• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Analog na Cyferkę

melonowy

Znany użytkownik
Reakcje
1.048 20 1

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.272 61 2
Chętnie bym polecił tanie dekodery firmy Lais ale nie ze wszystkimi silnikami dobrze współpracują. Mam sprawdzone w Roco NMJ i Artitec gdzie działają dobrze. W nowym Piko i REE Models porażka. Czy w starym Piko będzie dobrze działać nie wiem.
 

Paweł.W-wa

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.434 17 0
Przeglądając ten wątek zauważyłem na str. chyba 11-tej przeróbkę E44. Tam też są silniki trójpolowe, może ciut inny typ, ale ogólnie podobne. Jestem więc dobrej myśli...
 

inax

Użytkownik
Reakcje
8 0 0
witam wszystkich,
podpowiedzcie mi jaki kupić dekoder jazdy i świateł do lokomotywy Piko BR119 z zestawu Piko 57136 (ma złącze NEM 652 8 pin) i czy jestem w stanie sam to podłączyć? Nigdy tego nie próbowałem, czy tylko ściągam obudowe i wpinam dekoder? Trzeba coś lutować? Lokomotywa ma światła kierunkowe białe/czerwone czy dekoder trzeba jakoś zaprogramować czy od razu wie że włączając światła ma zapalić białe z jednej strony a czerwone z tyłu?
 

przemek tabisz

Znany użytkownik
Reakcje
871 60 10
...Piko BR119 z zestawu Piko 57136 (ma złącze NEM 652 8 pin) i czy jestem w stanie sam to podłączyć? ...
Pytanie i odpowiedź w jednym.
Kupujesz dekoder jazdy 8-pin, ściągasz obudowę, wyciągasz zatyczkę i podpinasz dekoder.
W swoim systemie dodajesz lokomotywę (zmiana adresu obowiązkowa, bo fabrycznie jest "3") i cieszysz się.
Generalnie większość dekoderów ma "ustawione" światła, parametry jazdy musisz dostosować sam.
 

Danzig

Ostrzeżony
Reakcje
372 2 1
No właśnie.... też chętnie się dowiem. Mam nawet takiego Uboota z piko w którym sam montowałem dekoder dźwiękowy, światła etc. Dekoder był esu, żadnych problemów do dzisiaj nie odnotowałem. Ale być może że od tego roku coś się zmieniło bo po pierwsze dekodery od Piko są koloru czerwonego z logo Piko a dotąd były to zwykłe dekodery esu.
 

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.291 459 29
Ja mam kilka modeli Piko i tylko w SM/SP42 miałem problemy. Poza tym mam BR118 i dwie EU07, które jeżdżą bez problemu i jedną ET22, do której jeszcze dekodera nie montowałem. Ale fakt, że stosuję tylko dekodery ESU LokPilot i LokSound, wszystkie z serii 4.0 (ale kupowane osobno, nie montowane fabrycznie), w których jest funkcja automatycznego dopasowania.
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.272 61 2
No właśnie o to mi chodziło o czym napisał Andrzej. W Piko dobrze się sprawują dekodery ESU 4.0 także Uhlenbrock jaki ostatnio testuję 74570 w SP45. Natomiast tanie dekodery n p Lais które przyzwoicie się sprawują w Roco to w Piko już bardzo słabo.
 

barman_2000

Aktywny użytkownik
Reakcje
160 6 0
Mam drobny problem, niedawno zakupiłem zestaw booster Roco i mysz Multimaus aby rozpocząć zabawę w DCC. Dzisiaj przyszedł dekoder Zimo MX637P22 i zamontowałem go w mojej Piko EU07-345 i lokomotywa szarpie przy ruszaniu. Nie zmieniałem nic w dekoderze, przełożyłem go do Piko EP08-006 i ona jeździ na tym dekoderze płynnie i bez problemów od najmniejszych prędkości. I teraz pytanie dlaczego EU07 szarpie? Wina silnika? Na analogu chodził trochę głośno i dziwnie. Czyściłem zestawy kołowe, ale nie przyniosło to rezultatu. Proszę o jakieś porady.
 

Danzig

Ostrzeżony
Reakcje
372 2 1
Mam drobny problem, niedawno zakupiłem zestaw booster Roco i mysz Multimaus aby rozpocząć zabawę w DCC. Dzisiaj przyszedł dekoder Zimo MX637P22 i zamontowałem go w mojej Piko EU07-345 i lokomotywa szarpie przy ruszaniu. Nie zmieniałem nic w dekoderze, przełożyłem go do Piko EP08-006 i ona jeździ na tym dekoderze płynnie i bez problemów od najmniejszych prędkości. I teraz pytanie dlaczego EU07 szarpie? Wina silnika? Na analogu chodził trochę głośno i dziwnie. Czyściłem zestawy kołowe, ale nie przyniosło to rezultatu. Proszę o jakieś porady.

Powyżej kolega Fenix pisał żeby stosować oryginalne dekodery Piko. Ja stosuję albo Zimo albo ESU. Narazie odpukać wszystko chodzi jak należy. Sądzę że to albo wina silnika, lub być może jakiegoś kondensatora? Warto by sprawdzić też przełącznik tory/pantograf. Z moich doświadczeń wynika że akurat dekodery Zimo sprawują się idealnie do wolnej jazdy, potrzebny jest tylko kondensator. Elvis zawsze mi montował i jeździ idealnie. Innego pomysłu nie mam. Ewentualnie skontaktuj się z Leszkiem. Być może on Ci pomoże. Powodzenia i pozdrawiam
 

sheriff

Znany użytkownik
Reakcje
472 9 0
W Piko dobrze się sprawują dekodery ESU 4.0
Kurde, od dwóch tygodni walczę z BR142 od Piko (51052), która ma wsadzony dekoder ESU 4.0 i mam problem. Lokomotywa rusza powoli (IMHO za szybko, ale to nie problem) na pierwszej pozycji pokrętła MM, przechodzę na drugą pozycję i lekko przyspiesza by po sekundzie czy dwóch dać w palnik i rozpędzić się do prędkości maksymalnej. Normalnie jakaś masakra - nie ma nad nią żadnej kontroli bo przy hamowaniu jest dokładnie tak samo. Z drugiej pozycji pokrętła wracam na zero i jedzie około metra by pod sam koniec zwolnić i po chwili się zatrzymać.

Dziś walczyłem z różnymi ustawieniami parametrów rozruchu i hamowania, ale efekt w zasadzie dokładnie taki sam bez względu na to jakich ustawień bym nie użył. Mam centralkę Roco, która nie pokazuje prawdziwych parametrów w poszczególnych CVkach więc nie chciałem kombinować za bardzo modyfikując tylko CV2-6 + w CV29 włączenie/wyłączenie 128 kroków.

Jutro kolejne podejście - mam w którejś z lokomotyw jakiś dekoder Lenza to spróbuję czy z nim są takie same problemy. W pozostałych w zasadzie tylko ESU 4.0 ale po zamianie deka zawsze takie samo zachowanie lokomotywy. Generalnie tracę już nadzieję :-(

Podpowiedziałby ktoś z fachowców co może jej dolegać/jak to rozgryźć?

Zdroofka
Andrzej
 

Jacek765

Znany użytkownik
GGM
SMK Katowice
NAMR
Reakcje
3.272 61 2
Nie jestem ekspertem w DCC ale dekodery ESU z serii 4.0 mają funkcję automatycznego ustawienia parametrów do silnika lokomotywy. Potrzebują do tego trochę wolnego toru. Możliwe że te dziwne zachowania mogą mieć coś z tym wspólnego. Być może że rzeczywiście silnik działa nieprawidłowo i dekoder nie może się do niego ustawić. Ale niech się wypowiedzą eksperci.
 
OP
OP
Elvis

Elvis

Znany użytkownik
Reakcje
1.685 62 3
Spróbuj, CV54=0, wyjdź z programowania i naciśnij F1. Model ruszy z kopyta i przejedzie około 2m, dla tego jest potrzebne te trochę wolnego, prostego toru, o którym wspominał Jacek. Jeśli to nie pomoże, to silnik do wymiany.
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
DCC 18
M
DCC 3
DCC 10
DCC 13
DCC 49

Podobne wątki