• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

światła "stopu" w tramwaju

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#22
Sam dekoder sobie w nos będzie można wsadzić.
Chyba, że wszyscy przejdą na GbbKolejkę z komórki.

Jak Blue zrobi dekoder - ja zrobię mysz.
Do czasu pojawienia się dekodera - zupełnie zawieszam swój udział w tej dyskusji ze względu na jej jałowcówkę ;)
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#25
gbbsoft napisał(a):
Jak Blue zrobi dekoder, to po co masz robić mysz, skoro z każdą myszą on (dekoder) będzie działać? :shock:
a to ci dopiero... na zasadzie trafiłeś - wygrałeś ?
celujesz w tryb manipulatorem ?
dla mnie jeżeli dekoder ma 10 trybów jazdy to i manipulator ma 10 trybów i tylko te 10 jest w stanie wysłać a nie np. 28...
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#26
Martinezo, ty chyba rzeczywiście nie zrozumiałeś, o co chodziło ciekmie. To naprawdę nie jest skomplikowane... Wiem, bo zrobiłem...

EOT
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#27
Tak - kretyn ze mnie okrutny... nie potrafię zajarzyć o co chodzi w paro pozycyjnym sterowaniu przyspieszeń.

Jak to zrobiłeś w programie ?
Masz np. 10 pozycji i nimi motorniczy przełącza tryb jazdy ?
Czy masz gałkę która ma obrót o 270stopni ?

Software'owo to możesz sobie dowolnie układać bo Ty programem układasz algorytm dla dekodera i zmuszasz normalny dekoder do pracy pod Twoje dyktando - wystarczy w dekoderze ustawić CV3 i CV4 na "0". Normalna mysz zdaje mi się tego nie potrafi... i wydaje mi się do tego, że ideą wszystkiego jest dekoder mający to zaszyte w sobie a do niego są potrzebne sterowniki które będą potrafiły go odpowiednio wysterować - czyż nie ?
Jeżeli się mylę - to proszę mnie kagankiem oświecić...
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#29
Oj... Nie dasz spokoju...

Normalnie jest tak:
=> sterownik który umie podać liczby od 0 do 28 (gałka w myszce, suwak w GbbKolejce) (tę liczbe obecnie nazywamy "krokiem prędkości")
=> centralka, która tą liczbę transmituje w tory do dekodera
=> dekoder w loku, który umie tą liczbę przełożyć na zasilanie silnika

Jak sterujesz GbbKolejka, to jest tak:
=> sterownik który umie podać liczby od 0 do 28 (suwak w GbbKolejce)
=> czarne pudełko (umieszczone w GbbKolejce), które tą liczbę w sprytny sposób zamienia na inną liczbe (z tego samego przedziału) wg pomysłu ciekmy
=> centralka, która tą liczbę transmituje w tory do dekodera
=> dekoder w loku, który umie tą liczbę przełożyć na zasilanie silnika

Chodzi o to, aby zrobić tak:
=> sterownik który umie podać liczby od 0 do 28 (gałka w myszce, suwak w GbbKolejce)
=> centralka, która tą liczbę transmituje w tory do dekodera
=> czarne pudełko (umieszczone w dekoderze), które tą liczbę w sprytny sposób zamienia na inną liczbe (z tego samego przedziału) wg pomysłu ciekmy
=> dekoder w loku, który umie tą liczbę przełożyć na zasilanie silnika

Czyli chodzi o to, aby przenieść pewny algorytm (czarne pudełko), który obecnie jest umieszczony w GbbKolejce, do dekodera. Oczywiście przydałoby się jakieś Fx w dekoderze, którym można by włączyć tę czarną skrzynkę lub wyłączyć (jak F3 i F4 w dekoderach Lenz, które właczają/wyłączają pewne dodatkowe funkcjonalności dekodera).

Chciałbym podkreślić, że "czarna skrzynka" na wejściu dostaje "kroki prędkości" (i kierunek jazdy) i na wyjściu daje dokładnie to samo (z punktu widzenia wartości), tylko w sprytny sposób przetworzone.

PS. Czy moje tłumaczenie coś pomogło?
 

martinezo

Znany użytkownik
Reakcje
3 0 0
#30
Skrócę trochę Twój wywód bo odnoszę coraz bardziej wrażenie tworzenia klimatu, że zielony jest moim ulubionym kolorem :devil:

prościej:
- wykorzystać formaty dostępne - DCC ze swoimi poleceniami...
mamy od razu centralę i magistralę z bańki...
- okroić mysz do ilości !! DOKŁADNIE !! ustalanych pozycji - bo gałeczka nie jest dokładna w ręce
- zrobić dekoder mający zaszyte algorytmy jazdy dla zadawanych trybów jak i przejść pomiędzy nimi... który i tak trzeba zrobić jeżeli ktoś chce tak jeździć bez komputera...

To jest ciągle moje nie zmienione stanowisko.
I "jedyne" moje wątpliwości tkwią nie w niezrozumieniu idei co w karkołomności ich wprowadzenia/rozwiązania.

W wypadku komputera masz pełną dowolność po wyłączeniu CV3, 4, ustawieniu do linii charakterystyki w CV6 oraz po wyłączeniu tabeli - i możesz sobie dowolnie ustawiać/zmieniać/przechodzić pomiędzy algorytmami. Rozbudowanie tego możesz pociągnąć do dowolnych rozmiarów.
 
OP
OP
CoCu

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
#31
No dobra, dyskusja się zrobiła wielka. Ale ponawiam pytanie: czy na chwilę obecną jest to jakoś możliwe do wykonania, bez tworzenia specjalnie do tego nowych zestawów do sterowania modelami w DCC?

ciekma, pamiętam ten Twój temat. Choć nie wszystko z tego rozumiem, bo za cienki w DCC jestem, to ale ogólnie wydawało się to mieć nogi i ręce.

TeERa203, jeśli masz na myśli ustawienie jednego z głównych CV dekodera, odpowiedzialnego za zwalnianie, to ale nie pomyślałeś, że w rzeczywistości tramwaj może albo powoli, albo szybko zwalniać (hamować)? Jak ustawimy sobie, że ma model długo zwalniać, to jak spowodujemy hamowanie hamulcem awaryjnym? Obecnie, zmieniając kroki prędkośći w dół do zera, z różną szybkością kręcenia gałką, czy poruszania suwakiem, symulujemy tym sposobem małe podhamowanie, bądź hamowanie nagłe - awaryjne (czyli z kroku n do 0).

Ale mnie chodzi o rozwiązanie zapalające światła przy zwalnianiu modelu. Jest to realne obecnie, czy mogę sobie wybić to z głowy?
 

Piotr Sekuła

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#32
Tylko przy użyciu wyjścia funkcyjnego, czyli wciśniesz przycisk odpowiadający za F2 i będziesz go trzymał przez czas zwalniania. Raczej nie dałoby się inaczej zrobić...

...BTW. Czy tramwaje mają takie światła zresztą?
 

Matt

Aktywny użytkownik
Reakcje
7 0 0
#33
Piotr Sekuła napisał(a):
...BTW. Czy tramwaje mają takie światła zresztą?
Jasne, że tak.

Tak sobie myślę, że "efów" trzeba by wykorzystać znacznie więcej:
- światło stopu,
- prawy migacz,
- lewy migacz,
- światła awaryjne,
- światła długie,
- podświetlenie przedziału pasażerskiego,
- podświetlenie kabiny motorniczego.

CoCu, robisz coś z tramwajami, czy tylko póki co dyskutujesz na sucho? ;)
 

Piotr Sekuła

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#34
Matt napisał(a):
Piotr Sekuła napisał(a):
...BTW. Czy tramwaje mają takie światła zresztą?
Jasne, że tak.

Tak sobie myślę, że "efów" trzeba by wykorzystać znacznie więcej:
- światło stopu,
- prawy migacz,
- lewy migacz,
- światła awaryjne,
- światła długie,
- podświetlenie przedziału pasażerskiego,
- podświetlenie kabiny motorniczego.

CoCu, robisz coś z tramwajami, czy tylko póki co dyskutujesz na sucho? ;)
Przy czym ja bym dał:
F0 - światła długie (i tylne)
F1 - awaryjne
F2 - stop
F3 - migacz lewy
F4 - migacz prawy
F5 - podświetlenie pasażerskiego
F6 - -||- motorniczego
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#35
No widzicie robaczki, dwa razy źle kombinujecie.
Z jednej strony jeden z Koilegów ogłosił, że w dekoderaxch Zimo jest już "yntelygętna" funkcja świateł stopu dla tramwajów. Jak działa - to inna sprawa, ale jest.
żeby zrobić to naprawdę dobrze (zresztą nie tylko to), trzeba w dekoderze symulować nastawnik/hamulec, nawet prymitywnie - efekty powinny być całkiem przyjemne. Bez tak "podrobionego" dekodera nie da rady. Myślałem o tym od dawna i ma to być zrobione w BD10, tylko nie wiem, kiedy będę miał na to czas, bo na razie nie mam czasu nawet na oprogramowanie BEMF i PID do skutecznego sterowania silnikiem.
Co do eFek i świateł: jak łatwo zauważyć, eFek szybko zaczyna brakować przy tak rozrzutnym podejściu do zagadnienia. W dekoderze, który mam na warsztacie, jest nieco inaczej. Tzn. tak też można zaprogramować w CV, ale zasadniczo zakładam, że stan kilku F razem może określać tryb pracy świateł. W ten sposób 3 sztuki F dają do 8 trybów świateł.

W BD10 robię coś takiego: każdemu F odpowiada CV zawierający liczbę - identyfikator czegoś, co roboczo nazywam procedurą. Takich procedur dekoder ma kilkadziesiąt, np.: "włącz ABC", "włącz tryb manewrowy", "ustaw tryb 4 dla świateł", "włącz efekt A (np. przyciemnienie)", "uaktywnij wyjście funkcyjne A", "ustaw bit n trybu świateł" i cała kupa innych. Dalej są maski 16 możliwych świateł dla 6 trybów, po 2 maski świateł dodatkowych i wygaszania, parametry efektów, maski świateł kierunkowych, maski wygaszania tyłu itd. Łącznie jakieś skromne 140 sztuk CV, które umożliwiają dość prostą jeśli chodzi o schemat postępowania parametryzację wszystkiego, co potrafi dekoder. Dzięki takiej podwójnej pośredniości uzyskujemy kompletną elastyczność sterowania wszystkim poprzez przypisanie dowolnych własności dekodera do dowolnych F.

Tyle "rąbka tajemnicy". O ile wcześniej dwaj Koledzy mnie nie zlinczują z powodu opóźnień, być może w jakimś skończonym czasie pokażę to w akcji.
 

gbbsoft

Aktywny użytkownik
Reakcje
11 0 0
#36
W BD10 robię coś takiego: każdemu F odpowiada CV zawierający liczbę - identyfikator czegoś, co roboczo nazywam procedurą. Takich procedur dekoder ma kilkadziesiąt, np.: "włącz ABC", "włącz tryb manewrowy", "ustaw tryb 4 dla świateł", "włącz efekt A (np. przyciemnienie)", "uaktywnij wyjście funkcyjne A", "ustaw bit n trybu świateł" i cała kupa innych. Dalej są maski 16 możliwych świateł dla 6 trybów, po 2 maski świateł dodatkowych i wygaszania, parametry efektów, maski świateł kierunkowych, maski wygaszania tyłu itd. Łącznie jakieś skromne 140 sztuk CV, które umożliwiają dość prostą jeśli chodzi o schemat postępowania parametryzację wszystkiego, co potrafi dekoder. Dzięki takiej podwójnej pośredniości uzyskujemy kompletną elastyczność sterowania wszystkim poprzez przypisanie dowolnych własności dekodera do dowolnych F.
To już może proście jest zaprogramować w kilku CV mały programik dla każdego Fx... Jedna komenda na 8 bitach... 3 bity kod komendy, 5 - parametry... np 8 CV dla każdego Fx
:D
Gdzieś już coś takiego widziałem... W jakimś układzie z USA... Stawiam na Digitraxa...
 

Blue

Użytkownik
Reakcje
30 1 0
#37
Nie, bo parametry nie są związane z F, a z akcją, która jest pośrednim wynikiem wciśnięcia jednego lub kilku F. Akcje są b. różne i mają różne. To jest wynik moich dłuuuuugich przemyśleń. Dzięki temu do każdego F jest tylko jedna sztuka CV, a pozostałe CV są związane z tym, co dekoder potrafi
 
OP
OP
CoCu

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
#38
Blue, dla mnie, to przyznam, wszystko czarna magia co piszesz, ale skoro wiesz, jakie światła są między innymi w tramwajach i w takim razie co byłoby wymagane w dekoderze, to super.
Ale teraz to faktycznie czekam na coś innego nad czym pracujesz od bardzo dawna, a co jest w pierwszej kolejności między innymi dla mnie przeznaczone.

Matt, powiedzmy tak: rozprawiam póki co na sucho, bo wielce marzy mi się piękny model "stopiątki" w H0, ze wszelkimi bajerami. Zastanawiałem się nad światłami i wypisałem sobie wszystkie, jakie tramwaj posiada:
pozycyjne (postojowe),
mijania (krótkie),
długie,
hamowania,
cofania,
kierunkowskazy lewe i prawe,
oświetlenie wnętrza kabiny,
wnętrza przedziału pasażerskiego,
oświetlenie tablic kierunkowych.

Dalej wszystko jest zależne od typu tramwaju, bo nie każdy rodzaj świateł musi w każdym typie tramwaju występować, jak i dochodzą do tego jeszcze pewne uzależnienia pomiędzy danymi światłami. Przykład: długie będzie się dało załączyć tylko gdy są załączone pozycyjne, inaczej nie ma takiej możliwości.
 

Załączniki

Matt

Aktywny użytkownik
Reakcje
7 0 0
#39
CoCu, to się marzy nie tylko Tobie. Jak coś, to wiesz, drugi po Tobie w kolejce jestem ;) Nawiązałem kontakt z pewnym Słowakiem wytwarzającym tramwaje tamtejsze (vide załącznik) - nie ma problemu jak dla niego, produkcja wygląda jak u Milosa od kibla.

Chociaż taki z blaszek to już był prima.
 

Załączniki

Piotr Sekuła

Nowy użytkownik
Reakcje
0 0 0
#40
CoCu napisał(a):
(...)
pozycyjne (postojowe),
mijania (krótkie),
długie,
hamowania,
cofania,
kierunkowskazy lewe i prawe,
oświetlenie wnętrza kabiny,
wnętrza przedziału pasażerskiego,
oświetlenie tablic kierunkowych.
(...)
dochodzą do tego jeszcze pewne uzależnienia pomiędzy danymi światłami. Przykład: długie będzie się dało załączyć tylko gdy są załączone pozycyjne, inaczej nie ma takiej możliwości.
Hmm, z tymi typami świateł to przesadziłeś. Wg mnie nie da się, chyba, że zadawało by się różne napięcia, czego bym nie zalecał.
Wg mnie by poszło wtedy prosto:
F0: pozycyjne/mijania/długie i cofania w jednym
F1: tablice kierunkowe
F2: hamowania
F3: kier. lewy
F4: kier. prawy
F5: przedział pasażerski
F6: kabina motorowego

Inaczej ja nie mogę... Ale nie spotkałem się z ośmiofunkcyjnym dekoderem, więc lepiej od razu zapewnij sobie dźwięk.