• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Fotografie Śląskie klimaty

Bronco_Billy

Znany użytkownik
Reakcje
1.254 18 1
#22
Kiedyś wielokrotnie bywałem na Górnym Śląsku. Miło wspominam podróze tramwajem w latach 80tych i 90tych z Bytomia do Chorzowa do Wesołego Miasteczka (jeździła chyba 6tka i 46tka, ale głowy nie dam). Jak się minęło kopalnię Rozbark, to po zakręcie w lewo jechało się wzdłuz dużej bocznicy wąskotorowej. Później było obowiązkowe wyglądanie przez lewe okna, gdyz w trakcie mijania Huty Kościuszko przez chwilę mozna było zobaczyć rozpalone piece. No i świetnie pamiętam linię, która biegła w Bytomiu do ulicy Łużyckiej. Ona się wtedy urywała przed skrzyżowaniem z Łużycką, teraz jest poprowadzona trochę dalej, gdzie jest pętla na wysokości Kopalni Centrum (wtedy Dymitrow). Jeździły nią Konstale N. Też głowy nie dam, ale chyba linia nosiła numer 31. Jak sobie teraz uzmysłowię, ze stamtąd było 200-300 metrów w dół do Bytomia Karbia, to az mnie ściska, ze byłem za mały zeby mieć czym i chcieć spróbować zarejestrować to co tam było...
Moja ostatnia przygoda z górnośląskimi liniami tramwajowymi to podróz z Katowic do Sosnowca sprzed 4 lat - linia na części trasy jednotorowa, również pokazująca Górny Śląsk od podszewki. Jeśli nadal czynna, warto spróbować.
Czekam na kolejne wpisy łechtające zmysł wzroku :)

 

morhead

Użytkownik
Reakcje
18 0 1
#23
Trochę fotek, niekoniecznie kolejowych;)
 

Załączniki

morhead

Użytkownik
Reakcje
18 0 1
#24
c.d. ;)
 

Załączniki

morhead

Użytkownik
Reakcje
18 0 1
#25
c.d. c.d.;)
 

Załączniki

Bronco_Billy

Znany użytkownik
Reakcje
1.254 18 1
#28
Rudę Śląską bardzo słabo pamietam. Ojciec pracował na KWK Pokój, ale krótko, później przeniósł się do Bytomia na Dymitrowa. Pamiętam z Rudy tylko jakiś duzy sklep z zabawkami, nie wiem czy nie dwupoziomowy... Ale miałem wtedy 5-6 lat, moze to nawet było gdzie indziej... Fotki super:) to je Śląsk:)
 

Paweł

Aktywny użytkownik
KKMK
Reakcje
11 0 0
#29
Wrzucam widok z komina KWK Wieczorek w Katowicach. Widać Nikiszowiec i przyległe do kopalni bocznice. Wysoko tam było, bodajże 120m ;)

Wrzuciłem na youtube film z krótkich manewrów na bocznicy kopalni. Wybaczcie za jakość, ale byłem w pracy, miałem tylko telefon komórkowy ;)

 

Załączniki

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.962 6 0
#32
-opis niektórych obrazów tego co wyżej (od końca) : -10. elektryfikacja można sadzić po trumanach ( w trakcji podwójnej)magistrali węglowej, -9.(-),-8.Ty23 gdzieś na szlaku GOP,-7. ja twierdzę ,że to TKt2 gdzieś na GOP-ie, -6.szkody górnicze od wszystkiego tu podstemplowany wiadukt myślę ,że kolejowy i wjeżdżający w kadr autobus -ale jeszcze raz wkleję parę to ujęcie klatek dalej -okaże się co to za marka,-5.-to zagadka gdzie to jest/było -charakterystyczny przede wszystkim ten wiadukt kamienny -więc jak Ktoś wie ?-4.(-), -3. - to sfilmowana czynna wtedy (1965) nastawnia w Makoszowach zapadnięta o kilka metrów !w w. szkód g.,-2.pejzaż -poznaje Ktoś gdzie to ?,-1.to wiadomo
 

Hoart

Znany użytkownik
Reakcje
1.962 6 0
#33
apropo ujęcia nr sześć z poprzedniej sekwencji oto ten autobus
,
, - przepraszam za to samo jeszcze raz nie wiem jak to wywalić
,-
,-
,-
, -
 

Fisz

Aktywny użytkownik
H0e
GGM
Reakcje
59 0 0
#36
piękne zdjęcia. FISZ - wykorzystaj ....
Naprawdę nie wierzę, że ktokolwiek mógł mnie posądzać o nieznajomość tych miejsc, tych ujęć.. ;)

Właśnie te zdjęcia, te miejsca, ten klimat powoduje, że ludziska w moim otoczeniu postrzegają mnie jako pełnoprawnego świra - dlatego wąski tor widzę przez pryzmat tych ogromnych bocznic, stacji porównywalnych wielkością do przeciętnej normalnotorowej węzłówki, widokiem ludzi kradnących węgiel z pociągów na odcinku Chorzów Stary - Bytom, przez okno oglądając resztki tego, co Hoart przedstawił jako dział wielkich pieców Huty Kościuszko.. oczyma ludzi, którzy widzą w tej krainie węgla, stali i żużlu swoją małą ojczyznę. Stąd mój lokalny patriotyzm, szczere zamiłowanie do klimatów przemysłowych i niechęć do wszechobecnych makietowych pól i wsi :D

Można mieszkać na tym, co po Śląsku pozostało, i widzieć, czuć tą potęgę sprzed kilkudziesięciu lat. Wszędzie, na każdym kroku ją dalej widać. Wąskotorowe bocznice tnące niemal każdą asfaltową drogę w pobliżu hut, kopalń, usiane węglem szlaki kolejowe, ludzi pamiętających potężne tendrzaki ciągnące skład Ziehli niemal pod oknami, w centrum osiedla.. Uwierzcie mi, ludzie tutaj nawet po wielu latach w tym ceglano-stalowym lesie kominów, szybów i taśmociągów odnajdowali to piękno, które CoCu nazwał wyniszczeniem środowiska :p

Na deser kilka ujęć, które mnie osobiście ugruntowały w swoistym śląskim zboczeniu przemysłowym:

Zdjęcia różnych autorów, niektórych dane mi było poznać osobiście, pracuję z nimi w wolontariacie na GKW.. Z Mariuszem Senderowskim przyszło mi skręcać tory po kradzieżach na Dolomitach, wiele mi opowiadał na temat tego, co jeszcze zdołał utrwalić na zdjęciach. Ludzie pamiętają jeszcze te ogromne składy węglowe, czajniki śmigające przez centrum Katowic, wieeele innych.. A i wiele z tych miejsc dobrze znam.. a przynajmniej to, co z nich zostało.. :( Grunt, że wskazana na zdjęciu z dwoma tendrzakami stacja Bytom Karb Wąskotorowy jest mi doskonale znana :D

Więcej zdjęć niedługo, sesja sesją, są rzeczy ważne.. i ważniejsze :D

PS. Popatrzcie, w jakich miejscach kolej wkradała się w obszar miejski.. Na Karbiu tor w kierunku Gliwic przecinał w połowie tamtejsze osiedle, tory do tej pory są wtopione w asfalt. W Gliwicach kolejka jest odnawiana.. ale.. najbardziej na świecie chciałbym zobaczyć choć raz jedną z tych potężnych Tw53 pod parą..
 

Załączniki

projectps

Użytkownik
H0e
Reakcje
72 0 1
#37
"Naprawdę nie wierzę, że ktokolwiek mógł mnie posądzać o nieznajomość tych miejsc, tych ujęć.."

Nieporozumienie - uznałem, że może tych właśnie nie masz. Ale się pewnie pomyliłem.
TO z wiekiem tak się człowiekowi dzieje.
 

Fisz

Aktywny użytkownik
H0e
GGM
Reakcje
59 0 0
#38
Haha, nie ma sprawy :) Mało kto wierzy, że dzisiaj jeszcze ktokolwiek z tych młodszych przejmuje się niszczeniem lokalnego dorobku, miło, że można kogoś pozytywnie zaskoczyć. I.. proszę mi wierzyć, takich jak ja świrów jest więcej.. :)

W wolnej chwili wrzucę więcej takich ujęć - część moich, część zgromadzonych ze zbiorów K. Soidy, M. Senderowskiego i wielu innych. W większości będzie to nasze śląskie 785mm, choć nie braknie i śląskich Sandbahnów (jedne z ostatnich niedawno zwiedzałem, stare mosty podsadzkowe za Hugonem nadal stoją, piaskówa na odcinku Chorzów Stary - Chorzów Batory zmarła już dawno. Ale.. pokażę Wam coś jeszcze, coś, co niedawno mnie mocno zainteresowało - miejsca, gdzie w mniej lub bardziej odległych czasach ludzie wydrążyli w ziemi szyby kopalniane. Na ulicy 3. maja (dawna ul. Wieczorka) przy Amelungu jest sobie zakład kamieniarski.. mało kto wie, że kiedyś był to cały kompleks kopalniany z szybem transportowym i bocznicą wąsko - normalnotorową.. a stawy na Amelungu to również pozostałość po wydobyciu. Przy samej ulicy Żołnierzy Września przykrytych wielkimi betonowymi blokami jest kilka szybów, z wybitymi datami ich śmierci. Teraz na jednym stoi sklep zoologiczny, knajpa i bodaj deptak :D Wystarczy wejść na jakąkolwiek mapę satelitarną w okolicach Katowic, Chorzowa, Rudy i Zabrza, żeby zobaczyć, co zniknęło z powierzchni ziemi na przestrzeni lat, a pozostawiło swoje ślady widoczne wyraźnie do dzisiaj. Co tu polecić.. małe porównanie:
http://www.zumi.pl/,,,18.967510400000002,50.2987696,3,2,namapie.html?userMapPointText=KWK+Polska+-+szyb+Prezydent&userMapPointX=18.967100000000002&userMapPointY=50.299032
I zdjęcia archiwalne m.in. z NAC:

Jak się przyjrzeć - na pierwszym zdjęciu widać węglarki serii Wh - bocznica GKW biegła równolegle do normalnego toru niemal spod szybu, obok chorzowskiej elektrowni i dalej na Pole Północne. Tory biegły także przez bramę wjazdową na teren kopalni, gdzieś w okolicy Krajcoka - prawdopodobnie przecinały tory tramwajowe linii nr 12 (do lat pięćdziesiątych również 785 - ostatnia wąskotorowa bana na Śląsku - pozostałości po tramwajach o tym rozstawie widać do tej pory w Gliwicach i Bytomiu, zaś Chorzów bardzo długo posiadał splot tramwajowy na odcinku Rynek - Zajezdnia Łagiewniki).
 

Załączniki

stare tory

Znany użytkownik
KKMK
Reakcje
974 82 11
#39
Jak patrzę na te zdjęcia to aż ciepło mi się robi na sercu.Urodziłem się w Chorzowie ale jako dziecko mieszkałem w Katowicach-Dębie
u zbiegu ówczesnej ulicy Dzierżyńskiego(dziś Chorzowska) i Brackiej,praktycznie na wprost wejścia do Wesołego Miasteczka,codziennie
widziałem "Diabelski Młyn".I też prawie codziennie goniłem oglądać czajniki na torach,przecinających Bracką koło Rawy. Jeździły tam prowozy i szerokotorowe i wąskotorowe,a jeśli dobrze pamiętam to częściowo po splotach trzyszynowych.Z tamtych lat pamiętam też
szlabany w poprzek ulicy i torów tramwajowych(6,11) przy bocznicach do kopalni i chyba huty.Takie Ikarusy "z zadkiem" też pamiętam.
Z niekolejowych wrażeń pamiętam odgłosy Stadionu Śląskiego kiedy grała nasza reprezentacja.Byłem tam niedawno i co prawda dom w którym mieszkałem jeszcze stoi,stary cmentarz też, ale całego otoczenia już nie ma zamiast niego jest nowoczesne skrzyżowanie.Z dawnych lat zostają tylko wspomnienia,cieszę się że są ludzie którzy potrafią i przede wszystkim chcą zachować te wspomnienia dla siebie i innych.Każde zdjęcie w tym wątku sprawia mi ogromną radość,dziękuję za to wszystkim którzy się do tego przyczyniają.
 

rocketman

Aktywny użytkownik
Reakcje
0 0 0
#40
Na wielu zdjęcia tzw."ślaskie klimaty" identycznymi są z innymi krajowymi klimatami, ciężko je odróżnić od nieśląskich, chyba że śląskość mają ukrytą, zapisaną tajnym pismem, atramentem sympatycznym np.
Witajcie. Teraz małe ćwiczonko. Otwórzcie pierwsze zdjęcie pierwszego postu w tym wątku i porównajcie z poniższym. To jest ten sam skład, sfotografowany w tym samym miejscu z tą róznica że w przeciwnym kierunku i jeszcze śnieg leży!

Widoczne są tu kominy w tle które proponuję uczynić jednym z przewodnich elementów podczas fotografowania. Kominy to częsty charakterystyczny element Górnego Śląska choć juz coraz rzadszy. Pamietam że z tego miejsca obok czterech kominów spalinowych wcześniej były widoczne także rusztowania kominów parowych ciepłowni a już są rozmontowane. Może fotka na której je widać się odnajdzie.

P.S. Lepiej z synkiem tam nie chodzić bo powie mamie, że spotkaliście takie panie przy drodze.
 

Załączniki

Podobne wątki