• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fotografie Śląskie klimaty

OP
OP
Kris

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#81
Takich nastawni bramowych na śląskich stacjach kilka widziałem. Jest w Gliwicach (conajmniej 2), Racibórz, Kędzierzyn Koźle, Tarnowskie Góry (chyba). Mnie to wygląda na Gliwice, ale nie dam głowy. Strzelam bez lookania przez gogle ;)
 

Fisz

Aktywny użytkownik
H0e
GGM
Reakcje
59 0 0
#82
Podobna nastawnia jest w Gliwicach, wygląda jak widok na stację od strony torów postojowych, po lewej byłaby to wtedy wieża wodna przy nieistniejącej już hucie. Co do bytomskiej pewien nie jestem. Na początku wziąłem to za Katowice ale tam takiej nastawni zdaje się nigdy nie było.
 

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.953 6 0
#83
w Tarnowskich Górach nie było nigdy nastawni bramowej mimo ,że to dawny obszar niemiecki , na tym zdjeciu jest panorama stacji Kędzierzyn Kożle jeszcze z sygnalizacją kształtową,- nastawnie bramowe to specjalność niemieckiej infrastruktury kolejowej , nie austryjackiej i rosyjskiej oczywiście w obszarze terenów dzisiejszej Polski, -najdalej na wschód Górnego Śląska taka nastawnia jest w Chorzowie Batorym a na północ to ...Gdańsk Wrzeszcz
 

Fisz

Aktywny użytkownik
H0e
GGM
Reakcje
59 0 0
#85
Hmm, no to nie trafiłem, stację w Kędzierzynie to widziałem może ze dwa razy przelotem do Nysy :p Co nie zmienia faktu że nastawnie bramowe jakoś cholernie mi się podobają.. :p

Mam kilka (dosłownie) zdjęć z dzisiejszej pieszej wycieczki Krajcok - Chorzów Stary Elektrownia - Maciejkowice Wąsk. - Żabie Doły - Chorzów Przeładownia - Kopalnia Szombierki Ruch III - Bytom Karb Wąsk., więcej zdjęć w sobotę bo załapałem się na przejazd składem do Miasteczka Śląskiego (pierwszy raz po dwunastu latach do końca trasy..!) i tam pewnie strzelę coś jeszcze. Z dzisiejszej wyprawy zdjęcia jutro z rańca bo mój komp z aparatem się nie lubią, i kartę opróżnić muszę w innym pudle.

Jedno muszę przyznać - nie oczekujcie zdjęć tego Śląska z czasów świetności - ten Śląsk zarósł już młodą brzozą i zalał asfaltem, dzisiaj się o tym boleśnie przekonałem.
 

rocketman

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#87
Podobna okrągła wysoka wieża wodna jest w Gliwicach niedaleko mostu przy ul.Chorzowskiej. Zaś takie nastawnie są w Gliwicach w pobliżu 2 mianowicie GLB i GLC lecz są w znacznej odległości od tej wieży! Jeszcze inna sprawa że wieża przy hucie bliżej ulicy Piwnej jest kanciasta. Tak więc to nie Gliwice.

Jeśli dobrze liczę zarówno wież wodnych jak i takich nastawni bramowych jest w Gliwicach po 4 z czego 2 nastawnie są bliżej Sośnicy.

Czy więc prawidlowym rozwiązaniem jest ówczesny Kędzierzyn.
Sprawdzamy:
Panorama 180o KK small.jpg
Panorama z 2008 roku. Tam gdzie stały słabo widoczne odstawione zielono-kremowe wagony m.in. 111A, 120A dziś stoją odstawione niebiesko-żółte EN57.

I sama wieża w 2008 r. i zbliżenie
RPA141308sw.jpg
oraz widok z bieżącego tygodnia.
RP8194794sw.jpg
 
OP
OP
Kris

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#88
Witam

Dziś w ramach niespodziewanej wizyty w Bytomiu, kopsnąłem się z młodym na Karbiu na stację wąskotorówki.
Ku naszej uciesze i smutkowi jednocześnie, właśnie zaczynał się ostatni dzień jazd do Miasteczka Śląskiego.
Niestety z braku możliwości nie mogliśmy pojechać całą trasą, ale załapaliśmy się na podjazd z bocznicy na przystanek. Mamy niewiele fotek, bo zrobiliśmy 3 filmiki. Oto krótka fotorelacja:
 

Załączniki

pastka

Znany użytkownik
Reakcje
5 0 0
#89
Będąc na urlopie w Polsce, zrobiłem kilka fotek pasujących do tematu. Zdjęcia kopalni z Pszowa - zawsze wrażenie na mnie robiły sznury węglarek przy KWK , i różne smki.. Niestety tory opustoszały :(
Także zdjęcia kolejki wąskotorowej w Rudach:

sierpien12a.JPG sierpien12b.JPG sierpien12c.JPG
sierpien12d.JPG sierpien12e.JPG sierpien12f.JPG
sierpien12g.JPG sierpien12h.JPG sierpien12i.JPG
sierpien12j.JPG
 

tkarkady

Aktywny użytkownik
Reakcje
744 0 0
#91
Trudno tu dzisiaj znaleźć śląski klimat .
Poniżej stan obecny części niegdysiejszego bodajże jedynego w Polsce dwutoru publicznej kolei wąskotorowej . Dzisiaj o mało co rezerwat przyrody , miejsce spacerów , ścieżki rowerowe , osiedliły się jakieś rzadkie ptaszki i podobno biorą ryby.

1.jpg
2.JPG
3.JPG
4.JPG
5.JPG
6.JPG
7.JPG
8.JPG
9.JPG
10.JPG
 

Fisz

Aktywny użytkownik
H0e
GGM
Reakcje
59 0 0
#93
Ten most na Żabich Dołach to bodajże dalszy ciąg właśnie kolei piaskowej z mostem podsadzkowym przy PGM-ie w Chorzowie - ani śladu po torach ani moście. A trasą kolei wąskotorowej, właśnie owym szlakiem dwutorowym, niedawno się tłukłem od Maciejkowic aż po Bytom.. :p

Dzisiaj ostatnim planowym jechałem jako obsługa pociągu, kurcze, genialne motywy na moduł wąskotorowy podsuwa trasa na odcinku Tarnowskie Góry - Miasteczko.. dwie krzyżówki z normalnym torem, stare odgałęzienie za Tarnowskimi Górami, przejazd kolejowy na środku skrzyżowania.. nic, tylko korzystać :D
 

tkarkady

Aktywny użytkownik
Reakcje
744 0 0
#94
Ten most na Żabich Dołach to bodajże dalszy ciąg właśnie kolei piaskowej z mostem podsadzkowym przy PGM-ie w Chorzowie
Tor na tym mniejszym - jednotorowym prowadził do szybu podsadzkowego "Piast" KWK Polska.
... genialne motywy na moduł wąskotorowy podsuwa trasa na odcinku Tarnowskie Góry - Miasteczko.... nic, tylko korzystać :D
No to korzystaj , w czym problem ;)
 
OP
OP
Kris

Kris

Znany użytkownik
Reakcje
2.221 41 5
#95
Wiadomość:

Czy dobra, czy zła, to się okaże w praniu. O co chodzi:

Jutro (tj. czwartek 6.09.2012) zabytkowy dworzec w Rudzie Śląskiej Chebzie zostanie oficjalnie przekazany przez PKP miastu Ruda Śląska. Miasto chce po raz kolejny wyremontować budynek dworca i zamienić go...z powrotem w dworzec. Na razie to budynek starego dworca, do którego strach wchodzić. Najgorzej jest w porze deszczowej, bo PKP załatało dziury i dzikie przejścia przez ogrodzenie wzdłuż torów, a przejście podziemne zalewało. I jak tu dojść na pociąg ?
Miasto chce wydzierżawić pomieszczenia w budynku dworca na cele komercyjne. Być może wróci kasa biletowa.
Miasto chce też, aby dworzec wrócił na Śląski Szlak Zabytków Techniki.

Miejmy nadzieję, że uda się to, co planuje miasto. Dotychczas wszystkie inicjatywy związane z dworcem były blokowane przez PKP, które były zarządcą dworca. Teraz to się zmieni.


Źródło: Wiadomości rudzkie.
 
Reakcje
87 0 0
#96
Coś dla miłośników PMP PW (Przedsiębiorstwo Materiałów Podsadzkowych Przemysłu Węglowego).
1 zdjęcie wyjazd pociągu piaskowego z pola górniczego.
2 zdjęcie elektrowozy serii ET 21.
3 zdjęcie załadunek piasku podsadzkowego.
 

Załączniki

  • 309,6 KB Wyświetleń: 267
  • 343,9 KB Wyświetleń: 316
  • 184,3 KB Wyświetleń: 247

Fisz

Aktywny użytkownik
H0e
GGM
Reakcje
59 0 0
#97
Z racji niemożności użycia aparatu ze wszystkimi obecnymi na nim zdjęciami wrzucam coś, co dziś przypadkiem znalazłem na guglach w temacie parowozu T37 i jego stacjonowania w Chorzowie. Ogólnie - Huta Kościuszko i Huta Batory w latach pełnej eksploatacji. Tak, moim zdaniem, wygląda kolej zakładowa z prawdziwego zdarzenia.. :D
 

Załączniki

Podobne wątki