• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ASTRO models - Platforma 443z

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#1
Witam serdecznie,
od dłuższego czasu chodził za mną pomysł zbudowania własnego eszelonu. Pierwszy raz dojrzałem taki w Rumi, na wystawie Nostalgia za parą i oczywiście zapragnąłem takowy posiadać. Nic prostszego jak kupić i mieć. Niby tak. Przy cenach platform na poziomie 120-170zł zmontowanie eszelonu na 6 rosomaków, 6 czołgów, z 6 honkerów, kilku starów wydrenowałoby mój portfel do cna. Lekko licząc potrzebuję z 15 platform, co przy tych cenach oscylowałoby koło 2 tysięcy. A gdzie jakieś osobowe wagony? A lokomotywa? No i coś na te platformy trzeba by wrzucić, bo pusty eszelon to nie eszelon... Trochę dużo by wyszło. Więc padło na samoróbki. Po próbach w modelowaniu samochodów - oczywiście 3D do druku i późniejszego ewentualnego odlewania, taka platforma nie wydaje się być trudnym modelem. Pod warunkiem, że się człowiek odrobinę zna na kolei. A z tym u mnie słabo. No ale poszperałem, poczytałem, przy tym rozmontowałem kilka wagonów własnych, by sprawić sobie platformy do wymarzonego eszelonu. No ale jakie? Sporo zdjęć i filmów pokazuje 401z, ale przecież takie są w sklepie za jedyne 165 zł od piko... Z pomocą przyszedł kolega Mariusz (@SP9XUR) i podpowiedział mi, bym zrobił 443z lub 426. No to siup. Robimy 443z w pięknym kolorze szmaragdowym.
O takie jak na zdjęciach (fotki z internetu oczywiście):
aktualnosci_20140401_588.jpg
_443Z.jpg
02112012_transport_7b_1.jpg
cargo_wp_fot_ch_Rafal_Mniedlo.jpg
Piękne, nieprawdaż?

Pewnie w procesie twórczym narobię błędów, ale liczę na dobre serca szanownych kolegów kolejarzy z forum. Sam model jest mocno już zaawansowany, praktycznie go kończę, brakuje - jak mi się zdaje - niewiele. Jednakże... potrzebuję pomocy w zakresie oznakowania (napisów) by wykonać kalki. Te białe literki i numerki, które póki co stanowią dla mnie tajemnicę równie wielką jak pismo klinowe starożytnych sumerów... Tak więc jeśli ktoś byłby chętny mi pomóc w tej materii, będę zobowiązany. A moją wdzięczność chętnie wyrażę w tym co potrafię...

No ale do rzeczy.

Na początku był tor... na ten tor wjechały koła. Zwyczajne izolowane skopiowane z węglarki piko:
443z_r-001_v020_rgb_006.jpg
Koła ubrałem w wózki typu 25TN, nieco je uprościłem, z uwagi na możliwości druku 3D, późniejsze odlewy i własne lenistwo. Może jeszcze je podrasuję. Póki co wyglądają one tak:
443z_r-001_v020_rgb_005.jpg
Główną konstrukcję stanowić będzie płyta. Wstępnie chciałem zrobić ją jako ażurową ramę, ale nie posiadam żadnych informacji na temat jej formy i w zasadzie nie jest mi potrzebna dokładniejsza. Jeśli ktoś z kolegów posiada schematy konstrukcyjne, zawsze możemy podmienić ramę i dodać instalacje , które zamieszczono pod spodem (chyba hamulcowe). Uproszczenia wynikają z faktu, że nie mam zamiaru wykolejać składów, by ktoś zajrzał od spodu, ale też z faktu, że jakoś trzeba zaczepić sprzęgi i obracać wózkami. No i fakt, że płyta będzie drukowana bez mojej ingerencji, następnie odlewana, mogłaby - jako ażurowa rama - zwyczajnie się poskręcać, tego bym nie naprawił. Płyta posiada od spodu kilka dodatkowych usztywnień, co powinno ją dodatkowo ustabilizować. Same wózki będą zamocowane do płyty, ale jeszcze nie wymyśliłem jak. Może jakieś pomysły? Zresztą wrócę do tego tematu później - pokazując jaką opcję chwilowo wybrałem.
443z_r-001_v020_rgb_004.jpg
Nie może być, by platforma nie mała buforów:
443z_r-001_v020_rgb_003.jpg
Z boku, jako osobny element planuję zamocować belkę nośną, która skutecznie zamaskuje moją płytę konstrukcyjną. Ma to być osobno drukowany element, ponieważ poprzez ustawienie poziome jest szansa wyeliminowania pasków, które zdobią każdy niemal wydruk 3D. Mógłbym wykonać całą platformę z jednego elementu, ale przez niską rozdzielczość drukarki miałbym ekstra szlifowania od groma i ciut ciut...
443z_r-001_v020_rgb_002.jpg
A tak wygląda z elementami wierzchnimi:
443z_r-001_v020_rgb_001.jpg
Kółeczka do stabilizacji pojazdów nie będą drukowane - planuję zrobić je z drutu miedzianego (ewentualnie trawione). Wtedy będą ruchome i mogą posłużyć do zaczepienia np. gumki, która trzymać będzie np. czołg. Dodatkowo będą potrzebne elementy trawione, które chcę w miarę dokładnie odwzorować.

Na razie tyle. Wszelkie komentarze mile widziane!
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#6
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#7
witam ponownie, poniżej efekt dotychczasowych prac. Doszło kilka upierdliwych detali. Niezależnie od modelu wirtualnego, zacząłem tworzyć w realu kółeczka :) oraz "kierownicę" jak to moja córa określiła.
Mam jednakże dylemat - czy iść na łatwiznę i pozostawić gniazdo sprzęgu w wózku, czy raczej wymodelować kinematykę krótkiego sprzęgu i poszukać sprężyn? Widziałem jest nawet taki wątek, więc problemu nie powinno być. Obawiam się jednak, czy uda mi się to wszystko odlać w żywicy - ten ruchomy element z gniazdem jest dość skomplikowany co przy delikatności żywicy różnie może się skończyć... wprawdzie zawsze mogę wydrukować sobie tyle gniazd ile zechcę...

443z_r-001_v022_rgb_000.jpg
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#10
To ja trochę z boku tematu modelu - super fotka realna pokazująca jak transportowany jest "most na podwoziu czołgowym" na platformach - w stanie na wpół rozłożonym.

Stary i Honkery chyba częściej ładowane sa na platformy typu Res niż na typowe ciężkie platformy podczołgowe.
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#11
A nie myślałeś nad użyciem seryjnego wózka i gniazda sprzęgu?
Oczywiście że myślałem, ale co to za radość kupować podzespoły, lepiej zrobic swoje. Ale sprzęgi będą kupne, montowane w standardowe gniazdo. No i jest pytanie czy gniazdo w wózku , czy zrobić kinematykę?
Wpis połączony automatycznie:

Nic nie stoi na przeszkodzie by zrobić i platformę res ;)
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#12
Jak masz robić swoje to polecam zrobić kinematykę.

Ja jednak bym się rozglądnął za gotowym wózkiem. To element kluczowy z racji działania. Jak jest dostępny w dobrej kasie to bym zrobił tylko samo podwozie. No ale to twój wybór.
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#13
Witam ponownie cierpliwych. Dopadło mnie choróbsko i zmęczyło trochę. Ale wracamy do gry.
Poniżej efekt zmagań z kinematyką krótkiego sprzęgu. Początkowo chciałem skopiować wytwór Piko z węglarki, z drobnymi korektami oczywiście, ale... jest za wysoki do mojej platformy. W dodatku byłby kłopotliwy w realizacji - oczywiście druk 3d by sobie poradził, ale koszt realizacji tych elementów dla kilkunastu platform byłby za wysoki. Zależy mi na wydrukowaniu jednej kopii i odlewach w żywicy. Dlatego wymyśliłem, że spróbuję zamówić trawione blaszki o grubości np. 0,3mm Teoretycznie powinny mieć sztywność wystarczającą. W najgorszym wypadku mogę skleić dwie blaszki, by poprawić sztywność elementu. Co sądzicie? Jak nie wypali to zawsze mogę wrócić do druku :D

443z_r-001_v024_rgb_001.jpg

443z_r-001_v024_rgb_002.jpg

443z_r-001_v024_rgb_003.jpg

443z_r-001_v024_rgb_004.jpg

443z_r-001_v024_rgb_005.jpg

443z_r-001_v024_rgb_006.jpg

443z_r-001_v024_rgb_007.jpg

443z_r-001_v024_rgb_008.jpg

443z_r-001_v024_rgb_009.jpg

Zostało jeszcze kilka detali - usztywnienia podwozia, zaczep pod sprężynkę, gniazdo wózka itp., celowo pomijam podwozie. Prawie go nie widać w oryginale. Ale miejsce jest i zawsze będzie można dodać. Jak dodam te elementy, zabieram się za kalki. Zapraszam do komentowania.
 

SP9XUR

Znany użytkownik
Reakcje
837 1 0
#14
Wygląda dobrze, przy czym podskórnie czuje że blaszka 0,3 to za mało - będzie się giąć. Lepiej od razu projekt robić jakby były dwie sklejone :D
Fabryczne plastiki od kinematyki mają jak nic 0,8~1,0mm grubości.
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#15
Witam. Pierwszy wydruk od Mateusza @popowe dotarł i wygląda obłędnie. Wprawdzie już widzę, że konieczna bedzie korekta konstrukcji i wierzchu platformy, ale i tak jestem zadowolony z efektu.
Poniżej fotki robione komórką.
PSX_20180905_121121.jpg
PSX_20180905_122058.jpg
 

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
#16
Wygląda fajnie. Jedna kwestia do zastanowienia - pomysł z wagonu 401Z w skali 1:220 zastosowany przez @pado - pokrycie platformy zamiast drukować 3D wygrawerować deski w cieniutkiej sklejce - efekt będzie lepszy i chyba łatwiejsza obróbka żeby realistycznie wyglądało.
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#20
Wygląda fajnie. Jedna kwestia do zastanowienia - pomysł z wagonu 401Z w skali 1:220 zastosowany przez @pado - pokrycie platformy zamiast drukować 3D wygrawerować deski w cieniutkiej sklejce - efekt będzie lepszy i chyba łatwiejsza obróbka żeby realistycznie wyglądało.
A wiesz, że myślę o tym? Ale pomyslałem o blaszce trawionej
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 88
Tabor 13
Tabor 184
Tabor 13
Tabor 60

Podobne wątki