• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zieleń „Klejenie” posypki i maty trawiastej na dioramie?

Reakcje
1 0 0
#1
Witam wszystkich ! Zamierzam niedługo rozpocząć budowę rolniczej dioramy. Jako iż jestem początkujący mam pewne pytanie : jak kleić posypkę na makiecie ? Słyszałem o rozcieńczaniu kleju z wodą ? Najpierw nanieść a potem zakroplić czy jak ?
Proszę o wyjaśnienie, z góry dziękuje :)

Ps to wikol czy jak ?;)

Edit: dobra z posypką już jasne a co jeśli chodzi o matę trawiastą ? Jak mam ją nakładać na makiete ? Słyszałem ż dobre efekty daje metoda wydzierania ale wydaje mi się że nie wygląda to estetycznie.
 
Ostatnio edytowane:
OP
OP
ModelarstwoH0
Reakcje
1 0 0
#5
Tego szukałem! Dzięki bardzo :D
A mamjeszcze jedno pytanie z innej półki :
Kupiłem matę trawiastą, jak mam ją nakładać na diorame ? Czy dużo lepsze efekty daje wydzieranie bo wydaje mi się że nie wygląda to najbardziej estetycznie.
Kolega @ffox umieścił w sieci świetny poradnik:

Poczytaj tematy na forum, jest tego cała masa.[/QUOT

Kolega @ffox umieścił w sieci świetny poradnik:

Poczytaj tematy na forum, jest tego cała masa.
 

SCYZOR

Znany użytkownik
Reakcje
2.964 2 0
#6
Formujesz teren przyszłej dioramy. Po uformowaniu i wyschnięciu terenu, smarujesz rozcieńczonym wikolem /wikol+woda+ kropla płynu do naczyń/ o konsystencji rzadkiej śmietany. Na to sypiesz przez sitko posypkę. Po kilku godzinach, spryskujesz wodą za pomocą atomizera.
 
OP
OP
ModelarstwoH0
Reakcje
1 0 0
#7
Formujesz teren przyszłej dioramy. Po uformowaniu i wyschnięciu terenu, smarujesz rozcieńczonym wikolem /wikol+woda+ kropla płynu do naczyń/ o konsystencji rzadkiej śmietany. Na to sypiesz przez sitko posypkę. Po kilku godzinach, spryskujesz wodą za pomocą atomizera.
Dobra wszystko jasne ;) a jeżeli chodzi o matę trawiastą to jak mam ją nakładać na makiete wiesz może? Słyszałem że wydzieranie daje dobre efekty ale wydaje mi sie że nie wygląda to zbyt estetycznie ?
 

Qmaty

Znany użytkownik
Donator forum
Reakcje
5.827 235 3
#8
Tego szukałem! Dzięki bardzo :D
A mamjeszcze jedno pytanie z innej półki :
Kupiłem matę trawiastą, jak mam ją nakładać na diorame ? Czy dużo lepsze efekty daje wydzieranie bo wydaje mi się że nie wygląda to najbardziej estetycznie.
Spróbuj samemu posiać, znacznie lepszy efekt i tutaj również filmik od kolegi @ffox

 
Reakcje
554 7 0
#9

Dominik

Znany użytkownik
FREMO Polska
NAMR
Reakcje
305 13 0
#10
...Słyszałem ż dobre efekty daje metoda wydzierania ale wydaje mi się że nie wygląda to estetycznie.
Metodą patchworku (bo tak nazywa się metoda wydzierania kępek trawy z maty) faktycznie można uzyskać dobre efekty czyli zle Ci się wydaje z tym wydzieraniem ;-) .

Robi się to tak:
1. Przygotowujesz sobie podarte kawałki maty trawiastej o wymiarach kilka na kilka cm.
2. Smarujesz wikolem (moze byc lekko rozcieńczony) kawałek makiety, który chcesz zatrawić.
3. układasz kawałki maty tak, żeby maksymalnie wypełnić powierzchnię z klejem zostawiając jak najmniejsze szczeliny
4. To czego nie zatrawiłeś zasypujesz drobnym pyłem (od razu, zanim wikol nie wyschnie). Ja jako pył używam prawdziwej ziemi przepuszczonej przez młynek do kawy i przesianej przez sitko od rozebranego wkładu filtra do wody britta.

Efekt takiej pracy wygląda zdecydowanie lepiej niż trawa wprost odwinięta "z rolki". Tak wykonaną łąkę potem dosadza się krzakami i zaroślami np Polaka.

Jeżeli rozważasz zastosowanie maty pociętej nożyczkami to nie wygląda naturalnie i moim zdaniem w ogóle nie wchodzi w rachubę.

Dobre efekty daje mix patchworku z elektrosadzeniem, które obecnie króluje jako metoda wykończenia terenów zielonych na makiecie do tego stopnia, że (jak widać po wpisach powyżej) koledzy zupełnie nie znają już innych metod.
 
OP
OP
ModelarstwoH0
Reakcje
1 0 0
#11
Metodą patchworku (bo tak nazywa się metoda wydzierania kępek trawy z maty) faktycznie można uzyskać dobre efekty czyli zle Ci się wydaje z tym wydzieraniem ;-) .

Robi się to tak:
1. Przygotowujesz sobie podarte kawałki maty trawiastej o wymiarach kilka na kilka cm.
2. Smarujesz wikolem (moze byc lekko rozcieńczony) kawałek makiety, który chcesz zatrawić.
3. układasz kawałki maty tak, żeby maksymalnie wypełnić powierzchnię z klejem zostawiając jak najmniejsze szczeliny
4. To czego nie zatrawiłeś zasypujesz drobnym pyłem (od razu, zanim wikol nie wyschnie). Ja jako pył używam prawdziwej ziemi przepuszczonej przez młynek do kawy i przesianej przez sitko od rozebranego wkładu filtra do wody britta.

Efekt takiej pracy wygląda zdecydowanie lepiej niż trawa wprost odwinięta "z rolki". Tak wykonaną łąkę potem dosadza się krzakami i zaroślami np Polaka.

Jeżeli rozważasz zastosowanie maty pociętej nożyczkami to nie wygląda naturalnie i moim zdaniem w ogóle nie wchodzi w rachubę.

Dobre efekty daje mix patchworku z elektrosadzeniem, które obecnie króluje jako metoda wykończenia terenów zielonych na makiecie do tego stopnia, że (jak widać po wpisach powyżej) koledzy zupełnie nie znają już innych metod.
Dzięki za cenne rady! Teraz już wiem że wycinanie gotowych kawałków nie ma najmniejszego sensu :D Trzeba po prostu spróbować :p Zobacze jak mi to wyjdzie i za tydzień wrzuce kilka fotek :)
Dzięki za pomoc ;)
 

t_domagalski

Znany użytkownik
Reakcje
1.342 18 9
#12
Dobre efekty daje mix patchworku z elektrosadzeniem, które obecnie króluje...
Powiedziałbym nawet, że taki mix daje najlepsze efekty. :) Bo roślinność jest z reguły tak różnorodna, że trudno ją odtworzyć w modelu tylko przy pomocy jednej techniki.
Poniżej załączam fotki z mojego modułu. Przedstawiają ściółkę przyszłego lasu, stąd taki rudy kolor (starałem się zamodelować opadłe igliwie). Moduł jest właśnie pokryty mixem mat trawiastych (Polak, Auchagen), przesianej ziemi, drobnej gąbki oraz trawy elektrosadzonej o różnej długości.

 
OP
OP
ModelarstwoH0
Reakcje
1 0 0
#13
Powiedziałbym nawet, że taki mix daje najlepsze efekty. :) Bo roślinność jest z reguły tak różnorodna, że trudno ją odtworzyć w modelu tylko przy pomocy jednej techniki.
Poniżej załączam fotki z mojego modułu. Przedstawiają ściółkę przyszłego lasu, stąd taki rudy kolor (starałem się zamodelować opadłe igliwie). Moduł jest właśnie pokryty mixem mat trawiastych (Polak, Auchagen), przesianej ziemi, drobnej gąbki oraz trawy elektrosadzonej o różnej długości.

Umm ... Świetnie to wygląda !
 
Autor wątku Podobne wątki Forum Odpowiedzi Data
Techniki modelarskie 8

Podobne wątki