• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Diorama ___Dioramki / dioramy___Zonek

OP
OP
Zonek

Zonek

Aktywny użytkownik
Reakcje
376 4 0
A ty jak zwykle musisz i lubisz łapać ludzi za słowa, wiem co oznacza słowo diorama i linkami pouczać Mnie nie musisz i zaśmiecać wątku, Ja nazywam moje dzieła dioramkami bo tak Mnie się podoba.

Będąc w tamtym roku u Was z Dawidem myślałem że Ty spoko gość jesteś ale czytając forum i Twoje wpisy to gdzie się nie udzielisz wywołujesz dyskusje nie należące do tematu i wkur....asz ludzi, także stwierdzam jednoznacznie że zwykły z Ciebie zgred.

Pokaż delikwencie Swoje dzieła " tylko nie drzewo wycięte przez laser" !
 
Reakcje
9 0 0
Hej. Już dawno byłem pod dużym wrażeniem tych prostych a ładnych dioram. Trafiłem na ten watek kiedy startowałem. Z rzadka udzielam się na forum, zwykle przeglądam je niezalogowany. Mam spore braki w warsztacie i wrodzone lenistwo:) Niemniej chciałbym się zapytać w jakiś sposób udaje się przejść z etapu równo przystrzyżonej trawy do etapu zróżnicowanej długością i miejscowo bardzo zagęszczoną, tego prawdziwego "buszu trawowego" Dla mnie pierwszy etap jest końcowy:)
Pozdrawiam
Artur
 
OP
OP
Zonek

Zonek

Aktywny użytkownik
Reakcje
376 4 0
Na poszycie zwykle trawka 1mm i tu tylko Polak taką robi choć z dostępnością tych produktów nie jest łatwo ale iż to poszycie mogą być mieszanki trawek 1,5mm, 2mm, 2,5mm. Trawkami niskimi nie trzeba wcale mocno obsadzać całego terenu bo w naturze też są prześwity podłoża, w Moim przypadku czasem takie robię gdyż jako podłoża używam drobniutkiego piaseczku co daje właśnie taki efekt.
W przypadku podłoża ze szpachli pomalowanej na kolor brązowy czy zielony takiej możliwości nie ma w każdym bądź razie ja takiej metody nie stosuję.
No ale do sedna,
na poszycie ( niskie trawki ) przystępujemy do etapu nasadzania wyższych partii traw 4,5mm, 6mm czy 6,5mm a nawet 12mm choć Ja tej długości na tak małych fragmentach nie używam w ogóle.
Rozrabiam mieszankę wikolu z wodą do konsystencji gęstej śmietany i punktowo smaruję i miejscami dziubię poszycie pędzlem ze średnio twardego włosia po czym dosiewam te wyższe trawki w jednych miejscach rzadziej w innych gęściej, między czasie też biorę w rękę dioramkę i obstukuję od spodu młotkiem gumowym ( takim jak do wbijania kijów parawanu plażowego lub kostki brukowej) aby wytrzepać to co się nie przykleiło by nie blokować dostępu kolejnym włoskom trawy. Później można też trochę podmuchać w tą świeżo wysianą trawę dopóki klej jest mokry by nadać je odpowiedni kształt tzn: aby niektóre kępki były rozczapierzone a w innych miejscach lekkie przechyły trawy itp.

Pamiętać należy że w przypadku nasadzania na większej powierzchni terenu dobrze jest rozrobić klej wikolowy z dodatkiem niewielkiej ilości kleju do tapet ( jest to tzw spowalniacz schnięcia) po to ażeby na powierzchni uprzednio posmarowanej nie tworzyła Nam się skórka co uniemożliwiło by dosadzanie.

Inną metodą dosadzania trawek jest dosadzanie na lakier bezbarwny w spreju ( Motip, Dupli Color) ale wiąże się to ze strasznym smrodem na który Ja przy małym dziecku nie mogę Sobie pozwolić tak więc tej metody nie używam.

Są różne szkoły jazdy ale njważniejsze to ćwiczyć i wypraktykować Sobie metodę bo każdemu wychodzi to trochę inaczej.
 
Ostatnio edytowane:

ffox

Administrator
Zespół forum
Reakcje
3.454 12 0
Nie ujmując Twoim umiejętnością, ale czy Twoje dzieło, zasługuje na miano dioramy.
Zasługuje jak najbardziej:
Miniatures
Miniature dioramas are typically much smaller, and use scale models and landscaping to create historical or fictional scenes. Such a scale model-based diorama is used, for example, in Chicago's Museum of Science and Industry to display railroading. This diorama employs a common model railroading scale of 1:87 (HO scale). Hobbyist dioramas often use scales such as 1:35 or 1:48.[...]
Źródło: https://en.wikipedia.org/wiki/Diorama
 
OP
OP
Zonek

Zonek

Aktywny użytkownik
Reakcje
376 4 0
W dwóch poprzednich dioramkach dosadziłem kilka krzaczków.

1. Na nóżkach 30x15cm.
20171222_130737~2-1.jpg
20171222_131005-1~2.jpg


2. 36x16cm.
20171222_131651-1~2.jpg
20171222_131724-1~2.jpg
20171222_131620-1~2.jpg
20171222_131607-1~2.jpg

[DOUBLEPOST=1513961477,1513961106][/DOUBLEPOST]I powstała kolejna 36x16cm z tym że na torze z podładami betonowymi i łączeniu z podkładami drewnianymi.
Też już skończona.

20171222_131208-1~2.jpg
20171222_131105-1~2.jpg
20171222_131432-1~2.jpg
20171222_131338-1~2.jpg
20171222_131354-1~2.jpg
 

WrocT

Znany użytkownik
Reakcje
200 29 1
Dodam krytyczna uwagę, czy jako makieta do prezentacji taboru tor szlakowy jest odpowiedni? Czy nie lepiej zrobić tor lub tory odstawcze, na których chyba lepiej jest prezentować statyczne modele i bardziej realistycznie?
 
OP
OP
Zonek

Zonek

Aktywny użytkownik
Reakcje
376 4 0
W czasie gdy miałem ograniczony dostęp do forum, powstały takie oto dioramki.

Trzy małe dioramki szlakowe, podstawki pod Loki o wymiarach 24cm x 14cm z torem Weinert'a

Pierwsza, kilometr na słupku 37/5
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg


Druga kilometr na słupku 38/1

21.jpg
22.jpg
23.jpg
24.jpg
25.jpg
26.jpg
27.jpg
28.jpg
 
Ostatnio edytowane:

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Reakcje
6.192 39 0
No i fajnie - jak potrzebujesz (produkujesz) takie podstawki to te smaczki zmieniające charakter są super i nie ma wrażenia Ctrl-C Ctrl-V - hektometr, inny znak przy torach, słup telegraficzny, ustawione zapory przeciwśnieżne, drzewo etc.... i jest klimacik