• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

ASTRO models - Żubr A80

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#1
Dobra, drodzy forumowicze, Syrena poszła do druku a natura nie lubi pustki. Wprawdzie zacząłem robić blaszki, ale...

no właśnie - ale im więcej przeglądam nasze peerelowskie pojazdy, tym bardziej się wkręcam w historię motoryzacji i tym bardziej chce mi się robić coś kolejnego. Pomysły były aby ciągnąć kilka różnych syren, poloneza, fiata... ale padło na ciężarówkę. A że jelczy i starów jest trochę do kupienia (Adam modelbau, SAW i inne) to pomyślałem sobie, że warto by stworzyć coś, czego nie ma, aby zapełnić lukę. I nie chodzi mi o rynkowe podejście. Tak jak z Syreną, nie wiem czy będzie to model wart produkcji, nie wiem czy mi się będzie chciało w to bawić. Wszak rajcuje mnie to jako hobby, nie praca. No ale się zobaczy.

W każdym razie padło na Żubra - ale - może ktoś podpowie, bo nie potrafię się do końca rozeznać, pod czas poszukiwań w guglu natknąłem się na dwie wersje Żubra A80- jedna ryflowana (moim zdaniem ciekawsza) a druga z przetłoczonymi płycinami a'la jego następca Jelcz.

Tak czy owak chcę zrobić "ryflaka". O takiego:

de877ddc9cdda5b1f999a13f5f988ffd.jpg

Materiałów jak na lekarstwo... Ciekawe co mi też wyjdzie... Po Syrenie, gdzie model 3d nawet mnie zadowala, jestem dobrej myśli. Za godzinkę lub dwie postaram się wrzucić jakąś zajawkę.

Pozdrawiam i zapraszam do kibicowania.
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#3
ooo... no popacz pan... żesz jasny gwint... nawet kabina ryflowana powstaje... qurka wodna - nie mogłeś napisać z godzinę temu? ja już kabinę kończę :)
Widzę ,że tamten model, jakkolwiek bardzo piękny, nie jeździ... :D A mój będzie jeździł. No nic, z Anatololokiem nie będę konkurował na polu doświadczenia, bo szans nie mam, ale i tak mojego Żubrzyka skończę. Co mi tam. Tak jak pisałem - nie mam zamiaru z tego żyć na szczęście więc wojny nie będzie :).
Syrenę Bosto też Anatol robił. Można nawet dziś na Allegrze kupić.

Dodam, że mój model 3d w innej nieco technice powstaje, o ile kogoś to interesuje - model z autolokomotif to model poligonalny, a mój jest modelem w technologii subdivision. Liczy się oczywiście efekt końcowy, więc ścieżka nie ma znaczenia, ale jeśli ktoś jest ciekaw różnic to mogę w wolnej chwili przybliżyć.

PS. Polonez też powstanie. Zebrałem już trochę materiałów.
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#4
Niezależnie od wszelkich przeciwności, Żubr nadchodzi :D Póki co kabina - zewnętrzna skorupa gotowa. Jutro pewnie wytłoczę ją pod kątem druku 3D i zabiorę się za podwozie - oczywiście koła skrętne i możliwość zlokalizowania serwa skrętu pod RC. No i silnika w części "zadniej".

żubr_000.jpg
żubr_001.jpg
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#5
Kiedy Ty spisz? Ja rozumiem, ze za 50 lat bedziemy mieli nieograniczone zdolnosci dotyczace roznych aspektow fizjologicznych, ale teraz? ;) ;)
 

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#6
Darku....jak się człek w coś wkręci to nie potrzebuje snu....a przynajmniej tak mu się zdaje ;)
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#7
Kiedy Ty spisz? Ja rozumiem, ze za 50 lat bedziemy mieli nieograniczone zdolnosci dotyczace roznych aspektow fizjologicznych, ale teraz? ;);)
A widzisz, tu jest pies pogrzebany. Cierpię na bezsenność i jakoś muszę sobie czas zapełniać. Śpię po 3-4 godziny. Wieczorem nie mogę zasnąć, rano nie mogę wstać... W weekendy odsypiam. Wynika to ze stresu niestety i przepracowania.
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#8
Darku....jak się człek w coś wkręci to nie potrzebuje snu....a przynajmniej tak mu się zdaje ;)
To też trochę racja. Czasem jak coś robię to ptaki nad ranem ćwierkają że już np. Czwarta.. Czasem żona skrzeczy... A akurat to połączenie 3d z modelarstwem i jeszcze elektroniką - głównie sa sfera planowania, kombinowania jak coś zmieścić, jak zrobić by działało, to mój żywioł bo jestem inżynierem do szpiku. Jak mam coś ciekawego to zapominam o Bożym świecie :)
 

dmvip

Znany użytkownik
Reakcje
1.473 18 1
#9
Trzeba przyznać że tempo trzymasz, jedyne co mi się rzuciło w oczy to grill. Powinien chyba dołem być bardziej schowany, widać to na zdjęciu. Może jak byś pokazał rzut z boku było by bardziej widać.
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#10
Trzeba przyznać że tempo trzymasz, jedyne co mi się rzuciło w oczy to grill. Powinien chyba dołem być bardziej schowany, widać to na zdjęciu. Może jak byś pokazał rzut z boku było by bardziej widać.
prawda, kabina idzie skosem, grill jest bardziej pionowy i im niżej tym mniej wystaje, poza tym światła za wysoko, a ryflowanie z przodu za wielkie i o ile górną krawędź trzyma, o tyle dół za nisko zszedł. Ale wszystko już poprawione ;)
 

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
#11
No i górna krawędź okien. Tolo zrobił prostą tak jak u Ciebie i wytknięto mu, że powinna być ukośna, dość długa dyskusja była na ten temat.
 

Pilek

Użytkownik
Reakcje
15 0 0
#12
[...] nie mogłeś napisać z godzinę temu? ja już kabinę kończę :) [...] ale i tak mojego Żubrzyka skończę [...]
Pan wybaczy, tak jakoś wyszło ;-).
Na pewno własnoręcznie wyrzeźbione dzieło daje mnóstwo radości, poza tym co 2 Żubry, to nie jeden - tylko obraz się bardziej rozmywa.
Gdybyś z jakichś bliżej nieznanych powodów chciał zrobić przerwę w wozach PRL i zmierzyć się z modelem nieco bardziej współczesnym (rok 1988 to też końcówka PRL ;-)), to podpowiem takie ustrojstwo: http://www.motorsportretro.com/wp-content/uploads/2013/10/Peugeot-Pikes-Peak-1024x682.jpg . Z tyłu miejsca pod dostatkiem na zamontowanie systemów ruchowych, choć w modelarstwie samochodowym wolę rozwiązania stacjonarne ;-).
Póki co powodzenia w walce z Żubrem.
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#13
No i górna krawędź okien. Tolo zrobił prostą tak jak u Ciebie i wytknięto mu, że powinna być ukośna, dość długa dyskusja była na ten temat.
no i tu jest kłopot, bo mam wrażenie, że nowsza kabina ma okna trapezowe z górną krawędzią skośną w górę, a starsza prostokątne. Tololoko nie doliczył się otworów w grillu ;)
Żubr_A-80.jpg
zubr_a80_kochamy_polska_motoryzacje_4.jpg
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#14
Pan wybaczy, tak jakoś wyszło ;-).
Na pewno własnoręcznie wyrzeźbione dzieło daje mnóstwo radości, poza tym co 2 Żubry, to nie jeden - tylko obraz się bardziej rozmywa.
Gdybyś z jakichś bliżej nieznanych powodów chciał zrobić przerwę w wozach PRL i zmierzyć się z modelem nieco bardziej współczesnym (rok 1988 to też końcówka PRL ;-)), to podpowiem takie ustrojstwo: http://www.motorsportretro.com/wp-content/uploads/2013/10/Peugeot-Pikes-Peak-1024x682.jpg . Z tyłu miejsca pod dostatkiem na zamontowanie systemów ruchowych, choć w modelarstwie samochodowym wolę rozwiązania stacjonarne ;-).
Póki co powodzenia w walce z Żubrem.
Cóż, i takie się robiło, bo dla PSA robiłem modele prototypowe, w tym ale mnie sportowe nie kręcą. Teraz wzięło mnie na sentymenty :D stąd te peerele. Ojciec już zamówił u mnie Syrenę pickup (R20?)- kolor niebieski, zabudowa custom - spawana przez Włodka- mechanika ;). A Żubr po prostu jest brzydki i dlatego ładny.

Najbardziej rajcują mnie terenówki, zwłaszcza wojskowe, a że chcę zrobić sobie eszelon z zamówionymi u Tolololololkoka Rosomakami, to pewnie dorobię sobie jakieś honkery, czołgi, stary, albo coś tam jeszcze. Syrena przeciera szlak dla reszty ;) Jak wyjdzie ładny wydruk, a potem odlewy, osadzenie szyb, blaszek, malowanie itp - to ruszymy dalej.
 

jestrabh

Znany użytkownik
Reakcje
2.810 40 1
#15
Kolejny świetny temat (y) bo, żuberków od Tola zbyt wiele na rynek nie trafiło. Życzę Ci tylko zdrowia i zapału w kontynuacji tematów, których się podjąłeś. I słusznie, że wybrałeś modele z czasów PRL-u bo nasze pokolenie tj. 50+ z sentymentem wspomina pojazdy/ nie mylić z czasami/z tamtego okresu, więc chętnie nadwyżki produkcyjne przygarnie. A jest nas tu kilku zmagających się z tą nieuleczalną chorobą:p:D Pozostaje mi tylko życzyć Ci jeszcze raz finalizacji projektów i zapisując się w kolejce jako chętny na zakup już oszczędzam na nie kaskę;)
 

daromaro

Znany użytkownik
Reakcje
1.245 103 84
#16
Jak male, ciekawe, terenowe i wojskowe to polecam Volvo C303 i Mowag 1T

Male bo co to za wyzwanie zrobic RC z duzego ;)
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.766 301 15
#17
ów i zapisując się w kolejce jako chętny na zakup już oszczędzam na n
póki co, o ile zdrowie i czas pozwolą, wszystko jest na dobrej drodze, by skończyć to co zacząłem. Nie wszystko chce mi się publikować, ale w wolnych chwilach (!) dłubię przy żuczku od RA konwertując go na Car System, dopieszczam moje RC. Jedynie dioramkę musiałem odłożyć bo za duży syf był w pokoju a mój warsztat chwilowo jest zajęty, przez inne "czynniki" Aha, i cały czas wykończam strych pod makietę. Dodam, że mam dwoje małych dzieci i w diabła roboty w firmie, tylko usiedzieć bezczynnie nie umiem 5 minut...
 

Terebesz

Znany użytkownik
Reakcje
202 4 0
#19
Volvo C303 - genialna w swojej prostocie i szpetocie konstrukcja. Zawieszenie wzorowane na Willysie, niezniszczalny silnik Amazona i szwedzkie wykonanie. Moje serce modelarza przywiązane jest do Dodge'a WC, ale na codzienne wyprawy w błoto wybrałbym jednak Volvo.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
W robocie 104
W robocie 1260
W robocie 24
W robocie 204

Podobne wątki