• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

1:72 - Jacek T4

Jacek T4

Znany użytkownik
Reakcje
1.008 1 0
#1
Główną skalą w jakiej kolekcjonuję modele, to podziałka 1:87. Ale od pewnego czasu załapałem bakcyla do czegoś "większego":). Co prawda ze skalą 1:72 już miałem do czynienia w dzieciństwie (jak podejrzewam większość moich rówieśników) za sprawą serii miniatur produkowanych przez ZP RUCH w Kobyłce pod Warszawą. Niestety większość uległa destrukcji:cry:...
Jakiś czas temu skusiłem i zakupiłem model Autosana H9-03 wydany z cyklu "Kultowe autobusy PRL-u". Miniatura przypomniała mi miłe chwile z dzieciństwa. Wtedy postanowiłem, że w tej skali będę zbierał tylko te modele, które pamiętam (miałem okazje nimi jechać) lub przewijały się w moich stronach.
No i tak sobie zacząłem zbierać trochę większe...;)

Na pierwszy ogień idzie dzisiejszy zakup, "gorący" jeszcze model i prawdziwy "Św. Graal" dla ikarusofilów. Nigdy nie myślałem, że zakup tego modelu będzie się wiązał z takim cyrkiem, jak za PRL-u. Towar dosłownie reglamentowany i spod lady:LOL:.
DSCN2348.JPG
DSCN2347.JPG
DSCN2345.JPG


Parę zdań o kultowym Ikarusie 280.26. Model wykonany z metalu (dosyć ciężki, można nim guza nabić:ROFL:). Bryła odwzorowana dosyć poprawnie, również koła i lusterka. Prawidłowo zaznaczone ramki we wszystkich oknach (zgodnie z oryginałem) i pomalowane uszczelki wokół okien. Dużym plusem jest odwzorowanie zabudowy kabiny kierowcy wewnątrz modelu.
DSCN2342.JPG


Żeby nie było tak miło... Przegub to metalowy odlew (całkowicie nieruchomy), chociaż odwzorowany w miarę poprawnie.
DSCN2344.JPG


Za to tył "spaprali" bardziej, nie wiadomo w jakim celu pomalowano całą połowę ściany doczepy i umieszczono numer linii w górnej części szyby, skoro nie uczyniono tego ani z przodu, ani z prawego boku:niepewny:... zaiste dziwna logika...

DSCN2346.JPG


Reasumując: szału nie ma, ale za cenę sklepową 39,99 zł model wart posiadania (jest super bazą na jakiekolwiek przeróbki). Niestety w tej cenie już chyba nie do zdobycia, bowiem niektórzy zwietrzyli "super biznes" i model się sprzedał na pniu. Jest do kupienia za to na A... z niezłą przebitką.

I jeszcze takie porównanie z modelem firmy Brekina w skali 1:87
DSCN2355.JPG
DSCN2356.JPG
DSCN2353.JPG
DSCN2359.JPG
DSCN2357.JPG


A co Wy sądzicie o "większym" Ikarusie?
 

Tomek M.

Znany użytkownik
Reakcje
9.529 68 0
#4
No gratulacje(y) Jacku,
sam mam podkolekcję skali 1/72, można mieć modele o których w 1/87 można na razie pomarzyć.
Plusy modelu;
marka :love:
trileksy, odwzorowany przedział kierowcy, CENA
Minusy;
skopane malowanie tyłu, wycieraczki odlane razem z szybą, zbyt kanciasty profil poprzeczny (mam kilka 260 więc wiem że to nie złudzenie ),
no i klapa za trzecią osią której w 280.26 być nie powinno.
Za tą cenę model świetny, teraz musisz kupić 1/43 i 1/120 ;), na zakończenie fotka rasowego 280.26 z dobrze pomalowanym tyłem ;)
Wielkie dzięki za porównanie(y)(y)
http://phototrans.pl/14,211887,0,Ikarus_280_26D_612.html
 
OP
OP
Jacek T4

Jacek T4

Znany użytkownik
Reakcje
1.008 1 0
#5
czekał se na mnie bez większego stresu;):ROFL:.
Wielki szczęściarz z Ciebie Mateuszu:), albo masz dobre wpływy w lokalnym Empiku;).

Ja spotkałem się dzisiaj z sytuacja wręcz absurdalną. Poprosiłem wcześniej przemiłą Panią z małego saloniku prasowego, że jeśli będzie mogła, to żeby odłożyła mi jednego Ikara. Gdy zjawiłem się dzisiaj po model, to zastałem zapłakaną sprzedawczynię i stojącego obok ochroniarza. W rozmowie okazało się, że był przede mną jakiś "pieniacz", który jak usłyszał że przyszedł tylko jeden model, to zaczął wyzywać sprzedawczynię, bluzgać ją i żądał sprzedaży tego modelu. Zrobił taką awanturę, że zwabił ochroniarza stojącego na pasażu. Dopiero jego widok ostudził zapędy tego... świra i zmył się. Wracając z Ikarem zaglądnąłem jeszcze do paru innych punktów z ciekawości. Wszędzie słyszałem o osobnikach, który wpadali zaraz po otwarciu i brali wszystko co było.
A zainteresowanych osób było co niemiara, bo nawet pewna pani około 40 pytała przy mnie o model, bo ją mąż wysłał po zakup...
Reasumując, nie myślałem że doczekam czasów aby o model trzeba było walczyć, jak kiedyś... Prawdziwy kultowy model PRL-u!!!
 
OP
OP
Jacek T4

Jacek T4

Znany użytkownik
Reakcje
1.008 1 0
#6
Dziękuję Tomku za miłe słowa.
teraz musisz kupić 1/43 i 1/120 ;)
Raczej pozostanę już przy skalach, co wymieniłem. Na 1/43 nie mam miejsca (z uwagi na warunki lokalowe:(), już 1/72 i niektóre 1/87 mam poupychane gdzieś po pudełkach i czekają na jakieś swoje miejsce w przyszłości:niepewny:, a na 1/120 to oczy nie te:LOL:, te już pokazane wystarczą mi w zupełności.
 

Mateusz_512

Aktywny użytkownik
Reakcje
874 0 0
#7
Wielki szczęściarz z Ciebie Mateuszu:), albo masz dobre wpływy w lokalnym Empiku;).

Ja spotkałem się dzisiaj z sytuacja wręcz absurdalną. Poprosiłem wcześniej przemiłą Panią z małego saloniku prasowego, że jeśli będzie mogła, to żeby odłożyła mi jednego Ikara. Gdy zjawiłem się dzisiaj po model, to zastałem zapłakaną sprzedawczynię i stojącego obok ochroniarza. W rozmowie okazało się, że był przede mną jakiś "pieniacz", który jak usłyszał że przyszedł tylko jeden model, to zaczął wyzywać sprzedawczynię, bluzgać ją i żądał sprzedaży tego modelu. Zrobił taką awanturę, że zwabił ochroniarza stojącego na pasażu. Dopiero jego widok ostudził zapędy tego... świra i zmył się. Wracając z Ikarem zaglądnąłem jeszcze do paru innych punktów z ciekawości. Wszędzie słyszałem o osobnikach, który wpadali zaraz po otwarciu i brali wszystko co było.
A zainteresowanych osób było co niemiara, bo nawet pewna pani około 40 pytała przy mnie o model, bo ją mąż wysłał po zakup...
Reasumując, nie myślałem że doczekam czasów aby o model trzeba było walczyć, jak kiedyś... Prawdziwy kultowy model PRL-u!!!
Trzeba przyznać, że dziwne rzeczy się działy dzisiaj jeśli chodzi o ten model, gorzej jak za prl.. Co do empiku u mnie to normalnie bez żadnych znajomości. Poszedłem sobie bezstresowo, będzie to wezme a jak nie to trudno za jakiś czas może upoluje. No i przychodzę a tam jedna sztuka dosłownie, pytam sprzedawcy ile ich było a on mi odpowiada " tylko ten jeden przyszedł, zawsze nam przysyłają po jednym egzemplarzu ". Jeden jedyny rodzynek sobie czekał grzecznie na mnie:):ROFL:. Pamiętam, ostatnim razem jak była premiera Autosana H9-35, to go kupiłem kilka dni później bez niczego.
 
OP
OP
Jacek T4

Jacek T4

Znany użytkownik
Reakcje
1.008 1 0
#8
No i przychodzę a tam jedna sztuka dosłownie, pytam sprzedawcy ile ich było a on mi odpowiada " tylko ten jeden przyszedł, zawsze nam przysyłają po jednym egzemplarzu ". Jeden jedyny rodzynek sobie czekał grzecznie na mnie:):ROFL:. Pamiętam, ostatnim razem jak była premiera Autosana H9-35, to go kupiłem kilka dni później bez niczego.
To nie zdradzaj lokalizacji owego "cudownego" miejsca;), bo konkurencja nie śpi. Autosana Psiuka właśnie nie mam, bo nie zaklepałem, a jak przyszedłem po południu, to już dawno "odjechał"...:cry:
 

wojtek_

Aktywny użytkownik
Reakcje
139 16 1
#10
Szczerze mówiąc to nie rozumiem tego jadu na "januszy" z allegro - wykupili nakład, wydawnictwo DeA zrealizowało target w sprzedaży gruzu i jest super! Kolekcja będzie kontynuowana na dotychczasowych zasadach - kilka ciekawych modeli i masa wypełniaczy.
Kto chce mieć model ten zamawia prenumeratę lub zamawia u kioskarki.
Uwaga: jest też inna opcja - pozyskać model z obcego rynku - przecież te serie gazetowe tułają się po całym świecie!
 

Railways

Znany użytkownik
Reakcje
957 15 0
#11
Niestety, większość kupionych po normalnych cenach Ikarusów już wylądowało na alledrogo w cenach dużo wyższych. Z tego wynika, że wykupili je, zwani z czasów PRL-owskich" spekulanci... :cenzura:
U mnie podobna sytuacja była tyle, ze z autobusem w skali 1:76. Też podobni spekulanci wykupili po czym wstawili na ebay w cenach zaporowych. Więc doskonale rozumiem sytuacje.