• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

światła "stopu" w tramwaju

OP
OP
CoCu

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
#41
Myślałem już nieco nad tym, więc nie mogę się z Tobą zgodzić.
Światła pozycyjne to światła, które w tramwaju palą się cały czas, jak tylko tramwaj jest załączony. Więc powiedzmy że to jest F0. Cofania też pod tym mogą być.
Ale jak sobie wyobrażasz światła krótkie i długie w tym jeszcze? Krótkie motorniczy może włączać i wyłączać w każdej chwili (na postoju na krańcówce się wyłącza), zaś długie dodatkowo załączyć (albo przyciskiem jako mignięcie, albo przełącznikiem na stałe).
Funkcja na światła hamowania to dla mnie zły pomysł, pozbawiony sensu, bo nie wyobrażam sobie, że chcąc symulować hamowanie wozu, zmniejszam kroki prędkości a jednocześnie wciskam funkcję odpowiedzialną za światła hamowania. Żaden użytkownik takiego modelu nie bawiłby się na dłuższą metę we właczanie i wyłączanie ich w należytym momencie.

Właśnie cała rzecz na tym polega, że rodzajów świateł jest w tramwaju wiele i chcąc wszystkie zrobić, mamy trudną sprawę, zważywszy na standardowe ilości wyjśś w dekoderach.
Do tego dochodzą takie dziwne światła jak cofania, oraz zależności pomiędzy niektórymi ze świateł.
I jak pisałem wcześniej: działanie świateł, ich ilość i rodzaj, jak i uzależnienia będą zależne od typu tramwaju. Każdy ma trochę inaczej to rozwiązane.
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#44
No - a tu jakieś "wątpliwości" wypisują Koledzy... :D
Z matrycą przy podziale na "strony" loka nie masz problemu ?
(chodzi mi o "logistykę połączeń")
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#45
Już pisałem. Przy 12 światłach na każdą stronę idą wszystkie 4 przewody. Przy 16-tu na każdą stronę idzie 4 z 5.

3 białe + 2 czerwone + kabina daje 12
5 białych + 2 czerwone + kabina daje 16, w tej konfiguracji jest jeszcze miejsce na 4 światła do czegokolwiek, np. przedziału silnikowego.

Warunek - to muszą być wyjścia trójstanowe mikrokontrolera o obciążalności średniej min. 10 mA, 20 mA w piku. Trzywoltowe Cortexy odpadają niestety z powodu zarówno napięcia jak i natężenia. PIC pewnie poległby na wydajności. AVR może być, nawet można jasność stopniować, ale na inteligencję pary nie starczy. Póki co robię na 16-bitowym R8C.
Wczoraj w nocy wykończyłem oprogramowanie, zostało lutowanie przewodów, testy i poprawki.