• Ten serwis używa "ciasteczek" (cookies). Korzystając z niego, wyrażasz zgodę na użycie plików cookies. Learn more.
  • Szanowny Użytkowniku, serwisy w domenie modelarstwo.info wykorzystują pliki cookie by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Ładunki na wagony

RS11

Znany użytkownik
Moja propozycja to tektura pokryta właściwym ładunkiem i podklejona "listewką" ze styroduru. Zawsze można podszlifować styrodur w celu dokładnego ustalenia wysokości ładunku w wagonie.
Tekturka wzmocniona na brzegach cyjanoakrylem.
Węgiel trochę za duży jak do skali H0, następnym razem mocniej rozdrobnij.

Do łatwego wyjmowania ładunku z węglarek można użyć małych magnesów.

marian

Aktywny użytkownik
Nie chodzi o metalowy ładunek, ale o użycie małych magnesów neodymowych. Taka kosteczka 2x2x2 mm ma całkiem niezłą moc. Pod ładunek na podstawkę wklejasz takie 2 i przykładając metalowy pręcik czy cokolwiek metalowego wyjmujesz ładunek. Może by i jeden magnesik starczył jeśli ładunek ciasno nie jest umieszczony w wagonie. Te magnesy mają różne rozmiary i trzeba by pokombinować w praktyce.

grzegorz kita

Znany użytkownik
Zespół forum
FREMO Polska
KSK Wrocław
możesz także od spodu sciąc podstawę pod kątem około 45 st aby po naciśnięciu drugi koniec się unosił
ładunek nie moze być ciezki - wagony nie mają łożysk i wycierają się mocowania przez co wagon się " zapada" w sobie
--------------|
________/

Zdrada69

Moderator Skala 1:220 (Z)
Zespół forum
Planuję wykonanie ładunków rudy żelaza do wagonów Eams - z tego co mi się udało znaleźć w necie to powinien być to raczej drobny proszek w kolorze ... no właśnie ? Czarnym ? Grafitowym ?

KSK 1982

Moderator Grupy GGM i kustosz forum Sala pamięci
Zespół forum
GGM
Tyle co znalazłem, wychodzi na to że barwa jest też zależna od rudy do jakiej się zalicza albo stopnia jej utlenienia?:

Do najważniejszych rud żelaza zalicza się:

- magnetyt (Fe3O4), jest inaczej nazywany żelaziakiem magnetycznym.

Stanowi bogate źródło żelaza, zawiera go niemal 50 do 67 %, ponadto wykazuje właściwości magnetyczne.

- hematyt (Fe2O3), inaczej nazywany żelaziakiem czerwonym, zawiera mniej żelaza, niż magnetyt, ale mimo to jest go wiele: od 30 do 64 %.

- limonit (Fe2O3 ∙ n H2O) znany pod nazwą żelaziak brunatny, stanowi rudę złożoną z uwodnionego tlenku metalu, w zależności od zawartości wody, może zawierać nawet do 40 % żelaza.

- syderyt (FeCO3) należy do rud ubogich w żelazo, zawiera go ok. 25 %.

- piryt (FeS2)

ffox

Administrator
Zespół forum
Trochę fotek prawdziwego złomu na wagonach dla inspiracji
Zainspirowałem się zdjęciami od kolegi (za które dziękuję).
Zrobiłem wersję próbną złomu jako ładunek na wagon 9W.
W tym celu wykorzystałem resztki stalowych blaszek oraz rurki do picia.
Blaszek nie polecam wykorzystywać, ze względu na kiepskie dojście podczas malowania (po ich przyklejeniu). Niedomalowane rurki nie rzucają się w oczy.
Wszystko klejone kropelką - wystarczy dosłownie kilka/kilkanaście kropel kleju.
Jak coś odpadnie, podklejamy i tyle.
Podstawą może być cokolwiek - w moim przypadku przeźroczysta folia.

Rurki.jpg Złom 2.jpg Złom 1.jpg Złom 3.jpg Złom 4.jpg Złom 5.jpg

Kolego, ładunek Ci wyszedł 1 klasa, tylko spróbuj może ten ładunek unieść troszeczkę do góry,tylko tyle, aby brzegi ładunku były na wysokości 3/4 burty. Bo mnie się wydaje że jest troszkę za nisko i wagon wygląda jak niedoładowany.