• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Mój ZNTK UMF - modele wagonów cystern typu 406R

dgajus

Moderator Grupy SKMK
SKMK
Reakcje
3.156 42 1
Czas odświeżyć wątek. Po dłuższym czasie wziąłem się i ja za swoją beczkę 406R. Jest to mój pierwszy model budowany z blach fototrawionych, więc jakość modelu odbiega znacząco od pozostałych zaprezentowanych, ale co tam - wiem, że sporo zestawów było sprzedanych do złożenia, a mało pokazanych tutaj publicznie na forum. Ogólnie - zgodnie z instrukcją Rangera model jest dość trudny z budowie, zważywszy, że buduję go przy pomocy starej lutownicy transformatorowej, co uważam ma wpływ na jakość lutu (tak, wiem spore buły wyszły, ale co nieco jeszcze się przeszlifuje). Zgodzę się z przedmówcą w tym wątku karol_mar, że aby złożyć drabinkę potrzeba mega cierpliwości, aby jej nie uszkodzić. Ja swoje zrobiłem z 0,3 mm drutu - oryginały poszły do kosza. Obecnie czeka mnie położenie podkładu i wstępne malowanie. I tutaj mam pytanie: czy zbiornik i ramę należy malować przed złożeniem, czy raczej oba elementy malujemy po złożeniu? Proszę o podzielenie się doświadczeniem w kwestii malowania :).
DSC_0323.JPG
DSC_0318.JPG
 

rurka

Aktywny użytkownik
H0e
Reakcje
0 0 0
Malujemy osobno . Tylko cynę usunąć trzeba. Drabinkę bardzo łatwo się wygina cienkimi kombinerkami naciskamy na płaskownik od zewnątrz troszkę się rozgniata i samo się wygina (tylko z wyczuciem).
 
OP
OP
Ranger

Ranger

Znany użytkownik
Reakcje
2.442 7 1
Najpierw usuń nadmiary cyny. Potem wszystko trzeba umyć w izopropanolu lub czymś usuwającym kalafonię. Na koniec w płynie do nańczyć, dla bezpieczeństwa.
Wszytko malujesz podkładem do blach - samochodówka lub coś podbnego. Potem kolory, detale, lakier pod kalki, kalki, lakier wykańczający i dopiero montaż. Inaczej efekt będzie daleki od oczekiwanego.
Jesli ktoś z was stosuje topnik abera do lutowania to należy model bardzo dobrze umyć, wręcz wymoczyć go w rozpuszcalniku - nitro albo rozcieńczalniku do farb samochodowych. UWAGA. Wspomniane rozcieńczalniki, rozpuszczalniki nie rozpuszczają żywic ale każdy inny plastik owszem.

Co do drabinek to sa one bardzo proste w montażu. Najpier wyginamy o 90 stopni za pomocą szczypiec, zaginarki, nożyków do tapet. Potem lutujemy od środka części wzdłużne ze szczebelkami lutem ciągłym. W ten sposób drabinka jest bardzo sztywna. Dopiero na końcu robimy zagięcie między szczebelkami. Do tego celu można użyć zrobionego z blaszki lub nożyka grzebienia w który wejda wzdłużne części drabinki. Narzędzie takie pozwoli uniknąć nieporządanego wyginania się drabinki na boki.

PS. Pasy powinny być malowane oddzielnie i zamontowane dopiero podczas montażu. najpierw od strony śrub rzymskich. Potem układamy zbiornik i ściągamy do pasami. Ja pasy mocuję klejem CA.

PS2. Lutownica kolbowa kosztuje 30zł i jest dostępna w każdym markecie budowlanym więc nie męczcie się transformatorem na litośc boską.
 
OP
OP
Ranger

Ranger

Znany użytkownik
Reakcje
2.442 7 1
Wg. mnie nie ale jak już masz doświadczenie. Na początek polecałbym coś łatwiejszegu, np. 29R. Poza tym 406R są na razie niedostępne. Skończył sie nakład.
 

Maxeus

Znany użytkownik
Reakcje
250 4 0
Mam pytanie - jaką farbą malowac baniak. Chodzi mi o nazwę firmy Vallejo, Gunze, Humbrol czy inną i jej numer lub nazwę?
Ważne raczej i nazwa jak i numer, a nie jedno lub drugie :)
Ja maluję akrylami na podkładzie samochodowym Motip, a farby bezproblemu są dostępne według palety Ral lub można sobie zamówić w mieszalni.
Jeśli chodzi o kolor, to zdecydowanie brązowy - RAL 3009.
 
OP
OP
Ranger

Ranger

Znany użytkownik
Reakcje
2.442 7 1
Instacje hamulcowe do 406R są już dostępne. Mma ich na razie 19 kompletów z czego 6 zarezerwowanych. Koszt kompletu to 19zł. W skład wchodzą blacha z instalacją + 3 odlewy - zbiorniki i cylinder hamulcowy.
DSC01681.JPG
Zainteresowanych zapraszam na PW.
 
OP
OP
Ranger

Ranger

Znany użytkownik
Reakcje
2.442 7 1
Zestaw Rt500 ma blache w zestawie, nie ma zbiorników - koszt to 9zł.
29( ma ramę skrzyniowa ale jak chcesz to te od 406R będa pasowały. Napisz na PW co dla Ciebie.
 
OP
OP
Ranger

Ranger

Znany użytkownik
Reakcje
2.442 7 1
Nowy standard UMF, każy kto zamówi więcej niż dwa gotowe wagony albo lokomotywę otrzymuje w zestawie gablotkę:
DSC01696.JPG DSC01697.JPG
 

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.852 116 22
A jest na to bardzo prosty sposób. Wystarczy wziąć zwykłą torebkę śniadaniową i owinąć nią model. Sugeruję taką torebkę, gdyż jest wykonana z cienkiej folii, która nie uszkodzi na pewno drobnych elementów, a jednocześnie zabezpieczy je by nie zaczepiały o gąbkę i się nie odginały czy urywały. Bez tego nawet zwyczajne wsadzanie czy wyciąganie modelu z wycięcia w gąbce kończy się często uszkodzeniami.
 

Podobne wątki