• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm 2 nowe poziomy w Krakowie (FREMO i tort)

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#1
Witajcie drodzy koledzy i koleżanki. Od jakiegoś czasu jestem goły i wesoły jeśli chodzi o posiadanie jakiejkoliwek makiety w skali H0. Wszystkie moje stare produkcje poszły w świat. Być może będziecie mogli je zobaczyć na jakiś lokalnych wystawach jak i tych większych. Z tego co wiem to teraz jedna z makiet jest gdzieś w rejonie Jastrzębia Zdroju, druga zaś gdzieś w Trójmieście. W Krakowie nie mam teraz nic do zabawy :/ Myślę że czas ten stan rzeczy zmienić.

Do głowy przyszła mi myśl aby zrobić dwupoziomową makietkę modułową. Na górze ma być zwykły układ jakiejś małej stacyjki lokalnej 3 torowej na dole zaś pętla. Pętelka w zamierzeniu ma być zelektryfikowana. Ostatnio zakochany jestem w paru maszynach DB z IV epoczki które jeżdżą pod drutem. Przez ostatanich parę miesięcy powoli zbierałem różne rzeczy potrzebne do budowy makiety. W szczególności trakcję elektryczną jak i e-loki. Mam nadzieje że niebawem będę mógł ją zamontować na swoich skrzynkach.

Plan mojej makiety wynika ściśle z potrzeb jakie mamy na naszych lokalnych Krakowskich wystawach z okazji dnia św. Mikołaja. Mianowicie widać że ludzi cieszy jak coś się dzieje na dużych makeitkach i stacjach, ale tych najmłodszych także bawi fakt jak coś jeździ w kółko najlepiej w rpzeciwnych kierunkach.

Dla potrzeb swojej realizacji przeglądnąłem całe roczniki MIBY, i chyba znalazłem złoty środek, aby makietka była ciekawa. Mam nadzieje że udało mi się wymyślić układ który będzie ciekawy na wystawy te zamknięte jak i te z publicznością.

Poniżej przedstawiam marę fotek z tego co mnie najbardziej interesuje i co bym chciał posiadać na swojej makiecie. Niebawem zdjęcia z jakiejś realizacji jak już będzie co oglądać. Cierpliwości :)
 

Załączniki

OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#4
Makietka Nkowa chwilowo stoi w odstawce. Niestety małe zainteresowanie tą skala w Krakowie w przeciwieństwie do H0 , gdzie jak wiadomo mamy się czym bawić. Nie chce w tym roku znów stać samotnym pod ścianą :)
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#5
Witam serdecznie. Dziś chce wam przedstawić wstępne plany makiety jakie się zrodziły podczas paru konsultacji ze znawcami tematu. Stacja 3 torowa ma być na poziomie 0,0. Będzie ona umożliwiała się łączenie z makietkami kolegów podczas imprez czy to podczas wystaw otwartych czy to podczas spotkań FREMO. Poziom pętli -1,0 będzie niżej o jakieś 11 cm. Na niej będzie zamontowana sieć trakcyjna która umożliwi mi puszczanie e-loków zgodnie z ich przeznaczeniem :)
Po wstepnych konsultacjach z Tomkiem K. wstępnie będzie realizowany układ nr 2 który umożliwi przyjmowanie dłuższych składów towarowych na tor najbardziej skrajny ;)
 

Załączniki

Marek Klimczyk

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
6 1 0
#7
Szymek, być może tak to ma być, ale na kierunku zachód-wschód/południe składy się nie będą mogły minąć na tej stacji. Kierunek zachód-wschód/północ jest Okay. Jeśli stacja będzie używana na imprezie czy nie przysporzy to problemów?
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#8
Stacja w założeniu ma być 2 kierunkowa a nie 3. Tor południowo wschodni ma być w założeniu dojazdem do jakiejść bocznicy lub ewentualnie do jakiejś małej szuflady ;) Czas pokaże jak będzie on wykożystywany na imprezach ;)

Co do długości torów to przewiduje pociągi ok 250 cm lub 260 cm. Tor ogólnie będzie miał długość ok 300 cm. Tyle w zupełności wystarczy.
 

Misiek

Znany użytkownik
NAMR
Reakcje
4.992 140 0
#9
pado napisał(a):
Co do długości torów to przewiduje pociągi ok 250 cm lub 260 cm. Tor ogólnie będzie miał długość ok 300 cm. Tyle w zupełności wystarczy.
:D Super - bijesz rekord, obecnie jest to 160cm.
Tylko takie pociągi nie zmieszczą się na istniejących stacjach technicznych ;) To pod kątem jakiś imprez ;)
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#14
No fakt ostatnio miałem przerwę w pisaniu. Zresztą jak nie mam co pokazać to co będę pisał. Niebawem wrzucę jakieś fotki z budowy.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#15
Prace przygotowawcze do makiety powoli trwają. Deski sie tną i kleją. Nogi się szykują. Czekam teraz na ciepłe dni aby się dało troszkę polakierować rzeczy aby je zabezpieczyć przed wilgocią. Póki co to jeszcze trwają ostatnie przymiarki do ukłądu torowego. Duże prawdopodobieństwo jest takie że zostanie wersja 3 kierunkowej stacyjki.
 

Załączniki

OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#17
Tak wiem PECO są przecudne i sie nad nimi poważnie zastanawiam. Jeszcze sobie je musze w całości rozrysować. Narazie zaczęło się obrabianie powolne desek jakie dostałem swego czasu z Łodzi ;) Dzięki Nemo za wsparcie :)
 

Załączniki

Marek Klimczyk

Aktywny użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
6 1 0
#18
Szymek, o co chodzi z tym kołkiem? Normy wskazują na otwory 10mm i używanie śrub 8mm aby można mieć małe pole manewru w ustawianiu modułów względem siebie. Zastosowanie kołka idzie dokładnie w przeciwnym kierunku.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#19
Marku te wielkie okrągłe otwory to tylko po to aby zmniejszyć masę deski. Gdzieś wśród nich są porobione otwory fi 10 lub 12 mm na śruby 8 mm. Nawet niepamietam jaka średnica ;) Dodatkowo pole manewru ustawiania profili na stacyjce bedzie bardzo małe bowiem na sąsiednich profilach są przygotowane kołki i otowry dla nich które ustawiają profile względem siebie idealnie w tym samym miejscu ;) Kołki widać na zdjeciu nr. 1281.jpg
 

eSeL

Znany użytkownik
Reakcje
1 0 0
#20
Tak wiem PECO są przecudne i sie nad nimi poważnie zastanawiam.
To tyż fakt ale ja mymi powyższymi słowy optowałem za układem podpisanym PECO ten podpisany ROCO to jakiś taki kwa bawarski... A zwrotki to daj jakie Ci paszą - podstawa to wykon otoczenia - jak dobry - a wiem że będzie prima sort! - to i mehano przejdzie ;)
 

Podobne wątki