• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

AEROGRAF, wybór na lata, czyli co kupić...

Reakcje
0 0 0
Ja właśnie też stoję przed dylematem jaki kompresor i aerograf, aktualnie mój wybór padł na kompresor Adlera zastanawiam się czy ten:
http://allegro.pl/mini-kompresor-adler-ad-4000-boble-slask-i3626477314.html
czy ten:
http://allegro.pl/sprezarka-kompresor-aerograf-adler-adx-6-i3622671638.html
Ten większy 72Decybele, mniejszy 52 - zastanawiam się czy to duża różnica, ten większy ma tą zaletę, że można go użyć też do innych celów
Ma ktoś któryś z nich?
Aerograf ten wyżej linkowany TG130 to chyba ta podróba japońców?
 

dany

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
Dobór aerografu i kompresora to nie jest kupno krawata. Nie pytajcie się jak w nim wygladam.
Malowanie to rzeczywiście czynność artystyczna ale tylko w warstwie treści , a tak poza tym to technika i bez znajomości podstawowych parametrów się nie obejdzie. Poza tym trzeba sprecyzować swoje oczekiwania. Jak kupujesz model lokomotywy to musisz wiedzieć w jakiej skali chcesz kupić i do czego ma służyć.
Pytania w rodzaju jaką lokomotywę jeżdżąco stojącą osobowo towarową elektryczno parową w uniwesalnej skali polecacie.
Aerograf i sprężarka to urządzenia techniczne i mają określone parametry i jak już określicie co Wam jest potrzebne to można przystepować do wyboru konkretnego urządzenia.
Zacząć trzeba od zastanowienia się do czego aerograf jest potrzebny, bo to determinuje podstawowy wybór. Każdy z typów służy do czego innego. Precyzyjny z dyszą 0,2 nie nadaje sie do malowania dużych powierzchni bo jak sama nazwa wskazuje kreską o grubości poniżej milimetra ciężko pokryć duży wagon osobowy. Również taki typ ze słoiczkiem u dołu nie jest idealnym rozwiazaniem do malowania dźwigarów w lokomotywie i służy raczej do malowania duzych powierzchni . Sprężarka z kolei ma podstawowe parametry okreslające jej przydatność i musicie okreslić chociaż, ciśnienie niezbedne do malowania oraz określenie jak długo bedziecie używać aerografu bez przerwy. Jak masz gesta farbe i aerograf potrzebuje 3,5 bara żeby to wydmuchnąć albo masz wężyl dł 5 m doprowadzajacy powietrze to zakup sprężarki o ciśnieniu max 4 bar gwarantuje porażkę. Jak zamierzasz malować dużo np kilka godz to sprężarka która ma określony czas pracy 30 min odpada. Jak sprężarka ma mały zbiornik a aerograf bez przerwy pracuje to przekroczysz ilośc włączeń na min i spręzarka się przegrzeje.
Glośność jest określana w decybelach ponieważ ludzkie ucho nie jest wrażliwe na zmiany liniowo a logarytmicznie .W podanych przykładach głośniejszy będzie słyszany 30% głośniej.

Reasumując aerograf powinien być dobrany do celu a sprężarka dobrana do aerografu. Czym większy zbiornik tym stabilniejsza praca i lepszy efekt malowania. Czym większe ciśnienie max tym mniej cykli załączeń silnika i większe możliwości doboru farby. Sprężarka olejowa musi mieć odolejacz. Czym precyzyjniejszy zawór redukcyjny tym stabilniejsze ciśnienie malowania co jest tak naprawdę decydującym czynnikiem równomiernego nanoszenia farby.
Aerografy trzeba mieć 2 . Do malowania duzych powierzchni i szczegółów np grafiti na wagonie do TT. Jezeli nie zamierzacie zostawać artystami to wystarczą popularne z allegro ale dla polepszenia samopoczucia mozna kupić taki za 750. Nic to nie da ale podnosi samoocene cholernie.
Sprężarka do nanoszenia śladów eksploatacji na taborze i domkach może być jakakolwiek. Przy malowaniu od podstaw taboru powinna być dobrana do potrzeb i z dużym zbiornikiem. Duży to min 20 l. No i trzeba liczyć się z hałasem oraz koniecznościa wykonania najprostszej komory lakierniczej oraz suszarni do gotowych modeli.
Ogledajcie filmiki SPIN i zastanówcie się dlaczego mając fantastyczną sprężarkę membranową kupił jednak duży zbiornik. To jak czytanie ze zrozumieniem.
Opinie , że ja używam i działa powinny być uzupelnione informacją czy maluje ludziki w skali Z czy może samochody z połyskiem w skali 1:35 bo to zupełnie inna bajka.
Życzę owocnych eksperymentów i więcej konkretttnych pytań.
 

mattia

Znany użytkownik
Reakcje
81 1 0
No Dany , Elaborat na temat aerografu i kompresora SUPER!
Podaj jeszcze może gdzie można zobaczyć i jak poskladac (zrobić samemu) takie male komory do
malowania i suszenia modeli . Dzieki
 

dany

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
Były opisy na forum i zwykle jest to pudło ustawione otworem do przodu z wklejonym wentylatorem od kompa u góry i filtrem od odkurzacza. Jeżeli maluje się w salonie na stole albo w kuchni to nadmiar farby może przeszkadzać. A suszenie to jest niesłusznie pomijany temat. Zwykle po wymalowaniu model stoi na stole i po kilku godzinach nagle dostrzegamy na nim drobiny kurzu i w przypadku posiadania psa np siersć. Roswiązanie jest proste. Duże pudełko po butach spryskane w środku trochę wodą żeby wszystko co jest na powierzchni kartonu przykleiło się do niego. i model może tam stać bezpiecznie . Może nie jest to odkrywcze ale skuteczne.
Podobne rozwiązania stosują lakiernicy na większą skalę. Tylko oni wykładają kabinę folią i też spryskują wodą.
 

mattia

Znany użytkownik
Reakcje
81 1 0
Dany ,dzięki ale o tym co piszesz to wiem . Myslalem ze Masz jakies nowe " patenty" na mala komore lakiernicza . Ja ostatnio poskladalem cos takiego :
Wys. - 40cm
Szer.- 55cm
Gleb.- 30cm
Oswietlenie LED 12V , wentylator od komp , filtr weglowy (do zamontowania)
Zdjecia sa z telefonu , dlatego sa bardzo kiepskie
 

Załączniki

Iguanabrat

Aktywny użytkownik
Reakcje
259 23 5
Wszystko rozumiem.Wiem o parametrach,:"wiem o co kaman"w moim przypadku będe patynował wagony,domki trochę pryśnięć na makiecie.
Czy wrócił ktoś już targów i widział aero chłopaków z Adler-a co sądzicie o tym sprzęcie może ktoś ma bo jutro będę i chciałęm kupić.Podobno nie ma jakiegoś zbiorniczka (butli) czy to bardzo ważne?.To ma być mój pierwszy aero do nauki> http://www.mar.sklep.pl/aerografy-i-akcesoria/kompresorki/0242.0-mini-kompresor-adler-ad-4000.html do tego aero nie pamiętam dokładnie numeru (razem chcieli za to koło350 zł.Warto?
Czy ten zbiorniczek ma duży wpływ ,na jakość malowania jeżeli go nie ma???(podobno farba pluje kiedy się załącza)
 

mattia

Znany użytkownik
Reakcje
81 1 0
Iguanabrat mysle ze chodzi o zbiornik powietrza ,a to jest dość istotne . silnik pompuje powietrze do tego zbiornika do ciśnienia ...iles tam (zależne od modelu) ,pracując z "psikawka" urzywasz wlasnie tego sprężonego powietrza a silnik kompresora nie pracuje bez przerwy przez caly czas pracy i nie nagrzewa się.To tak na skroty.
Kol. Dany pare postow wcześniej wyjasnil to .
 
Ostatnio edytowane:

mattia

Znany użytkownik
Reakcje
81 1 0

dany

Aktywny użytkownik
Reakcje
2 0 0
Dany ,dzięki ale o tym co piszesz to wiem . Myslalem ze Masz jakies nowe " patenty" na mala komore lakiernicza . Ja ostatnio poskladalem cos takiego :
Wys. - 40cm
Szer.- 55cm
Gleb.- 30cm
Oswietlenie LED 12V , wentylator od komp , filtr weglowy (do zamontowania)
Zdjecia sa z telefonu , dlatego sa bardzo kiepskie
Jestem pod dużym wrażeniem.
W porównaniu do ciągle powtarzających się pytań "a czy ten bedzie dobry" to Twoja wytwórczość powala na kolana. Dobrze , że pokazałeś to może trochę pytań będzie mniej. To jest chyba pierwszy taki wyrób na forum. Wcześniej były tylko kartonowe.
 

michal-c74

Aktywny użytkownik
Reakcje
86 0 0
Iguanabrat, taka rada: szczególnie uważaj na iglicę ( to ten długi metalowy drucik wewnątrz aerografu ) by jej nie skrzywić - przy zwężającym się końcu oraz na te malutkie uszczelki ( oringi ) by ich nie przetrzeć przy zbyt silnym skręcaniu.
Na wstępie nauki malowania zastosuj jako farbę po prostu wodę :) W ten sposób zaoszczędzisz na farbkach.
Ciśnienie ok. 2,5 bar do malowania - ja przynajmniej takie stosuje i jest ok.
Gęstość farbki taka jak gęstość mleka inaczej zawalisz dyszę i nic nie poleci.

Życzę przyjemności i frajdy z malowania aaerografem.
Aaaaa...... obejrzyj sobie na YT odcinki " SPIMU " - bardzo przydatny materiał.
 

Podobne wątki