• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa ASTRO buduje makietę na strychu

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.811 301 15
#1
Witajcie. Jako że czas leci i zatrzymać się nie chce, a żonie przeszkadza "śmietnik" w domu (czyt. warsztat, magazyn materiałów modelarskich, skończonych i nieskończonych budynków, mostów itp.). Postanowiłem przycisnąć temat strychu i makiety, która mi się marzy od kilku już lat.

Tak więc strych jest. Ocieplony, wygipsowany, pomalowany. Nawet panele położyłem, by nie wyciągać drzazg z płyty osb z tyłka. Z tyłka bo strych jest niziutki, można w nim wygodnie siedzieć i leżeć, obie pozycje idealne do zabawy jaką sobie wymyśliłem.
Wymiary po podłodze strychu to 7,2m x 2,6m, może niewiele, ale na więcej nie mam w chwili obecnej szans. Wejście w środku, więc jest możliwość zrobienia pełnego owalu.
Makieta obwodowo pod ścianami, ok 15cm nad posadzką, by był dostęp do elektryki.
Technologicznie nie będę zanudzał - nie jest prawidłowo, ale buduję po kosztach więc na nóżkach płyta wiórowa 8mm, na to sklejka 4mm klejona i kręcona na zakład. Będzie wystarczająco sztywno, a przy tym lekko. W miejscach niezbędnych dojdzie stelaż usztywniający. To tyle.

Na makiecie niezbyt gęsty ruch kolejowy, gdyż nie jestem typem kolejarza, bardziej rajcuje mnie budowanie samej makiety niż manewry. Oprócz ruchu kolejowego analogowy car system. Wymyśliłem sobie też , że będę szalał autkami RC, ale jak zacząłem rozrysowywać wszystko, wyszło mi że nie mam miejsca. A chciałem mieć jakieś góry, mostki, itp do przepraw terenowych, ale chcę mieć też bazy dla moich pojazdów Transbudu, Pks-u i Pekaes-u. Zaplanowałem sobie również dwie stacje. Mniejszą być może przerzucę na inną ścianę i wrócę z pomysłem gór. Się okaże.

Póki co malutka prośba do kolegów ogarniających kolej - pewnie znajdziecie od groma błędów, dlatego wyjaśniam - nie zależy mi na 100% realizmie ruchu kolejowego, ale gdybyście doradzili, by uniknąć totalnych głupot, będę ogromnie wdzięczny.
Na makiecie chcę wykorzystać tory piko (póki co) bo mam ich dużo. Choć nie wykluczam zmiany zdania. Znam opinie wielu z Was na temat realizmu i działania, ale nie chcę wpakować w ten strych dziesiątek tysięcy złotych. Wiem, że są brzydkie, że rozjazdy się zacinają, że pociągi potrafią się wykoleić. Wszystko wiem. Na razie buduję podest, ułożę kółko z tego co mam i będę myślał dalej.

A teraz najważniejsze - mój szalony pomysł przelany na ekran. Użyłem swojego programu EliteCAD, bo używając darmowego SCARMa zauważyłem, że w myślach mimowolnie planuję brutalny mord na twórcach programu oraz członkach ich rodzin do trzeciego pokolenia włącznie...

Mam nadzieję, że schemat jest czytelny.

Wszelkie uwagi mile widziane!

W tym gdzie umieścić semafory, budynki itp.
strych_r-02.JPG
strych_r-02_widok.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
#2
Układ torowy głównej stacji jest OK, choć tory stacyjne mogłyby być trochę dłuższe, zwłaszcza te dalsze od głównych. Proponuję wydłużyć tę stację w lewo. Ale stacja po lewej stronie do poprawy. Przejścia tworzące trapez powinny być rozdzielone i ulokowane poza dodatkowym torem tak, żeby dało się na ten tor wjechać i z niego wyjechać jadą obydwoma torami szlakowymi. A całą tę stację proponuję przenieść na dłuższy bok, na przeciwko głównej stacji.
 

Bolesław 102

Bolesław Wielki Znawca Wszystkiego
Reakcje
361 98 10
#3
Aż się prosi aby po przeciwnej strony stacji wykonać posterunek bocznicowy lub mijankę do zmiany kolejności wyprawianych na szlak pociągów.Natomiast te przejścia zwrotnicowe po lewej stronie,to nie są ani realistyczne,ani praktyczne.:niepewny::cool:
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.811 301 15
#4
Dzięki panowie,
@Andrzej Harassek dzięki za rozwianie wątpliwości. Stacyjka idzie na drugi dłuższy bok. Wprawdzie nie będzie prostej, żeby się rozpędzić choć trochę, ale cóż...
@Bolesław 102 mów do mnie jeszcze :) możesz podpowiedzieć jak zrobić, by było choć trochę realistycznie a na pewno praktycznie? Z góry dzięki :D
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
#6
nie będzie prostej, żeby się rozpędzić choć trochę, ale cóż...
Ale dlaczego? Przejazd przez stację bez zatrzymania z dopuszczalną prędkością szlakową i wio. Nie ma potrzeby zwalniania przy przejeździe przez stację jeżeli nie ma rozjazdów krzyżowych w torach głównych zasadniczych (przedłużenie torów szlakowych) - tu są, więc V max przy przejeździe na wprost = 100 km/h. No i oczywiście jeżeli nie ma ograniczenia prędkości z jakichś innych, szczególnych powodów. Ale zasadniczo nie ma potrzeby zwalniania przy przejeździe przez stację. A niżej szkic mojej propozycji. Przeniosłem stację na dłuższy bok i wydłużyłem nieco główną stację, która ma chyba trochę za wąskie perony. Proponuję ułożyć "na sucho" tory stacyjne i zobaczyć, jak to wychodzi.

strych_r-02.JPG
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.811 301 15
#7
witajcie, zmieniłem sobie nieco układ, raz pod wpływem dobrych rad, dwa - pod wpływem okoliczności zewnętrznych. I tak siedzę i paczę na ten mój układ i co rusz coś zmieniam... przeniosłem stację nr dwa, dodałem sobie za to przystanek na szlaku jednotorowym w górach, spadki tylko dla odważnych...
kombinuję jak tam jeździć w dwóch kierunkach.
gdybym się jeszcze na tym znał byłoby prościej :D

do pogodzenia mam jeszcze car system oraz trasy dla pojazdów RC.
Jakby ktoś miał pomysł gdzie wcisnąć jakiś skład węgla, może inne niezbędne dla 4 epoki elementy?

kolego @Bolesław 102 - teraz będę mógł pogadać :)


na chwilę obecną wygląda to tak - szkic roboczy
strych_r-04.jpg
 

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
#8
Mam pytanie jaka będzie różnica wysokości miedzy dworcem z lewej strony a tunelem przed nim. Wydaje mi się ze ponieważ jest dość blisko do połączenia tych linii, góra tunelu musiała by być wyżej niż platforma dworca także tunel stworzy wał między dworcem i drogą?
 

Bolesław 102

Bolesław Wielki Znawca Wszystkiego
Reakcje
361 98 10
#9
Jest znacznie lepiej niż na poprzednim planie.
Na szybko.
Ja,bym zrezygnował z tego dodatkowego toru szlakowego z peronem po lewej stronie,peron (jeżeli już musi być)wstawił bym pomiędzy pozostałe tory szlakowe- wyszedłby przystanek osobowy do zatrzymywania pociągów osobowych podmiejskich.W miejsce przystanku przy dodatkowym trzecim torze można by było zasadzić np.las i przejazd kolejowy z drogą przez las?
A,gdzie zaplanowałeś nastawnie w stacji,oraz mijance (u dołu) projektu?
Te dodatkowe tory szlakowe jeszcze gdzieniegdzie "pokutują" w realu np. Czerwieńsk Osobowa-Czerwieńsk Towarowa.Jest (był?)tam też peron przeznaczony do wsiadania/wysiadania pracowników tamtejszej lokomotywowni,ale to są pozostałości po Polsce Ludowej i ponownych się już nie buduje.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
#10
Jest lepiej, ale ciągle do poprawki. Przede wszystkim ewidentny błąd w układzie tej dolnej stacji: przejścia zwrotnicowe muszą być tak, żeby z dodatkowego (dolnego) toru dało się wyjechać w lewo na prawy tor szlaku 2-torowego. Ja osobiście przesunąłbym tę dolną stację jeszcze bardziej w prawo, żeby ta linia 1-torowa była jak najdłuższa. Na głównej (górnej) stacji proponuję małą modyfikację przez dodanie połączenia na czerwono. Ponadto sugeruję przesunięcie połączenia z 1-torówką w prawo (zaznaczono na żółto), wtedy likwidacji ulega połączenie zaznaczone cienką żółtą kreską, a jego rolę przejmuję nowe połączenie (żółta gruba linia).

strych_r-04.jpg


Nie rozumiem problemu:
kombinuję jak tam jeździć w dwóch kierunkach
Na głównej linii 2-torowej mogą jeździć równocześnie pociągi w przeciwnych kierunkach. Na linii 1-torowej w danej chwili może być tylko jeden pociąg (w dowolnym kierunku). Następny pociąg, w tym samym, lub przeciwnym kierunku, może tam wjechać dopiero, gdy poprzedni skład wjedzie na stację i zwolni szlak.
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.811 301 15
#12
Mam pytanie jaka będzie różnica wysokości miedzy dworcem z lewej strony a tunelem przed nim
A więc... różnica będzie, aczkolwiek niewielka, ale dlatego pisałem o spadkach. Będzie mało realistycznie niestety. Wysokość tej stacji ustalę w realu, po testach. Póki co skład z 4 wagonami wjeżdża na taką pichylnie, ale wygląda monstrualnie, mimo sporych rozmiarów stryszku (przynajmniej w relacji do torcików).

@Bolesław 102 Szczerze mówiąc rozważałem nawet zrobienie tam linii wąskotorowej, a także kamieniołomu, generalnie chcę tam mieć górę, po której pojeżdżę terenówką rc.
Nastawni jeszcze nia zaplanowałem z przyczyny prozaicznej. Nie wiem jeszcze gdzie być powinna względem stacji. Zgłębiam temat w miarę projektowania makiety. Strach się bać gdy dojdę do semaforów. :) Ale liczę na Was i Wasze wsparcie.
pozostałości po Polsce Ludowej i ponownych się już nie buduje.
Moja makieta ma być w zamyśle polsko-ludowa :)

@Andrzej Harassek , bardzo dziękuję za szkic, czerwona linia wprawdzie rozłoży mi bazę pksu, ale coś wymyślę. Pomysł mi się podoba bardzo.

chodziło mi o skomunikowanie obustronne tego szlaku z pozostałymi liniami. Ale zrobienie z tego szlaku linii podmiejskiej z dedykowanymi peronami jest super.

Przesuwać dolnej stacji nie mogę mam tam wyłaz od spodu, dlatego jest przewężenie i od ściany do krawędzi 40 cm.

@popowe - a wyobraź sobie, że to jest zaledwie połowa z moich pierwotnych pomysłów.

Koledzy, wielkie dzięki za zaangaźowanie, wkrótce wyrzeźbię góry i doliny i pokażę całość w 3d.
.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
#13
chodziło mi o skomunikowanie obustronne tego szlaku z pozostałymi liniami.
No to już jest dobrze na moim ostatnim rysunku.
Przesuwać dolnej stacji nie mogę mam tam wyłaz od spodu, dlatego jest przewężenie i od ściany do krawędzi 40 cm.
Ale przecież już teraz prawy koniec dolnej stacji jest na tym przewężeniu. Wystarczy całość jeszcze przesunąć w prawo bez poszerzania makiety tak, by budynek stacyjny znalazł się po prawej stronie włazu. Mogę to naszkicować, ale nie wiem, czy dam radę dzisiaj, a jutro wyjeżdżam na wakacje.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.394 463 29
#14
Coś naszkicowałem, ale musiałem usunąć most i rzekę - można to teraz dać po lewej stronie. A jak już będzie ostateczna decyzja co do układu torowego, to zrobię plan rozstawienia sygnalizatorów i umieszczenia nastawni, ale do tego potrzebuję informacji w jakim czasie ma być umiejscowiona makieta i jaka ma być sygnalizacja - kształtowa czy świetlna.

strych_r-04.jpg
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.811 301 15
#15
Ależ rewolucja! Prawdę mówiąc przeraża mnie myśl przenoszenia koryta rzeki, bo podesty mam już wykonane i będę musiał pokombinować by z drugiej strony wyłazu obniżyć płytę bazową, bo mam tam gniazdko i wyskoczyłoby mi nad teren, a to niezbyt piękny elrment krajobrazu... będę musiał przez to skrócić most. Z 120cm zrobi się 100. No ale chyba wystarczy.
Teraz dolna stacja pomiędzy skrajnymi rozjazdami będzie mieć 4m... nie za duża?
Semafory myślę świetlne. A sama makieta ma być osadzona w epoce 4, na przełomie lat 70 i 80. Wprawdzie tabor mam głównie w 6 epoce, ale sukcesywnie chcę go wymieniać na wcześniejszy.
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.811 301 15
#17
Gniazdko można przenieść-obniżyć bez większych robót budowlanych,powiedzmy godzina roboty i po sprawie.
Tak się tylko zdaje :D nie żebym szukał wymówek ale pracować mogę tylko wieczorami, gdy dzieciaki śpią. Nawet wkrętarka wczoraj była za głośna :). Przeniesienie gniazdka to nawet mniej pracy, ale chyba jednak wolę zmniejszyć most, bo i tak mniej pracy przy podestach będzie.

Na marginesie - dziś (bo już po północy) ustawiłem szlak 13 cm nad płytą bazową i skład z mozołem ale wjechał - spadek tak na oko wyszedł ok 8% w górnej części planu, w dolnej będzie mniej.
 
OP
OP
Astro

Astro

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
9.811 301 15
#20
Rozumiem, że jak nie śpią to wchodzą na głowę;)?
można tak to nazwać, aczkolwiek jest to raczej spędzanie z nimi czasu, którego i tak jest mało. Praktycznie od 16 do uśnięcia cały czas coś robimy, albo gdzieś łazimy, coś oglądamy. A jak już zasną, a żona nie marudzi, to uciekam na strych żeby zresetować umysł, bo inaczej nie zasnę

@mikl - straszne - atak monstrualnych kucyków! U mnie kiedyś wagon Robo znalazłem razem z wagonami i lokomotywami z bajki Tomek i przyjaciele. Nie zauważyłem, kiedy dzieciątko podwędziło z biurka. Babcia sprzątała i wrzuciła wszystko do pudła myśląc, że to zabawka...
 

Podobne wątki