• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Architektura kolejowa: wieże ciśnień, magazyny, parowozownie

JacekZet

Znany użytkownik
Reakcje
465 0 0
#65
Dwie wieże ciśnień z Konina:
DSCN1691M.jpg

Niemiecka z 1940 roku, przy nieistniejącej parowozowni.
DSCN1717M.jpg

Polska z pierwszej połowy lat dwudziestych, obecnie wykorzystywana jako galeria.
 

torowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.215 2 1
#68
Jeszcze jedna cegła w ścianie ... po 5 latach odkopuję wątek o wieżach wodnych

Wieża wodna ze stacji kolejowej Otwock.
"Architektura wieży wodnej z Otwocka przypomina projekty wież wodnych - w stylu polskiego baroku - budowanych w Polsce w latach 20, których autorstwo przypisuje się Bronisławowi Brochowicz-Rogoyski i Romualdowi Millerowi. Ponieważ dostęp do projektów wież jest praktycznie niemożliwy, więc jest wielce prawdopodobne, że wieże budowane w latach 20. to adaptacja wcześniejszego projektu. Jednak nie można z całą pewnością stwierdzić, że pierwowzorem była otwocka wieża".

Na blogu TOROWY można przeczytać więcej. W związku z tą wieżą nasuwa się wiele pytań, na których odpowiedzi trudno jednak znaleźć.

wieza_1__.jpg
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.332 463 29
#72
Witamy na forum! Mam nadzieję, że kolejne wpisy nowego kolegi będą trochę więcej wnosiły do tematu, bo debiut niestety nie był zbyt udany. Po pierwsze, proszę o wstawianie bezpośrednio na forum większych zdjęć, a nie w formacie znaczka pocztowego, bo na tych niewiele widać. A po drugie, jaki jest cel wstawiania 31 razy (policzyłem!) tego samego linku, prowadzącego do strony, na której jest jedynie odkrywcze stwierdzenie, że "Wieża Ciśnień - jest to zbiornik na wodę najczęściej występujący w formie wieży." oraz informacja: "Niestety strona szukana przez Ciebie w tym blogu nie istnieje.".

PS. Zakładam, że zdjęcia publikowane przez kolegę @elkomaro są jego autorstwa, a jeżeli nie, to ma zgodę autorów na ich publikację.
 
Ostatnio edytowane:

torowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.215 2 1
#73
Zagadka do rozwiązania. Zapytajcie znajomych ...
Spoglądając na herbską wieże ciśnień (stacja Kielce Herbskie) mam nieodparte wrażenie, że projektant wieży wzorował się na wieżach wodnych, które wybudowała Ostbahn w Jędrzejowie i Sędziszowie na początku lat 40. XX wieku. Wskazuje na to nie tylko bryła wieży, ale i jej detale - obramienia okien oraz ościeża wykonane z czerwonej cegły.
Z informacji, które można znaleźć w Internecie wynika, że wieżę wybudowano po 1945 roku w okresie Peerelu, co wydaje mi się mało prawdopodobne. Może to jednak kolejne dzieło Ostbahn? Jeżeli macie dostęp do jakichkolwiek dokumentów lub źródłowych informacji dot. herbskiej wieży to podzielcie się nimi.

wieza_fb.jpg
 

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.962 6 0
#76
Z informacji, które można znaleźć w Internecie wynika, że wieżę wybudowano po 1945 roku w okresie Peerelu, co wydaje mi się mało prawdopodobne.

Zobacz załącznik 855521
Historia i jakakolwiek dokumentacja odnośnie wszystkich obiektów infrastruktury kolejowej to w dalszym ciągu daalej czarna dziura. Czarna wypalona dziura, brak czegokolwiek dla wiedzy o tych wspaniałych artefaktach (z paroma mikroskopijnymi wyjątkami). Wspaniale,że komuś od czasu do czasu chce się rozświecić chęcią zdobycia wiedzy tę czerń tej dziury -czytaj braku jakiejkolwiek wiedzy na dany temat dotyczący infrastruktury kolejowej u nas, zwłaszcza złotego okresu PKP.Zadałem pytanie kiedyś odnośnie tych zagadnień w dziale archiwum Muzeum Kolei w Warszawie i otrzymałem od nich info, że nic nie mają i nikt nic nigdzie nie wie i niczego nie posiada i nie w ogóle nic nie wiadomo.

Zaciekawił mnie wpis Kolegi torowego apropo tej wieży ciśnień w Kielcach Herbskich , a szczególnie zaciekawiła mnie mała wiara Kolegi w to, że ta budowla powstała po 1945 roku.



Zaryzykuję następującą teoryjkę odnośnie tej wieży kieleckiej z żelazo betonu, że to sprawka już nasza czyli powojenna i to może nawet dzieło pewnego PRK, która to firma kolejowa
naweglanie_.jpg

miała już przyjemność z podobną robotą w tym samym czasie. Tu Warszawa Odolany.

Foto z https://torowy.blogspot.com/2020/04/bunkier-ciotki-unrry-do-naweglania.html#.YdIbftThBH0
Tu Kielce Herbskie.
wieża Kielce Herb.jpg


foto z http://www.wieze.geotor.pl/wieze_cisn/kielce_2/kielce_2.htm
 

draccus

Aktywny użytkownik
Reakcje
745 0 0
#78
Lublin 2020.02.16
 

Załączniki

draccus

Aktywny użytkownik
Reakcje
745 0 0
#79
Lublin 2020.02.16 c.d.
 

Załączniki

Podobne wątki