• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

H0 Adapter NEM dla starych modeli Piko, Schicht, itp z metalowymi sprzęgami

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
#1
Prezentuję mój projekt adaptera NEM dla starych modeli Piko i innych. Nie wiem czy coś takiego istnieje ale Ja nie mogłem znaleźć, więc skoro mam drukarkę to postanowiłem zrobić własne. Łącznik zakładany jest tak samo jak oryginał, za pomocą sprężynki i daje możliwość używania jakiegokolwiek nowoczesnego połączenia typu NEM w poprawnym położeniu. Ja używam typ krótki Marklina, daje to prototypowe odległości między wagonami, ale tak samo dobrze to działa na śledzie.

Model 3D - metalowa podpora wchodzi w otwór nad (na rysunku pod) gniazdkiem. Trójkątna dziurka do montażu sprężyny z oryginału jest pod tylną częścią gniazdka.
coupler.jpg


Porównanie z oryginałem (przepraszam za brak jakości)
DSC_0048.JPG


Zamontowany na mojej starej bipie
DSC_0052.JPG


Jeszcze trochę muszę przedłużyć gniazdko żeby zderzaki nie zaczepiały się jak wagony są pchane przez ostre łuki, ale oprócz tego działa znakomicie.
 

Slawomir

Użytkownik
Reakcje
37 24 8
#2
Normowo to kończy się równo z belką. Problem może polega na tym , że zależnie od długości wagonu "dyszel " z gniazdem jest dłuższy lub krótszy.
Roco produkuje dwa rodzaje mocowań kinematyki.
Czy jest możliwość zamówienia 50 szt?
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
#3
Tak też sądziłem, ale jednak zaczepiały się bufory także muszę trochę wydłużyć. Chyba tylko 0,5-1mm wystarczy. Będę przymierzał w innych wagonach, może rzeczywiście potrzebne są dwie wersje w zależności od rodzaju podwozia.

Chętnie podzielę się plikami 3d tego modelu, jeżeli ktoś chce wziąć na siebie produkcje, ale ponieważ jestem w stanach, to chyba nie warty jest koszt przesyłki.
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
#4
Oczywiście są dwie długości połączeń, połączenia wagonów dwu osiowych są o wiele krótsze

DSC_0056.JPG

Także mam teraz wersje adaptera krótszego. Wygląda trochę inaczej ponieważ gniazdo NEM się kończy już nad podporą.

coupler_short.jpg

P3265497.JPG

P3265498.JPG

P3265503.JPG

P3265507.JPG
 

MISIONT

Moderator Grupy GGM
Zespół forum
GGM
Reakcje
141 10 0
#6
Musiałem zrobić dość duże zmiany adaptera długiego dla wagonów pasażerskich 4 osiowych. Ponieważ w modelach Schicht pomosty miedzy wagonami są dłuższe niż zderzaki, wymagało to przeniesienia gniazdka NEM o prawie 2mm dalej. Teraz ten adapter wstawiłem do ściągania z thingiverse jeżeli ktoś chce to wydrukować dla siebie

https://www.thingiverse.com/thing:3548575
Czy udostępnisz też ten krótki adapter dla dwuosiowców?
 
OP
OP
4Rings

4Rings

Znany użytkownik
Reakcje
874 1 0
#9
Ok, dałem krótką wersje adaptera na thingiverse do ładowania. Ta wersja jest dla wagonow towarowych i dwu osiowych. Tyle ze właściwie to są dwie wersje, bo jakkolwiek próbowałem nie mogłem znaleźć możliwości jednej na wszystkie warianty wagonów. Problem jest z szerokością metalowej belki na której ten adapter wisi, niektóre są cienkie a inne dość grube, także otwór w adapterze musi być dość szeroki, ale jak jest za szeroki to sprzęgło wisi za nisko. Także lepiej mieć dwie możliwości, tak żeby sprzęgło wisiało na odpowiedniej wysokości bez znaczenia na szerokość belki.

https://www.thingiverse.com/thing:3557733




 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Tabor 4
Tabor 1
Tabor 14
Tabor 9
Tabor 6

Podobne wątki