• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Analog na Cyferkę

karol_mar

Znany użytkownik
Reakcje
64 1 0
Nie trzeba rzucać, oznaczenie kolorami żółty, fioletowy, brązowy to 470ohm, poza tym przy 470K to raczej dioda nie zaświeci.
[DOUBLEPOST=1435126762,1435126449][/DOUBLEPOST]A jeśli kolega nadal nie wierzy, to proszę obrazek z instrukcji ESU...

res.png
 

marian

Aktywny użytkownik
eSeMka
Reakcje
6 0 0
Przerabiam światła z żarówki na LEDy w BR 189 od PIKO. Posiadam dekoder ZIMO623R, który ma 4 wyjścia funkcyjne (światła przód, światła tył, F1, F2) + 2 logiczne (F3, F4). Na funkcyjnych zrobiłem manewrowe. Zostały mi dwa wyjścia logiczne do wykorzystania, a chciałbym zrobić światła czerwone włączane osobno.
Pytanie czy mogę podłączyć szeregowo dwie diody SMD do jednego wyjścia logicznego bez dodatkowego układu wzmacniającego (np. takiego jak proponował w jednym wątku karol-mar: BCR141)?
 

Marqus

Moderator Poznańskiego Klubu Modelarzy Kolejowych
PKMK
Reakcje
434 8 0
Pytanie czy mogę podłączyć szeregowo dwie diody SMD do jednego wyjścia logicznego bez dodatkowego układu wzmacniającego
"Od biedy" możesz. Tylko dobierz tak rezystor szeregowy, żeby nie przekroczyć 10mA. A najlepiej dobierz rezystor tak, żeby prąd był w zakresie 2ma i zastosuj diody o niskim poborze prądu.
I diody łączymy nie do +V (niebieski) tylko do GND.
 

MISIONT

Moderator Grupy GGM
Zespół forum
GGM
Reakcje
141 10 0
Witam
Mam zamiar ucyfrowić model parowozu BR52 z tendrem ramowym firmy Gutzold. Wersja bez gniazda dekodera, silnik Buhler z kołem zamachowym.
08.jpg

Zdjęcie wzięte gdzieś z sieci, ja nie mam jeszcze dekodera. Może ktoś już taki model przerabiał i ma doświadczenie. Nie ma sensu wyważać otwartych drzwi.
 

yahya

Znany użytkownik
Reakcje
35 0 0
Lenz standard, albo Zimo MX623, czy nowe dekodery serii 600.
Dziękuję za odpowiedź -- wybiorę zatem Zimo.

Przy okazji: na forum znalazłem wpisy, iż w Lenzach kilka osób miało przypadki spalenia się diod w mostku prostowniczym, ale bez podania konkretnej przyczyny tego zjawiska. Czy faktycznie istnieje takie ryzyko i czy wynikało np. z przeciążenia dekodera albo jakiegoś zwarcia?
 

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
571 7 0
Jeśli mówisz, że w "analogu" jest głośna praca, to dekoder na to nic nie pomoże :(
Nie wiem jakie osoby miały problemy z dekoderami LENZ-a, ale nie ma to najmniejszego znaczenia jaki zapniesz - jak będzie zwarcie, to każdy się wysypie :D
Nigdy nie miałem problemów z LENZ-em :)
 

yahya

Znany użytkownik
Reakcje
35 0 0
Tak, wiem, że nie pomoże, bo to już uroda danego starego i często zużytego silnika. Nie znam się na szczegółach dopasowywania ustawień dekodera do starszego silnika, lecz z instrukcji dekoderów wynika, że nowsze silniki mają próbkowanie 10-40 kHz, a starsze niższe, ok. 120 Hz (zmiany w CV#9). Chciałbym w tej kwestii usłyszeć wiarygodne opinie i doświadczenia innych: czy ma to znaczenie w praktyce, czy nie w przypadku silników starszych modeli z l. 80. XX w.?
 
Ostatnio edytowane:

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
571 7 0
Niema to najmniejszego znaczenia :D
Ja ustawiam silniki do dekoderów zawsze z oscyloskopem - widzę, jak pracuje i jakie parametry mogę zmienić ( jak na razie, to LENZ bije wszystkich innych producentów jeśli chodzi o ustawienia parametrów pracy silników )
 
Reakcje
0 0 0
Lenz na pewno jest super. Zdaje się, że Martinezo robił dekodery z dużą możliwością dostrajania ich pod śpiewające silniki, ale głowy nie dam...
 
OP
OP
Elvis

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
Lenz na pewno jest super. Zdaje się, że Martinezo robił dekodery z dużą możliwością dostrajania ich pod śpiewające silniki, ale głowy nie dam...
@martinezo robił takie dekodery, ale to było wieki temu.

A teraz dla odświerzenia wątku.
Analogowy gagarin otrzymał dekoder dźwiękowy Zimo MX644D, enkoder oświetlenia E1, nowe lampki i oświetlenie kabin.
WP_20160518_01_05_52_Pro.jpg
WP_20160518_01_07_07_Pro.jpg
WP_20160518_23_46_33_Pro.jpg
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 18
M
DCC 3
DCC 10
DCC 13
DCC 49

Podobne wątki