• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

βΘβї₭ buduje zabawkę dla dzieci (albo dla siebie)

Bobik

Aktywny użytkownik
Reakcje
179 3 1
#1
Zaczęło się od tego że moi rodzice postanowili odnaleźć moją starą kolejkę . A w sumie starą kolejkę ojca. Piko H0 na kartonowych podkładach, lokomotywa a'la BR 81 ale na 2 ośkach. Za to z całą metalową ostoją i mechanizmami . Niestety do tej pory kolejka pozostaje w ukryciu (złoty pociąg) za to znalazła się moja startówka BTTB. Okrąg torów, lokomotywa i 2 wagony. Matka od niechcenia rzuciła żeby przybić to na jakąś deskę, jak przyjdą (jej) wnuki to będzie do zabawy.
I w tym momencie wpadłem. Wygrałem kilka aukcji na alledrogo i na dzień dzisiejszy mam BR81, V36, V75 (2 sztuki, jedna analog) i ze 40 wagonów. Tory niestety u-rurki, ale połączone segmentami, czyszczone, nie sprawiaja wielkich problemów.
Tabor nie jest w stanie kolekcjonerskim, ma tu i ówdzie braki, ale przynajmniej nie kosztował majątku.
3 z lokomotywek ucyfrowałem, a jako że jestem poniekąd elektronikiem, zbudowałem całe sterowanie DCC wg Paco Canady, z małymi zmianami własnymi. Rozjazdy również są sterowane z DCC, buduje się przejazd kolejowy na arduino z barierami podczerwieni ukrytymi w elementach krajobrazu. Niestety w związku z tym, że mieszkam z żoną i synkiem (który jest maniakiem pojazdów szynowych) w kawalerce, makieta ma najmniejsze możliwe wymiary, i mieści się u mnie w warsztacie. Skoro jest tabor, sterowanie, to nastepny będzie krajobraz. Plan jest taki, że jak się nauczę, to zacznę robić sttandardowe skrzynki.


 

piottrw

Aktywny użytkownik
Reakcje
389 8 0
#2
Witam, makieta nie taka mała. Powodzenia w budowie i jazdach.
Dodałbym jeszcze bocznicę na stacji, jeżeli jest możliwość, więcej byłoby miejsca na manewry.
 

Merlin

Moderator Grupy BGM
Zespół forum
BGM
H0e
Reakcje
1.371 2 0
#3
Bardzo fajny pomysł z chowaniem i przechowywaniem przed kurzem makiety! Czekam na dalszą relację ;)
 
OP
OP
Bobik

Bobik

Aktywny użytkownik
Reakcje
179 3 1
#4
Na dole powstał regał na DCC, na górze będzie zamykana plexi diorama, z trzema torami do przechowywania taboru.
Obecnie uczę się szutrowania.
20170530_210029-800x450.jpg
 
OP
OP
Bobik

Bobik

Aktywny użytkownik
Reakcje
179 3 1
#6
Od tamtego czasu niewiele się zmieniło, powstał dodatkowy rozjazd umożliwiający ewentualny przyszły wyjazd poza makietę, większość torów jest zaszutrowana, a na górze powoli moje "ZNTK" się zapełniło taborem, głównie zepsutymi BTTB, które ciągle dostaję. Będę coś znów grzebał, to wstawię zdjęcia. Teraz robię projekt "wooden bull", czyli zabawkę przypominającą ET22 na drewniane tory dla synka.
 
OP
OP
Bobik

Bobik

Aktywny użytkownik
Reakcje
179 3 1
#9
Spróbowałem ostatnio druku elementów do makiety, na mojej drukarce 3D FFF. Wiadomo, widać warstwy, taboru raczej na niej nie wydrukuję, ale jako że ze mnie modelarz w sumie żaden, a na pewno nie ortodoksyjny ;) to uzyskałem zadowalające (mnie) rezultaty drukując elementy krajobrazu/budowli. Portal tunelu z poprzedniego posta jest drukowany , a teraz wymyśliłem sobie tło do mojego ZNTK , w postaci ceglanych fasad budynków i ścian.
20190523_123331.jpg
 

Wojtek_Kraków

Aktywny użytkownik
Reakcje
429 1 0
#11
W sumie tak sobie pomyślałem że można sie pozbyć łatwo warstw druku szlifując papierem ściernym na gładko.
Chociaż efekt ciekawy. Mam tylko wrażenie, że się "świeci". Jakiś puder by tu pomógł.
 
OP
OP
Bobik

Bobik

Aktywny użytkownik
Reakcje
179 3 1
#12
Bo to takie próby "na szybko" , jakąś lepszą waloryzację będę dopiero robił. Warstwy tak naprawdę widać w osi Z. Czyli w tym przypadku chodzi o "głębokość" budynku.
 
OP
OP
Bobik

Bobik

Aktywny użytkownik
Reakcje
179 3 1
#13
No i cegła jest przeskalowana. Przeskalowałem ją o 1/3 żeby widać było detale, a potem przeskalowałem o 1/3 żeby wymiary całości się zgadzały, i zapomniałem że już przeskalowałem cegłę...
 
OP
OP
Bobik

Bobik

Aktywny użytkownik
Reakcje
179 3 1
#14
Najmniejsza cegła jaką daję radę wydrukować dyszą 0,4 to ta pośrodku. Później wychodzą takie kreski jak po prawej.
Zaś próba waloryzacji wygląda tak jak na drugim zdjęciu. Gdyby to miałby być budynek , dodałbym nadproża , parapety, lepsze ramy okienne i jakieś rynny. Ale to ma być tło dioramy, służącej jako tory postojowe dla mojego taboru
20190524_120923r.jpg
20190524_183240.jpg