• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Ładunki na wagony

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#1
Proponuję w tym temacie zamieszczać sposoby wykonywania różnych ładunków do otwartych wagonów towarowych, ważne aby ładunki były zdejmowalne.

Swego czasu utłukłem trochę węgla, po przesianiu są dwie frakcje, kto był w Krakowie na wystawach to widział.
Zaletą jest to że dopasowuje się do każdej węglarki, wada - należy unikać węglarek samowyładowczych i z otwieranymi drzwiami, chyba że się chce mieć klimaty górnośląskie na makiecie.
Ponadto wykonałem ładunek słupów betonowych oraz palety z płytami betonowymi,
choć po prawdzie to nie wiem czy zgodnie z rzeczywistością.
Z pomalowanych na rdzawo drutów do montażu elektroniki zrobiłem też wiązki prętów zbrojeniowych, ale z tego zupełnie nie jestem zadowolony.
Może ktoś ma lepszy pomysł?

Natomiast ostatnio robiłem sprzątanie w warsztacie i z różnych śmieci, kawałków szyn,
kółek od TT, drutów, rurek, niedorobionych wytrawek itp szpejów, oraz pociętej na kawałki stalowej myjki (taki kłębuszek metalowych wiórków do szorowania) i granulatu zebranego po spawaniu, wykonałem ładunki złomu.
Co prawda obecnie złom jest zazwyczaj rozdrobniony i czasem zasłonięty siatką,
ale pamiętam że kiedyś woziło się luzem większe gabaryty.
Ładunki zrobiłem tak, aby dało się je wyciągać.

Ładunek dla węglarki 2-osiowej powstał na bazie paska styropianu, na wierzch gruba warstwa wikolu, przysypana granulatem i pigmentem, w to wetknięte różne szpeja,
ważne jest aby niektóre szyny wbić głęboko i zostawić je wystające żeby było jak chwycić przy wyciąganiu. Do tak powstałej sterty złomu podoklejałem cyjanopanem drobniejsze elementy.
Niestety styropian był zbyt gruby i ładunek za bardzo wystaje.

Ładunek do węglarki 4-osiowej wykonałem, wykładając wagon folią do kanapek
i wlewając na dno takiej formy wikol.
Niestety wikol schnął bardzo długo, a ponadto zabrakło mi śmieci aby tworzyć ładunek więc jest go za mało.
Od spodu dokleiłem gruby karton, a jego pomalowane końce wygiąłem tak aby udawały jakąś grubą blachę i żeby dało się za nie uchwycić przy wyciąganiu.

Przed przyklejeniem szpejów malowałem je na przemian czarną i tlenkową farbą matową w spraju, potem jeszcze posypywałem pigmentami.
 

Załączniki

CoCu

Znany użytkownik
Reakcje
1.851 115 22
#3
georgebb, pytanko odnośnie Twojego zdjęcia.
Czy mógłbyś napisać, jakie to dwa modele stoją na tej platformie? Bo tego tira to znam, ale interesuje mnie producent, oraz jeśli znasz, to numery fabryczne tych modeli z platformy.
 
OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#6
Jakby auta stały sobie na platformie to by trochę "zmęczone" były na stacji docelowej.
Przydało by się zaproponować jak je przyblokować na platformie (liny, klocki?)
 
P
#8
Dlaczego nikt nie pisze, że te węglarki są nieprawidłowo załadowane ? :cool:
Najlepszą inspiracją jest... pójście na stację - najlepiej na kładkę - i "namierzanie wzrokowe" wagonów... :cool:
 
OP
OP
ciekma

ciekma

Znany użytkownik
FREMO Polska
KKMK
Reakcje
7 1 0
#12
psob napisał(a):
Dlaczego nikt nie pisze, że te węglarki są nieprawidłowo załadowane ?
Ja tak napisałem na wstepie :)
Jedna za duzo, druga za mało i za grube kawałki.
Co ciekawe, obecnie ten złom skrapia się wapnem tak jak węgiel.

WM - myślałem że na platformach się jakieś liny jeszcze stosuje, ale to może z czołgami mi sie pomyliło :)
 

pepej

Znany użytkownik
Reakcje
0 0 0
#14
ciekma napisał(a):
przysypana granulatem i pigmentem...

...Przed przyklejeniem szpejów malowałem je na przemian czarną i tlenkową farbą matową w spraju, potem jeszcze posypywałem pigmentami.
możesz podać numery tych farbek i kolory pigmentów ewentualnie producenta ?
 

WM-MODEL

Znany użytkownik
FREMO Polska
Reakcje
1.730 14 0
#16
ciekma napisał(a):
...myślałem że na platformach się jakieś liny jeszcze stosuje...
A stosuje się, zrobiłem akurat fotkę jedynie strony gdzie była mowa tylko o oklinowaniu kół :razz:
Te "liny" nazywają się wiązadła, o samym mocowaniu tych wiązadeł jest kilka stron tekstu przeplatanego zdjęciami :D
 
Reakcje
0 0 0
#18
Zbliża się kampania buraczana - czy tak wyglądają buraki na wagonie - oto moja propozycja - mam jednak pytanie czym je pobrudzić, wszak wyciągnięto je z ziemi. To mieszanina wikolu i nasion (to chyba jakaś roślina pastewna - na jarmarku w Limanowej wysypały się z worka na beton - pozbierałem :D) Wyścieliłem dno i burty wagonu cienką folią, wymieszałem składniki - gęsta, prawie stabilna konsystencja. Rano wyciągam z pudła wagonu, zdejmuję folię - i pozwalam schnąć już uformowanemu "bochenkowi". Wieczorem można już bezpiecznie włożyć do wagonu - nie przyklei się do ścian. Jedna uwaga - w naturalnym świetle jest to jednak ciemniejsze - bardziej naturalne - lampa błyskowa bardzo rozjaśnia tę mieszaninę. Poza tym sądzę, że jak wikol wyschnie do końca to jeszcze to ściemnieje i przestanie tak błyszczeć (w świetle lampy błyskowej zwłaszcza) ;)
 

Załączniki

Zbyszek

Znany użytkownik
Reakcje
808 71 5
#19
Ja ładunek ziemniaków z gorczycy( megaziemniaków :D ) malowałem kilka razy ziemistym humbrolem nr 29, bardzo rozcieńczonym. Gorczyca jednak jest jednokolorowa i to ''przyziemnienie'' było bardzo subtelne.
 

Podobne wątki