• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

AEROGRAF, wybór na lata, czyli co kupić...

draccus

Znany użytkownik
Reakcje
751 0 0
Jeśli koledzy pozwolą tez dorzucę swoje 3 grosze :) Ja od kilku lat używam tego zestawu kompresor MINI KOMPRESOR TG 212 + aerograf TG 130 który to jest łatwy w obsłudze i niedrogi. Jest to aerograf dwu funkcyjny ze zbiornikiem grawitacyjnym.
Malowanie nim jest łatwe i przyjemne można dokupić do niego serię wymiennych końcówek (dysz) o różnych średnicach. Jeśli będzie konserwowany i czyszczony po malowaniu według zaleceń posłuży naprawdę długo.
Uważać też trzeba aby podczas mycia i konserwacji nie wykrzywić iglicy bo będzie to utrudniało malowanie i strumień farby będzie niejednolity i niecentrycznie skierowany.
Można go rozebrać i poskładać na nowo jest prosty jak konstrukcja przysłowiowego cepa i jak się coś zepsuje to nie szkoda wydać 50 zł w porównaniu z innymi niby profesjonalnymi sprzętami.
Jednym słowem zestaw tani i dobry (przynajmniej ten co ja posiadam :) ) co nie zawsze idzie w parze.
 

Załączniki

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
810 71 5
Ktoś mi wytłumaczy na czym polega mycie aerografu? Czy wystarczy porządne przepsikanie denaturatem i płynem Wamodu w przypadku farb akrylowych, czy trzeba go rozbierać po każdym malowaniu?
 

zdeniu

Znany użytkownik
Reakcje
430 13 17
nie wiem czy robię dobrze ale po każdym malowaniu przepuszczam rozcieńczalnik odpowiedni dla farb jakich używałem aż leci czysty
poza tym przeciągam iglice wycierając ją aż do momentu kiedy przeciągnę ją bez śladów farby
 

zuk

Znany użytkownik
FREMO Polska
KSK Wrocław
Reakcje
162 8 1
Ja po każdym malowaniu rozbieram go, bo łatwiej mi doczyścić resztki farby z zakamarków jak jest w częściach. Tak samo lepiej mi się czyści iglicę osobno, zresztą tej osłonki ma dyszę bez rozkręcenia też nie udało mi się doczyścić.
Edit: za wycior robi patyczek do uszu:)
 

KoVaL

Znany użytkownik
Reakcje
2.497 56 5
To może też się "pochwalę" czym mam aero uważam za dobre ,kompresor przeciętny ,bo bez zbiornika co jest dosyć istotne przy większym malowaniu .
Aerograf f-my Harder & Steenbeck Evolution ,maluje się nim pięknie ,ma serwis w PL ,co nie jest bez znaczenia. Kompresor niestety PRCh ,jedno cylindrowy ,bez zbiornika ,ale daje radę ,może kiedyś kupię wersję ze zbiornikiem lub dorobię do tego.
xs004.jpg
 

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.322 16 0
Ja aerograf płuczę Wamodem po każdym malowaniu. Rozbieram i myje całość, jak czuję że iglica ciężej chodzi niż normalnie. Podczas płukania stosuję taki myk - zatykam palcem wylot i naciskam spust. Wtedy powietrze przechodzi do zbiornika i płucze zalanym Wamodem wnętrze.
 

Krzychu 126

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
Witam wszystkich

Po przeczytaniu wątku zastanawiam się nad takim zestawem http://magma.sklep.pl/product-pol-5...rograf-cukierniczy-aerografy-cukiernicze.html
Aerograf ma służyć do malowania modeli wagonów, a w przyszłości do patynowania taboru i malowania torów.
Czy ten kompresor będzie bezproblemowo współpracować z tym aerografem?

Zwróciłem jeszcze uwagę na jedną rzecz:
Na tej aukcji: http://allegro.pl/aerograf-tg180-pistolet-tg-180-tg-180-aerografii-i4880593188.html
napisano: ,,Jest to aerograf dwufunkcjny co oznacza, że przyciskiem regulujemy zarówno ilość podawanago powietrza (ruchy w dół i w górę) jak również ilość farby (ruchy do tyłu i do przodu).""

Natomiast tutaj: http://magma.sklep.pl/product-pol-5...rograf-cukierniczy-aerografy-cukiernicze.html
stwierdzono: ,,Spust aerografu w czasie pracy odciagamy palcem do tyłu, natomiast ruch podwrotny do przodu wykonuje wbudowana spreżyna. Nie wolno popychać spustu na siłę do przodu gdyż może to spowodować uszkodzenie dyszy i/lub iglicy - tego typu uszkodzenia nie podlegaja naprawie gwarancyjnej.''

Czy te dwie instrukcje nie są sprzeczne wobec siebie??
Może ktoś rozjaśnić o co chodzi??
 

vqsoft

Znany użytkownik
Reakcje
4 0 0
Panowie zadam pytanie - jakich farb używacie do malowania aerografem ? Kiedyś na szkoleniu w Modelarni w Piasecznie widziałem że "trener' miał farby w takich opakowaniach 100 200 ml a nie takie małe słoiczki po 5ml ;)
czym farby akrylowe rozcieńczacie?
 

DarekW

Znany użytkownik
Reakcje
1.322 16 0
Farb do malowania aerografem możesz używać wszystkich, jak dojdziesz do wprawy nawet plakatówki. Musisz pamiętać o kilku zasadach:
Farba musi zostać pociągnięta przez sprężone powietrze i musi przejść przez otwór, w którym jest iglica. Wiąże się to z uzyskaniem odpowiedniej gęstości farby, no może bardziej rzadkości. To nie koniec, bo w zależności od gęstości farby uzyskasz odpowiedni efekt malowania, czyli:
- gęsta - gruba powłoka lakiernicza, możliwość pojawienia się tzw. kaszki, trudność z wydobyciem farby z aerografu.
- rzadka - podczas malowania może wystąpić tzw. zlew czyli wylejesz za dużo farby na powierzchnię i spłynie (co nie ładnie wygląda)
Także jak widzisz całym problemem jest uzyskanie odpowiedniej gęstości farby. Trzeba też pamiętać, ze każda farba (akrylowa, nitro, olejna, itd) zachowuje się podczas malowania inaczej.
Jest jeszcze wiele innych spraw, które należało by opisać np:
- odległość malowania
- kąt malowania
Życie nauczy cię tego najlepiej, powodzenia. Jak to mówią jak się nie przewrócisz to się nie nauczysz.
 

Krzychu 126

Aktywny użytkownik
Reakcje
1 0 0
Witam wszystkich

Po przeczytaniu wątku zastanawiam się nad takim zestawem http://magma.sklep.pl/product-pol-5...rograf-cukierniczy-aerografy-cukiernicze.html
Aerograf ma służyć do malowania modeli wagonów, a w przyszłości do patynowania taboru i malowania torów.
Czy ten kompresor będzie bezproblemowo współpracować z tym aerografem?

Zwróciłem jeszcze uwagę na jedną rzecz:
Na tej aukcji: http://allegro.pl/aerograf-tg180-pistolet-tg-180-tg-180-aerografii-i4880593188.html
napisano: ,,Jest to aerograf dwufunkcjny co oznacza, że przyciskiem regulujemy zarówno ilość podawanago powietrza (ruchy w dół i w górę) jak również ilość farby (ruchy do tyłu i do przodu).""

Natomiast tutaj: http://magma.sklep.pl/product-pol-5...rograf-cukierniczy-aerografy-cukiernicze.html
stwierdzono: ,,Spust aerografu w czasie pracy odciagamy palcem do tyłu, natomiast ruch podwrotny do przodu wykonuje wbudowana spreżyna. Nie wolno popychać spustu na siłę do przodu gdyż może to spowodować uszkodzenie dyszy i/lub iglicy - tego typu uszkodzenia nie podlegaja naprawie gwarancyjnej.''

Czy te dwie instrukcje nie są sprzeczne wobec siebie??
Może ktoś rozjaśnić o co chodzi??

Czy ktoś z doświadczonych kolegów pomoże ?
 

draccus

Znany użytkownik
Reakcje
751 0 0
W obydwu przypadkach aukcje dotyczą tego samego modelu Aerografu dwu funkcyjnego TG 180 ze zbiorniczkiem grawitacyjnym.
Dwu funkcyjność polega właśnie na możliwości sterowania i ilością przepływu powietrza i farby za pomocą cyngla który odciągany do tyłu powoduje cofnięcie
iglicy i otwarcie dyszy co umożliwia przepływ większej ilości farby do dyszy spustowej, natomiast wciśnięcie go w dół z odpowiednią siłą powoduje otwarcie zaworu powietrznego
Wprost proporcjonalnie do siły docisku zawór będzie dostarczał więcej powietrza co powoduje większy rozrzut farby na większą powierzchnię.
Kompresor będzie pasował i współpracował z tym aerografem. Zestaw jest na pewno zestawiony i wszystkie końcówki będą do siebie pasować.
Poza tym kompresor ma sterowany zakres ciśnienia z jakim chcesz pracować. Wystarczy odpowiednie ustawić na manometrze przy zamkniętym spuście aerografu.

Pod tym linkiem dowiesz się wszystkiego o aerografach
http://www.airbrushlab.pl/index.php...rafow/150-budowa-aerografow-airbrush-elements
 

piterson

Znany użytkownik
BGM
Reakcje
61 0 0
Prośba... nie śmiejcie się proszę;) Sprawiłem sobie pierwszy w życiu areograf:) dziś pierwsze próby malowania - na razie dach gospodarstwa podkładem pod akryle:)... ale... powiedzcie mi czy macie jakiś sposób na czyszczenie aerografu_ czy rzeczywiście trzeba rozbierać cały na drobne?
 

zdeniu

Znany użytkownik
Reakcje
430 13 17
Zawsze rozbieram na drobne i jak dotąd nigdy nie zajęło mi czyszczenie więcej jak 5min.
Więc nie wydaje mi się aby to był jakiś szczególny problem.
Jak wejdzie Ci to w krew to sam nie zauważysz kiedy go rozbierzesz, wyczyścisz i złożysz.
 

KoVaL

Znany użytkownik
Reakcje
2.497 56 5
Po malowaniu należy oczyścić z grubsza rozcieńczalnikiem ,w przypadku farb akrylowych jest specjalny zmywacz . Zasadniczo tym bardziej rozbierzesz i doczyścisz ,będzie dłużej służył. Szczególnie dysze , iglicę i komorę mieszającą dokładnie wyczyścić i zakonserwować np. oliwką modelarską ( bardzo delikatnie),uszczelki o-ringi gumowe.
 
OP
OP
14D40

14D40

Ostrzeżony
Producent
Reakcje
304 10 1
Od siebie mogę polecić pistolety H&S, mają tę zaletę że mają uszczelki teflonowe i możesz śmiało je myć acetonem i innymi agresywnymi specyfikami bez ryzyka uszkodzenia uszczelek. Poza tym jakościowo są bardzo dobre, w końcu niemiecka jakość.
 

Podobne wątki