• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

3 zestawy startowe Roco . Jak połączyć ??

maigano

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#1
Witam ! Mamy 3 zestawy Roco (centralka + zasilacz + multimouse) . Kazdy z zestawów działa w innym pokoju gdy rozkładamy nasza kolekcję tak aby każdy z nas miał inne miasto . Zestawy oddzielone są torem z przerwą więc się nie spotykają ale w momencie przejzdu lokomotywy miedzy zestawami jest zwarcie .Nie rozumiem!!!! Takie same zestawy więc w czym problem . Na razie przykleiłem kilka cm. taśmy na długości jednej szyny tak aby stworzyć strefę zero prądu . Działa bo lokomotywy siłą rozpędy przejezdzają ją bez problemu w drugą strefę ale może ktoś zna rozwiązanie , może trzeba zmienić coś w multimouse .Czekam na pomysły jak i na sprawdzone rady
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#2
Jak nam pozwolisz sobie pomóc umieszczając rysunek z połączeniami - to co mamy nie pomóc...
Najprawdopodobniej:
- rozłożyłeś trzy zestawy - każdy ma swoją "centralkę" i mychę podpiętą pod Master (mam rację ?)
- pracują każda dla siebie - stąd zwarcia
Prawidłowo:
Jedna "centralka" z myszą Master pozostałe myszy to Slave Z TEJ WŁAŚNIE "CENTRALKI" !! Pozostałe "centralki" jako boostery, sterowane z głównej "centralki", zasilają swoje odcinki.
Masz to w obstrukcji ROCO.
Jeżeli masz to rozrzucone po pokojach - musisz pociągnąć magistralę do myszek i magistralę do sterowania boosterami (masz "centralki" które należy przerobić na boostery).
Wot co.
 
OP
OP
M

maigano

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#3
temat bez rysunku zrozumiałeś widzę ale no niestety pozostaje rozwiązanie moje (MacGyver z taśmą i kawałek tory bez prądu na styku 2 zestawów) ponieważ posiadanych centralek przerabiać nie będę (gwarancja) .Pomijając kolejne kable które też nie są bez znaczenia bo ileż tego można mieć to zakup kolejnych centralek jako boostery i kolejne piniądze odpada. W instrukcji jest ale inny model centralki jako boster właśnie trzebaby dokupić bo chyba tych co mam nie można połączyć tak aby pierwsza była master i koleje jako bostery czyż nie ???ale mimo wszystko dziękuję za odpowiedz
 

Załączniki

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#4
Czasem - daję radę 8)
W takim razie ciekaw jestem - jakiego rozwiązania się spodziewałeś... :shock:

Toto czarne z numerem 10763 lub 10764 - da się je spiąć "na wariata" - tylko trzeba uważać coby jej nie rozwalić (albo wszystkich trzech - bo pancerne nie są).
Za jakieś 40pln można je kupić (bo więcej nie są warte) i dać do przerobienia - zasilacze masz od zestawów. Można też kupić samo sterowanie z rozczłonkonowanego zestawu - 250-300pln (MM zawsze się przyda).
Kable - może z 10-20pln.
Jak "iść po bandzie" - rozgałęźniki RJ telefoniczne - z 10pln...
We trzech - 150pln może 200pln (bez pełnego zestawu sterującego) do podziału i do dobrej i bezpiecznej zabawy.

Nie wiem jak to traktujecie ale niestety prądu się nie da zaczarować...
Wybraliście niezbyt tanie hobby a "nakład dodatkowy" nie wydaje mi się w porównaniu do tego co już wydaliście (min 3x600pln) jakiś przesadnie wysoki.
Alle nie moim zadaniem ocena :idea:
Wasze pinindze - Wasza decyzja.
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#5
Jeżeli podczas przejazdu z obwodu A zasilanego z zasilacza Za lok przejeżdża do obwodu B zasilanego z zasilacza Zb i występuje zwarcie, to spróbuj zamienić miejscami kabelki podłączone do torów w jednym z obwodów.
 

r-mik

Pan Chlewik
Reakcje
145 30 0
#7
gbbsoft napisał(a):
(..) spróbuj zamienić miejscami kabelki podłączone do torów w jednym z obwodów.
To nic nie da, bo centralki nie pracują synchronicznie. Gdyby nawet, to w obwodzie z jedna centralka lokomotywa jedzie np z właczonymi swiatłami, w drugim z wyłaczonymi i juz mamy różnicę w sygnałach.
Aby nie było zwarcia to:
- centralki musiały by być idealnie zsynchronizowane
- wysyłac dokładnie takie same komendy
 

A_Tox

Użytkownik
SKMK
Reakcje
0 0 0
#8
...Czyli jedna centralka + boostery lub centralka + centralki działające jako boostery.
Ale która centralka chciałaby pracować jako booster?
 
OP
OP
M

maigano

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#9
Zamianę kabli próbowałem jak napisali inni nic to nie dało takie rozwiązanie działa gdy mamy boostery wówczas przy zwarciu - zmienić kable .Za pozostałe odpowiedzi dziękuję będę próbował
 

Grzes

Moderator forum Sterowanie oraz Mikro-producenci.
Zespół forum
BGM
SMK Katowice
Reakcje
574 7 0
#12
Podłączając 10764 tak jak w w poprzednim poście podałem nie traci się gwarancji ( gdzie to było kupione ? )
Nie ma żadnej ingerencji w wewnętrzny układ "centralki" !!!!
 

xdamian

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
Iloma składami jeździsz że potrzebujesz więcej mocy? ja jeździłem na Roco MM 5 lokomotywami + 4 czteroosiowe wagony pasażerskie oświetlone i nie było potrzeby dokładania Boostera.
 
OP
OP
M

maigano

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#15
tata + 2 synów razy 3-4 lokomotywy każdy razy dużo torów samych torów flex ze 30 sztuk , zwrotnic .Wolę mieć zapas mocy niz w trakcie zabawy kombinować na ile tej mocy starczy .Do tego rozwiajmy się może oświetlenie w wagonach osobowych zrobimy to za jakiś czas może się okazać że zasilacze roco te duże 3.2 Amperasą niewystarczające Najważniejsze to że każdy ma być niezależny pondto rozkładamy to 3 pokojowym mieszkaniu itd . więc ciągnięcie kabli do wszystkich pokoi od jednej centralki to duuuużo kabli a w 3 zestawach nie ma tego tyle :)
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#16
Ja się tylko zastanawiam jak ta zabawa wygląda...
- skład jedzie przez torowisko zasilane z trzech niezależnych systemów...
- dwa odcinki (jeżeli to zamknięty układ to cztery) gdzie całość jedzie na jakimś poślizgu
Jestem ciekaw jak wygląda czkawka na połączeniach i po przejechaniu składu w układ w którym leci (lub nie) do lokomotywy inny pakiet.
Kolego.
To jest zawracanie gitary - bo jeżeli, tak jak piszesz - wydałeś 1,2kpln za zestaw (czyli minimum 3kpln....) i "płaczesz" nad 200-250pln za dodatkową "centralkę" do przerobienia (bo nie chcesz stracić gwarancji) na booster lub (sic) na 10mb skrętki i gniazda RJ ?? ??!!

O co tu chodzi ?!

Mam Kolegę który w takim wypadku ma w zwyczaju mówić - "A może szachy i lub warcaby ?"
Nie bierz proszę tego do siebie, ale wątek zasuwa w stronę przepaści a nie wdrożenia choć jednego rozwiązania z pomiędzy tych które już (i to poprawnych dostałeś).
Jeżeli nie odpowiadają Tobie poprawne rozwiązania - nie propaguj Tu rozwiązań niepoprawnych i do ( l ) aby nie były one powielane przez mniej zaawansowanych Userów.

Howgh
 
OP
OP
M

maigano

Użytkownik
Reakcje
0 0 0
#17
No i zaczyna się robić nieprzyjemnie . Jak coś piszesz to znaczy skierowane do nas podpisy typu nie bierz do siebie to niezły wybieg ale nie działa . Porosiłem o radę i pomoc i zostało to wyjaśnione . Ile na co wydję to moja sprawa . a 200 zł może nie wiele ale jest to nie 20 . ilość kabli jak już pisałem to ważne nie będę po całym mieszkaniu rozprowadzał kabli bo mi się nie podoba i już . Po co pytania tego typu czemu nie skupić się na temacie który zakonczony .Dostałem odpowiedzi jak to zrobić odnośniki do tematu i koniec sprawy . Czakwka nie występuje , wystarczy kilka cm. taśmy przezroczystej na jednym torze i CZKAWKI nie ma lokomotywy siłą rozpędu przejeżdzają płynnie .I po co ta czkawka - a zwarcie to chyba słowo fachowe w koncu fachowiec na tym forum jest widzę . a tak miło zaczął dyskusję a konczy tak nie miło . Dziękuję wszystkim (GRZES i KLL z odnośnika ) co pomogli konkretnie i na temat .
 

Rubikus

Użytkownik
Reakcje
1 0 0
#18
Skoro "porosiłeś" to dalej baw się sam. Ja uważam, że sprawa nie dotyczy samych podłączeń tylko brak modułów pętli. Pokaż cały rysunek swojego torowiska to dopiero ktoś Ci odpowie konkretnie.
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#19
Czytasz i widzisz co chcesz.
Rozwiązanie KKL'a bez przerabiania i bez zakupów czarnych kszynek to 20pln może 30pln...
Nie godzisz się na kable, na boostery na nieformalne wykorzystanie "centralek".
Dobrze, że torowisko pomiędzy pokojami akceptujecie...
Na taśmę na torach się godzisz.
Tym samym - pogódź się z czyszczeniem kół i na korzystanie z instalacji zupełnie niezgodnej "ze sztuką", niezgodnej z przeznaczeniem itd.
Niestety, Twoje podejście, świadczy też o braku szacunku dla sprzętu...
W lokomotywach zestawowych nie ma za dobrych dekoderów.
Zobaczymy czy za czas jakiś takiej zabawy w mieszanie sygnałami DCC dekoderom nie będą świrować.
Jakby co - gwarancja jest ;)
Tylko niech sprzedawca, jeżeli czyta to Forum, nie skojarzy Klienta :?

Pass.
Nie widziałem wątku.
Nie ma rysunku - i być może Marek ma racje i masz jeszcze jeden problem - pętle na końcach.
Nie określiłeś układu torowiska. Choć z tego co piszesz - problem masz na przejściach pomiędzy układami torowiska zasilanymi z różnych systemów.
Pass.

PS.
Psujecie to co daje DCC.
Telewizor też teoretycznie można przełączać patykiem - porysuje się trochę ramkę obudowy, panel - ale co tam... ;)
Jeżeli poprzednie rady są nieakceptowalne - wątkowi należy zmienić tytuł na "Jakiej taśmy używać do odizolowania odcinków".
Tu mogę doradzić izopropanol do czyszczenia z kleju kół i torów...
Wybacz - jak widzę, że ktoś z plasteliny robi prom kosmiczny i pisze - tak jest dobrze - to nie wyrabiam...