• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta modułowa wg norm 2 nowe poziomy w Krakowie (FREMO i tort)

OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#21
No tak Stachu układ koko bawarski ale jakże funkcjonalny. Póki co to trwają pracę jeszcze nad jego lekką modyfikacją dzięki której będzie większa możliwość zabawy. Wszytsko muszę rozrysować na PECO i popatrzeć jak to sie mieści na skrzynkach względem ich konstrukcji ;) Jak przejdzie pozytywną opinię mego guru to pewnie tu zaprezentuje.

Wrzucam fotkę z układem, w oparciu o który modyfikuje deczko swój ;) Bardziej mi się podoba jest taki bardziej pro Czesko Zabavowy co mnie bardzo cieszy.
 

Załączniki

OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#23
Plan powoli się rodzi. Póki co to wygląda tak jak na załączniku (wersja niższa). Jest jeszcze konsultowany z kolegami z Klubu. Mam nadzieje że zmiany będą znikome.

Zanim plan się całkowicie zatwierdzi należy przejść powoli w fazę realizacji. Wiem że faza deskologi nie jest zbyt ciekawa, ale mimo wszystko będę zamieszczał zdjęcia z tego etapu bowiem wiem że wielu z was mogą sie przydać i pomóc w ich własnych produkcjach. Ja wyznaję zasadę że jeśli konstrukcja i wykończenie boków modułów będzie łądne to co zrobimy potem na górze będzie jeszcze łądniejsze bowiem będzie nam szkoda zniweczyć naszą dotychczasową pracę..
 

Załączniki

OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#25
Tomku jak Ty akceptujesz 2 ukłąd to bosko :) Dla mnie ten układ jest mega finezyjny i bardzo mi się podoba ;) Daje większe możliwości zabawy jak ten 1 kwazi bawarski :cool: Ten bawarski to takie sztywny i prosty co mi się nie podoba. Kwestia bocznicy i lokalizacji magazynów jest do dograniai pewnie delikatnie ulegnie zmianie ale główny układ torowy napewno zostanie bez zmian.
 

Załączniki

Andrzej Harassek

Moderator For Prawdziwa Kolej Koleje Innych Krajów
Zespół forum
Donator forum
Reakcje
11.290 459 29
#28
Mnie też bardziej podoba się wersja 2, ale ze względu na ciekawszy kształt prawej głowicy. Funkcjonalnie obie wersje są równoważne. Jeśli chodzi o możliwości zabawy, to ta druga wersja jest lepsza, bo ma dwa dodatkowe żeberka ładunkowe. Można jednak równie dobrze dodać je do pierwszego układu.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#29
Dziękuję chłopaki za pomoc przy opracowaniu układu torowego, który cieszy was i przy okazji jest atrakcyjny do zabawy. Ułożenie torów na 2 układzie torów jest lepszy tylko dlatego że w całości stoi na rozjazdach PECO 12stopni. Ich kąt daje możliwość pomieszczenia wiecej na skrzyneczce.
Andrzeju, układ 1 nie ma szans powodzenia z żeberkami ładunkowymi z racji konstrukcyjnych skrzynek pod makietkę makiety i braku miejsca. Roco ma 15 stopniowe rozjazdy które w całości wszystko komplikują :/

Ciekma pomys z lokomotywownią nie jest wcale taki zły w zasadzie. Jeszcze pomyślimy gdzie go można zmieścić. Narazie trzeba posklejać skrzynki i wyrychtowac je do malowania. Układanie torów i elektryka do nich to będzie czysta przyjemnosć ;)
 

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#30
W odróżnieniu od wersji z "podwójnym połączeniem torów równoległych", układ 2 ma pewną niewielką różnicę funkcjonalną na plus -
otóż jest miejsce na chwilowe bezkolizyjne przetrzymanie lokomotywy, potrzebnej w razie jakichś manewrów, przykładowo przyjeżdża pociąg dalekobieżny od którego trzeba szybko odczepić wagony komunikacji bezpośredniej lub pocztowy i wpiąć to w pociąg lokalny.
Albo podmienić lokomotywę.
Takie coś często spotyka się w praktyce, co prawda taka lokomotywa "pilnowana" jest przez karzełkowe tarcze manewrowe, nie wiem czy się takie rzeczy stosuje przy sygnalizacji jak tutaj.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#31
Maćku. Napewno wszystko będzie stało na semaforach kształtowych. To wsyzstko sobie ustalę z Tomkiem K w najbliższym czasie. ROzwiązania napewno tu wam pokaże abyście wiedzieli czego się spodziewać. Na razie trzeba zakończyć sprawę skrzynek i podcięć desek aby się całe torowisko zmieściło na nich ;) Teraz przynajmniej wiem gdzie i co mam wycinać. Sprawa osemaforowania to dopiero sie zacznie gdy bedzie całe torowisko leżało gotowe. Póki co to trzeba je jeszcze mieć ;)
 

Tomek K

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
347 5 1
#32
Jedyne miejsce które ja widzę na tzw punkt trakcyjny a nie zaraz na lokomotywownię to odgałężienie od żeberka po lewe stronie. Ale tylko jeden tor z maleńkim zasiekiem na węgiel, kanałem oczystkowym, żurawiem wodnym i hala jednostanowiskową na większy tendrzak. Szymku, koniecznie przewidź miejsce na wieżę wodną - taka stacja zawsze ją miała. No i koniecznie 4 żurawie wodne. Po za tym w ogólnym układzie już nic bym nie zmianiał.
 
OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#33
Dzięki Tomku za rady ;) Oczywiście się do nich dostosuję i wcześniej to z Tobą przedyskutuję na modelu 2D lub na papierze. Pytanie tylko czy takiego zestawu jaki proponujesz nie było by lepiej zlokalizować po prawej stronie przy głowcy. Po lewej stronie na tych dwóch żebrach bym zrobił magazyn i placyk mały a przy tym krótkim torze bym dał ramkę czołowo boczną. Oczywiście to też wszytsko trzeba sobie ustalić na modeli 1:1. Jak będe z tym gotowy to przyniosę rysunki do klubu. Wciąż trawją prace deskowe.

Moduły wpostają i w miarę możliwości odchudzam je ile się da :) Dodatkowo powstają pierwsze przymiarki do maszynek elektrycznych aby sie je dało pomieścić na poziomie -1 :)
 

Załączniki

OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#34
Ostatni szlif mojej makietki na papierze cyfrowym:confused: Szkoda że teraz nie da się łatwo pstryknąc w palce aby wszystko powstało w realu elegancko wykonane i wykończone ;)
 

Załączniki

OP
OP
pado

pado

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
4.474 33 0
#36
Spokojnie sledziu :cool: Odbierak z modelem i całość będzie niżej o jakieś 6 mm - tyle ile wynosi grugość tej sklejki na której stoi model z torem od ROCO. To założyłem tylko tak testowo do przymiarki. Dodatkowo tor będzie leżał na korku 4 mm grugości, więc to wypada jakoś niżej o kolejny 1 lub 2 mm. Wszystko się zmieści i mam nadzieje że nic się nie urwie o deskę. Testy wcześniej przeprowadzimy na kilku modelach wiec spokojnie.
 

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.691 58 9
#37
No to mnie uspokoiłeś. Jak mogłem w ogóle pomyśleć , że ktoś taki jak Ty , z takim ogromnym zasobem wiedzy i praktyki mógłby tak to zostawić. Przepraszam zachowałem się jak gó...rz , więcej razy się to nie powtórzy.
Czekam na zdjęcie wszystkich skrzyneczek , oczywiście jako całość.
 

paziu1000000

Znany użytkownik
MSMK
Producent
Reakcje
123 3 0
#39
Noo, bardzo mi się podoba szkielet. Konkretna konstrukcja i przygotowania do projektu. Będę śledził postępy, bo to będzie kolejna ciekawa relacja z budowy. Powodzenia(y) !
 

śledź

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
1.691 58 9
#40
Nie no spoko sledziu :) Nic sie nie martw i miej troszkę wiary we mnie. Mam nadzieje że tam makietka to będzie coś czego szukam w tej zabawie od paru latek ;) Póki co to wygląda tak.

Jak widać dopiero zarys jako taki.
Wiara jest , spokojnie. Widziałem Twoją poprzednią pracę w Rybniku w zeszłym miesiącu.
Po tym całym procesie odchudzania skrzyneczki Twe wyglądają jak wręgi w okręcie podwodnym lub innym samolocie.
 

Podobne wątki