• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Architektura kolejowa. Dworce i inne budynki oraz budowle kolejowe i ich detale

OP
OP
torowy

torowy

Znany użytkownik
PLK realizuje z żelazną konsekwencją program rewitalizacyjny przystanków kolejowych w Polsce - w wyniku wszystkie przystanki stają się niemal identyczne. Dobrze to, cz też nie, to już kwestia gustu i poglądów. Jednak w niektórych miejscach udało się przemycić, co nieco z dawnego architektonicznego porządku - jak te ławki w "Barcelonie"

barczaca_6_.jpg

OP
OP
torowy

torowy

Znany użytkownik
Wczoraj, 15 września, oddane zostały do użytku trzy stacje warszawskiego metra na linii M2. Na zdjęciu jedno z wejść do stacji Trocka. Stacje są bardzo podobne do siebie. Nie wiem, co autor miał na myśli wprowadzając szary, jako dominujący kolor nowych stacji metra na Targówku?

trocka_2.jpg
trocka.jpg

OP
OP
torowy

torowy

Znany użytkownik
Remont kolejowego mostu Gdańskiego (1)
Niejako przy okazji remontu tego mostu wychodzi po raz kolejny sprawa jego nazwy. Z oficjalnych dokumentów PLK wynika, że to kolejowy most Gdański. Jednak powszechnie wiadomo, że most nosi nazwę most przy Cytadeli (kolejowy z 1908 roku). Nazwa most Gdański jest dużo późniejsza i związana z mostem, drogowym, który został wzniesiony na filarach II mostu (kolejowo-drogowy z 1875 roku). Oficjalnie nazwa most Gdański została po raz pierwszy użyta 21 lipca 1959 roku.

Dlaczego PLK używa dla swojego mostu nazwę most Gdański? Tego, jak dotąd nie udało mi się ustalić.

most_cyt_12.jpg

most_cyt_16.jpg

OP
OP
torowy

torowy

Znany użytkownik
Warszawa Główna 2.0 w budowie | 6.10.2019
Raczej żadnych architektonicznych wodotrysków nie zobaczycie na tej stacji, a szkoda. Ktoś nie pomyślał, jak to ważna historycznie stacja dla Stolicy.

wg_1.JPG

OP
OP
torowy

torowy

Znany użytkownik
Dworzec kolejowy Częstochowa. Bajecznie kolorowy, szczególnie w promieniach Słońca. Jak dla mnie to jeden z najładniejszych współczesnych dworców kolejowych w Polsce.

czestochowa.JPG