a jest?

OP
OP
Astro

Astro

Aktywny użytkownik
Witam,
mimo pysznego Chile, działamy dalej - Syrenia weszła w fazę detalu i nie widać spektakularnych efektów, ale pomału zamykamy skorupę, gdzieś tam w tle idzie jak krew z nosa podwozie z osią skrętną własnego pomysłu...
Póki co jednak pokazuję to co mam.
13.jpg
14.jpg
15.jpg
16.jpg

OP
OP
Astro

Astro

Aktywny użytkownik
Witam,
dziś przyszło mi do głowy by sprawdzić jak by wyglądała próba wtłoczenia bebechów rc z Unimoga do Syrenki....

wyszło dość brutalnie.... ale spoko, flexem się dotnie, tu i ówdzie szpachlą poprawi... będziesz pan zadowolony...
17.jpg
18.jpg

to raczej oznacza, że nie zrobię syrenki w RC :(, chyba że wymyślę jak skręcić kołami. Na marginesie - kółeczka będą tak małe, że mam problem z odlaniem ich z gumy... bo jedna kropla płynnej jeszcze gumy jest większa niż forma i mam kłopot z wtłoczeniem jej w silikon... muszę spróbować odlać większe, tzn. średnica pozostanie ta sama, ale zrobię oponę bardzo szeroką, by potem skalpelem odciąć...

OP
OP
Astro

Astro

Aktywny użytkownik
Relacji ciąg dalszy...
Syrenka ma prawie dokończoną spodnią warstwę budy (mozolna robota), powiększyłem nieznacznie wszystkie szczeliny, by udało się je wydrukować.
Paczcie i mufcie... przypomina-li to Syrenę Bosto?
19.jpg
20.jpg
21.jpg
22.jpg
23.jpg
24.jpg

daromaro

Aktywny użytkownik
Mieszaj normalnie. Inaczej nici z dobrego sieciowania. Ja robie tak, ze detal smaruje silikonem (z utwrdzaczem oczywiscie), pedzelkiem wprowadzam we wszystkie zaglebienia. Zostawiam na chwilke - w tym czasie sie ta cienka warstwa odgazuje. Po tych kilku minutach (musisz wiedziec ile masz czasu na zycie silikonu) wlewasz cienka struzka reszte silikonu.

OP
OP
Astro

Astro

Aktywny użytkownik
Mieszaj normalnie. Inaczej nici z dobrego sieciowania. Ja robie tak, ze detal smaruje silikonem (z utwrdzaczem oczywiscie), pedzelkiem wprowadzam we wszystkie zaglebienia. Zostawiam na chwilke - w tym czasie sie ta cienka warstwa odgazuje. Po tych kilku minutach (musisz wiedziec ile masz czasu na zycie silikonu) wlewasz cienka struzka reszte silikonu.
z silikonem nie mam problemu, sam się ładnie odgazowuje - wręcz jestem zaskoczony jak forma ładnie wyszła. Gorzej z gumą którą do owej formy wlewam - jest gęsta i glutowata - wprowadzenie jej we wszystkie zakamarki jest trudne, bo czegokolwiek bym nie użył - maź przykleja się do narzędzia i "wyłazi z formy". Może w komorze ciśnieniowej by było lepiej... póki co nie będę szalał z wydatkami bo zestaw coś około 1-1,2 tyś zł...
Żona mogłaby nie zrozumieć tego wydatku...

OP
OP
Astro

Astro

Aktywny użytkownik
Witam,
dziś wrzuciłem układ skrętny, który pójdzie eksperymentalnie do druku - razem z całą syrenką. Jest to mój patent na bazie fallerowskiego układu. Zobaczymy czy zadziała...
Wrzuciłem jeszcze koła. Bryła od środka zamknięta, zacząłem podwozie - jestem na etapie wymyślania sposobu zamknięcia modelu - o ile statyczny można zwyczajnie skleić, o tyle ruchomy musi mieć zapewniony dostęp - rozważam nawiercone wypustki stabilizujące podwozie względem nadwozia, do tego z przodu i z tyłu mikro wkręty. Lepsze to niż zatrzaski, które gotowe się wyrobić zanim skończę model...

Brakuje jeszcze kilku przetłoczeń, zawiasów, klamek itp... no ale mamy czas ;)
25.jpg
26.jpg
27.jpg
28.jpg
29.jpg
30.jpg
31.jpg
32.jpg

OP
OP
Astro

Astro

Aktywny użytkownik
Jestes przegość w tym co robisz!
Bez przesady, ale dzięki - lubię komplementy ;). W sumie to auta 3d robię od 1996 - mam gdzieś jeszcze pierwsze porsche 944 nieskończone i golfa, którego robiłem jako drugiego - skończonego :) Jak się tyle lat robi coś w kółko, to się w końcu człek nauczy... chociaż mam kilku znajomków, którzy od lat jakoś nie mogą "złapać" proporcji, krzywizn... dziwolągi im wychodzą, ale np postacie czy zwierzaki robią obłędnie - a tych ja z kolei nie potrafię.
Astro, nie potrzebujeszc komory cisnieniowej za 1,2 tys tylko pompke próżniowa za 400zl.
- no ale sama pompa mi nie odpompuje powietrza z formy - muszę mieć jakąś komorę? Takie coś znalazłem http://allegro.pl/zestaw-komora-12-...&bi_s=archiwum_allegro&bi_m=reco&bi_c=Product

OP
OP
Astro

Astro

Aktywny użytkownik
Witam ponownie, postanowiłem, po otrzymaniu konstruktywnej krytyki od jednego z kolegów na PW (jeszcze mi łzy na policzkach błyszczą), podzielić się moją metodą sprawdzania czy model jest podobny do oryginału - jest to w zasadzie jedyny sensowny sposób, jeśli nie dysponuje się materiałami fabrycznymi. Kolegów kolejowych zasmucę - model 3D pociągu to pikuś przy samochodzie. Chociaż ma mniej detalu, ale uzyskanie właściwej geometrii jest o wiele prostsze, niż w przypadku samochodów, zwłaszcza współczesnych, chociaż ta syrenka wcale do łatwych nie należy.

No więc do rzeczy - naniosłem uwagi własne jak i kolegi, podkładając zdjęcie w zbliżonej perspektywie na zrzut ekranu. Oto efekt:
znalazłem takie oto zdjęcie do porównania:
33.jpg
ustawiłem model w podobnym ujęciu:
34.jpg
na zdjęciu na niosłem na osobnej warstwie charakterystyczne krawędzie
35.jpg
włączyłem mój model i od razu zauważyłem różnice
37.jpg
któe sobie i Wam wypunktowałem
38.jpg
na samym modelu wygląda to jeszcze gorzej
39.jpg
Ale wbrew pozorom tylko kilka elementów sprawi jakiś tam problem - wszystko da się w programie w łatwy sposób ponaciągać. :D
Mam nadzieję, że kolega "Syreniarz" będzie zadowolony z efektu końcowego. Za nieocenioną pomoc postaram się odwdzięczyć ;)

Pozdrawiam

Załączniki

Maverick

Znany użytkownik
Dopiero teraz trafiłem an ten temat. Jestem pod wrażeniem tego co robisz i tak samo jak Abarth uważam, że jesteś w tym mistrzem. Oczywiście również chciałbym wpisać się na listę chętnych do zakupu tego modelu Syreny. Jeśli mogę to poproszę o zapisanie mnie na jeden model stacjonarny.
Trzymam kciuki i czekam na dalsze relacje z twoich prac nad tym modelem Mistrzu.

OP
OP
Astro

Astro

Aktywny użytkownik
Ło matko święta... Aż się zarumieniłem... Jak tylko wyjdzie coś sensownego to na pewno o Was nie zapomnę. Póki co jest kilka kwastii które przerażają mnie w tym modelu, bo do tej pory odlewałem i wykańczałem modele w dużo większej skali.
No zobaczymy co się da zrobić, jak mawiał pewien ślepy neurochirurg...
W wolnych chwilach trenuję na cudzym wydruku szpachlowanie powierzchni i szlifowanie i muszę przyznać że lepsze to niż pokrywanie chemią lub kąpiele acetonowe. Ale pracochłonne. Jak poprawię geometrię i dodam detale to puszczam do druku próbnego.

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 19
W robocie 12
W robocie 50