• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Makieta domowa 2 Makiety HO - reaktywacja

p11c

Znany użytkownik
Reakcje
13 0 0
#1
Dostałem bardzo trudne zadanie społeczne. Zaprzyjaźniony ośrodek kultury został obdarowany dwoma makietami kolejowymi o wymiarach ok 1,5 x 3 m. Zdjęcia ich zapieszczę 4 maja, ale stan ich jest dość kiepski a taboru praktycznie nie ma :(
Makiety kiedyś stały w supermarketach jako atrakcja. Nie ukrywam, że liczę na pomoc kolegów bo to praca dla dobra ogółu.
Może ktoś ma koncepcje jak je odbudować, oraz przede wszystkim jak można je potem wykorzystać aby służyły wszystkim ?
A na początek może ktoś poradzi jak odnowić tę lokomotywę, od czego zacząć ? Czyszczenie w jaki sposób zrobić ? Czy wymieniać wszystkie zaczepy i zderzaki? itd. itp. ? Bo to chyba najcenniejszy element taboru.
 

Załączniki

garou

Ostrzeżony
Reakcje
4.111 416 99
#2
Może ktoś ma koncepcje jak je odbudować, oraz przede wszystkim jak można je potem wykorzystać aby służyły wszystkim ?
.
A może zadasz pytanie jak już zamieścisz zdjęcia tych makiet, bo jak można coś podpowiadać jak nie wiadomo o czym mówimy... To tak jakbyś poszedł do mechanika pytać o pomoc bez auta.

Zdjęcia ich zapieszczę 4 maja, ale stan ich jest dość kiepski a taboru praktycznie nie ma :(
Makiety kiedyś stały w supermarketach jako atrakcja. Nie ukrywam, że liczę na pomoc kolegów bo to praca dla dobra ogółu.
Tak więc Falstart kolego. Daj zdjęcia, a potem pytaj.
 
OP
OP
p11c

p11c

Znany użytkownik
Reakcje
13 0 0
#3
Po prostu makieta jest teraz zamknięta w pomieszczeniach ośrodka kultury. Pomieszczenia są sprzątane aby mi je udostępnić co nastąpi 4 Maja.
Dostałem tylko pudła z masą rozwalonych budynków, kilkoma samochodzikami i resztką taboru.
A ja nie mam pojęcia od czego zacząć .
 

sluzbowo

Znany użytkownik
Reakcje
137 1 0
#5
Popieram. Czekamy na fotografie. Im więcej tym lepiej. Plany ogólne oraz szczegóły. Przy okazji, w jakiej miejscowości znajduje się wyż. wzmiank. ośrodek kultury?
 
OP
OP
p11c

p11c

Znany użytkownik
Reakcje
13 0 0
#8
Zawsze mogłeś zamieścić post 4 maja od razu z fotkami :)
Owszem mogłem zacząć 4 Maja, ale jest jedno ale. Przyjdę tam 4 Maja i stanę jak wryty nie mając pojęcia co zrobić :( a tak to miałem nadzieję, że coś mi doradzicie.
Stawiać makietę na nogi czy zrywać wszystko? Tory są mocno zaśniedziałe, więc aby je oczyścić to trzeba je zdejmować czy czyścić na makiecie? Jak to zprawdzić i ogólnie od czego zacząć w sprawdzaniu takiej makiety?
No i druga sprawa tej lokomotywki, której zamieściłem fotki. Ją już mam pod ręką i można by było coś zacząć tylko co ?
Nie ma dwóch zderzaków metalowych a ja nie mam pojęcia gdzie coś takiego kupić? Ta lokomotywa chodziła ostatni raz ładnych parę lat temu, więc co mam rozbić? Nie przejmować się tym i postawić ją na torach niech śmiga, czy też ja jakoś oczyścić? A jeśli czyścić to jak i czym ? Rozbierać czy nie rozbierać ?
Zakładać z góry wymianę wszystkich zaczepów czy zostawić te z początków lat 80-tych. A jeśli wymieniać to na jakie?
Więc wbrew pozorom jest już coś od czego można zacząć.
 

sluzbowo

Znany użytkownik
Reakcje
137 1 0
#9
Już Ci doradziliśmy. Zrób zdjęcia. Dużo zdjęć. Nikt rozsądny nie postawi diagnozy na podstawie wróżenia z fusów. Masz pod ręką lokomotywę? Zrób więcej dokładnych zdjęć w dużej rozdzielczości. Zdejmij obudowę. Pokaż kotku,co masz w środku. Postaw na torach, przegoń w tę i nazad, opisz jak to idzie. I napisz skąd jesteś.
 
OP
OP
p11c

p11c

Znany użytkownik
Reakcje
13 0 0
#10
Właśnie to moje pierwsze pytanie czy najpierw czyścic ja czy uruchamiać? Czy jak ją puszczę w tym stanie to nic się jej nie stanie ?
 

sluzbowo

Znany użytkownik
Reakcje
137 1 0
#11
Zdejmij obudowę, przyjrzyj się silnikowi, układowi przeniesienia napędu, wózkom, kołom. Jeśli nie zobaczysz tam czegoś okropnego, to zrób jazdę próbną. Może coś usłyszysz, jakieś zgrzytanie na przykład. To da Ci jakieś wskazówki co do dalszego postępowania. Najważniejsza jest część mechaniczna. Takie drobiazgi jak bufory czy sprzęgi zostawisz sobie na deser.
 

Harry Potter

Znany użytkownik
Reakcje
2.443 72 3
#12
A przede wszystkim SPOKÓJ... TYLKO SPOKÓJ może Cię uratować - nie panikuj, bo tyle można wyczuć z tonu tych postów:)
Śpiesząc się można tylko coś spieprzyć:gwizd::gwizd::gwizd:

Pozdrawiam z MMz:)
 

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.385 2 0
#13
Warto byś napisał skąd jest makieta, może ktoś z nas mieszka blisko, to by doradził na miejscu (doświadczona osoba), bo tak to jak pisanie o faktach dnia jutrzejszego.
 
OP
OP
p11c

p11c

Znany użytkownik
Reakcje
13 0 0
#16
Chłopak raczej się nie obawia, choć ostatni raz miał do czynienia z kolejkami jakieś 30 lat temu, po prostu pragnie zaczerpnąć rady starszych doświadczonych kolegów :)


Makiety obie znajdują się w Dobczycach koło Krakowa bo tutaj mieszkam. Wszystkich chętnych zapraszam w dowolnym momencie.
Wieczorkiem na spokojnie rozbiorę lokomotywke i porobię zdjęcia,
 

popowe

Znany użytkownik
Producent
Reakcje
1.987 15 2
#18
Na ogół jestem optymistą. Ale kolega zadaje takie pytania, że pozwolę sobie stwierdzić, że lepiej oddać te robotą komuś kto ma pojęcie o modelarstwie kolejowym.
 

Podobne wątki