• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Analog na Cyferkę

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
#1
Temat był na Martelu, więc nie chciałem żeby się dublował.
Ale nie ma FM więc wątek jak najbardziej na miejscu.

Ostatnio dostałem zlecenie na przeróbkę czterech loków. Do dwóch był przewidziany montaż dekoderów z dźwiękiem, ale chciałem się skupić na starszych pikolach.
Były to BR 03 i BR 01. Oba posiadają napędy w tendrze. BR 03 była bardziej wypasiona, bo silnik posiadał koło zamachowe, jednak duży ciężarek nie pozostawiał miejsca na wciśnięcie czegokolwiek, a już na pewno dekodera. W ruch poszła piłka, a oto rezultaty.
W BR 01 sytuacja analogiczna, jedyna różnica to wymiana silnika na Buchler'a.
 

Załączniki

TKK

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#4
kiepsko widac na zdjeciu, bo kiepskiej jakosci jest - ale widac tyle ze okleiles czyms dekoder - pewnie jakas tasma izolacyjna - sprawdz czy przypadkiem producent deka tego nie zabrania - bo np. Lenz wyraznie pisze w instrukcji ze NIE MOZNA niczym okelac deka ze wzgledu na wydzielana przez niego temperature - przy innych dekach pewnie jest podobnie - lecz nie zawsze producent moze o tym wprost pisac w instrukcji
 
OP
OP
Elvis

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
#5
Jestem pewny, że można.
Zwróć uwagę, że coraz więcej dekoderów sprzedawanych jest w koszulkach termokurczliwych. Kiepsko tak sobie przez przypadek dekoder wyjarać.
 

TKK

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#6
Elvis napisał(a):
Jestem pewny, że można.
heh - no ok - Twoja sprawa ;-)
Elvis napisał(a):
Zwróć uwagę, że coraz więcej dekoderów sprzedawanych jest w koszulkach termokurczliwych.
no wlasnie jakos ich nie widuje (nie twierdze ze ich nie ma, moze poprostu akurat tych firm nie sledze) - mam tylko jeden taki z hameryki, i to na dodatek jest dekoder funkcyjny - i nie jest w koszulce tk, tylko w jakiesc luzniejszej folii - co prawda na stronie producenta jest w koszulce tk, ale ja juz w niej deka nie dostalem - to mogloby potwierdzac ze sam producent od tego odszedl z jakichs powodow
Elvis napisał(a):
Kiepsko tak sobie przez przypadek dekoder wyjarać.
tu nie chodzi o przypadek - co innego jak do loka podepniesz 3 wagony i pojezdzisz 5 minut, a co innego jak ich podepniesz 20 i pojezdzisz przez 2 godziny i dodatkowo podepniesz dzwiek do deka...
no i deka latwo wypalic, specjalnie jakos nie trzeba sie starac ;-)
 

TKK

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#8
Elvis napisał(a):
jeszcze nie widziałem Loksound'a Esu bez wspomnianej koszulki, a widziałem ich wiele.
to slabo szukales :) bo na tej samej stronie sa :razz:
http://www.techno-hobby.pl/dekodery+lok ... _c359.html

pozatym zdajesz sie nie brac pod uwage ze rozne sa deki roznych producentow - to ze jeden, jesli nawet umieszcza, je w koszulkach, to nie znaczy ze dek innego producenta tez mozesz okleic czy dac do koszulki - to nie jest rownoznaczne - rozni producenci stosuja rozne podzespoly i roznie projektoja deki z roznymi zapasami mocy. A skoro firmowo producent nie umieszcza deka w koszulce to pewnie jakis cel w tym jest - bo koszt "koszulkowania" dekderow to przeciez sa grosze.

no i wogole to po co je oklejasz ??? w Twoim przypadku tego Pikola, to wystarczy dek przykleic na tasme dwustronna od dolu do balastu - a od gory jest plastikowa obudowa - wiec zwarcia nie bedzie
 
OP
OP
Elvis

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
#9
TKK napisał(a):
to slabo szukales
Specjalnie nie szukam dekoderów bez koszulek. Dekoder zamawiam i przychodzi w koszulce lub bez. Niestety, a może i stety ani jeden loksound bez koszulki do mnie nie dotarł. Założyłem już do wielu loków różne dekodery i te które były bez koszulek starałem się dla pewności zaizolować. Masz rację, że dekoder który pracuje w loku, który jeździ ciągle przez 2 godziny i ciągnie po 20 wagonów się grzeje, ale ja go nie otulam wełną mineralną, tylko paskiem taśmy izolacyjnej.
W załączeniu kilka zdjęć ze sklepów internetowych:
 

Załączniki

TKK

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#10
Elvis napisał(a):
W załączeniu kilka zdjęć ze sklepów internetowych:
pierwsze trzy to jedna firma ;-) - wiec sie nie liczy ;-)
wlasnie sobie przypomnialem ze dek funkcyjny, o ktorym pisalem wczesniej, to jest wlasnie TCSa... - na stronie jest w koszulce, ale sprzedaja go juz w czyms innym

ps. wyluzuj troche... to byla drobna uwaga - bo LENZ akurat wyraznie przed tym przestrzega...
 

Kylogram

Znany użytkownik
Reakcje
1.501 33 3
#11
A ja mam drobną uwagę nt. kabelków do gniazd na przednie oświetlenie. Powinny być czarne, a nie jeden biały a drugi niebieski, bo wygląda to beznadziejnie. Sam pomysł na podłączenie jest niczego sobie.
 
OP
OP
Elvis

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
#13
Dziś zjawił się u mnie Teladam ze swoim rumuniątkiem. Musiał niestety do domu wrócić sam, bo światełka lekko pochrzanione były, ale ST 43 już świeci a co najważniejsze dźwięczy niczym rasowy Rumun spod Tirany ;) Jakby kto był chętny to się jeszcze jakiś dźwięk z oryginalnym rumunem znajdze!
 

TeERa203

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
Elvis napisał(a):
Zwróć uwagę, że coraz więcej dekoderów sprzedawanych jest w koszulkach termokurczliwych. Kiepsko tak sobie przez przypadek dekoder wyjarać.
Tylko że instrukcje informują, a nawet obrazkowo pokazują, że folię należy przynajmniej do połowy od strony kabelków odwinąć i w 4-rech językach informują tej przestrzeni nie oklejać!!! Przestrzeń odprowadzania ciepła!
 
A

Anonymous

Gość
#15
Elvis napisał(a):
Dziś zjawił się u mnie Teladam ze swoim rumuniątkiem. Musiał niestety do domu wrócić sam, bo światełka lekko pochrzanione były, ale ST 43 już świeci a co najważniejsze dźwięczy niczym rasowy Rumun spod Tirany ;) Jakby kto był chętny to się jeszcze jakiś dźwięk z oryginalnym rumunem znajdze!
Cieszę się, że problem okazał się błahy, już niebawem zawitam i odbiorę lofcię. Teraz czekamy na dekoder i gagarin też da głos. Już powoli możesz szukać czegoś do drakulastego Ty-ka niechaj tak pięknie zaśpiewa jak wygląda. Następne... pomyślimy :LOL:

Dzięki i pozdrawiam
 
OP
OP
Elvis

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
#17
Niezabardzo mi się widzi rozbierać na nowo rumuna, żeby pyknąć jakąś fotę,ale...
Problem generalnie polegał na tym, że jedna z diód smd znajdujących się na płytce umieszczonej wewnątrz pudła (dolne światłą) miała zimny lut, jak się potem okazało. Płytkę trzeba było zdemontować, luty poprawić, płytkę zabudować. I teraz znowu cieszy oko.
 
OP
OP
Elvis

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
#18
Na warsztat trafiła kolejna lokomotywa fl'a Br 51. Już się ciszyłem, że dekoder bez problemów wpakuję, że w zasadzie banalna przeróbka, a tu masz ci babo placek. Tzw. szyld jest cały metalowy i masuje z obudową. Zdjęcia później, dalesz wnioski również. W każdym razie jest nadzieja na przeróbkę na DCC.
 
OP
OP
Elvis

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
#20
Szyld do Fl'a już jest, ale tym razem nie o tym, a o Ty-m (właściwie o Ty-5tym) od Draquli, który trafił do mnie na założenie dźwięku.
Dekoder mieści się w tendrze bez problemu, standardowy głośnik gorzej. Ale jeśli kogoś nie zraża widok głośnika w budce maszynisty, a zachwyca dźwięk odgłosów lokomotywy, to jest to pewien kompromis.
 

Załączniki

Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 18
M
DCC 3
DCC 10
DCC 13
DCC 49

Podobne wątki